مجله تاپ‌ناز‌

روستای اورامان در کردستان + تصاویری زیبا این روستای زیبا و تاریخی

در این بخش نگاهی می اندازیم به روستای تاریخی اورامان و عکس هایی از این روستای زیبا را مشاهده می کنید. روستای اورامان یکی از روستاهای تاریخی و مهم در استان کردستان است و دارای معماری ارزشمندی است. این روستا قدمت تاریخی و فرهنگی دارد. جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای زیبای این روستا باعث شده اند تا گردشگران زیادی در روزهای تعطیل به این منطقه بروند.

طبیعت زیبا و محسور کننده اورامان برای گردشگران بسیار جذاب است. این منطقه فرهنگ و تمدنی غنی دارد و از دوران گذشته دارای تاریخچه ای طولانی و با اهمیت بوده است. اورامان از پنج بخش متصل به هم تشکیل می شود که به بخش های مختلف تقسیم بندی شده اند این نواحی در ارتفاعات زیاد قرار گرفته است و شامل بخش های مختلفی مانند کماله، ویسیان، سرپیر، رودبر و اورامان است.

این روستا به دلیل داشتن اهمیت تاریخی که دارد در میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است و این موضوع باعث گسترس جمعیت توریست در این مناطق شده است. منطقه اورامان و هورامان یکی از قدیمی ترین دهکده ها در کشورمان است خاستگاه تمدن است در دوران صفویان بسیار اهمیت پیدا کرد و نام اورامان هم در این دوران توسط مصطفی قلی نامگذاری شد. این سرزمین اهورایی که جایگاه اهورامزدا بود همچنین فرهنگ و تاریخ خود را ارتقا داده است. جدا از اهمیت تاریخی و فرهنگی این منطقه می توان به اهمیت گردشگری و توریستی آن هم اشاره کرد. چشم اندازهای طبیعی این منطقه هر ساله گردشگران بسیاری را جذب خود می کند.

روستای اورامان

جاذبه های روستای اورامان

ارتفاعات اورامان دارای جذابیت و زیبایی های زیادی است طبق کاوش های باستان شناسی که روی این مناطق انجام گرفته است اورامان متعلق به دوران ساسانیان است و باید بدانید که هر ساله گردشگران و توریست های زیادی از نقاط مختلف دنیا به ویژه کشور آلمان و اسپانیا به این مناطق می آیند. زیرا رسم و رسوم آدابی که در این مناطق وجود دارد باعث جذب توریست های خارجی شده است و هر ساله تعداد زیادی توریست به این منطقه می روند.

روستا آداب و رسوم خاصی دارد و مردمان این منطقه آیین ویژه خود را دارند این آیین و این مراسم از نزدیک بسیار جذاب است و می تواند توجه شما را جلب کند. از جذابیت های دیگر این روستا می توان به معماری های سنتی آن اشاره نمود. این روستا در دل کوهستان قرار دارد و معماری زیبای پلکانی آن دیدنی است و به همین جهت گردشگران زیادی این منطقه را به عنوان ماسوله هم می شناسند. در معماری این خانه ها می توان معماری سنتی را دید. سنگ های این بنار روی هم قرار دارند و در آن ملات خشکه چین استفاده شده است. روستای اورامان یکی از زیبایی های سنندج است. زیبایی های این خانه های طوری است که سقف هر خانه، حیاط خانه دیگری است. مردمان این منطقه زبان محلی هیوان دارند. در ارتفاعات و دامنه های این روستا هارمونی زیبایی از طبیعت دیده می شود. خانه های این روستا به شکلی هماهنگ و زیبا ساخته شده اند.

ببینید: نگاهی به روستای ورکانه که به چشمه قل قل معروف است

روستای اورامان

فرهنگ روستا

مردم این روستا فرهنگ خاصی دارند و بسیار مهمان ناز و خونگرم هستند. خوش قلبی افراد این روستا باعث جذب بیشتر گردشگران شده است. وجود این فرهنگ پاک و صمیمانه احساسات مثبتی را در گردشگران القا می کند و با سفر به این منطقه تاریخی و فرهنگی از کردستان می توانید آرامشی خاص به دست آورید. اگر خوش شانس باشید در ایام سفر خود به مراسمات سنتی و عروسی ان منطقه بخورید می توانید رقص کردی و مراسمات زیبای دیگر را ببینید و لذت ببرید.

در زمان های گذشته مردمان این روستا مذهب زرتشتی داشتند و پس از اسلام مردمان این منطقه دارای مذاهب شیعه و سنی شدند. از دیگر نشانه های بارز در فرهنگ و تمدن اورامانی ها می توان به نوع پوشش سنتی این افراد اشاره کرد که از نسل های قدیم منتقل شده است. بیشتر افراد لباس های محلی این منطقه را با عنوان لباس کردی می شناسند این لباس ها اصالت میان زنان و مردان را حفظ کرده است.

 

جاذبه های روستا

روستای اورمان جاذبه های طبیعی و تاریخی دارد. می توانید از نزدیک سبک زندگی مردمان این روستا را ببینید و در سفر به روستای اورامان از خانه های سنتی با معماری های شگفت انگیز دیدن کنید. گشت و گزار در طبیعت این روستا و تماشای چشم اندازهای بکر و طبیعی آن هم بسیار لذت بخش است.

مطلب پیشنهادی: 10 روستای پلکانی در ایران

روستای اورامان

اقامت در اورامان

به منظور اقامت در اورامان هتل هایی وجود دارد که امکانات رفاهی زیادی برای گردشگران ارائه می کند. بعضی ازا ین هتل ها مدرن و مجلل هستند و بعضی دیگر معماری سنتی دارند و بسیاری از علاقمندان دوست دارند تا برای اقامت از ویلاها و سوییت های روستایی استفاده کنند تا چشم اندازهای بیشتری را ببینند. مهمان سرا، هتل و خانه های سنتی باعث شده است که لذت سفر برای علاقمندان در این روستا بیشتر شود. بهترین موقع بررای سفر کردن به روستای اورامان در فصل بهار و تابستان است زیرا چشم اندازهای طبیعی بیشتری دارد.

روستای اورامان

مطالب مشابه را ببینید!