روحانی: لبخند با خارجی ها برای پیشرفت کشور است

روحانی: لبخند با خارجی ها برای پیشرفت کشور است

روحانی: لبخند با خارجی ها برای پیشرفت کشور است/ عزت یعنی امکان خرید آزادانه ایرانی از بازارهای جهانی

رییس جمهوری اظهار داشت: برخی فکر می کنند ما خوشمان می آید با خارجی ها بنشینیم و لبخند بزنیم و قهوه بخوریم و می گویند لبخند اعتمادسازی و تعامل سازنده برای چیست که باید گفت برای این است که کشور پیشرفت کند. 

حسن روحانی عصر چهارشنبه در جریان دومین روز از سفر به استان خوزستان در نشست بررسی ظرفیت های توسعه این استان افزود: ما با دنیا در حال جنگ و ستیز نیستیم و روی منافع ملی خود محکم ایستاده ایم، ما می خواهیم با دنیا تعامل سازنده و موثر داشته باشیم.

رییس جمهور ادامه داد: برخی فکر می کنند ما خوشمان می آید با خارجی ها بنشینیم و لبخند بزنیم و قهوه بخوریم و می گویند لبخند اعتمادسازی و تعامل سازنده برای چیست. برای این است که کشور پیشرفت کند. تمام تلاش برای این است که کارآفرینان اگر چیزی می خواهند تهیه کنند، آسان تر، ارزان تر و در شرایط رقابتی آن را تهیه کنند.

**عزت یعنی امکان خرید آزادانه ایرانی از بازارهای جهانی
روحانی در بخش دیگری از سخنانش با طرح این پرسش که ˈعزت یعنی چه؟ˈ پاسخ داد: فراهم شدن امکان خرید آزادانه برای ایرانی از بازارهای جهانی را یکی از موارد عزت می دانم.

رییس جمهور در عین حال تاکید کرد: ما می خواهیم نه تنها برای خرید و تأمین نیازهای مالی بلکه جهت تسهیل در همه موارد با دنیا تعامل کنیم. تمام تلاش این است که شرایط آرام تر و پرمنفعت تر برای مردم ایجاد کنیم.

روحانی در ادامه با بر شمردن اقدامات پنج ماه اخیر دولت در حوزه های سیاست داخلی، خارجی، ثبات اقتصادی و امور زیربنایی، اعلام کرد: شبکه ملی اطلاعات با پهنای باند بسیار مطلوب را در دستور کار داریم. فعلاً برنامه ریزی ما در این حوزه برای سال آینده است.

رییس جمهوری با بیان این که ˈامروز خداوند شرایطی را برای مردم فراهم کرده که نزد خدا و مردم بهانه ای دیگر برای ما باقی نماندهˈ، افزود: زمانی می گفتند در داخل تنش های داخلی و بی ثباتی های فراوانی وجود دارد. نمی گویم ما توانستیم آرامش و ثبات کامل را در زمینه بازار پول و سرمایه به وجود آوریم، اما شرایط به صورت نسبی مناسب است.

روحانی ادامه داد: اولین مساله این بود که جامعه احساس آرامش کند، رقابت سیاسی خوب است اما برخوردها و نزاع های سیاسی که جامعه را به تنش می کشاند و بر فعالیت های اقتصادی تاثیر بگذارد، قابل قبول نیست.

** انتقاد ، از لوازم نشاط سیاسی و مردم سالاری دینی است/ باید همزیستی مسالمت آمیز سیاسی را بیاموزیم
روحانی با تاکید بر این که تنش های سیاسی جامعه بسیار کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: انتقاد و نقد باید باشد. نباید نگران باشیم. انتقاد جزو لوازم نشاط سیاسی و مردم سالاری دینی است. مردم باید عقاید و نظرات خود را بگویند. ما دلمان می خواهد همه بخش های جامعه پرنشاط باشد و نقد کنند.

رییس جمهوری ادامه داد: دولت می خواهد این راه را ادامه دهد تا آرامش سیاسی برقرار شود، در این راه نه تنها همه قوا، بلکه همه مردم و تشکل های سیاسی باید کمک کنند؛ باید همزیستی مسالمت آمیز سیاسی را بیاموزیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: در شبکه راه آهن، مصمم به فعال کردن آن هستیم. حمل و نقل نیز بخش عمده اش باید به عهده شبکه ریلی باشد و یکی از اولویت های دولت سرمایه گذاری در بخش شبکه ریلی است.

رییس جمهور با بیان اینکه در بخش بانکی باید اقدامات فراوانی صورت بگیرد، گفت: بانک های ما امروز از وظیفه اصلی خود فاصله گرفته اند و اصلاحات بانکی ضروری است.

وی در ادامه، وضعیت امروز خوزستان را کاملاً آماده فعالیت دانست و با مرور اقدامات در این استان، گفت: نه از دولت و نه از کارآفرینان پذیرفتنی نیست که در این استان کسی بیکار باشد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به منابع عظیمی که در استان خوزستان وجود دارد، بهره وری را مورد تاکید قرار داد و با استناد به گزارشی که از مصرف گاز در کل ایران در اختیار وی قرار گرفته، افزود: در این گزارش عنوان شده که مصرف گاز در ایران از اتحادیه اروپا بیشتر است. باید بهره وری را بالا ببریم.خبر

روحانی به وضعیت تولیدات داخلی در بازارهای جهانی نیز اشاره کرد و گفت: وقتی نمی توانیم در بازارهای جهانی رقابت کنیم، یعنی اینکه در تولید ایراد داریم.

وی همچنین تاکید کرد: در کشور ما نخبه زیاد است. یکی از تلاش های ما این است که بنیاد نخبگان را فعال کنیم.

رییس جمهور در ادامه به مرور سهم بودجه استان خوزستان در بودجه سال 93 پرداخت و گفت: پیش از این سفر به این استان در تهران تصمیمات مهمی برای توسعه خوزستان اتخاذ کردیم که به حول و قوه الهی عمل می کنیم.

وی با اشاره به برخی اقدامات اتخاذ شده در دولت برای توسعه خوزستان و رفع مشکلات این استان از جمله تامین آب شرب اهواز تا هفته آینده گفت: ما در دولت وظایف خود را انجام دادیم ولی کار اصلی بر دوش شماست. باید با سرمایه خود، سرمایه ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی فعال شوید.

روحانی به قول هایی که در این سفر در حوزه توسعه استان خوزستان مطرح کرده است، اشاره کرد و افزود: آنچه می گویم، در دولت یازدهم به آن عمل می شود. پول از ما، کار از مردم و وزرا و ان شاءالله به حول و قوه الهی خوزستان و ایران را آباد کنیم.

رییس جمهور در پایان با تاکید بر لزوم وحدت و کنار گذاشتن اختلافات در مسیر توسعه و آبادانی کشور تاکید کرد: باید با یک آشتی، انسجام و برادری مسیر را پیش برد و دست به دست هم بدهیم و دست یاری خداوند هم کنار ما خواهد بود.

مطالب مشابه را ببینید!