مجله تاپ‌ناز‌

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

یکی از مشکلات بسیار حاد و جدی که اغلب معتادین به قهوه در دوران ترک این نوشیدنی با آن مواجه می شوند؛ سردرد کافئینی می باشد. این نوع از سردرد می تواند تمامی زندگی شخصی فرد را تحت الشعاع خود قرار دارد. سردرد کافئینی در اثر ترک چنین نوشیدنی های به وجود می آید.

کافئین و تاثیرات آن

کافئین به عنوان یک ماده محرک باعث ایجاد تغییرات شیمیایی خاصی در بدن می شود. هر یک از این تغییرات شیمیایی می تواند ساختار سلول های عصبی مغز را تغییر دهد. در دوران ترک این ماده فرد دچار سردردهای کافئینی می شود؛ زیرا بدن حس وابستگی به این ماده پیدا می کرد. هم اکنون شیوه های مختلفی برای درمان این سردرد وجود دارد. در ادامه به روش های درمان این سردرد اشاره خواهیم کرد.

مصرف مداوم نوشیدنی های کافئین دار می تواند چنین شرایطی را برای بدن ایجاد کند. همچنین پس از حذف کافئین در روزهای اول فرد میزان درد بیشتری را در سر احساس خواهد کرد. به مرور زمان میزان سردرد کاهش پیدا می کند؛ در نهایت میزان وابستگی فرد به این ماده از بین می رود. کافئین همانند یک ماده مخدر برای بدن حس وابستگی را به ارمغان می آورد. زمانی که کافئین و اثرات شیمیایی آن در مغز به طور کامل خارج شوند؛ فرد به زندگی عادی بازخواهد گشت.

سردرد کافئینی کدام قسمت های سر را درگیر می کند؟

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

سردرد کافئینی قسمت های مختلف سر اعم از پیشانی، پشت سر و اطراف گوش را می تواند درگیر به خود کند. همچنین میزان و شدت این نوع از سردرد بسیار زیاد است؛ به طوری که در برخی از موارد خاص قابل تحمل نیست.

بهترین روش برای رهایی از شر سردرد کافئینی چیست؟

در حال حاضر راهکارهای مختلف و متنوعی برای درمان سردرد کافئینی وجود دارد. به کمک هر یک از این روش ها فرد می تواند دوباره سلامت جسمی خود را به دست بیاورد. برخلاف تمامی باورهای رایج مصرف مداوم نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای بدن به ارمغان بیاورد. در همین راستا معتادان این نوشیدنی مصرف آن را باید کاهش دهند.

معمولا علائم و نشانه های سردرد کافئینی بعد از ۲۴ ساعت آغاز می شود و در برخی از افراد تا ۱۲ روز ادامه پیدا می کند. ترک ناگهانی می تواند در کنار ایجاد سردرد مشکلات مختلف و متنوعی را نیز برای فرد به ارمغان بیاورد. بهترین شیوه برای کنار گذاشتن نوشیدنی های حاوی کافئین قطع تدریجی می باشد. تحت چنین شرایطی بدن واکنش های کمتری را از خود نشان خواهد داد. برای رهایی از شر سردرد کافئینی می توانید از روش های ذیل کمک بگیرید:

کافئین کمی مصرف کنید

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

از دیدگاه پزشکان و همچنین متخصصان فعال در این زمینه آسان ترین روش برای رهایی از شر این سر درد در یک بازه زمانی کوتاه مدت مصرف مقدار کمی کافئین می باشد. به جای مصری نوشیدنی هایی مملوء از کافئین نظیر قهوه می توانید از چای استفاده ‌کنید.

این نوشیدنی به گشاد شدن رگ های خونی کمک خواهد کرد. در نهایت پس از گذشت نهایت یک الی دو ساعت سردرد کافئینی بهبود پیدا خواهد کرد. همچنین در کنار چای می توان از شکلات تلخ نیز استفاده کرد. میزان کافئین موجود در شکلات تلخ برای درمان سردرد در این دوران کاملا مناسب می باشد.

نکته

در دوران ترک برای درمان سردرد به هیچ عنوان نباید از مقدار زیادی کافئین در طول روز استفاده کرد. تحت چنین شرایطی میزان وابستگی بدن به کافئین حتی بیشتر از قبل افزایش پیدا خواهد کرد. مصرف کافئین در دوران ترک نهایت تا ۴۰ میلی گرم مجاز می باشد. مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث ایجاد انقباض های خاصی در عروق قلبی شود. تحت چنین شرایطی خطر بروز حملات قلبی نیز افزایش پیدا می کند.

مصرف مسکن های OTC

برای درمان سریع و بدون عارضه این سردرد می توان از انواع مسکن نیز استفاده کرد. مسکن های OTC یا همان بدون نسخه بهترین روش برای رهایی از شر این سر درد هستند. همچنین میزان دوز مجاز برای درمان سردرد در طول یک روز نهایتا دو عدد قرص مسکن می باشد.

در مصرف داروهای مسکن نیز نباید بیش از حد زیاده روی کرد. مصرف مداوم چنین داروهایی نیز می تواند باعث افزایش میزان کافئین در خون شود. پیش از خرید هر نوع قرص مسکن حتما ترکیبات آن را مورد بررسی قرار دهید. درصد قابل توجهی از قرص های مسکن موجود در بازار حاوی کافئین هستند.

مصرف چنین قرص هایی می تواند باعث وابستگی بدون حد و مرز بدن به کافئین شود‌. همچنین فقط در مواردی که درد غیر قابل تحمل است؛ قرص مسکن را میل کنید. در غیر این صورت مصرف این قرص ها می تواند خطرات جدی را برای بدن به وجود بیاورد.

مطلب مشابه: تاثیر کافئین بر ورزش ؛ اثرات خوب و بد کافئین در فعالیت های ورزشی

مصرف کافی آب

برخلاف تمامی باورهای رایج برای کاهش میزان عوارض ناشی از مصرف کافئین می توان از آب کمک گرفت. آب به عنوان یک نوشیدنی دهیدراته عوارض ناشی از مصرف کافئین در بدن را کنترل می کند. بهترین راهکار برای رهایی از شر این سردرد نوشیدنی ۸ لیوان آب در طول روز می باشد.

آب و ترکیبات موجود در آن به طور کامل سموم موجود در بدن را پاکسازی می کند. همچنین به دفع سریع تر کافئین موجود در بدن کمک خواهد کرد. بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته؛ حدود ۹۰ درصد افراد با این روش موفق به درمان سردردهای کافئینی شده اند.

این روش درمانی توسط بسیاری از پزشکان متخصص تایید شده است. همچنین با مصرف آب می توان به ایجاد یک شرایط پایدار و سرشار از سلامتی در بدن کمک کرد. همچنین ترکیبات موجود در مولکول های آب به درمان سریع سردردهای کافئینی و حتی میگرنی کمک شایانی می ‌کند. برای خداحافظی با این نوع از سردرد فقط کافی است؛ فرد نوشیدن آب را آغاز کند.

نوشیدن قهوه بدون کافئین

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

بر اساس جدیدترین تحقیقات انجام گرفت در یکی از دانشکده های معتبر دانشگاه سیدنی، بهترین روش ترک این نوشیدنی مصرف قهوه بدون کافئین می باشد. در ترک این ماده آمادگی ذهنی حرف اول را می زند. به نوعی با نوشیدن قهوه بدون کافئین بدن آمادگی لازم را برای ترک این ماده به دست می آورد. همچنین تحت چنین شرایطی فرایند ترک کافئین بسیار راحت و آسان تر خواهد بود.

قهوه های بدون کافئین هیچ گونه عوارضی خاصی را برای بدن به ارمغان نمی آورند. همچنین این نوشیدنی دوران ترک کافئین را می تواند بسیار کوتاه تر کند. برای ایجاد آمادگی ذهنی بیشتر برای ترک کافئین می توان از این روش کمک گرفت. همچنین از لحاظ طعم و عطر قهوه های بدون کافئین هیچ فرقی ندارند. نکته: در مصرف این نوشیدنی نیز نباید زیاده روی کرد. مصرف بیش از حد این قهوه می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی متعددی در بدن شود.

کمپرس یخ یا آب سرد

یکی دیگر از روش های متداول درمان سردرد کافئینی کمپرس یخ یا آب سرد می باشد. این روش هیچ گونه خطر و عوارضی را به همراه نخواهد داشت. همچنین میزان انقباض عروق خونی را کاهش می دهد. به نوعی به تسکین درد و التهاب در قسمت سر کمک خواهد کرد. برای دریافت نتایج بهتر در کنار کمپرس یخ حتما از دمنوش های گیاهی نیز باید استفاده کرد.

این دمنوش ها به پاکسازی بدن کمک شایانی می کنند و همچنین آرامش و راحتی را برای بدن به ارمغان می آورند. در سه ست ۱۰ دقیقه از کمپرس یخ یا آب سرد باید استفاده کرد. در این دوران حتما چشم ها را باید بست، تا بدن از نظر ذهنی به آرامش لازم دست پیدا کند. این روش به درمان فوری و قطعی سردرد کمک خواهد کرد. به نوعی در کمتر از یک ساعت فرد سلامت جسمی خود را به دست می آورد.

مراجعه به روانشناس

برخی از افراد به طور روانی وابستگی به نوشیدنی های کافئین دار پیدا می کنند. برای قطع مصرف چنین نوشیدنی هایی باید از نظر روانی نیز آمادگی لازم را به دست آورد. در صورت عدم آمادگی موفق به ترک بدون درد این ماده محرک نمی توان شود.‌ مراجعه به روانشناس می تواند به درمان سردردهای کافئینی کمک بسیار زیادی کند.

روانشناس با ارائه تمرینات ذهنی بستر یک ترک راحت و بدون دغدغه را فراهم می کند. همچنین هر یک از تمرینات ذهنی به کاهش میزان سردرد و دستیابی به آرامش بیشتر کمک خواهد کرد‌. همچنین در صورت انتخاب چنین روشی برای درمان سردرد ناشی از مصرف کافئین قطعه نتایج بهتری را دریافت خواهید کرد. حتما در جلسه اول تمامی مسائل و مشکلات خود را با روانشناس در میان بگذارید. در سایه انتخاب این روش از نظر روانی نیز فرد موفق به ترک راحت و بدون دغدغه کافئین خواهد شد.

مطلب مشابه: اطلاعات درباره کافئین | فواید و مضرات کافئین و نکاتی در مورد کافئین

انجام فعالیت های ورزشی هوازی

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

یکی دیگر از روش های مفید و کارآمد برای رهایی از شر سردردهای کافئینی فعالیت های ورزشی هوازی می باشد. چنین فعالیت هایی باعث افزایش میزان هورمون دوپامین در مغز می شوند. این هورمون به درمان سریع سردرد کمک خواهد کرد. همچنین ورزش های هوازی باعث تغییر ساختار سلولی در بدن می شوند. به نوعی بدن در مسیر پاکسازی از ماده محرک کافئین قرار خواهد گرفت‌. همچنین از نظر ذهنی نیز فرد آمادگی لازم برای ترک قهوه و هر نوع نوشیدنی کافئین دار دیگری را به دست خواهد آورد.

افرادی که در صورت عدم نوشیدن قهوه دچار سردرد می شوند؛ روزانه نیم ساعت باید فعالیت های ورزشی هوازی انجام دهند. چنین فعالیت های ورزشی روند ترک این نوشیدنی را بسیار راحت و آسان تر خواهد کرد. همچنین فعالیت های ورزشی هوازی میزان فعالیت سلول های خاکستری در مغز را نیز افزایش می دهند. سلول های خاکستری دفع سموم باقی مانده در بدن می شوند.

تغییر رژیم غذایی

در این دوران باید برخی از مواد غذایی را میل کرد، تا بدن دوباره به حالت قبل دست پیدا کند. رژیم غذایی برای درمتن سردرد کافئینی حرف اول را می زند. مصرف برخی از مواد غذایی خاص می تواند به درمان چنین سردردهایی کمک کند. انواع سبزیجات و حبوبات حاوی گروه خاصی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف هستند. این مواد باعث تغییر ساختار بدن در دوران رهایی از شر سردرد کافئینی می شوند.

همچنین در این دوران دفع سموم ناشی از مصرف قهوه در طولانی مدت حرف اول را می زند. این نوع از مواد غذایی خاص و ارگانیک شرایط جسمانی بدن را تغییر می دهند‌. همچنین به ایجاد شرایط پایداری از سلامتی کمک خواهند کرد. برای تغییر رژیم غذایی جهت رهایی از شر این سردرد باید در زمان مناسب اقدام نمود. همچنین رژیم غذایی سالم را باید تا یک ماه دنبال کرد.

تحت چنین شرایطی موفق به دریافت نتایج بهتر در دوران ترک این نوشیدنی خواهید شد. در کنار تغییر رژیم غذایی مصرف نوشیدنی های گیاهی را نیز دنبال کنید. دمنوش های گیاهی شرایط امن و پایداری را در بدن به وجود می آورند.

ماساژ گردن با روغن نعناع به همراه اسطوخودوس

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

یکی دیگر از روش های درمان سردرد کافئینی استفاده از روغن های گیاهی و طبی می باشد. چنین روغن هایی میزان انقباض موجود در عروق را کاهش می دهند. همچنین به کاهش میزان درد در قسمت سر کمک خواهند کرد. برای شروع درمان سردرد به کمک چنین روغن هایی ابتدا باید در یک نور کم محیط دراز کشید. سپس این دو روغن را به نسبت یکسان ترکیب کرد. در نهایت به کمک این ترکیبات معجزه آسا باید قسمت های مختلف سر را به صورت رفت و برگشتی با نوک انگشتان دست ماساژ داد.

پس از چند دقیقه شل شدن رگ های اصلی را در قسمت گردن و سر احساس خواهید کرد‌. مساآز دادن به همراه روغن را باید تا جایی ادامه داد، که سر درد به طور کامل برطرف شود. در نهایت در صورت ایجاد سردرد برای بار دوم مقدار روغن و میزان ماساژ را افزایش دهید. بعد از گذشت نهایت ۴۸ ساعت سردرد کافئینی درمان خواهد شد. همچنین برای دریافت نتایج بهتر چشم های خود را با یک دستمال یا چشم بند ببندید. آمادگی روانی در درمان سردرد ناشی از کافئین حرف اول را می زند.

کمپرس آب گرم

اگر کمپرس آب یخ میزان و شدت سردرد کافئینی را کاهش نداد از کمپرس آب گرم می توان استفاده کرد. این کمپرس باعث کاهش میزان درد در قسمت سر و پشت گردن می شود. همچنین در سردردهای کافئین به دلیل مختل شدن جریان های خونی انقباض صورت می گیرد. برای رفع این انقباض و اسپاسم حتما از کمپرس آب گرم باید استفاده کرد. در کنار کمپرس آب گرم، دوش با آب گرم نیز به شدت توصیه می شود.

به هیچ عنوان بعد از بهبودی سردرد جهت مصرف دوباره کافئین وسوسه نشوید. مصرف دوباره کافئین می تواند باعث افزایش مدت زمان ترک و تشدید سردردهای میگرنی شود. همچنین در قسمت های مختلف سر از کمپرس آب گرم باید استفاده کرد. استفاده از کمپرس گرم تا زمان بهبودی سردرد مجاز است. همچنین این کمپرس به یک خواب راحت در دوران ترک کافئین به شدت کمک خواهد کرد. مسیری مملوء از راحتی و آرامش در انتظار افرادی است، که به کمک این روش به دنبال درمان سردرد خود هستند.

مطلب مشابه: مکمل کافئین چیست و چه تاثیری دارد؟ نحوه استفاده و مزایای آن

محدود کردن مصرف الکل و سیگار

سیگار و الکل باعث تغییرات خاصی در بدن می شوند. همچنین این دو ماده باعث تشدید سردردهای میگرنی خواهند شد‌. ترکیبات سیگار و الکل باعث تنگ شدن عروق خونی در قسمت سر خواهد شد. در نهایت در این دوران سخت سردرد چند برابری را تجربه خواهید کرد.

مصرف همزمان الکل و کافئین می تواند خطر مسمومیت را افزایش دهد. این نوع از مسمویت بسیار خطرناک است؛ زیرا باعث تغییر محرک های عصبی در بدن می شود. سیگار حاوی نیکوتین است و نیکوتین و کافئین دو محرک برای ایجاد سردرد به شمار می آیند. تا حد امکان مصرف الکل و سیگار را باید محدود کرد. در صورت عدم توجه به چنین نکته ای امکان تشدید سردرد وجود خواهد داشت.

خواب کافی

یکی از علائم اصلی ایجاد سردرد در دوران ترک کافئین نداشتن خواب کافی می باشد. خواب به مقدار کافی می تواند به درمان سردرد کافئینی کمک کند. در صورت تشدید درد در قسمت سر حتما خواب را در اولویت خود قرار دهید. معمولا بدن در اثر واکنشی که از خود نشان می دهد؛ دچار بی خوابی می شود. برای درمان این سردرد، خواب بهترین گزینه به شمار می آید.

همچنین در سایه خواب کافی می توان به بهبود سریع سردرد نیز کمک شایانی کرد. خواب خود را در دوران ترک کافئین بین ۷ الی ۹ ساعت باید تنظیم کرد. خوابیدن بیش از حد نیز می تواند باعث تشدید سردرد در این دوران حساس شود.

عدم مصرف غذاهای حاوی هیستامین

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

مواد غذایی حاوی هیستامین روی سیستم عصب مرکزی مغز تاثیر می گذارند. در نهایت باعث تشدید سردرد کافئینی می شوند. در این دوران باید مواد غذایی حاوی هیستامین را شناسایی کرده و مصرف آن ها را قطع کرد. مصرف چنین مواد غذایی علاوه بر تشدید سردرد می تواند باعث ایجاد سوزش در چشم ها و ضعف جسمانی شود.

نکته

مصرف همزمان غذاهای حاوی هیستامین و نوشیدن قهوه می تواند نتایج بسیار خطرناکی را به همراه داشته باشد. حتما در دوران ترک قهوه باید غذاهای حاوی هیستامین را از رژیم غذایی روزانه حذف کرد.

مصرف عرقیات طبیعی

عرقیات طبیعی در واقع عصاره گیاهان دارویی هستند. مصرف این عرقیات می تواند به درمان سریع و راحت سردرد کافئینی کمک کند. همچنین زیاده روی در مصرف این عرقیجات نیز می تواند عواقب مختلفی را در پی داشته باشد. از انواع عرقیات مختلف نظیر: عرق نعنا، عرق بومادران و حتی عرق رزماری می توان برای درمان این سردرد کمک گرفت.

میزان مصرف مجاز عرقیات گیاهی و طبیعی در طول روز ۲ الی نهایت ۳ لیوان می باشد. همچنین پس از ۲۴ ساعت نتایج نهایی درمانی آشکار خواهند شد. این عرقیات میزان انرژی فرد را نیز در طول روز افزایش خواهند داد. به جای مصرف نوشیدنی های مضر و خطرناک حاوی کافئین می توان از انواع عرقیات برای تامین انرژی بیشتر در طول روز استفاده کرد. این عرقیات به صورت ۱۰۰ درصدی و بدون بازگشت سردردهای ناشی از مصرف کافئین را می توانند درمان کنند.

مصرف ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B باعث درمان سردردهای کافئینی می شوند. برای افزایش مقدار این ویتامین در خون می توان از مکمل های مختلف استفاده کرد. همچنین مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B در این دوران خالی از لطف نیست. ویتامین B6 و B12 باعث کاهش درد در قسمت سر خواهند شد.

همچنین در کنار درمان سردرد به بهبود شرایط مغز در دوران ترک کافئین کمک خواهد کرد. همچنین در مقایسه با سایر روش های درمان این سردرد هیچ گونه عوارض خاصی را در پی ندارد. در صورتی که سایر روش های درمان سردرد عوارض مختلفی را برای بدن به ارمغان می آورند.

طب سوزنی

در صورت تداوم سردرد در اثر قطع مصرف کافئین طب سوزنی برای درمتن قطعی بهترین گزینه است.‌ سردرد کافئینی در برخی از افراد به راحتی درمان نمی شود. چنین افرادی می توانند نسبت به انجام طب سوزنی از قسمت پشت سر اقدام کنند.

طب سوزنی برای چنین افرادی یک معجزه بزرگ جهت درمان سردرد به شمار می آید. همچنین این تکنیک به اندازه سایر روش های دارویی می تواند موثر باشد. برای انجام طب سوزنی فردی متخصص و با سابقه درخشان در این زمینه را باید انتخاب کرد.‌

یوگا

چگونه از شر سردرد کافئینی خلاص شویم؟ (انواع روش های درمان این سردرد)

انجام تمرینات ذهنی مختلف می تواند به درمان سردرد کمک شایانی کند. یکی از راه های درمان سردرد کافئینی یوگا می باشد. یوگا قدرت ذهن را پرورش و تقویت می کند و همچنین به درمان قطعی چنین سردردی کمک خواهد کرد. بر اساس جدیدترین بررسی ها و آزمایش های صورت گرفته؛ از هر ۸ نفر، ۶ نفر به کمک یوگا می توانند سردرد خود را درمان کنند. همچنین یوگا به ایجاد شرایط پایداری از آرامش و سلامتی در فرد کمک خواهد کرد.

مصرف روزانه چای زنجیل

از دیدگاه طب سنتی نوشیدنی های کافئین دار باعث تغییر طبع بدن می شوند. به نوعی ذات نوشیدنی قهوه سرد و خشک می باشد؛ به همین باعث ایجاد سردرد و برخی از عوارض خاص در بدن می شود. برای درمان سردرد کافئینی می توان از چای زنجیل استفاده کرد.

این چای میزان التهاب در قسمت سر را کاهش می دهد. این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف است، که هر یک به حذف رادیکال های آزاد در بدن کمک شایانی می کنند. همچنین این چای درمان تهوع در اثر سردرد کافئینی می شود‌.

سخن پایانی

درصد قابل توجهی از افراد در اثر ترک مصرف نوشیدنی هایی ماننده قهوه دچار سردرد کافئینی می شوند. کافئین به عنوان یک ماده محرک روی سیستم عصب مرکزی تاثیر می گذارد و در نهایت باعث ایجاد سردرد می شود. برای درمان این سردرد روش های مختلفی وجود دارد، که هر یک می تواند نتایج درمانی مختلفی را برای فرد به ارمغان بیاورد.

در صورت تداوم سردردهای کافئینی بعد از گذشت ۱۲ روز حتما باید پزشک مراجعه کرد. بر اساس شرایط جسمی و میزان درد در قسمت سر می توان از روش خاصی برای درمان سردرد استفاده کرد. همچنین هر یک از روش های درمانی بالا بدون خطر هستند؛ زیرا هیچ گونه عارضه ای برای بدن به ارمغان نمی آورند.

مطالب مشابه را ببینید!