مجله تاپ‌ناز‌

سرمایه گذاری با پول کم و پیشنهاد برای کسب در آمد با سرمایه اندک

اکثر افراد بر این باور هستند که حتماً باید با پول بسیار زیادی سرمایه گذاری را شروع کرده و به بازدهی قابل قبولی رسید، اما می توان از طریق سرمایه گذاری با پول کم هم این کار را انجام داد. در عصر حاضر بازارها و ابزارهای مالی جدیدی در حال گسترش یافتن میباشند که در این حالت میتوانید حتی با مبالغ زیر یک میلیون تومان هم سرمایه گذاری را شروع کرده و به بازدهی قابل‌ قبولی برسید.

باید به این نکته اشاره کرد که هرگونه سرمایه گذاری با پول کم یا‌ پول زیاد زمان بر است و انتظاری مثل دریافت سود کلان در بازه زمانی کوتاه مدت نداشته باشید. با گذشت زمان ارزش سرمایه گذاری قابل تشخیص است. پس سعی کنید صبور و واقع‌بین باشید. توجه نکنید سرمایه شما چه چقدر است، نکته مهم این است که شما می خواهید مبلغ مورد نظرتان را سرمایه گذاری کنید و باید بدانید هیچ گونه راه و روش معجزه آسا و غیر واقعی برای سرمایه گذاری با پول کم و رسیدن به پول کلان وجود ندارد. ولی از طریق رعایت چند اصل مهم و راهنمایی گرفتن از کارشناسان می توان این راه را کوتاه و سریع تر کرد. در این مقاله به نکاتی که در هنگام سرمایه گذاری با پول کم باید توجه کرد و رسیدن به نتایج قابل قبول می پردازیم.

سرمایه گذاری با پول کم و پیشنهاد برای کسب در آمد با سرمایه اندک

دلیل سرمایه گذاری در عصر حاضر

سرمایه گذاری بهترین روش برای افزایش ارزش و مقدار پول است. ولی قبل از هر چیز باید توجه داشت که تفاوتی در مقدار سرمایه‌ قرار گرفته در سرمایه گذاری ندارد. نکته مهم در سرمایه گذاری این است که در مرحله اول حفظ ارزش پول صورت گیرد و در مرحله دوم سود از آن کسب کنید. شاید در سال های آینده با سرمایه گذاری با پول کمی که انجام داده اید، توانایی خرید خودرو یا ملک نداشته باشید، اما مطمئن هستید از ارزش پول شما کم نشده و علاوه بر کالایی که همان موقع توانایی خرید آن را داشتید الان هم توانایی خریدش را دارید.

اینگونه میتوان گفت که فقط سرمایه موجود را میتوان به اندازه رشد کلیه قیمت کالاها یا بیشتر از آن زیاد کرد. با اینکه در شرایط تورمی، خصوصاً در ایران رشد قیمت ها یکسان نیست و باعث به هم خوردن نسبت افزایش قیمت ها میشود، اما شما می توانید با مدیریت صحیح سرمایه، به حل مشکل بپردازید. برای نمونه با ایجاد سبد سرمایه گذاری می توان از طریق بازدهی بازارهای مختلف سود کسب کرد. پس بهتر است با هر مقدار سرمایه ای که در اختیار دارید، بدون اتلاف وقت سرمایه گذاری را شروع کنید. در ادامه مطلب به روش های سرمایه گذاری به خصوص سرمایه گذاری با سرمایه کم می پردازیم.

فاکتور های مهم سرمایه گذاری

۱. سن سرمایه گذار

اهداف سرمایه گذاری برای افراد یکسان نیست. شاید شخصی در اوایل زندگی خویش بوده و برای سال ها به پول نیاز نداشته و فردی دیگر نیازمند جمع آوری پول کافی برای دوران بازنشستگی خویش باشد. پس یکی از ملاک های مهم در سرمایه گذاری، این است که تا چه مدت می توانید به سرمایه گذاری ادامه دهید. به زبان ساده چقدر فرصت در اختیار شماست؟

۲. قدرت تحمل ریسک

هر چقدر بازدهی از یک سرمایه گذاری بیشتر باشد، به مراتب ریسک پذیری بالاتری دارد. بعضی از نوسانات بازار مثل افت و خیزهای بورس غیرقابل تحمل می باشد. سرمایه گذاران حرفه ای در بازارهایی مثل بورس، که با زیان هم همراه می شود با سود ها جبران می کنند.

مطلب مشابه: نحوه سرمایه گذاری در بورس و شروع به کار در بازار سرمایه و مالی

۳. هدف از سرمایه گذاری

ممکن است هدف شما رشد سرمایه در بازه زمانی کوتاه بوده یا اولویت شما حفظ اصل سرمایه یا امنیت آن باشد. بر اساس اهداف نام برده شده می توان تصمیمات مختلفی در مورد سرمایه گذاری گرفت.

سرمایه گذاری با ریسک کم به علت نیازمند بودن به آن پول در بازه زمانی کوتاه

اگر به دوران بازنشستگی نزدیک می شوید و به دلیل حساب باز کردن روی پولتان، دوست ندارید از ارزش پولتان کم شود یا برای اهداف مالی که موعد آن در حال نزدیکی شدن است، سرمایه گذاری کم ریسک را پیشنهاد میکنیم. سرمایه گذاری هایی مثل خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مشترک و خرید اوراق مشترک می تواند برای شما بهترین کار باشد.

سرمایه گذاری دارای ریسک متوسط برای رسیدن به بازدهی مناسب

 اگر در آینده نزدیک نیازمند پول خود نیستید و ریسک پذیری بیشتری دارید، بهترین گزینه سرمایه گذاری در شرکت های کلان و دارای پایداری بالا و سوددهی زیاد می باشد.

سرمایه گذاری با ریسک بالا برای رسیدن به بازدهی بیشتر

اگر ریسک پذیری بالا برای رسیدن به بازدهی بیشتر دارید، بهترین گزینه رشد سریع هدف برای شما است. در این صورت باید سرمایه گذاری در سهام شرکت هایی صورت گیرد که آینده خوب ولی ریسک زیادی دارند.

سرمایه گذاری با پول کم و پیشنهاد برای کسب در آمد با سرمایه اندک

۴. نقدشوندگی سرمایه

نقدشوندگی به این معناست که سرمایه گذاری یا دارایی که خریداری کرده‌اید با چه قیمت و سرعتی می تواند به پول نقد تبدیل شود. برای نمونه اگر یک ملکی را بخرید و ۳۰ درصد زیر قیمت بازار بفروشید، به سرعت نقد می شود؛ در این صورت قیمت مناسب را باید در نقد شوندگی در نظر گرفت.

ترتیب نقد شوندگی بازارها در ایران به صورت زیر می باشد:

۱. سپرده ها در بانک ها

می توانید به آسانی پس از ورود به بانک سپرده خود را برداشت کنید. اما در صورتی که پیش از سررسید به بانک مراجعه کنید، سود شما کمتر از معمول می شود.

۲. سکه، ارز و طلا

شما به راحتی می توانید با مراجعه به طلا فروشی و صرافی این دارایی ها را نقد کنید.

۳. اوراق بهادار و سهام

اگر قصد فروش سهام خود را دارید، دو روز پس از فروش آن و درخواست وجه پول، پول را به حسابتان واریز می کنند. نقد شوندگی سهام شرکت ها متفاوت است ولی به طور متوسط سرعت نقد شدن بالایی دارند.

۴.دارایی های کسب و کار

در این مورد بسته به نوع دارایی مانند ملزومات، مواد اولیه و … ممکن است خریدار مناسبی با گذشت زمان  یافت نشود.

۵. مستغلات ( دارایی های فیزیکی و فردی ) و املاک

فروش دارایی های فیزیکی و فردی مانند زمین، ساختمان، منابع طبیعی، زمین کشاورزی، محصولات کشاورزی و … ممکن است گاهی اوقات ماه ها زمان ببرد.

مطلب مشابه: روش مهاجرت از طریق سرمایه گذاری + شرایط و هزینه ها

سرمایه گذاری با پول کم در ایران

در یک دهه گذشته اقتصاد ایران تورم بسیار بالایی را به طور سالیانه داشته و به همین علت قدرت خرید خانوار ها به شدت پایین آمده است. در این میان سرمایه گذاری این توانایی را دارد که جلوی کاهش قدرت خرید را تا حدودی بگیرد؛ ولی سوال اصلی این است که آیا از طریق سرمایه گذاری با پول کم می توان پیش رفت؟

در اواخر دهه ۸۰، با تأسیس صندوق‌ های سرمایه گذاری، افراد بازار سرمایه توانستند سرمایه گذاری با پول کم را در این بازار انجام دهند. در ادامه به بررسی بازارها می پردازیم که در کدامیک می توان سرمایه گذاری با پول کم انجام داد.

پیشنهادات سرمایه گذاری با پول کم

۱. سرمایه گذاری با پول کم در بانک

اصولا اولین جایی که در ذهن افراد برای سرمایه گذاری خطور می کند، بانک است. سرمایه گذاری در بانک بدون ریسک و با سود ماهانه می باشد که هیچ گونه نگرانی برای پرداخت به موقع سود آن وجود ندارد. ولی در مورد سرمایه گذاری در بانک دو نکته حائز اهمیت است. اول اینکه نرخ سود بانک بسیار پایین است و با سرمایه گذاری با پول کم در بانک، سود اندکی به شما پرداخت می شود و دوم با برداشت زودتر از موعد، سود شما کمتر از معمول بوده و با یک نرخ شکست همراه است.

می دانید که طی سال های اخیر تورم به طور متوسط در کشور ما بالای ۲۵ درصد است. از سوی دیگر نرخ سود بانکی زیر ۲۵ درصد میباشد. همان طور که می بینید با سرمایه گذاری در بانک ها نباید به دنبال سودآوری باشید بلکه فقط شاید بتوانید سرمایه خود را در برابر تورم حفظ کنید.

۲. سرمایه گذاری با پول کم در سکه و طلا

از آنجایی که قیمت یک سکه بهار آزادی بالای ۲۰ میلیون تومان می باشد، بهتر است که به خرید نیم سکه و ربع سکه روی بیاورید. طلا کالایی است که در هر شرایطی با ارزش می‌ماند. شاید سرمایه گذاری در آن با پول کم، بازدهی چشم گیری نداشته باشد. پیشنهاد می شود اگر میخواهید با پول کم در طلا سرمایه گذاری کنید، به سمت بازار سهام و خرید سهام صندوق های طلا که در بورس وجود دارد بروید. صندوق های مبتنی بر سکه یا طلا متناسب با رشد قیمت هر کدام دارای بازدهی هستند که به صورت اختیاری می توانید هر یک را خریداری کنید.

۳. سرمایه گذاری با پول کم در بازار سرمایه

بازار سهام یکی از مناسب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری با پول کم است. از جمله مزایای بازار بورس میتوان به امکان ورود به آن با حداقل ۵۰۰ هزار تومان اشاره کرد. مقدمات ورود شما به بازار سهام با دریافت کد بورسی مخصوص خود با مراجعه به کارگزاری فراهم می شود. برای شروع کار فقط نیاز است یک اتصال اینترنت و یک رایانه یا تلفن همراه در اختیار داشته باشید.

سرمایه گذاری با پول کم به صورت مستقیم در بازار سرمایه

یکی از رایج ترین روش های سرمایه گذاری در بازار سرمایه، روش مستقیم سرمایه گذاری می باشد. همان طور که ذکر شد با حداقل ۵۰۰ هزار تومان توانایی خرید و فروش سهام خود را به صورت مستقیم در اختیار دارید. این روش برای همه افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند مناسب نیست. زمان و تخصص در معامله  از نکاتی بسیار مهم است که فرد سرمایه گذار در روش مستقیم باید مورد توجه قرار دهد. اگر فرد زمان لازم برای خرید و فروش و تخصص لازم برای تحلیل کردن سهم را در اختیار دارد می تواند از این روش بهره ببرد. در غیر این صورت سرمایه گذاری مستقیم مناسب فرد نیست.

سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری با پول کم، یکی از راه های سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. خرید و فروش مستقیم و سرمایه گذاری در بورس زمانی مناسب است که شما تجربه و اطلاعات مورد نیاز این بازار و نحوه خرید و فروش آن را بدانید، در غیر این صورت ریسک سرمایه‌گذاری بازار بورس به مراتب بالا می رود. از مزیت های صندوق های سرمایه گذاری می توان موارد زیر را نام برد:

  • کارشناسان بورس کنترل و نظارت این صندوق ها را به عهده دارند و با مبلغی زیاد سرمایه های خود را جمع کرده و در بازار سرمایه، آن را به گردش در می آورند.
  • بر خلاف معامله سهام، کارمزد خرید و فروش صندوق کمتر می باشد.
  • ضامن نقدشوندگی صندوق ها باعث شده که در دوران رکود بازار هم امکان عدم دسترسی به سرمایه وجود ندارد و سرمایه گذار، پول خود را هر زمان که اراده کند می تواند از این صندوق ها خارج کند.

مناسب ترین روش سرمایه گذاری با پول کم

همانطور که اشاره شد بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم در بازار سرمایه، سرمایه گذاری غیر مستقیم است. در بازار سرمایه، خانوارهای ایرانی و افراد سرمایه گذار با هر درجه ریسک پذیری و پولی اندک می توانند سرمایه گذاری کنند.

بازارهای نامناسب برای سرمایه گذاری با پول کم

طبق موارد اشاره شده برای خرید منزل حداقل چند میلیارد تومان پول و برای خرید سکه هم بالا ۲۰ میلیون تومان نیاز است که برای سرمایه گذاری با پول کم مناسب نیستند. به همین علت برای سرمایه گذاران علاقه مند به بازار مسکن و طلا، ابزاری در بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار طراحی شده که در طلا، سکه، مسکن و مستغلات با پول کم سرمایه گذاری‌ کنند.

مطالب مشابه را ببینید!