مجله تاپ‌ناز‌

رک بودن یعنی چه + چطور تفاوت میان رک بودن و بی ادبی را تشخصی دهیم؟

رک بودن یعنی چه

رک بودن یکی از ویژگی های خوب افراد است ولی در صورتی که فرد رک بودن را از مرز بی ادبی جدا کند، افرادی که می خواهند رک باشند باید این را بدانند که در زندگی و روابط اجتماعی خود نباید رک گویی را با بی ادبی اشتباه بگیرد و بر این مبنا باعث توهین و بی احترامی به افراد شوند.

رک بودن یکی از ویژگی بعضی از افراد است فرد به موجب این ویژگی مواضع خود را به شکلی صریح و راحت بیان می کند. افراد رک گو بدون ایجاد تنش در روابط نظرات خود را بیان می کنند این مهارت در روابط اجتماعی افراد نقشی مهم دارد و دسته های مختلفی از افراد را از هم متمایز می کند. گاهی افراد رک مرز احترام و ادب را جابجا می کنند و به شکلی توهین آمیز و گستاخانه با دیگران برخورد می کنند پس مهمترین مرزی که میان افراد بی ادب و رک گو وجود دارد حفظ احترام است. ا سویی نقطه مقابل افراد رک افرادی هستند که براحتی جراتو جسارت اظهار نظر را ندارند و اگر شما هم فکر می کند فردی رک نیستید و همین باعث شده تا هیچ وقت نتوانید نظر شخصی خود را بیان کنید در این مطلب با روش های رک گویی بیشتر آشنا می شوید.

رک بودن یعنی چه و چه معنایی دارد؟

نخستین گام برای رک بودن بیان کردن حقیقت است. حتما شما هم دوست ندارید فردی در قالب رک گویی اظهار نظری عادلانه در مورد شما داشته باشد، پس اگر می خواهید در جامعه و روابط اجتماعی خود فردی پیروز باشید باید نخستین اصل رک گویی که صادق بودن است را رعایت کنید.

با صراحت حرف زدن و جسور بودن در مورد بیان حقیقت و صحبت کردن در مورد خود شخص نه ظاهر و رفتار او رک گویی است افرادی که در کلام خود صراحت دارند مانع ایجاد بی احترامی و سوء تفاهم می شوند این افراد از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند و روابط اجتماعی آن ها نیز در سطح بالایی قرار دارد. با وجود این تفاسیر متوجه شده اید که رک گویی یک اخلاق و رفتار پسندیده است اما برخی از افراد نمی توانند درست رک بودن را تشخیص دهند و اشتباها رفتارهای بی ادبانه دارند. بی پرده قضاوت کردن و صحبت کردن درباره هر آنچه که در ذهن افراد می گذرد یکی از فتارهای ناپسندی است که افراد به اصطلاح رک گو با آن سر و کار دارند.

بخوانید: با فرد بی ادب چگونه باید برخورد کنیم؟

مشخص کردن مرز رک گویی:

اگر می خواهید میان رک گویی و گستاخ نبودن مرزی را مشخص کنید باید بدانید که به زبان آوردن هر سخنی بی پرده می تواند برای افراد آزار دهنده باشد و موجب ناراحتی آن ها شود ما در اینجا می خواهیم مرزی دقیق و درست از رک گویی را مشخص کنیم که شامل موارد زیر است:

  • افراد رک بیش از هر چیز درباره خودشان نظر می دهند و در مواقع ضروری درباره دیگران اظهارنظر می کنند.
  • این افراد تنها زمانی درباره دیگران نظر می دهند که از آن ها نظر خواسته باشند و آن ها در کمال احترام اظهار نظر می کنند.
  • با سراحت صحبت کردن یکی دیگر از ویژگی های این افراد است.
  • آن ها به دیگران توهین نمی کنند.
  • پیامدهای سخنان خود را می سنجند.
  • آداب معاشرت را به خوبی رعایت می کنند.

اگر می خواهید در رک بودن سنجیده باشید باید ابتدا درباره خودتان از دیگران نظرخواهی کنید این کار موجب می شود تا فرد مقابل با اعتماد بیشتری به سخنان شما توجه کند و با جان و دل سخنان شما را می پذیرد. تکنیک های رک گویی که در بالا به آن ها اشاره شده است بسیار موثر هستند و با مطالعه بیشتر در این زمینه ها می توانید فردی ک باشید.

چگونه رک صحبت کنیم؟

برای بعضی از افراد رک بودن سخت است زیرا این دسته از افراد اعتماد به نفس کافی و جسارت برای رک گویی را ندارند و تصور می کنند اگر دیدگاه خود را برای دیگران بیان کنند مورد حمله و تمسخر قرار می گیرند و به همین دلیل اغلب یا سکوت می کنند و یا در مقابل خواسته های دیگران کوتاه می آیند که به موجب آن از خواسته های خود می گذرند. قدم اول برای اینکه بتوانیم رک باشیم بالا بردن اعتماد به نفس است و برای اینکه اعتماد به نفس کافی داشته باشیم باید مهارت های گفتاری جمعی و اجتماعی را بالا ببریم و اینها به شما کمک می کنند در جمع با اعتماد به نفس بیشتری از خودتان حرف بزنید و خیلی راحت تر به مقصود خود برسید.

بهتر است رک بودن را از جمع های کوچک دوستانه شروع کنید در این جمع ها خیلی احت می توانید در مورد نظرات خود صحبت کنید و مقصود خود را به این عزیزان منتقل کنید. افراد فعال دیگر هم روابط خود را از همین جمع ها شروع کرده اند. ترس از صحبت کردن را از خود باید دور کنید زیرا ترسیدن باعث می شود تا شما جسارت لازم برای حرف زدن را نداشته باشید. رک بودن یکی از تکنیک های موثر برای بالا بردن اعتماد به نفس می باشد که هم به علت است و هم به عنوان معلول عمل می کند ولی به صورت کلی در داشتن اعتماد به نفس نقش موثری دارد.

 

سخن آخر:

معنای عام و کلی از رک گویی با طراحت و با قاطعیت صحبت کردن است اما در این مقاله مرزهایی را برای رک گویی و بی ادبی ارائه دادیم گه به شما کمک می کند به عنوان یک فرد رک گو در جامعه درست تر انتقاد کنید. زمانی سخنان شما بی ادبانه تلقی می شود که از حرف های بی ادبانه و گستاخاننه استفاده کنید و احترام دیگران را نداشته باشید. از سوی دیگر می توان به تاثیرات مهمی اشاره کرد که رک بودن بر روی اعتماد به نفس فرد دارد همچنین در بیشتر روابط افراد به کسانی که رک هستند بیشتر اعتماد می کنند زیرا می دانند در پس حرف های واضح آن ها مقصود و منظور دیگری وجود ندارد.

افراد که رک هستند افرادی قابل پیش بینی هستند آن ها پیامدهای تمام کارهای خود را می دانند و حتی در مواقعی که ناعدالتی صورت می گیرد حرف های خود را بیان می کنند و در واقع زیر بار حرف زور نمی روند. شما نیز اگر فردی رک هستید  باید به این موارد در روابط اجتماعی خود توجه کنید زیرا در غیر این صورت نمی توانید در روابط اجتماعی خود و رک گویی به شکلی موفق عمل کنید. شما می توانید در این مطلب تقویت روابط اجتماعی با این راهکار را تجربه کنید و بیشتر به معنای رک گویی در جمع به شکل صحیح آن پی خواهید برد.

مطالب مشابه را ببینید!