مجله تاپ‌ناز‌

روش های تشخیص زعفران اصل با این 5 نکته مهم

زعفران یکی از محصولات گران قیمت و ارزشمند می باشد که بعضی از افراد نوع تقلبی آن را با قیمت ارزان در بازار می فروشند و باعث می شود که تشخصی زعفران اصل کاری مشکل باشد و افراد زعفران های تقلبی را خریداری کنند.

روش های آسانی برای شناسایی زعران اصل و مرغوب وجود دارد که کمک می کند تا زعفران با کیفیتی را بخرید و از عطر و بوی زعفران اصل استفاده کنید. زعفران های تقلبی به چند صورت وجود دارند در بعضی از آنها با قرار دادن کلاله در شکر باعث می شوند تا وزن زعفران بیشتر شود و ناخالصی بیشتر را با قیمت زیادی خریداری کنید و در بعضی از شکل های دیگر هم رنگ های غیر طبیعی به آن زده می شود.

 

روش تشخیص زعفران اصل:

تشخیص دادن ناخالصی های درون زعفران در فضای آزمایشگاهی قابل تشخیص است و تشخیص آن برای خریدار کمی سخت است ولی با دقت بیشتر در قسمت کلاله ها می توان متوجه شد که کلاله های براق دارای ناخاصلی هستند و با کشیدن زعفران روی کاغذ و دست در صورتی که دست شما کمی روغنی شود یا رنگ بگیرد نشان از وجود ناخالصی دارد.

تشخیص زعفران اصل با کاغذ

در روشی دیگر هم می توانید با قرار دادن زعفران روی کاغذ و فشار دادن آن، روغن موجود در کلاله را تشخیص  بدهید و اگر زعفران موجود به کاغذ رنگ بدهد نشان دهنده وجود ناخالصی است. زعفران خالص با فشار دادن باید پودر شوید و روغن پس ندهد.

 

تشخیص با گاز

یکی از روش های موثر برای تشخیص زعفران اصل، قرار دادن آن روی شعله آتش است که باعث می شود زعفران تغییر رنگ دهد، اگر این تغییر رنگ به رنگ بنفش یا نارنجی باشد، زعفران خالص است و اگر مایل به زرد باشد زعفران تقلبی است.

روش های تشخیص زعفران اصل با این 5 نکته مهم

تشخیص با آب جوش

چنانچه با قرار دادن زعفران در آب جوش ساقه های زعفران به رنگ سفید در نیامد زعفران خریداری شده اصل می باشد برای این کار باید زعفران را به مدت 5 دقیقه در آب جوش قرار دهید.

تشخیص با سرشاخه های شیپوری

روش ساده برای شناسایی زعفران اصل، شناسایی بر اساس شکل شیپور مانند آن است، زعفران اصل شکل شیپوری دارد و در قسمت بالا با چند شاخه شدن نازک تر می شود.

روش های تشخیص زعفران اصل با این 5 نکته مهم

تشخیص با کلاله ها

کلاله در زعفران اصل نباید براق و روغنی باشد، کلاله های براق دارای ناخالصی است و به روغن آغشته شده است که باعث می شود وزن خریداری شده زعفران افزایش پیدا کند و قیمت بیشتر شود.

در بعضی از موارد هم دیده شده است که با رنگ کردن کلاله ذرت آن را به عنوان زعفران به مصرف کنندگان می فروشند که هیچ خاصیت و رنگی هم ندارد.

مطالب مشابه را ببینید!