مجله تاپ‌ناز‌

بهترین روش های درمان و مهار زخم معده (علائم، دلایل ایجاد و درمان های طبیعی)

بهترین روش های درمان و مهار زخم معده (علائم، دلایل ایجاد و درمان های طبیعی)

زخم معده یک بیماری دردناک است که لذت غذا خوردن را از فرد می گیرد و با درد های شدید و خفیف او را آزار می دهد. زخم معده بیماری زخم گوارشی باز است که لایه مخاطی ضخیم داخل معده را از بین می برد. وقتی لایه مخاطی محافظ نباشد، اسید معده با دیواره داخلی تماس پیدا می کند و باعث زخم شدن لایه درونی معده می شود.

گاهی زخم های گوارشی در روده کوچک یا دوازدهه (اثنی عشر) هم ایجاد می شوند. زخم معده معمولا با درد و سوزش شدید ناحیه شکم همراه است و ممکن است ساعت ها ادامه داشته باشد. این عارضه معمولا به دلیل عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) یا استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ایجاد می شود.

افراد زیادی برای درمان زخم معده از دارو استفاده می کنند اما داروها معمولا دارای عوارضی هستند؛ به همین دلیل بهتر است برای درمان زخم معده از روش های خانگی استفاده کنید. در این مطلب بهترین روش های درمان زخم معده را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

زخم معده چیست؟

زخم معده، زخم هایی باز هستند که در سطح داخل معده یا بخش ابتدایی روده کوچک به نام دوازدهه ایجاد می شوند. زخم معده بیماری گوارشی دردناکی است که با دردهای خفیف و شدید همراه است و لذت غذا خوردن را از فرد می گیرد. این زخم ها به عنوان زخم اثنی عشر شناخته می شوند.

زخم معده هنگامی ایجاد می شود که اسید معده که برای هضم غذا ترشح می شود، باعث آسیب به پوشش معده می شود. بنابراین، درمان های آن شامل روش هایی برای کاهش اسید معده یا خنثی کردن اسید معده است.

عامل اصلی بیماری زخم معده، باکتری غذاهای آلوده به هلیکوباکتر پیلوری است. این باکتری مارپیچ معمولاً در دوران کودکی از طریق آب و غذای آلوده وارد بدن می شود و قابلیت زنده ماندن طولانی در دستگاه گوارش را دارد. البته حدود دو سوم مردم دنیا با این باکتری در بدنشان زندگی می کنند و زخم معده ندارند.

کار این باکتری از بین بردن لایه پوششی دستگاه گوارش است. وقتی لایه محافظ از بین می رود، اسید معده به قسمت های آسیب دیده برخورد می کند و زخم ایجاد می شود. درمان دیر هنگام این زخم ها باعث ایجاد خونریزی، عفونت و التهاب می شود.

علائم زخم معده

بهترین روش های درمان و مهار زخم معده (علائم، دلایل ایجاد و درمان های طبیعی)

زخم معده علائم و نشانه های مختلفی دارد که برای تشخیص این بیماری باید به آن ها توجه کنید. برخی از نشانه های زخم معده عبارتند از:

 • سوء هاضمه: یکی از شایع ترین علائم زخم معده، سوء هاضمه است. این عارضه با احساس درد، ناراحتی و سوزش در ناحیه بالای شکم و زیر سینه مشخص می شود و گاهی اوقات با رفلاکس اسید به مری همراه است که باعث سوزش سر دل هم می شود.
 • بی اشتهایی: یکی دیگر از نشانه های زخم معده این است که شما اشتهای خود را از دست می دهید و با خوردن مقدار کمی غذا احساس سیر شدن به شما دست می دهد.
 • حالت تهوع و استفراغ: حالت تهوع و استفراغ ممکن است به خاطر التهاب و آسیب به مخاط معده ایجاد شوند که خود، نتیجه‌ تجمع اسید و عفونت هایی مانند هلیکوباکتر پیلوری است. حالت تهوع و بروز استفراغ به عنوان واکنش دفاعی بدن نسبت به تحریک شدید دیواره‌ معده محسوب می شود.

سایر علائم و نشانه های زخم معده

 • آروغ زدن یا رفلاکس اسید
 • بی حوصلگی و تغییر در خلق و خو
 • کاهش وزن
 • نفخ شکم
 • مدفوع تیره
 • استفراغ خونی یا قهوه ای

در صورت مشاهده علائم زخم معده حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا اگر زخم معده درمان نشود، ممکن است بدتر شود.

علت ایجاد زخم معده

عوامل مختلفی مانند استرس، اضطراب، مصرف غذاهای چرب و تند، مصرف بیش از حد الکل و دخانیات و استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می توانند باعث افزایش تولید اسید شوند و در ایجاد زخم معده موثر باشند.

فرسایش مخاط به دلیل عفونت هلیکوباتر پیلوری یا عوامل دیگر به اسید معده و سایر آنزیم های گوارشی اجازه می دهد تا دیواره معده را از بین ببرند. در نتیجه، زخم های باز تشکیل می شوند و این زخم ها به طور مداوم توسط ترشحات اسیدی تحریک می شوند.

اگر زخم معده به درستی درمان نشود، این زخم ها می توانند از طریق دیواره های معده به فرسایش خود ادامه دهند و حتی یک سوراخ در تمام مسیر ایجاد کنند و منجر به سوراخ شدن معده شوند.

درمان زخم معده

بهترین روش های درمان و مهار زخم معده (علائم، دلایل ایجاد و درمان های طبیعی)

برای درمان زخم معده باید فورا اقدام کنید تا بدتر نشود. توجه داشته باشید که اگر زخمی با خون ریزی فعال دارید، برای درمان باید ابتدا آندوسکوپی انجام دهید و بعد در بیمارستان بستری شوید. در ادامه انواع روش های درمان زخم معده را بررسی خواهیم کرد:

درمان زخم معده با عسل

عسل یک شیرین کننده طبیعی است که برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. یکی از بهترین روش ها برای درمان زخم معده استفاده از عسل است. عسل یک ضد باکتری قوی و ضد التهاب است که می تواند مانع از رشد هلیکوباکترهای موجود در معده شود.

خاصیت ضد باکتریایی عسل باعث شده است که برای درمان خانگی زخم معده و مری بسیار پر کاربرد باشد. مصرف روزانه 1 الی 2 قاشق عسل به صورت خام در روز می تواند به کاهش التهاب و درد و درمان زخم معده کمک کند. عسل علاوه بر قابلیت درمانی که دارد، می تواند ریسک ابتلا به زخم معده و مدت زمان بهبودی را نیز کاهش دهد.

موز سبز

بهترین روش های درمان و مهار زخم معده (علائم، دلایل ایجاد و درمان های طبیعی)

یکی دیگر از روش های موثر برای تسکین درد معده ناشی از زخم معده، مصرف موز سبز می باشد. تحقیقات انجام شده در سال 2011 نشان می دهند که استفاده از موز نارس می تواند تأثیر مثبتی بر زخم معده داشته باشد.

موز سبز دارای یک فلاونوئید به نام لوکوسیانیدین است. لوکوسیانیدین میزان مخاط معده را افزایش می دهد و با کاهش مقدار اسیدی بودن معده از ایجاد زخم جلوگیری می کند و باعث بهبود علائم می شود.

کُندر

کُندر از زمان قدیم برای درمان بیماری های مختلف روده مانند زخم معده و بیماری کرون مصرف می شود. تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه 1 گرم کُندر منجر به کاهش 30 درصدی علائم زخم معده می شود. کُندر در برابر هلیکوباکتر پیلوری نیز خاصیت ضد باکتریایی دارد.

در یک مطالعه، مصرف 350 میلی گرم کُندر سه بار در روز به مدت 14 روز، عفونت های هلیکوباکتر پیلوری را 7 تا 15 درصد موثرتر از درمان معمول از بین برد. کُندر را می توان از فروشگاه های مواد غذایی و عطاری ها به صورت آدامس یا مکمل پودری تهیه کرد.

پوست لیمو

بهترین روش های درمان و مهار زخم معده (علائم، دلایل ایجاد و درمان های طبیعی)

پوست لیمو دارای ترکیبات فلاونوئید، کراتین و اسیدهای آلفا-هیدروکسی است و می تواند تسکین دهنده ای موثر برای درد و التهاب باشد. مصرف روزانه 1 یا 2 قاشق چای خوری پودر پوست لیمو همراه با آب ولرم و عسل برای کاهش درد و التهاب زخم معده بسیار مفید است.

استفاده از پروبیوتیک

بر اساس نتایج بسیاری از تحقیقات، پروبیوتیک ها یک روش موثر برای جلوگیری از رشد باکتری های هلیکوباتر پیلوری می باشند. پروبیوتیک ها موجودات زنده ای هستند که کار آن ها ترمیم توازن باکتری های دستگاه گوارشی و کمک به سلامت روده است. مصرف منظم پروبیوتیک از اختلال گوارشی مختلف مانند اسهال و بیماری التهابی روده جلوگیری می‌کند.

پروبیوتیک ها با کاهش تعداد باکتری های عامل زخم معده می توانند سرعت بهبودی را افزایش دهند و علائم این بیماری را کاهش دهند. ماست، مواد غذایی تخمیری و مکمل های پروبیوتیک منبع تأمین این موجودات زنده هستند.

مواد غذایی تخمیری سرشار از میکروب هایی مانند باکتری ها، مخمرها و قارچ ها هستند که تعادل میکروبیوم روده را برقرار می کنند. برای درمان خانگی زخم معده و مری می توانید از خوراکی های تخمیری مانند کلم ترش، کیمچی، کفیر، میسو و تمپه استفاده کنید.

آب کلم

آب کلم سرشار از ویتامین C است و به پیشگیری و درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری کمک می کند. مطالعات اخیر نشان می دهد که استفاده از آب کلم برای جلوگیری و درمان بسیاری از زخم های گوارشی از جمله زخم معده و بسیار موثر می باشد.

سیر

بهترین روش های درمان و مهار زخم معده (علائم، دلایل ایجاد و درمان های طبیعی)

سیر دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی است و یکی از بهترین درمان های خانگی برای جلوگیری از عفونت است. استفاده از سیر می تواند به تسریع روند بهبود زخم ها کمک کند و از پیشرفت زخم ها جلوگیری کند.

با مصرف سیر می توانید از رشد هیلوباکتر پیلوری که عامل زخم معده است، جلوگیری کنید و زخم معده را درمان کنید. برای بهره مندی از خواص سیر می توانید 2 بار در روز دو حبه سیر را همراه با وعده غذایی خود میل کنید.

نعناع

یکی دیگر از روش های درمان خانگی برای بهبود زخم معده، استفاده از نعناع است. نعناع دارای خواص ضد التهاب، ضد باکتری و ضد اسپاسم می باشد. برای استفاده از این روش می توانید چند برگ نعنا را در یک فنجان آب جوش بریزید و پس از چند دقیقه، آن را صاف کنید و میل کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص تسکین دهنده و ضد التهاب است، بنابراین می تواند به خنثی کردن اسید معده کمک کند. زخم معده معمولا با التهاب دیواره معده یا ابتدای روده کوچک (اثنی عشر) شروع می شود که فرد دائما احساس درد می کند و برای غذا خوردن مشکل دارد.

آلوئه ورا می تواند به تقویت پوشش داخلی معده کمک کند و اثرات ضد التهابی بر روی دستگاه گوارش دارد. این گیاه درد و التهاب معده و اثنی عشر مرتبط با زخم معده را کاهش می دهد و باعث بهبود آن می شود. آلوئه ورا همچنین می تواند یک پوشش محافظ در امتداد مخاط داخلی معده ایجاد کند، بنابراین از پیشرفت زخم جلوگیری می کند.

فلاونوئیدها

فلاونوئیدها ترکیبی از دسته پلی فنول ها و عامل رنگ میوه ها هستند. پلی فنول ها برای درمان زخم معده و بهبود مشکلات گوارشی مانند اسهال و اسپاسم موثر می باشند. فلاونوئیدها در بسیاری از میوه ها و سبزیجات مانند سیب، پرتقال، لیمو، گیلاس، زیتون، انواع توت ها، حبوبات، سویا، بلوبری، کلم بروکلی، کلم پیچ، آجیل و انگور قرمز وجود دارند.

خاصیت آنتی اکسیدانی موجود در فلاونوئیدها باعث افزایش مخاط معده می شود و به هلیکوباتر پیلوری اجازه رشد نمی دهد. بنابراین با مصرف فلاونوئیدها می توانید از لایه مخاطی دیواره معده در مقابل زخم معده محافظت کنید.

می توانید فلاونوئیدها را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید و یا آن ها را به صورت مکمل مصرف کنید. توجه داشته باشید که مقادیر بیش از حد مکمل فلاونوئیدها ممکن است با فرآیند انعقاد خون تداخل داشته باشد.

میخک

استفاده از گیاه میخک یکی از روش های موثر برای درمان خانگی درد معده است. میخک به افزایش ترشحات معده و درمان اسهال و استفراغ کمک زیادی می کند. می توانید هر شب قبل از خواب از ترکیب پودر میخک با یک قاشق عسل استفاده کنید و یا میخک را به صورت دمنوش مصرف کنید. برای تهیه دمنوش میخک، چند گل میخک خشک را همراه با یک لیوان آب جوش در دمنوش ساز بریزید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس میل کنید.

زردچوبه

بهترین روش های درمان و مهار زخم معده (علائم، دلایل ایجاد و درمان های طبیعی)

التهاب یکی از عوامل اصلی بیماری های گوارشی مانند زخم معده است. زردچوبه دارای ترکیبی به نام کورکومین است که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی دارد و می تواند آسیب به مخاط معده را کاهش دهد و به کاهش التهاب در دستگاه گوارش و بهبود زخم های گوارشی کمک کند.

علاوه بر آن کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است که می تواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت های گوارشی کمک کند و همچنین باعث کاهش اسیدیته معده نیز می شود.

زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد باکتریایی و محافظت کننده دستگاه گوارش است و برای درمان خانگی زخم معده ناشی از لیکوباکتر پیلوری بسیار موثر است. زنجبیل در طب سنتی برای درمان بیماری های گوارشی مانند نفخ، یبوست و گاستریت (التهاب معده) توصیه می شود.

تحقیقات نشان داده است که خواص دارویی زنجبیل می تواند به کاهش آسیب مخاط معده در اثر عفونت هلیکوباکتر پیلوری و استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایندومتاسین و ایبوپروفن کمک کند. بنابراین مصرف زنجبیل برای پیشگیری از زخم معده ناشی از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی توصیه می شود.

همچنین زنجبیل می تواند استفراغ، تهوع، ترش کردن و احساس سوزش ناشی از زخم معده را درمان کند. برای بهره مندی از خواص از زنجبیل، یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل خشک (یا دو قاشق چای خوری زنجبیل رنده شده) را با آب جوش داخل قوری بریزید و صبر کنید تا به مدت 5 دقیقه روی حرارت ملایم بماند و دم بکشد. در آخر عسل یا نبات را به آن اضافه کنید و میل کنید.

سیاه دانه برای درمان زخم معده

گیاه سیاه دانه یکی دیگر از داروهایی است که برای درمان خانگی زخم معده استفاده می شود. سیاه دانه دارای خاصیت ضد باکتری و ضد کرم می باشد. بنابراین استفاده از سیاه دانه همراه با عسل برای درمان و پیشگیری از زخم معده توصیه می شود.

زیره سبز

زیره سبز دارای خواص تسکین دهنده طبیعی است و برای درمان زخم معده و کاهش التهاب و درد معده موثر می باشد. برای استفاده از این خواص می توانید روزانه 1 یا 2 قاشق چای خوری پودر زیره سبز را همراه با عسل و آب ترکیب کنید و میل کنید.

بهترین داروهای زخم معده

برای درمان زخم معده، ابتدا پزشک عکس زخم معده را در اندوسکوپی مشاهده می کند و سپس ممکن است برخی از داروهای معده را تجویز کند. معمولا اگر منشا این بیماری به دلیل وجود باکتری هلیکوباکتر باشد که از شایع ترین دلایل زخم معده است، با تجویز ۳ الی ۴ داروی مختلف طول دوره درمان بین دو تا سه هفته می باشد.

دقت داشته باشید که برای مشکلات مختلف معده مانند رفلاکس معده، معده درد، زخم معده و خونریزی معده داروهای مختلفی وجود دارند. با این که عملکرد بسیاری از این داروها بسیار مشابه است، اما داروها برای هر فردی بر اساس شرایط خاصی که پزشک تشخیص می دهد تجویز می شوند. بنابراین از مصرف خودسرانه داروهای معده خودداری کنید. برخی از داروهای معده عبارتند از:

 • پنتوپرازول Pantoprazole (درمان علائم ناشی از رفلاکس معده به مری)
 • رانیتیدین Ranitidine (کاهنده اسید معده)
 • امپرازول Omeprazole (درمان مشکلات رفلکس معده و مری، درمان زخم معده)
 • رابپرازول Rabeprazole (درمان زخم معده و ترش کردن)
 • فاموتیدین Famotidine (درمان معده درد)
 • سیزاپراید (پروپالسید) Cisapride (درمان سوزش سر دل و کاهش علائم اسید معده)
 • سایمتیدین Cimetidine (کاهنده اسید و درمان سوزش و ترش کردن معده)
 • لانسوپرازول Lansoprazole (جلوگیری از تولید بیش از حد اسید و ترش کردن)
 • مترونیدازول Metronidazole (آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های باکتریایی معده و …)
 • دایمتیکون Dimethicone (ضد نفخ و درمان درد های ناشی از تجمع گاز در معده)
 • دی سیکلومین (قرص معده سبز) Dicyclomine (رفع گرفتگی معده و روده ها)
 • کلیدینیوم سی Clidinium و کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide (کاهنده اسید و درمان درد معده)
 • بیسموت ساب سیترات Bismuth subcitrate (درمان عفونت های معده ناشی از هلیکوباکتر)
 • سایتوتک CYTOTEC (پیشگیری کننده از زخم معده که در کنار داروهای دیگر تجویز می شود)

پیشگیری از زخم معده

برای پیشگیری از ایجاد زخم های گوارشی از جمله زخم معده می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • از گرفتن رژیم های سخت پرهیز کنید و معده خود را برای ساعات طولانی خالی نگذارید.
 • اگر چه مصرف شیر برای کاهش اسیدیته معده و تسکین درد توصیه می شود، اما تحقیقات طب سنتی جدید نشان می دهند که مصرف مکرر شیر ترشح اسید معده را افزایش می دهد. بنابراین باید از مصرف مکرر شیر و کلسیم بالا خودداری کنید.
 • استفاده از انواع مشروبات و نوشیدنی های الکلی باعث التهاب و تحریک مخاط معده می شود و مصرف بیش از حد الکل باعث زخم معده می شود.
 • از مصرف سیگار و داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • مصرف خوراکی های اسیدی برای افرادی که زخم معده دارند مضر است، چون لایه مخاطی دستگاه گوارش از بین رفته و اسید معده بیشتر ترشح می شود، پس مصرف خوراکی هایی که به صورت طبیعی اسیدی هستند باعث شده محیط اسیدی دستگاه گوارش چند برابر شود.
 • قهوه، شکلات و نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه حتی اگر بدون کافئین باشند، می توانند تولید اسید معده را افزایش دهند، پس باید از مصرف آن ها پرهیز کنید.
 • مصرف غذاهای فرآوری شده، غذاهای بسیار تند، شور و ادویه دار و غذاهای چرب و سرخ شده در روغن زیاد ممکن است باعث سوزش و درد معده شود. از جمله این غذاها می توان به سیب زمینی سرخ شده، مرغ سوخاری، چیپس، دونات و … اشاره کرد که باعث از بین رفتن لایه محافظ دستگاه گوارش و تشدید زخم معده می شوند.

مطالب مشابه را ببینید!