مجله تاپ‌ناز‌

مزایای رژیم ماست و روش استفاده صحیحی از این رژیم غذایی

در این بخش رژیم ماست و هر آنچه که باید در مورد کارکرد آن و روش های درست و یا اشتباه از آن را بدانید را توضیح داده ایم تا بتوانید با اطلاعات کافی از این رژیم مناسب غذایی استفاده کنید.

رژیم ماست یکی از رژیم های غذایی است که می توانید با استفاده از آن باعث کاهش وزن شوید. خیلی از افراد اعتقاد دارند که می توانند با استفاده از این رژیم وزن خود را به شدت کم کنند و به اندام ایده آل خود برسند. در ادامه شما را با این رژیم غذایی آشنا می کنیم و بر تاثیر این رژیم غذایی بر بدن آشنا می شوید و می توانید متوجه بشوید که این رژیم برای شما مناسب است یا خیر.

اطلاعات در مورد رژیم ماست

رژیم ماست یکی از سبک ترین رژیم های غذایی است. افرادی که به این رژیم اعتقاد دارند باور دارند که در طول دو هفته می توانند در حدود یک الی سه کیلوگرم وزن کم کنند. در یکی از این پرهیزها شما باید روزی دو بار ماست استفاده کنید و میان وعده های شما هم مواد خاصی می باشند.

مثلا در روز اول باید یک فنجان ماست را با 90 گرم غلات کامل با یک میوه به عنوان وعده صبحانه و ناهار میل کنید و برای شام هم باید 170 گرم پروتئین بدون چربی، دو فنجان سبزیجات پخته شده و کمی کره را استفاده کنید. میان وعده هم می توانید از سبزیجات پخته شده استفاده کنید. این رژیم به شما کمک می کند تا کالری های مصرفی را تا حدود 1200 کالری در روز کم کنید.

افرادی که این رژیم را می گیرند باید از ماست بدون چربی استفاده کنند. این ماست ها مانند دیگر ماست هایی که چربی دارند نمی توانند کورتیزول را تحریک کنند و میزان گرسنگی را کم می کنند. طبق تحقیقاتی که انجام شده است مصرف ماست هیچ تاثیری بر کاهش وزن ندارد و فقط می تواند کالری مصرفی را کاهش بدهید.

رژیم ماست

ماست و کاهش وزن

چندین دلیل وجود دارد که نشان می دهد استفاده از ماست می تواند باعث لاغری شود ولی این که بخواهید این ماده را به عنوان رژیم غذایی انتخاب کنید کاری بیهوده می باشد. وجود ماست در سفره ها به شما کمک می کند تا یک سری از مواد مورد نیاز بدن خود را تامین کنید و از بروز گرسنگی سریع پیشگیری کنید.

پروتئین

  • پروتئین های موجود در ماست به روش های مختلف می تواند باعث کاهش وزن شود. در واقع اولین کاری که پروتئین های ماست در بدن برای شما انجام می دهد این است که هورمون های گرسنگی را تنظیم می کند. در واقع زمانی که این هورمون ها به اندازه تولید شوند شما کم تر گرسنه می شوید و کالری های مصرفی شما به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد.
  • اگر بتوانید یک رژیم غذایی با پروتئین بالا را انتخاب کنید میزان متابولیسم بدن شما افزایش می یابد و شما می توانید کالری بسیار زیادی را در طی روز بسوزانید و از این رو وزن خود را باد ساده ترین مواد غذایی کاهش خواهید داد.
  • یکی دیگر از فوایدی که خوردن ماست پروتئین دار بر روی بدن می گذارد این است که سیری کامل را به شما القا می کند و شما در طی روز با خوردن ماست می توانید جلوی اشتهای کاذب خود را گرفته و کالری زیادی را وارد بدن خود نکنید.
  • پروتئین های ماست می تواند به حفظ عضلات شما کمک کند و در کنار کاهش کالری های دریافتی مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد و شما می توانید به راحتی مشکل اضافه وزن خود را از بین ببرید. البته غیر از ماست نیز مواد دیگری هستند که دارای پروتئین می باشند و از آن ها می توان به گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و سویا اشاره کرد.

نکته :  باید بدانید که رساندن مواد مفید و مغذی به بدن یکی از اصل های مهم است که باید در موقع استفاده از رژیم آن را رعایت کنید در عیر این صورت مشکلات زیادی برای شما پیش می آید.

رژیم ماست

کلسیم

استفاده کردن از ماست در طول روز برای استخوان ها عالی است زیرا می توانید نیازهای روزانه بدن به کلسیم را تامین کنید. در نظر داشته باشید که استفاده خوب از کلسیم می تواند میزان رشد چربی ها را در بدن کم کند و در نتیجه باعث کاهش اضافه وزن شما شود و می تواند باعث بهبود اندام شما می شود. وجود داشتن این ماده در بدن ضروری است و با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است نتایج نشان می دهد که تامین این نیاز بدن می تواند روی شاخص توده بدنی هم تاثیر بگذارد و سلامت شما را تضمین کند.

پروبیوتیک

یکی از مواد دیگری که در ماست وجود دارد و می تواند باعث کاهش وزن شود پروبیوتیک می باشد. در واقع پروبیوتیک ها باکتری های مفید برای بدن می باشند و به شما کمک می کند تا بتوانید چربی های بدن خود را سوزانده و باعث کاهش وزن می شود. اگر از رژیم ماست کمک بگیرید می توانید به راحتی لاغر شوید ولی یادتان باشد که در کنار این رژیم باید مواد مهم و مغذی را هم به بدن برسانید در غیر این صورت ممکن است در اثر کمبود مواد معدنی دچار دیگر مشکلات شوید.

رژیم ماست

روش استفاده از ماست

برای اینکه بتوانید از ماست استفاده کنید روش های زیادی وجود دارد. استفاده کردن از ماست می تواند روی بدن شما تاثیرات خوبی بگذارد و می توانید به دو روش کلی این ماده را در رژیم غذایی خود داشته باشید. در ادامه این دو روش را به صورت کامل بررسی می کنیم.

استفاده از ماست به عنوان دسر

می توانید با این روش از غذاهای دیگر هم استفاده کنید و هیچ نوع کمبود مواد مغذی را احساس نمی کنید. استفاده از این روش می تواند به بدن شما پروتئین مورد نیاز را برساندن و اشتهای کاذب شما از بین می رود.

استفاده از ماست به جای غذاهای دیگر

می توانید از ماست به جای دیگر غذاها استفاده کنید. استفاده از ماست های کم چرب می تواند در این زمینه موثر باشد و وزن شما را به شدت کم کند. این روش پیشنهاد نمی شود زیرا ممکن است که ماست هایی را که تهیه می کنید سالم نباشد و دارای مقدار زیادی مواد چاق کننده مانند نمک و شکر باشند. چربی هایی که خیلی از ماست ها دارند هم می توانند خاصیت آنها کم باشد و مشکلات دیگر مانند اضافه وزن را برای شما به همراه داشته باشند. چنانچه نتوانید میزان قندهای مصرفی و چربی هایی که استفاده می کنید را کنترل نمایید باید منتظر بیماری هایی مانند دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و اضافه وزن و چاقی باشید.

استفاده درست از ماست

برای اینکه بتوانید از ماست ها به صورت صحیح استفاده کنید نیاز است تا یک سری از نکات را در این مورد رعایت کنید. در ادامه چند روش ساده را بررسی کرده ایم تا بتوانید با استفاده از این روش ها به درستی رژیم را انجام بدهید و مشکلی برای شما پیش نمی آید.

  • ماست را با جو دو سر مخلوط کرده و به عنوان شام میل کنید. این مورد هم سیر کننده است و هم می تواند از اشتهای بیش از حد در شب پیشگیری کند.
  • ماست دارای طبع بسیار سرد می باشد و بهتر است آن را به همراه گیاهان و ادویه جات گرم استفاده کنید تا دچار سردی در بدن شما نشود.
  • می توانید از ماست در تهیه کلوچه ها استفاده کنید و کلوچه های رژیمی بسیار خوبی را تهیه کنید.
  • یکی از ساده ترین و بهترین راه هایی که می توانید از ماست استفاده کنید این است که به همراه آن از انواع توت ها، مغزها و دانه ها استفاده کنید. در واقع این روش می تواند برای صبحانه و میان وعده عالی باشد.
  • می توانید به اسموتی هایی که استفاده می کنید ماست را نیز اضافه کنید.

استفاده از ماست به عنوان وعده کامل اصلا توصیه نمی شود زیرا تحقیقات کاملی روی آن انجام نشده است و ممکن است که این پرهیز غذایی برای شما دردسر ساز باشد. باید یادتان باشد که برای بهتر شدن کارکرد این روش باید از ماست به جای غذاهای چرب و پر کالری استفاده کنید تا کالری مصرفی شما منفی شود.

نه تنها ماست بلکه دیگر فرآورده های لبنی هم می تواند به شما کمک کند تا غذای کمتری را در طول روز مورد استفاده قرار بدهید. خیلی از افراد اعتقاد دارند که خوردن ماست به عنوان دسر یا همراه غذا می تواند خطر چاقی را تا حد زیادی کاهش بدهد.

مطالب مشابه را ببینید!