مجله تاپ‌ناز‌

رژیم لاغری مناسب حاوی تمام مواد غذایی است/ یک شام خوب برای لاغر شدن

رژیم لاغری

عزیزالله کمال‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمان در مورد یک رژیم غذایی مناسب اظهار داشت: به طور کلی به افرادی که قصد کاهش وزن را دارند، توصیه می‌شود که مقدار غذای مصرفی خود را به دو سوم تا نصف قبل برسانند.

هیچ ماده غذایی را حذف نکنید

وی ادامه داد: کاهش میزان غذا برای کاهش وزن به این دلیل است که قطع یک‌باره یک نوع ماده غذایی ممکن است برای سلول‌ها مشکل ایجاد کند.

این فوق‌تخصص تغذیه و متابولیسم انرژی و پروتئین تصریح کرد: اگر شما بتوانید این موضوع را به همراه روزانه حدود نیم ساعت تا یک ساعت پیاده‌روی به صورت 10 دقیقه تند و 10 دقیقه آرام و عدم مصرف و یا کاهش مصرف روغن‌های اشباع شده در گوشت قرمز و همچنین کاهش مصرف مواد نشاسته‌ای مانند برنج و ماکارونی به نصف مقدار مصرفی در گذشته رعایت کنید به تدریج کاهش وزن پیدا می‌کنید.

کمال‌زاده عنوان کرد: اگر مقدار برنج مصرفی به نصف کاهش یابد و در روز حدود 100 گرم مصرف شود، مناسب است و سعی شود در وعده شام از برنج حتی‌الامکان استفاده نشود.

شیر و ماست فراموش نشود

وی با بیان اینکه مصرف گوشت قرمز به مقدار یک واحد (45 گرم) در روز کفایت می‌کند، تصریح کرد: گوشت سفید مرغ تا دو واحد در روز، ماهی در هر هفته دو تا سه نوبت، نان سبوس‌دار به مقدار چند کف دست و به میزان 200 گرم در صبحانه، 200 گرم موقع نهار و 200 گرم به هنگام شام برای کاهش وزن مناسب است.

این پزشک گفت: پنیر مصرفی به مقدار 50 گرم، شیر کم چرب به مقدار دو لیوان و ماست به مقدار یک کاسه در روز باید مصرف شود و پنیر را می‌توانید در صبحانه همراه با گردو و شیر را با غلات (50 گرم) استفاده کنید.

کمال‌زاده افزود: تخم مرغ هر دو روز یک عدد، سبزیجات تازه و خام به اندازه کافی، صیفی‌جات مثل خیار، گوجه، هویج، کاهو و … به اندازه کافی (400 گرم در روز) مصرف شود و از قارچ هم می‌توانید، سه تا چهار نوبت در هفته استفاده کنید و مصرف میوه‌جات در حد 400 گرم در روز مناسب است.

یک شام خوب برای لاغر شدن

وی خاطرنشان کرد: برای شام بهتر است، مقدار کافی صیفی‌جات به همراه مقداری نان و یک لیوان شیر کم چرب مصرف کنید.

این فوق‌تخصص تغذیه و متابولیسم انرژی و پروتئین در مورد میزان مصرف شیرینی در یک رژیم لاغری اظهار داشت: در رژیم‌های لاغری اگر از شرینی‌جات طبیعی استفاده کنید، بهتر است و شیرینی‌جاتی مانند عسل در حدود یک تا دو قاشق، خرما در حد یک تا دو عدد و کشمش یا توت در حد 20 گرم مناسب است.

کمال‌زاده تصریح کرد: اگر از شکلات یا شرینی‌جات قنادی استفاده کردید، این مواد باید جایگزین شرینی‌جات طبیعی شود که حد آن می‌تواند یک شکلات و یک تکه شرینی باشد.

عدس بخورید تا کم‌خون نشوید

وی گفت: سیب‌زمینی را به صورت سرخ کرده استفاده نکنید، مغزها در حد یک مشت بسته در سه نوبت در هفته، جوانه غلات همراه با سالاد به مقدار سه نوبت در هفته باشد و از مصرف سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا و سیب‌زمینی سرخ کرده بیرونی خودداری شود.

این فوق‌تخصص تغذیه و متابولیسم انرژی و پروتئین اظهار داشت: در رژیم‌های لاغری باید از مصرف مواد شور و موادی مانند چیپس و پفک حتی‌الامکان خودداری شود.

کمال‌زاده افزود: سعی شود، برای پخت غذای سرخ‌کردنی از روغن سرخ‌کردنی و برای مصارف دیگر از روغن مایع زیتون، کنجد و کانولا (کلزا) و در صورت نبود این روغن‌ها از آفتاب‌گردان استفاده شود.

وی تصریح کرد: برای اینکه در زمان رژیم دچار کم‌خونی نشوید در غذای هفتگی به مقدار کافی از حبوباتی مانند عدس استفاده شود و یا اینکه از مکمل آهن با مشورت پزشک در هر سه روز یک بار استفاده کنید.

کمال‌زاده عنوان کرد: از مکمل اسید فولیک و ویتامین‌های ب مثل B1  و B2 و یا B‌کمپلکس و مکمل روی می‌توانید هر سه روز یک بار استفاده کنید.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است در رژیم‌های لاغری از تمام مواد غذایی در جیره روزانه و یا هفتگی استفاده کنید، اما مقدار را تا نصف کاهش دهید و اگر به این برنامه پایبند باشید، طی سه ماه کاهش وزن مناسبی پیدا می‌کنید.

مطالب مشابه را ببینید!