سرما باعث سکته قلبی می شود

سرما باعث سکته قلبی می شود

آمار سکته قلبی در فصل زمستان افزایش پیدا می کند.  رئیس انجمن قلب و عروق ایران با توجه به افزایش آمار سکته های قلبی اشاره کرد که یکی از فاکتورهای اصلی سکته قلبی سرما است.

نقش سرما و روز شنبه در سکته قلبی

با افزایش آمار سکته قلبی در جامعه بررسی علل آن با دقت بیشتری انجام میشود . علت های مختلفی برای سکته قلبی ذکر شده است اما جالب است بدانید که سرما هم نقشی در بروز سکته قلبی دارد و همچنیم بروز سکته های قلبی در روزهای بعد از تعطیلات بیشتر است.

سرمای هوا با بالا رفتن فشار خون در ارتباط است، بنابراین هوای سرد به ویژه زمستان فشار خون را به خصوص در افراد سالمند بالا برده و آن ها در معرض خطر سکته قرار می دهد.

رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت:سکته قلبی در مردان شایع تر از زنان است، افزایش چربی خون، فشار خون، کاهش تحرک، چاقی، ژنتیک، استعمال سیگار، مصرف مشروبات الکلی، استرس، قرارداشتن درمعرض آلودگی هوا و غیره از شایع ترین عوامل ابتلا به سکته قلبی است. حال آنکه این فاکتورها در مردان بیش از زنان دیده می شود، به همین دلیل سکته های قلبی در این افراد بسیار شایع تر است.

فاکتورهای مهم سکته قلبی

وی افزود:مردان دو برابر زنان دچار سکته قلبی می شوند، اما پس از یائسگی میزان ابتلا در هر دو جنس برابر می شود.

سرما باعث سکته قلبی می شود

سکته قلبی در مردان بیشتر از زنان است

رئیس انجمن قلب و عروق ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود سکته قلبی در روز پس از تعطیلات (شنبه) شیوع بیشتری دارند، عنوان کرد:در کشورهای خارجی شنبه ها و یکشنبه ها تعطیل است و جوانان در این روزها به مصرف مشروبات الکلی، تحرکات فراوان، شب بیداری و غیره می پردازند که این عوامل باعث می شود آنها در روزهای بعد از تعطیلات بیشتر در معرض خطر سکته قلبی باشند، اما در کشور ما این امر هنوز به اثبات نرسیده است.

وی در ادامه سرما را یکی از فاکتورهای ابتلا به سکته قلبی دانست و گفت:سرما یکی از فاکتورهای تحریک قلب و ابتلا به سکته قلبی است، اما نمی توان براین اساس بگوییم که در مناطق سردسیر سکته های قلبی بیشتر رخ می دهد. اما به مردم به خصوص آنها که سابقه خانوادگی ابتلا به سکته قلبی دارند، توصیه می شود در فصول سرد از تردد غیرضروری در سطح شهرومناطق سردسیر خودداری کنند و تا حد امکان از لباس گرم استفاده کنند وبدن شان راهم گرم نگه دارند.

رئیس بیمارستان قلب شهید رجایی افزود:در کشور ما آمار مشخصی از مبتلایان به سکته های قلبی وجود ندارد، اما با همت وزارت بهداشت از امسال سامانه ثبت سکته های قلبی راه اندازی شده است که امیدواریم سال آینده بتوانیم با بررسی و تحلیل داده ها، در زمینه پیشگیری از سکته قلبی نیز اقداماتی انجام دهیم.

وی گفت:وزارت بهداشت در زمینه پیش گیری از بیماری های غیرواگیر که در صدر آن بیماری های قلبی ومغزی است، اقدامات ویژه ای را آغازکرده است که امیدواریم با حمایت های مجلس ودولت شاهد تحقق اهداف مورد نظرباشیم که باسلامت مردم کشورارتباط مستقیم دارد.

پیشگیری از بیماری های قلبی ، سکته های قلبی ومغزی بسیار حائز اهمیت است زیرا «بیماری های قلبی و سکته های قلبی ومغزی وتصلب شرائین» شایع ترین علل مرگ و میر ایرانیان است.به همین خاطرازمردم می خواهیم برای حفظ سلامت شان همواره توصیه های پزشکان را جدی بگیرند وپیشگیری ازبیمای های قلبی وعروقی را مهم بدانند.

رئیس انجمن قلب وعروق ایران درعین حال برنقش مهم واثرگذاررسانه ها نیزدراین راستا تاکید کرد وباقدردانی ازتلاش های رسانه ها، خواستارادامه روند اطلاع رسانی مطلوب به افکارعمومی شد.

سرما یکی از فاکتورهای مهم سکته قلبی است!

مطالب مشابه را ببینید!