زایمان در آب خوب است یا بد؟

زایمان در آب خوب است یا بد؟

زایمان در آب خوب است یا بد؟

هيچ چيزي مانند تولد فرزند، خنده را روي لب‌هاي پدر و مادر نمي نشاند. اما فکر زايمان کمي ترسناک است. هر چند بر خلاف قديم که تنها روش زايمان طبيعي يا سزارين بود اين روزها روش هاي ديگري وجود دارد که علاوه بر تجربه يک زايمان فوق العاده و کم هزينه، مادر درد کمتري احساس مي کند. براي به دست آوردن اطلاعات بيشتر درباره زايمان در آب با دکتر مينا موحد متخصص زنان و زايمان گفت وگو کرده ايم که در ادامه مي آيد.

زايمان در آب، موضوعي است که خانم هاي باردار درباره آن سوالات زيادي دارند. اين روش در واقع به دنيا آوردن نوزاد در وان يا يک استخر آب گرم است. در کشورهاي غربي اين روش خيلي طرفدار پيدا کرده است و در بيمارستان هاي زيادي انجام مي شود اما در کشور ما ، بيمارستان هاي معدودي اين نوع زايمان را انجام مي دهند. اين زايمان مزاياي خود را دارد و قبل از هر گونه تصميم گيري بايد وضعيت جسمي زن باردار کنترل شود. به عنوان مثال، فرد مبتلا به ديابت، فشار خون، بيماري قلبي و… ممکن است نتواند به طور طبيعي در آب زايمان کند. پس از بررسي کامل وضعيت جسمي زائو، پزشک مي تواند اين نوع زايمان را به بيمار پيشنهاد کند. وي ادامه داد: در اتاق زايمان يک وان با طول يک و ۲۰ يا يک و ۵۰ با ارتفاع حدود ۷۵ سانتي متر با آب گرم حدود ۳۷ تا ۳۸ درجه پر مي شود.هنگام قرار گرفتن بيمار در آب، نظر وي را درباره دماي آب مي پرسند تا به خواسته او دماي آب تنظيم شود. همانند زايمان طبيعي به زن باردار آموزش زايمان در آب داده مي شود. اين کار يا از طريق شرکت در کلاس يا اطلاع رساني پزشک به زوجين، انجام مي شود تا آمادگي کامل پيدا کنند. اين متخصص زايمان ادامه داد: برخي از خانم ها ترجيح مي دهند، با شروع دردهاي زايماني وارد آب شوند زيرا آب يک حالت بي وزني ايجاد مي کند و درد را کاهش مي دهد. به طور کلي احساس درد در حالت زايمان فيزيولوژيکي طبيعي و در محيط خشک، فقط به لگن وارد مي   شود. درحالي که در آب اين درد به تمام قسمت هاي بدن پراکنده مي شود و در نتيجه زائو درد کمتري را تجربه مي کند. مزاياي ديگر اين روش اين است که هنگامي که زائو، نوزاد را به دنيا مي آورد به داروي کمتري نياز دارد زيرا استروئيد موجود اين داروها برعکس عمل مي کند اما در زايمان در آب اين گونه نخواهد بود. وي افزود: از طرفي ميزان برش هايي که براي خروج جنين انجام مي دهيم در زايمان در آب کمتر است زيرا تمام عضلات لگن براي خروج جنين فشار وارد مي کند و خروج جنين به آب راحت تر انجام مي شود. از آن جا که در اين روش زايمان بچه در آب به دنيا مي آيد، اين ايراد وجود دارد که آب زيادي وارد ريه نوزاد مي شود اما در صورت حضور کادر مجرب، آب وارد دهان نوزاد نمي شود. انتقادي که گروه اطفال و نوزادان وارد مي کند اين است که چه لزومي دارد که ما سلامت نوزاد را به خطر بيندازيم. اما اکثر آمارهاي کشورهاي اروپايي ، استراليا و آمريکا نشان مي دهد که هيچ گونه خطري براي نوزاد وجود ندارد، به شرطي که مادر باردار مناسب انتخاب شده باشد. انتقاد ديگري که به اين روش وارد شده، موضوع عفونت هاست اما اگر دقت شود و همه وسايل ضروري در دسترس باشد هيچ مشکلي پيش نخواهد آمد. اگر در صورت آلودگي آب با خون يا مدفوع نوزاد يا مادر ، بلافاصله آب تعويض شود و براي هر بار يا مرحله استخر ضدعفوني شود، مشکل عفونت وجود ندارد. پزشکان ساير کشورها معتقدند که اگر زايمان با همراهي همسر بيمار باشد، مي تواند يک زايمان بسيار خاطره انگيز و آرامش بخش باشد.

در روش زايمان به صورت کانگورويي که هم به صورت طبيعي و هم در آب انجام مي شود، نوزاد بلافاصله روي پوست مادر قرار مي گيرد؛اين روش نيز خيلي طرفدار دارد و آمار سزارين را پايين مي آورد. در سزارين مصرف مسکن ها زمان شيردهي را به تاخير مي اندازد. اين در حالي است که با روش زايمان در آب مادر اعتماد به نفس پيدا مي کند. به سرعت از جا بلند مي شود و شيردهي را آغاز مي کند. به همين دليل است که بايد روش زايمان در آب در کشور ترويج شود. اين روش علاوه بر فوايدي که دارد، کم هزينه نيز است. وي افزود: در صورت داشتن اضافه وزن، لازم است مادر براي اين نوع زايمان وزن خود را پايين بياورد. زيرا عوارض چاقي مانند فشار خون، ديابت و… زايمان در آب را ناممکن مي کند. بنابراين در تمامي دوران بارداري بايد وزن زائو کنترل شود. همچنين در روز قبل از زايمان بايد روده ها تخليه شود. کيسه آب مادر نيز نبايد پاره شده باشد در غير اين صورت زايمان در آب انجام نمي گيرد.

 

زايمان در آب

اگر تصميم داريد روش زايمان در آب را انتخاب کنيد بهتر است مزيت ها و احتمالا ضررهاي آن را نيز بدانيد. در اين مطلب به نقل از «Webmd»به فوايد زايمان در آب اشاره شده است.

*زايمان در آب براي زناني که مشکلات بارداري ، عفونت يا خون ريزي شديد ندارند، مفيد است.

*مادر نبايد تبخال داشته باشد زيرا عفونت به راحتي از آب به نوزاد منتقل مي شود.

*زمان بارداري بايد کامل طي شده باشد يا اينکه پس از ۳۷ هفته زايمان انجام شود.

مطالب مشابه را ببینید!