مجله تاپ‌ناز‌

ریسک چیست + ریسک پذیری چیست و چه افرادی ریسک پذیر هستند؟

تعریف ریسک و ریسک پذیری

ریسک چیست و چه کسی ریسک پذیر است؟ ریسک پذیری در زندگی تعاریف زیادی دارد و از نظر افراد این تعریف می تواند مختلف باشد ولی به صورت کلی تعریف ریسک یعنی شجاعت و جسور بودن در انجام تصمیمات مهم در زندگی است که می تواند باعث موفقیت شود و راه سختی در پیش دارد.

همه افراد ریسک پذیر نیستند و این موضوع مشخص است ولی باید دید که چه افرادی بیشتر ریسک پذیر هستند و چرا این افراد می توانند با ریسک پذیری به موقیت دست پیا کنند. در این مطلب تعریف ریسک و ریسک پذیری می تواند به خوبی بیانگر این موضوع باشد. همه افراد در زندگی و در اطراف خود ترس هایی دارند که گلهی مانع انجام تصمیمات درست در زندگی می شود ولی در افراد ریسک پذیر این ترس ها وجود ندارند و با شجاعت می توانند تصمیم قاطع بگیرند. ریسک کردن نوعی عمل شجاعانه و جسورانه می باشد که فرد دست به آن می زند اما ممکن است با این تعریف بعضی ریسک پذیری را با تصمیمات غیرعقلانی اشتباه بگیرند.

ریسک

آشنایی با ریسک و افراد ریسک پذیر

افرادی در زندگی ریسک پذیر هستند که با وجود اطلاع از سختی ها و مشکلات موجود در مسیر دستیابی به اهداف این عمل را انجام می دهند و برای دستیابی به موفقیت در اهدافشان تلاش می کنند. شاید در اطراف خود افرادی را دیده باشید که به بهانه ریسک کردن به انجام کارهای غیرعقلانی دست می زنند و تصور می کنند که ریسک کرده اند.

یک مثال واضح در این مورد، امر ازدواج است، ازدواج برای خیلی از افراد ریسک است زیرا در هر صورت شما قرار است با فردی ازدواج کنید که به شناخت کافی از او دست پیدا نکرده اید و در آینده ممکن است با خصوصیات بیشتری از فرد خود روبرو شوید. ولی زمانی که شما به شکلی عقلانی دست به این تصمیم می زنید با وحود سختی های ازدواج را قبول می کنید ریسک پذیر هستید و شجاعانه برای موفق شدن در ازدواج خود تلاش می کند.

ریسک

ریسک پذیری در موفقیت

بیشتر افراد موفق در زندگی دارای ریسک پذیری بوده اند زیرا رسیدن به اهداف و موفقیت نیازمند تلاش و پشتکار می باشد و ممکن است فردی با وجود شکست ها هنوز ریسک ادامه مسیر را قبول کند تا به موفقیت دست پیدا کند.

تغییر هم یکی از جوانب مهم در ریسک پذیری است و در تعریف ریسک اشارات مهمی به آن شده است ایجاد تغییر در زندگی برای هر فردی کاری آسان نمی باشد. بسیاری از افراد ممکن است در یک مسیر عادی از زندگی خود باشند و همان مسیری را ادامه دهند که همه اطرافیان به سمت آن می روند. در حالی که افراد ریسک پذیر و موفق از تغییر کردن و ایجاد تغییر در زندگی نمی ترسند و بیشتر آنها با تغییر نگرش خود به زندگی موفق بوده اند.

تغییر از آن جهت یک ریسک می باشد که ممکن است فرد مسیری ناشناخته را در زندگی انتخاب کند و چیزی که ناشناخته باشد می تواند در خیلی از افراد ترس آور باشد. ولی مهمترین نقطه برای ریسک پذیری آگاهی و شناخت در مسیر می باشد و به عبارتی دیگر افرادی که ریسک را با ماقت اشتباه می کنند بدون آگاهی و شناخت دسه به انجام کاری می زنند.

در تعریف ربسک افراد ریسک پذیر کسانی هستند که با شناخت و آگاهی توانسته اند به موفقیت دست پیدا کنند و فقط شجاعانه در مسیری که می دانند سخت و دشوار است قدم بر می دارند. یکی دیگر از نشانه های مهم در افراد ریسک پذیر اعتماد به نفس خودباوری است در صورتی که افراد ترسو با ترس و بدشانسی به دنبال ریسک کردن در ندگی هستند.

جالب است بدانید همه افراد در زندگی ریسک هایی را پشت سر گذاشته اند زیرا زندگی کردن با ریسک گره خورده است و ما برای ادامه مسیری که نمی دانیم در آینده چه خواهد شد با ریسک و شناخت بیشتر زندگی را ادامه می هند.

مطالب مشابه را ببینید!