مجله تاپ‌ناز‌

روش های افزایش انگیزه + 12 راهکار مهم و کاربردی

روش های افزایش انگیزه + 12 راهکار مهم و کاربردی

افزایش انگیزه یکی از بهترین روش ها برای ادامه دادن هر کاری است، همانطور که میدانید همه ما برای انجام هر کار ریز و درشت به انگیزه نیاز داریم تا بتوانید بهترین نتیجه را در بازه زمانی کوتاه دریافت کنیم. عبارت ” دیگه انگیزه ندارم” بار منفی زیادی به همراه دارد و در کسری از ثانیه انسان را از انجام هر کاری باز می دارد.

انرژی های منفی که از محیط و اطرافیان خود دریافت می کنید تاثیر زیادی در کاهش انگیزه شما برای انجام هر کاری دارد به همین دلیل است که هیچگاه نباید از برنامه ریزی های خود در آینده با کسی صحبت کنید.

داشتن انگیزه نیروی اضافه ای است که به شما کمک می کند تا بتوانید بار اضافه و سنگینی هر کاری را تحمل کنید؛ برای موفقیت بیشتر سعی داشته باشید انرژی های مثبت از محیط و اطرافیان خود دریافت کنید و یا به دنبال انرژی های مثبت بروید.

در ادامه مقالات تاپناز با ما همراه باشید تا به بررسی روش های مفید و موثر در افزایش انگیزه بپردازیم، امروز قصد داریم روش های دریافت انرژی مثبت برای بالا بردن سطح انگیزه در کار و زندگی را با هم مرور کنیم.

روش های افزایش انگیزه + 12 راهکار مهم و کاربردی

برای افزایش انگیزه چه کنیم؟

تا به حال برای شما پیش آمده که قصد انجام کاری را داشته باشید اما فرصت انجام آن را نه؟ بدون شک با یک برنامه ریزی درست و اصولی به سادگی می توانید همه کارهای عقب افتاده را در طی یک الی دو روز انجام داد اما چه چیزی مانع از این می شود؟ چرا مدام یک یا چند کار را به اصطلاح پشت گوش می اندازید؟

در پاسخ به این سوال هر فردی یک دلیل عنوان می کند که به باور خود کاملا منطقی است اما دیگران که از بیرون به قضیه نگاه می کنند دلایل را پوچ می دانند. بدون شک فرد هیچگاه به این امر اشاره نمی کند که برای انجام آن به انگیزه نیاز دارد، به طور کلی هر اقدامی با هر درجه از سختی نیاز به انگیزه برای انجام دادن؛ دارد.

انسان با انگیزه زندگی کردن و نفس کشیدن هر روز از خواب بیدار می شود، اگر مشوقی نداشته باشید تا ساعت های طولانی را در رخت خواب خواهید ماند. در مقابل افرادی وجود دارند که با وجود انگیزه های متعدد باز هم میل به انجام کار را ندارند؛ بر اساس علم روانشناسی این افراد افسرده و دلمرده هستند.

با وجود مطالب عنوان شده، برای آنکه بتوانید میزان انگیزه خود در زندگی را افزایش دهید باید چه کنید؟ چه اقداماتی مانع از افسردگی و دلمردگی خواهد شد؟ چگونه می توان از بی انگیزه شدن جلوگیری کرد؟ روش های زیادی برای انجام این کار وجود دارد و شما می توانید با بکارگیری شیوه های جدید و متد ها پیشرفته زندگی سرزنده و پرانگیزه داشته باشید.

مطلب مشابه: افزایش خودباوری | 8 روش برای داشتن اعتماد به نفس و خودباوری بیشتر

روش های افزایش انگیزه

با توجه به موارد عنوان شده برای اینکه بتوان تمامی امور روزمره و کاری را درست در زمان مقرر به اجرا درآورد می بایست برنامه ریزی دقیق داشته باشید، البته داشتن انگیزه میل شما برای انجام برنامه ریزی را نیز افزایش می دهد. ایجاد انگیزه یکی مشخص کنید که در نهایت پس از انجام این کار چه سودی عاید شما خواهد شد؟ چرا باید این کار را انجام دهید؟

برای رسیدن به پاسخ درست و افزایش انگیزه 10 روش و راهکار وجود دارد که عمل به آن ها تاثیر زیادی در عملکرد نهایی شما خواهد داشت. البته در نظر داشته باشید که شیوه درست برای بالا بردن سطح انگیزه عملکرد گام به گام به تمام راهکارهای ارائه شده است، روش های مورد نظر شامل موارد زیر هستند:

انتخاب هدف

چه می خواهید و به چه علت باید این کار را انجام دهید؟ مشخص کردن هدف تاثیر زیادی در افزایش انگیزه دارد. بخاطر داشته باشید که برای رسیدن به اهداف بزرگ، خروج از منطقه امن الزامی است. نمی توانید در لاک دفاعی خود بمانید و انتظار پیروزی داشته باشد. هدف خود را از انجام کار مشخص کنید و بنویسید که برای رسیدن به آن باید چه مراحلی را طی کنید.

در زمان برنامه ریزی تمام محدودیت های دست و پا گیر را کنار بگذارید و یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید. برخی افراد تصور می کنند که برای انجام هر کاری باید در شرایط خاصی باشند، در واقع این افراد به دنبال بهانه هایی برای از زیرکار در رفتن هستند. محدودیت سنی و جنسیتی زنجیر هایی هستند که پای شما را برای برداشتن گامهای بزرگ به سمت موفقیت می بندند؛ آن ها را پاره کنید.

دلایل رسیدن به موفقیت

تا زمانی که دلیل انجام یک کار را برای خود مشخص نکنید نمی توانید آن را به درستی انجام دهید. به خاطر داشته باشید که دلیل هر کار می توانند محرک شما برای انجام کار باشند. دلیل آب خوردن شما رفع تشنگی است و تا تشنه نباشید به سراغ لیوان نخواهید رفت. هر چه دلایل شما برای رسیدن به هدف بیشتر باشد بیشتر باعث افزایش انگیزه خواهد شد.

زمانی که به دنبال دلیل برای رسیدن به موفقیت هستید حاشیه های منفی زیادی در ذهن شما ایجاد خواهد شد تا با پس زدن دلایل و کم شمردن آن ها مانع از انجام کار شود، برای خلاصی از شر افکار منفی بهتر است پس از هر دلیل که برای خود عنوان میکنید با صدای بلند نتیجه انجام آن را نیز بگویید.

روش های افزایش انگیزه + 12 راهکار مهم و کاربردی

گام های رسیدن به موفقیت

هدف تعیین شد و دلایل رسیدن به آن را نیز مشخص کردید، در گام سوم از روش های افزایش انگیزه باید به سراغ مسیر های رسیدن به هدف برویم. برای این کار می توانید چک لیستی از اقداماتی که شما را به هدف میرساند تهیه نمایید. وجود چک لیست به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین و موثر ترین روش را انتخاب کنید.

گاهی ممکن است مسیر رسیدن به موفقیت های شما فرعی هایی داشته باشد، به بیان دیگر رمز موفقیت بزرگ شما در گروه انجام اقدامات کوچک باشد. در این حالا باید درخت اولویت ها را برای خود بکشید، با اولویت بندی می توان به هر زیر شاخه زمان خاصی اختصاص بدهید.

دقت داشته باشید که مراحل انجام کار باید پی در پی و بدون وقفه باشد، هرگونه دوری از محیط مورد نظر ممکن است باعث سستی و تنبلی شما شود. اگر می توانید در شب کاری را انجام دهید هیچگاه آن را به فردا محول نکنید با این کار تمام مراحل به صورت متداول و براساس اولویت ها انجام می شود.

تقسیم اهداف بزرگ به هدف های کوچکتر

گاهی یک هدف به اندازه ای برای خیلی ها دور است که رسیدن به آن را غیر ممکن و محل می دانند. برای جلوگیری از بروز حس نا امیدی باید از ساختن غول نرسیدن جلوگیری کنید. یکی از روش های پیشگیری از تفکرات منفی این است که هدف اصلی خود را به هدف های کوچک تر تقسیم کنید و با اولویت بندی مشخص کنید که کدام هدف در اولویت قرار دارد.

با توجه به این که رسیدن به اهداف هرچند کوچک نیز حس شادی در فکر و ذهن افراد ایجاد می کند، پس بهتر است برای هر موفقیت کوچک نیز جشن بگیرید؛ حتی اگر این جشن تک نفره باشد. هر رسیدن قوت قلبی برای ادامه دادن است و حس بهتری برای رسیدن به اهداف بزرگتر به شما می دهد.

مطلب مشابه: سخنان انگیزشی و جملات الهام بخش انگیزه دهنده ای که هر روز باید بخوانید

روش های افزایش انگیزه + 12 راهکار مهم و کاربردی

مقایسه نکنید

یکی از معایب بزرگ تکنولوژی عدم محدودیت برای استفاده کنندگان است. امروزه همه ما در شبکه های مجازی شاهد اتفاقات باورنکردنی هستیم که توقع افراد را از زندگی بالا می برد، حسرت خوردن برای زندگی دیگران که تنها ظاهر آن را می بینید کار عبث و بیهوده ای است. برای افزایش انگیزه سعی کنید تمام تمرکز را روی زندگی خود بگذارید و تنها زمانی توجه خود را به زندگی دیگران معطوف سازید که بخواهید از اشتباهات آن ها درس بگیرید.

زمانبندی درست داشته باشید

همه ما این تجربه را در زندگی داشته ایم که سب برای انجام یک کار تصمیم میگیریم اما صبح از انجام آن سر باز می زنیم. این تصمیمات آنی موفقیت های زیادی در پی دارند البته اگر در زمان درست اقدام کنید. مهمنیست چه ساعت از شب و روز است هر زمان که ایده یا هدف خود را برای انجام کاری مشخص کردید برای انجام آن اقدام کنید حتی اگر یک گام کوچک بردارید.

استارت و شروع هر کار سخت است اما ادامه دادن به آن سخت تر خواهد بود؛ یکی از مهم ترین نکات برای افزایش انگیزه این است که آینده نگری نکنید. گاهی شرایط به گونه ای پیش می رود که انتظار آن را ندارید، آینده نگری و رویا بافی که از حقیقت بدور باشد شما را نا امید خواهد کرد.

قدرت ناخوداگاه خود را بشناس

یکی از روش های افزایش انگیزه، شناسایی قدرت ناخودآگاه است، ناپلئون هیل تمرکز بر روی ضمیر ناخودآگاه را قدم مثبت برای افزایش انگیزه می داند. بر اساس نظریه وی افرادی که می توانند حس ششم خود را تقویت کنند به راحتی می توانند سطح یادگیری و انگیزه خود را نیز افزایش دهند.

مطلب مشابه: ایجاد انگیزه برای موفقیت بیشتر با راهکارهای مناسب و موثر

روش های افزایش انگیزه + 12 راهکار مهم و کاربردی

محاسبه گرانه قدم بردارید

برای افزایش سطح انگیزه لازم است که قدم های اول را کاملا محاسبه کنید تا احتمال هرگونه شکست یا بی برنامگی را به حداقل برسانید. با وجود اینکه افراد در زمان شروع هر کاری انگیزه کاذب دارند و دست به خیال بافیمی زنند، اما هر قدم اشتباهی می تواند پایه های کاخ رویایی آن ها را در هم بریزد. قدم های آهسته و پیوسته شما را به اهداف کوچک مشخص شده می رساند که این امر قوت قلبی برای برداشتن گام های دیگر است.

زمان را از دست ندهید

رسیدن به هدف زمانی ارزشمند است که در لحظه موعود رخ بدهد، در واقع زمان در افزایش انگیزه اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر برای رسیدن به هدف خود تنها دو روز زمان دارید باید به گونه ای عمل کنید که در پایان روز اول به بخش عمده ای از اقدامات را انجام داده باشید. برای یکبار هم که شده امتحان کنید تا نتیجه لذت بخش آن را به خوبی مشاهده کنید.

قدردان داشته های خود باشید

انسان بنده عادت است و زود به خوب و بد زندگی خود عادت می کند، شاید به همین دلیل است که به سادگی می تواند چیزهای ارزشمند زندگی را از یاد ببرد. به دور و بر خود نگاه کنید و قدردان داشته های ارزشمند خود باشید. قدردانی از آنچه که دارید تاثیر زیادی در افزایش انگیزه شما خواهد داشت.

دلیل خوشحالی خود باشید

خوشحال بودن انگیزه شما را بالا می برد و کارها را سریع پیش میبرد، پس از تعیین هدف و مشخص کردن روش های رسیدن به آن به خاطر داشته باشید که می توانید برای افزایش انگیزه، در مسیر رسیدن به هدف کارهایی را انجام دهید که باعث خوشحالی شما می شود. اگر کار گروهی انجام می دهد با دوست صمیمی خود هم مسیر شوید، اگر نیاز به مطالعه دارید می توانید حین مطالعه از خود را به نوشیدن یک قهوه دعوت کنید.

خود را خسته نکنید

یکی از بدترین اقداماتی که افراد تحت عنوان روش های افزایش انگیزه به خود قبولانده اندف سخت کار کردن است. شاید انجام کار زیاد شما را زودتر به هدف برساند اما آیا رمقی برای لذت بردن باقی می ماند؟ در میان برنامه ریزی خود ساعاتی را به استراحت و وقت گذراندن با دوستانتان اختصاص دهید داشتن تفریح علاوه بر افزایش انگیزه باعث می شود تا حس و حال تازه ای برای انجام دیگر اقدامات پیدا کنید.

جمع بندی

افزایش انگیزه به همت و تلاش خود شما بستگی دارد، فقط شما می توانید حال خود را خوب کنید. بدون شک هیچ کس در دنیا شما را به اندازه خودتان نمی شناسد و نمی داند که با چه چیزی جان و نیروی تازه میگیرید.

گر در برهه ای از زندگی قرار گرفته اید که حس بی انگیزه گی دارید بهتر است کمی با خود خلوت کنید. ممکن است برخی تصور کنند که تنهایی حس سرخوردگی را بیشتر تشدید می کند، این تصور اشتباه را کنار بگذارید هیچ چیز مانند تنهایی قدم زدن در یک مسیر آرام نمی تواند ذهن آشفته افراد را آرام کند.

البته تنهایی شما نباید طولانی مدت باشد، هر زمان که احساس بهتری پیدا کردید به سراغ نزدیک ترین افرادی بروید که حس می کنید بهتر شما را می فهمند و حرف های مشترک زیادی با هم دارید. مقالات تاپناز دنیایی از ناگفته ها را در اختیار شما میگذارد، برای داشتن زندگی بهتر به این منبع مراجعه کنید.

مطلب مشابه: متن های معجزه گر برای تقویت اراده و روحیه با عکس نوشته انگیزه بخش

مطالب مشابه را ببینید!