مد و استایل کژوال (Casual) چیست؟ + انواع تیپ و استایل آن

استایل کژوال چیست؟

استایل کژوال از پرطرفدار ترین و محبوب ترین استایل های موجود به شمار میرود. شاید دلیل این محبوبیت راحتی و سادگی این استایل باشد. همه دوست دارند در حین انجام کار های روزمره در لباس های خود احساس راحتی کنند و لباس هایشان کمترین مزاحمت را برایشان داشته باشد تا با بیشترین بازدهی به کارهای خود برسند. شما حتما ناخواسته حداقل یک بار آن را امتحان کرده اید. دنیای بزرگی از پوشاک شامل استایل کژوال میشود. این روزها عبارت استایل کژوال به فراوانی مورد استفاده قرار میگیرد اما خیلی از افراد معنای دقیق این استایل را نمیدانند که از چه اکسسوری و لباس هایی تشکیل میشود ما در این مقاله به همه جوانب استایل کژوال و تفاوتش با استایل های دیگر میپردازیم. اگر میخواهید بدانید که استایل کژوال بیشتر مناسب چه سنی است و مردان از آن بیشتر استفاده میکنند یا زنان و آیا هر فصل استایل کژوال مخصوص به خود را دارد؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه همراه ما باشید.

در یک تعریف خیلی ساده به تیپی که حالت آن رسمی و کلاسیک نباشد، استایل کژوال گفته میشود. استایل کژوال دارای انواع مختلفی است ولی همه آنها یک ویژگی مشترک و مهم دارند، وقتی شما از آن استفاده میکنید باید احساس خوب سبکی و راحتی داشته باشید. این قانون و فلسفه اصلی استایل کژوال است. در این سبک لباس پوشیدن محدودیتی از نظر جنسیتی برای استفاده از پوشاک و اکسسوار زنان و مردان نیست و افراد مختلف با این استایل به چیزی که واقعا هستند نزدیک تر میشوند و به عبارتی با استایل کژوال میتوانید خودتان باشید. شما هم حتما آن دوره ای را یادتان می آید که در گذشته استفاده از جواهرات و کلا اکسسوری مردان چیزی بسیار غیرعادی بود اما امروزه در استایل کژوال مردان میتوانند از هر چیزی که دوست دارند استفاده کنند.

چنین موضوعاتی برای زنان هم در گذشته وجود داشته است. در دوره ای پوشیدن شلوار برای زنان امری غیرممکن بود ولی امروز و در استایل کژوال به یک قسمت اصلی استایل خانم ها تبدیل شده است. یکی از زنان فمینیست بسیار تاثیر گذار در خصوص لباس های کژوال زنانه خانم امیلیا بلومر بود. او که از دست و پا گیری دامن های بزرگ و حجیم و فنر دار دوره ویکتوریایی خسته شده بود به سراغ استفاده از شلوار رفت و استفاده از آن را به بقیه خانم ها هم توصیه کرد.

البته که در زمان خودش از این کار استقبال نشد و حتی مردم و مجله ها او را مسخره کردند اما این شروع استفاده از شلوار در استایل کژوال زنان و دختران بود. استایل کژوال فرصتی را برای شما فراهم میکند که در عین حال که مد روز را رعایت میکنید، در طول روز راحت باشید. سبک کژوال به عبارتی این امکان را برای شما فراهم میکند که وقتی به انجام فعالیت های کاری، روزانه یا حرفه ای مشغول هستید یا حتی میخواهید در مراسم های مهم شرکت کنید، در عین حال که احساس راحتی میکنید، ظاهرتان شیک و آراسته باشد. البته به این نکته توجه کنید که درست است که شما انتخاب های زیادی برای استایل کژوال خود دارید ولی نمیتوانید هر لباسی که دم دستتان آمد را بپوشید و به آن استایل کژوال بگویید. چون یکی از موارد مهم که باید در استایل کژوال رعایت شود موقعیت و مکانی است که در آن قرار میگیرید. موارد دیگری مثل فرم چهره و تیپ اندامی و ست کردن رنگ هم خیلی مهم هستند.

استایل کژوال

با تاریخچه و داستان پشت استایل کژوال بیشتر آشنا شوید

شکل گیری تاریخچه این استایل داستان های زیادی دارد. بعضی ها میگویند این استایل به یک باشگاه فوتبال برمیگردد. این باشگاه در یکی از شهرهای کوچک اسکاتلند قرار داشته و مسئولان آن برای این که با سایر باشگاه ها تمایز داشته باشند، لباس هایی با برندهای خاص باشگاه درست کردند، اما با گذر زمان برند لباس ها اهمیت خود را از دست داد و احساس راحتی و هماهنگی جای آن را گرفت. درست همان چیزی که هسته و مرکز استایل کژوال است. برخی دیگر از افراد معتقدند که استایل کژوال مربوط به بومیانی که در حومه اسکاندیناوی زندگی میکردند مربوط میشود. سبک لباس پوشیدن این مردم به طور کلی استایل کژوال بود. از طرفی دیگر تاریخچه استایل کژوال را میشود به آخرای قرن نوزدهم نسبت داد. در آن قرن هم زمان با آزادی های فرهنگی و سیاسی که برای زنان شکل میگرفت، تغییری در سبک لباس پوشیدن آنها هم به وجود آمد. این تغییرات از لباس های ورزشی زنانه شروع شد و به آرامی در بقیه موقعیت ها هم ظهور کرد. این روزها این استایل همه پسند به جایگاه ویژه ای در بین افراد مختلف جامعه رسیده است.

استایل کژوال

با انواع مختلف استایل کژوال آشنا شوید

استایل کژوال سه دسته کلی دارد: استایل اسمارت کژوال، استایل کژوال معمولی و استایل بیزنس کژوال. در ادامه به معرفی مختصر هر کدام از این موارد میپردازیم

  • استایل اسمارت کژوال: از این تیپ میتوانید وقتی که به یک مهمانی شام غیر رسمی یا در صورتی که مهمان یک شام دوستانه شدید استفاده کنید. اسمارت کژوال حالت رسمی تر کژوال معمولی است که در آن به جنس لباس اهمیت بیشتری داده میشود.
  • استایل کژوال معمولی: این نوع کژوال کاربرد بسیار زیادی دارد و در موقعیت های مختلف فراوانی استفاده میشود. از این استایل برای کار های روزمره یا وقتی که به مسافرت میروید و یا رفتن به رستوران و زمانی که به دورهمی دوستان دعوت شده اید استفاده کنید.
  • استایل بیزنس کژوال: همان طور که از اسم این نوع کژوال پیداست برای موقعیت های کاری به کار میرود و فرد باید با توجه به موقعیت شغلی که در آن قرار دارد و محلی که در آن مشغول به کار است، استایل کژوال مناسب را تنظیم کند.

استایل کژوال

اهمیت جنس پارچه را در استایل کژوال فراموش نکنید

نوع پارچه در انواع استایل کژوال خیلی مهم است. نمیشود فقط چند نوع پارچه را مختص یک استایل کژوال دانست. دنیای پارچه ها بسیار بزرگ و متنوع است. هر کدام از پارچه ها قابلیت ها و ویژگی هایی دارند که مناسب انواع مختلف استایل کژوال است. شما با شناخت درست ویژگی های مناسب پارچه کژوال میتوانید به راحتی و بدون نگرانی پارچه مناسب این استایل را انتخاب کنید. پارچه ای مناسب استایل کژوال است که زیر دستی نرم و لطیف داشته باشد یعنی شما با لمس آن پارچه باید نرمی و لطافت آن را به وسیله انگشتانتان حس کنید. برای این که وقتی لباس را بر تن دارید مانعی برای حرکت راحت دست و پا نداشته باشید، پارچه مورد استفاده در استایل کژوال خوب است کمی خاصیت کشی داشته باشد. حتما به این نکته توجه کنید که پارچه هایی که در استایل کژوال به کار میروند باید قابلیت شست و شوی بالایی داشته باشند، چرا که شما معمولا قرار است مدت زیادی در این لباس سپری کنید پس احتمالا آنها زودتر کثیف شده و نیاز به شستشوی فراوانی خواهند داشت. اگر بخواهیم چند مثال ساده برای پارچه هایی که در استایل کژوال به کار میروند بزنیم، پارچه هایی مثل پنه، جین، کتان، پارچه های کش باف و .. میتوانند مناسب باشند.

استایل کژوال و مینیمال چه تفاوت هایی با هم دارند؟

از دیگر استایل های مد و فشن میتوان به استایل مینیمال اشاره کرد که در آن سادگی اولویت دارد. مینیمال استایلی ساده اما بسیار جذاب و زیبا است. در این استایل باید به سراغ رنگ هایی روید که با پوست شما هماهنگ است. مهم ترین رنگ هایی که در استایل مینیمال به کار میروند عبارت اند از مشکی، سفید، خاکستری، قهوه ای. هدف از معرفی استایل مینیمال در این مقاله نشان دادن اشتراک آن با استایل کژال در سادگی و معرفی سبک تلفیقی کژوال مینیمال است. استفاده از اکسسوری در استایل کژوال بیشتر از مینیمال است و برای داشتن سبک تلفیقی شما باید از زیور آلات ظریف و سبک استفاده کنید.

استایل کژوال

برسی اکسسوری های استایل کژوال

استایل کژوال ماهیتی به دور از رسمی بودن و تشریفات دارد. برای تحقق این امر باید از اکسسوری هایی استفاده کنید که هنگام پوشیدن آنها دچار هیچ زحمتی نشوید یا پوشیدنشان قاعده خاصی نداشته باشد. برای مثال در خصوص کفش ها میتوانید کتانی، کفش عروسکی یا حتی صندل پاشنه تخت استفاده کنید. کوله های غیر رسمی که سبک باشند و همچنین کیف های رو دوشی اینگونه هم مناسب هستند. در خصوص جواهرات و زیور آلات باید از گوشواره های حلقه ای و زنجیرهای ساده یا رینگ هایی که نگین ندارند و گردنبند های زنجیره ای استفاده کنید. استفاده از دستبند چرمی، مهره ای یا بافت و گردنبند هایی که در ترکیب آنها مهره دارد برای کامل کردن تیپ کژوال مناسب هستند. جواهرات برای این سبک مناسب نیستند . هدف طراحی این گونه زیور آلات مناسبت های رسمی است و زیباییشان در کنار لباس های رسمی و کلاسیک است.

برسی گزینه های مناسب استایل کژوال مردانه

گزینه های مناسبی برای کژوال آقایان وجود دارد که میتوانند آنها را در محل کار و جمع ها ی دوستانه و مهمانی ها و کارهای روزمره بپوشند. این گزینه ها عبارت اند از: هودی، تی شرت، شلوار جین، ژاکت، پلوشرت و فلانل. به علاوه مواردی که گفته شد کفش های نوک پا بسته مثل کفش ها راحتی مناسب استایل کژوال مردانه هستند. استفاده از اکسسوری هایی مثل کمربندهای راحت هم اختیاری میباشد. برای داشتن استایلی زیبا و خاص به آراستگی لباس های خود توجه ویژه کنید. آنها باید بدون هیچ گونه کثیفی یا لکه ای باشند.

استایل کژوال

برسی گزینه های مناسب استایل کژوال زنانه

در ادامه گزینه های مناسب داشتن یک استایل کژوال مناسب زنانه را برای شما توضیح میدهیم. خانم ها میتوانند برای کژوال خود از بلوز، ژاکت، مانتوهای کژوال، هودی و شلوار جین استفاده کنند. در خصوص کفش هم استفاده از کفش های کتانی و بوت و صندل های خاص برای این استایل توصیه میشود. سعی کنید اکسسوری شما با لباس کژوالی که انتخاب کردید هماهمنگی داشته باشد. و در فصل تابستان میتوانید به سراغ استایل کژوال تابستانی دخترانه بروید که تنوع زیادی هم دارد. تیپ مردانه هم به خودی خود متنوع است اما چون در تیپ دخترانه پوشاک های مختلفی مثل سارافون، دامن، کت، شومیز و … وجود دارد آن را متنوع تر میدانیم. شما میتوانید کت را به همراه شلوار جین گشاد بپوشید که از جدید ترین استایل کژوال دخترانه محسوب میشود. برای کژوال زنانه در محل کار میتوانید از مانتو ساده به همراه شلوار پارچه ای مشکی استفاده کنید. در دورهمی های تابستانی استفاده از شلوار مام استایل به کفش ورزشی ساده و شومیز پیشنهاد میشود.

مطالب مشابه را ببینید!