مجله تاپ‌ناز‌

زنان خانه دار چطور پس انداز کنند؟

آیا تا به حال در مورد زن باهوش خانه دار چیزی به گوشتان خورده؟ این عبارت برای اولین بار توسط رسانه‌ها ابداع شد و در فرهنگ بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به کار برده می‌شود. زن باهوش خانه دار یعنی زنی که می‌تواند کارهای خانه و امور مالی خانواده را به طور همزمان پیش ببرد. بسیاری از خانم‌های خانه دار همیشه نگران هستند که چگونه می‌توانند یک سرمایه گذاری درست و پربازده داشته باشند درحالیکه درآمد ثابتی ندارند و تنها دریافتیشان از همسرشان برای مدیریت امور خانه است؟ این روزها بسیاری از خانم‌ها بر این باورند که با داشتن پس انداز کافی می‌توانند استقلال مالی داشته باشند و هم اینکه در روز مبادا، این پس اندازه هرچند کم باشد بسیار گره گشا خواهد بود. اما اصلا هدف از سرمایه گذاری چیست؟

image 201

هدف از سرمایه گذاری برای خانم‌ها چیست؟

هدف هر فرد از سرمایه گذاری با توجه به اهدافش در زندگی و نیازهای او متفاوت است. برخی سرمایه گذاری برایشان نوعی تفریح محسوب می‌شود و برای برخی دیگر، سرمایه گذاری نوعی منبع درآمد است. آن دسته از افراد که سرمایه گذاری برایشان نوعی شغل محسوب می‌شود، مدت زمان زیادی را صرف یادگیری استراتژی‌های معاملاتی و روش‌های سرمایه گذاری می‌کنند. اما از اصلی‌ترین دلایلی که می‌توان برای سرمایه گذاری در خانم‌ها در نظر گرفت، داشتن یک پشتوانه مالی خوب برای داشتن استقلال مالی کافی است. اما سرمایه گذاری برای خانم‌ها چه اهمیتی دارد؟

چرا سرمایه گذاری برای خانم‌ها برای اهمیت است؟

در سال 2019 یک شرکت مالی به اسم DSP Winvestor Pulse تحقیقاتی مبنی بر اینکه چه تعداد از خانم‌ها خودشان سرمایه گذاری و تصمیماتشان را در این زمینه می‌گیرند انجام داد. طبق این تحقیقات مشخص شد تنها یک سوم خانم‌ها خودشان تصمیم تصمیمات سرمایه گذاری را می‌گیرند. طی این تحقیقات مشخص شد حتی عده زیادی از زنان که از نظر مالی به طور کامل مستقل هستند، سرمایه گذاریشان توسط یه مرد انجام می‌شود.

بسیاری از خانم‌‌های شاغل حتی برنامه‌ای برای یک سرمایه گذاری بلند مدت ندارند. اما برای خانم‌های خانه دار همواره این سوال وجود دارد که سرمایه گذاری از چه راهی می‌تواند آینده آنها را در طولانی مدت تضمین کند؟ در این مطلب به بررسی و معرفی روش‌های بسیار ساده برای سرمایه گذاری می‌پردازیم که برای بانوان خانه دار بسیار کمک کننده خواهد بود. با ما همراه باشید. اما پیش از بررسی روش هایی برای سرمایه گذاری خانم‌های خانه دار به بررسی دلایلی که نشان می‌دهد چرا سرمایه گذاری برای خانم‌ها دارای اهمیت است می‌پردازیم.

مبارزه با فرصت‌های کاری کمتر برای زنان

با اینکه همه چیز پیشرفت کرده در اغلب موارد افراد خانم‌ها را به عنوان یک زن خانه دار در تمامی مراحل زندگی می‌بینند. وقتی فرزندان به دنیا می‌آیند، این خانم‌ها هستند که تشویق می‌شوند کار خود را رها کنند یا ساعات کاری کمتری را نسبت به پدر داشته باشند. همین موضوع یکی از دلایلی است که باعث می‌شود عده زیادی از خانم‌ها، فرصت شغلی کمتری نسبت به مردان داشته باشند. به همین دلیل خانم‌ها همواره دنبال دلیلی هستند که بتوانند برای جبران زمان از دست رفته‌ای که می‌توانست صرف کار و درآمدزایی شود، یک روش سرمایه گذاری انتخاب کند.

برنامه ریزی برای طول عمر بیشتر

طبق تحقیقات، زنان عمر طولانی‌تری نسبت به مردان دارند. با اینکه امید به زندگی برای هر فرد متفاوت است و به عوامل مختلف زیادی بستگی دارد، اما زنان همیشه برای آینده طولانی مدتی نسبت به مردان برنامه ریزی دارند. داشتن یک پس انداز پربازده می‌تواند به زنان کمک کند که در روزهای کهنسالی به مشکل برنخورند. حالا در ادامه به بررسی چند تکنیک ساده پربازده برای پس انداز زنان خانه‌ دار می‌پردازیم.

image 202

پس انداز برای دوران کهنسالی

خانه داری از جمله مشاغلی است که هیچ بازنشستگی ندارد. از بیمه عمر نیز خبری نیست. خانم‌ها باید خودشان دست به کار شوند و پس انداز برای روز مبادا را شروع کنند. اما برای خانم‌های شاغل قضیه کمی فرق می‌کند. آنها می‌توانند با درآمدی که کسب می‌کنند، یک سرمایه گذاری معقول داشته باشند و با استفاده از سود آن پس انداز خود را افزایش دهند.

image 203

غلبه بر شکاف دستمزد

از آنجایی که خانم‌ها حقوق بسیار کمتری نسبت به آقایان دریافت می‌کنند، حتی برای بسیاری از خانم‌های شاغل نیز این موضوع اذیت کننده است. برخی افراد به خاطر همین موضوع علاقه‌ای به کار کردن به طور رسمی ندارند اما دوست دارند پس اندازی برای خود داشته باشند. در چنین مواردی پیشنهاد ما به افراد انجام کارهای فریلنسری به صورت دورکاری است که بتوانند بر شکاف دستمزد غلبه کنند. با اینکه بسیاری از زنان برای کم کردن تبعیض در دستمزد میان زنان و مردان تلاش می‌کنند اما این فرایند زمانبر است. از همین رو سرمایه گذاری با روش‌های ساده و داشتن یک پس انداز متناسب با نیازها و اهداف خود چه برای زنان خانه دار و چه زنان شاغل از واجبات است.

بازارهای مالی برای پس انداز خانم‌های خانه دار

این روزها سرمایه گذاری در بورس و بازارهای مالی، بسیار پرطرفدار شده. البته باید بدانید که حضور در این بازارها سواد زیادی در این زمینه نیاز دارد زیرا ریسک زیادی دارد. با این حال از جمله مزیت این بازارها این است که با سرمایه بسیار کم نیز می‌توان اینکار را شروع کرد.

طلا بخرید.

اگر به درستی سرمایه گذاری را انجام دهید، حتی با همان مبلغ کم هم می‌توانید طلا بخرید. این روزها طلاهای سبک وزن بسیاری وارد بازار شده‌اند که سرمایه گذاری با مبالغ کم را میسر ساخته‌اند. از طرفی سامانه‌های زیادی برای سرمایه گذاری و خرید طلای آب شده راه اندازی شده‌اند که می‌توانند کمک کننده باشند. مزیت خرید طلای آب شده این است که می‌توانید با مبالغ بسیار کم هم طلای مد نظر خود را بخرید و پس انداز طلا داشته باشید.

image 204

صندوق‌های سرمایه گذاری

یک روش سرمایه گذاری غیر مستقیم، این است که از صندوق‌های سرمایه گذاری استفاده کنید. صندوق‌های سرمایه گذاری، سرمایه افراد سرمایه گذار خرد را جمع آوری کرده و آن را با توجه به نوع صندوق در ابزارهای مالی متنوع و متناسب سرمایه گذاری می‌کنند. هر کدام از سرمایه گذاران با توجه به اینکه چند واحد سرمایه در صندوق دارند، در سود و زیان صندوق سهیم هستند. انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ادامه آورده شده‌اند.

image 205

صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی

این صندوق‌ها ریسک بالایی دارند. در کمترین حالت، حدود 70 درصد دارایی‌ها در بازارهای سهام، سرمایه گذاری می‌شوند. این صندوق‌ها مناسب افرادی است که ریسک پذیری بالایی دارند. استراتژی صندوق‌های سرمایه گذاری با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است محافظه کارانه، میانه‌رو و یا تهاجمی باشند. میزان بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی بیشتر از هرچیزی تحت تاثیر شرایط کلی بازار سرمایه است.

صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط

ریسک صندوق سرمایه گذاری مختلط، متوسط است. زیرا حدود 40 تا 60 درصد دارایی‌ها در بازار سهام و بقیه دارایی‌ها در اوراقی که درآمد ثابت دارند و سپرده‌های بانکی سرمایه گذاری می‌شوند. این صندوق‌ها مناسب خانم‌هایی است که دوست دارند در بازار سهام سرمایه گذاری کنند اما علاقه‌ای به ریسک بالا ندارند.

صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

پایین‌ترین ریسک در صندوق‌های سرمایه گذاری مربوط به همین نوع صندوق است. زیرا حداکثر 10 درصد دارایی‌ها در سهام و حق تقدم سرمایه گذاری می‌شوند. مابقی دارایی‌ها (در کمترین حالت حدود 85 درصد) در اوراق با درآمد ثابت و سپرده‌ها سرمایه گذاری می‌شوند. اگر به دنبال سود معقول هستید، صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می‌تواند بهترین گزینه باشد. در ادامه این نکته شایان ذکر است که شما با سرمایه گذاری به سودی مقعول خواهید رسید که می‌توانید این میزان سود را پس انداز کنید.

خرید اوراق مشارکت

یکی از روش‌های سنتی برای سرمایه گذاری که از گذشته تا کنون برای سرمایه گذاری میان افراد رایج بوده، خرید اوراق مشارکت است. در این نوع سرمایه گذاری شما می‌توانید با خرید اوراق، مقدار سودی را به صورت ثابت در زمان‌های مشخص دریافت کنید. این روش یکی از سرمایه گذاری‌های کم ریسک است که در برابر افتتاح سپرده بانکی سود بالایی دارد. در عین حال از معایب این روش می‌توان به محدودیت شرکت در آن اشاره کرد. یعنی شما فقط زمانی می‌توانید اوراق را بخرید که در حال انتشار باشند. این مورد دقیقا برعکس سرمایه گذاری در بانک است که هر زمان بخواهید می‌توانید برای افتتاح یک سپرده در آنجا اقدام کنید.

بیمه

اخیرا شرکت‌های بیمه طرحی را منتشر کرده‌اند که کاملا شبیه به سرمایه گذاری است. در واقع شما با بیمه کردن خودتان می‌توانید پس از زمان مشخصی به صورت ماهانه از بیمه پول دریافت کنید. بیمه عمر یکی از انواع همین نوع سرمایه گذاری است که شما می‌توانید پس از گذشت زمان معین، با دریافت مبلغی پول یک سرمایه گذاری بزرگتر و بهتر انجام دهید. این روش برای خانم‌های خانه داری که ماهانه مبلغ زیادی در دست ندارند، می‌تواند بهترین روش باشد.

image 206

افتتاح سپرده بانکی برای پس انداز

سپرده‌های بانکی یا Deposit account نوعی حساب جاری یا پس انداز هستند که با افتتاح آن، مشتری مبلغی پول را در حساب بانکی خود گذاشته و بابت آن سود دریافت می‌کند. می‌توانید یک حساب سپرده بانکی افتتاح کنید و مقداری از دریافتی ماهانه خود جهت شرکت در امور مالی خانه را به آن حساب واریز کنید. ممکن است برای شروع کم باشد اما در طولانی مدت تبدیل به مبلغ زیادی شده و بسیار کمک کننده خواهد بود. از طرفی بعضی سپرده‌ها با شرایط خاص مقداری سود نیز به پول شما اضافه می‌کنند. سود سپرده‌های بانکی با توجه به اینکه پول برای چه مدت زمانی سرمایه گذاری می‌شود، متفاوت است.

به طور معمول مدت زمانی که برای حساب‌های سپرده بانکی تعیین شده، سه ماهه، شش ماه، یکساله و سه ساله است. هرچقدر مدت زمان سرمایه گذاری بیشتر باشد، میزان سود نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر به دنبال سود بیشتر هستید، سرمایه گذاری‌های بلند مدت را انتخاب کنید. سرمایه گذاری با سپرده‌های بانکی بسیار کم ریسک است. همچنین از نظر سرمایه شما هیچ محدودیتی ندارید و با کمترین بودجه می‌توانید سرمایه گذاری خود را شروع کنید.

تکنیک‌های ساده پس انداز برای زنان خانه دار

در دنیای مدرن امروزی، با وجود تورم و قیمت سر به فلک کشیده اقلام مصرفی خانواده‌ها در کشورمان، نداشتن پس انداز و سرمایه می‌تواند به یکی از دلایل نگرانی اکثر خانواده‌ها تبدیل شود. فرقی ندارد درآمد دارید یا خیر، درآمدتان کم است یا زیاد، به هر حال باید بتوانید پس انداز داشته باشید. این پس انداز می‌تواند به صورت خرید طلا یا ارز باشد یا به صورت یه سپرده بانکی. در ادامه به معرفی تکنیک‌هایی می‌پردازیم که با هر میزان از منبع درآمد می‌توانید مقداری را سرمایه گذاری کنید.

در امور مالی خانه شریک باشید.

پیش از اینکه بخواهید سرمایه گذاری را آغاز کنید، از همسرتان بخواهید مقداری از درآمد خود را به شما اختصاص دهد تا بتوانید بخشی از امور مالی خانه و خانواده را تحت کنترل داشته باشید. از آنجایی که بانوان خانه دار، منبع مالی مناسبی برای سرمایه گذاری به صورت مستقل و جدا از همسرشان ندارند، بهتر است در امور مالی خانه شریک شوند تا بتوانند به منبعی برای سرمایه گذاری دسترسی داشته باشند. حالا به بررسی روش‌های سرمایه گذاری می‌پردازیم.

قبل از پس انداز، اول قرض و بدهی‌های خود را تسویه کنید.

بزرگترین مانع در راه پس انداز کردن، پرداخت بدهی‌های ماهانه است. هر ماه بخشی از درآمد شما صرف تسویه بدهی‌ها می‌شود. با روش گلوله برفی، (ابتدا از بدهی‌های کوچک شروع کرده و سپس بدهی‌های بزرگتر را بپردازید.) پس از اینکه تمام بدهی‌های خود را پرداختید، حالا می‌توانید برای پول خود تصمیم بگیرید که چگونه پس انداز کنید.

نیازهای غیر ضروری خانواده را حذف کنید.

بسیاری از خانم‌ها مقداری پول را به صورت روزانه خرج می‌کنند که ممکن است حتی تکرار بسیاری از آنها از روی عادت باشد. پیشنهاد می‌کنیم لیستی از این نیازهای غیرضروری را تهیه کنید و سعی کنید کم کم این هزینه‌ها را حذف کنید. برای مثال به جای رانندگی شخصی روزانه می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید تا مجبور نشوید هزینه زیادی را برای سوخت ماشین و استهلاک آن پرداخت کنید. با حذف این نیازهای ضروری، بسیاری از هزینه‌های شما کاهش یافته و می‌توانید بودجه این هزینه‌ها را صرف صندوق پس اندازتان کنید.

لیست خرید داشته باشید و مقایسه کنید.

شما هم از آن دسته خانم‌هایی هستید که وقتی از خرید برمی‌گردید متوجه می‌شوید به بسیاری از اقلامی که خریده‌اید نیاز ندارید؟ کافیست یک لیست از مواد مورد نیازتان تهیه کنید تا بتوانید و براساس آن خرید کنید. اگر به چیزی نیاز دارید، فورا آن را نخرید. سعی کنید قیمت‌ها را مقایسه کنید و از فروشگاه‌های همواره تخفیف خرید خود را انجام دهید تا در هزینه‌ها نیز صرفه جویی شود.

image 48

از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

به جای اینکه هر روز مجبور شوید کرایه‌های سنگین را بپردازید، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. گرفتن کارت مترو و اتوبوس می‌توانید هزینه‌هایتان را تا مقدار بسیار زیادی کاهش دهید.

پیش از خرید، سعی کنید تعمیر کنید یا خودتان بسازید.

پیش از اینکه قفسه، تخت یا هرچیزی را بخرید، پیش از آن بررسی کنید که آیا می‌توانید خودتان آن را بسازید؟ این روزها به لطف اینترنت آموزش‌های زیادی برای ساخت و تعمیر هر چیزی وجود دارد. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای تعمیر یا ساخت برخی موارد ممکن است نیاز به برخی ابزار داشته باشید که همین امر باعث می‌شود، هزینه زیادی را متحمل شوید. با این حال با یک بررسی کلی می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید خودتان محصول را بسازید یا تعمیر کنید؟ اگر این کارها برایتان صرفه اقتصادی دارد می‌توانید همین کار را انجام دهید.

کافی شاپ و غذای بیرون از خانه را حذف کنید.

غذای بیرون از خانه و کافی شاپ علاوه بر اینکه ضرر زیادی دارد، حذف آن چندان سخت نیست. تنها برای مدتی این کار را انجام ندهید و خواهید دید که چه مقدار پول را می‌توانید سرمایه گذاری کنید. البته بیشتر خوراکی‌های کافی شاپی با هزینه بسیار کمتر قابل تهیه هستند. با استفاده شبکه‌های مجازی و اینترنت نیز می‌توانید دستورهای زیادی را برای انواع خوراکی‌های کافی شاپی و… را پیدا کنید.

برای مسافرت از تورهای لحظه آخری استفاده کنید.

تورهای لحظه آخری معمولا دارای تخفیف‌های بزرگی هستند. اگر زیاد اهل گردش هستید و هربار نگران هزینه‌های سفر هستید، تورهای لحظه آخری از بهترین گزینه‌های پیش روی شما هستند. هتل‌های ارزان قیمت، وسایل حمل و نقل ارزان قیمت و اقامت کوتاه مدت می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد در حالیکه پس انداز داشته باشید و از سفرتان هم لذت ببرید.

بودجه بندی دقیق داشته باشید.

زنان خانه دار باید بتوانند میزان هزینه و درآمد خود و خانواده را بدانند تا بتوانند به میزان درست، در جای مناسب خرج کنند. برای کنترل هزینه‌های بیش از حد می‌توانید بودجه بندی را یاد بگیرید. برای مثال شما برای خرید این ماه اقلام مصرفی آشپزخانه، 2 میلیون تومان نیاز دارید. اما طبق بودجه بندی 1 میلیون و 500 هزار تومان کافیست. 500 هزار تومان باقی مانده را می‌توانید وارد صندوق پس انداز خود کنید.

در قرعه‌کشی‌های خانگی ثبت نام کنید.

صندوق وام خانگی نیاز به ضامن ندارد. ضمن اینکه این روش بهره پرداختیش صفر است. برای اینکار تنها کافیست چند نفر از افراد مورد اعتماد خود را دور هم جمع کنید و یک ساز و کار برای تشکیل یک صندوق قرض الحسنه خانگی بسازید. به همین سادگی می‌توانید پول خود را پس انداز کنید.

پول نقد نگه ندارید.

به جرات می‌توان گفت این راه ساده‌ترین راه است. به اندازه نیاز هر روزتان پول همراه خود داشته باشید. به همین ترتیب از خرید اقلام غیر ضروری جلوگیری کرده و آخر ماه، مبلغ قابل توجهی را برای پس انداز کنار گذاشته‌اید.

e1e5f8ae 7357 41b1 a451 87ec638ded92

راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی برای زنان خانه دار

یکی دیگر از راه‌هایی که میان بانوان این روزها بسیار پرطرفدار شده، راه اندازی کسب‌وکارهای اینترنتی است. از طرفی مردم نیز علاقه بیشتری به خرید اینترنتی نشان داده‌اند و همین امر موجب شده که کسب‌وکارهای اینترنتی نوپا جان بگیرد. راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی می‌تواند برای شما یک سرمایه گذاری خوب باشد و در طولانی مدت یک سرمایه خوب برایتان فراهم کند. البته این کار نیازمند خلاقیت است تا بتوانید افراد را به سمت خود جذب کنید. از آنجایی که این کار نیاز به فرصت زیادی دارد، بیشتر به بانوان خانه دار توصیه می‌شود. در ادامه چند مورد از کسب‌وکارهای اینترنتی که چندان سخت نیست را هم به شما معرفی می‌کنیم.

آشپزی و شیرینی پزی

فضای مجازی این روزها توانسته تمام الگوهای ذهنی افراد در مورد محدود بودن را به هم بزند. بسیاری از خانم‌های خانه‌ دار از طریق فضای مجازی با به نمایش گذاشتن شیرینی‌ها و دست پختشان، سود خوبی به دست می‌آورند. همچنین از طریق تبلیغات در شبکه‌های مجازی با مراکز تهیه غذای بزرگ در ارتباط هستند.

آموزش آنلاین

برای آموزش آنلاین تنها چیزی که نیاز دارید یک صفحه در شبکه‌های مجازی، یک اینترنت خوب و هنرتان است. می‌توانید هر هنری که دارید را از طریق فضای مجازی آموزش دهید و به سود خوبی برسید. از خیاطی گرفته تا زبان‌های خارجی، می‌توانید آموزش دهید و درآمد کسب کنید تا یک پس انداز مناسب برای روز مبادا داشته باشید. همچنین با این روش علاوه بر آموزش، می‌توانید محصولات تولیدی خودتان را به فروش برسانید.

پرستاری از کودکان

خانم‌های خانه‌ دار معمولا وقت زیادی را برای سپری کردن با کودکان دارند. اگر توانایی مدیریتی خوبی دارید می‌توانید با گرفتن مجوزهای قانونی مورد نیاز یک مهد کودک تاسیس کنید. این کار نیاز به سرمایه چندانی ندارد اما با گسترش کارتان می‌توانید سود خوبی به دست بیاورید.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی تمام روش‌های پس انداز برای بانوان خانه دار پرداختیم. همچنین به روش‌هایی اشاره کردیم که برای خانم‌های شاغل نیز قابل استفاده است و به راحتی می‌توانند با انجام کارهای به ظاهر ساده به یک سود معقول دسترسی پیدا کنند و پس انداز مناسبی برای روز مبادا داشته باشند. بهتر است قبل از انجام سرمایه گذاری برای داشتن پس انداز، به بررسی دقیق هر روش، مزایا و معایب آن‌ها بپردازید. توجه داشته باشید که اکثر روش‌های گفته شده نیازی به مبالغ بالا ندارند. با بودجه بسیار کم هم‌ می‌توانید سرمایه گذاری خود را داشته باشید و از سود آن پس انداز کنید.

مطالب مشابه را ببینید!