مجله تاپ‌ناز‌

معرفی سریال آواتار Avatar: The Last Airbender؛ داستان و شخصیت ها

آواتار یکی از جدیدترین و معروف‌ترین سریال‌های نتفیلکس است که در همین چند روز اخیر اکران شد. این سریال جذاب و تماشایی قطعا ارزش دیدن دارد و ما نیز امروز در سایت ادبی و هنری تاپ ناز قصد داریم این سریال را به شما دوستان معرفی کنیم. با ما باشید.

معرفی سریال آواتار Avatar: The Last Airbender؛ داستان و شخصیت ها

داستان این سریال درباره چیست؟

جهان این داستان به چهار بخش اصلی تقسیم شده‌است که دربرگیرنده قبایل آب، پادشاهی خاک، کشور آتش و کوچ‌نشینان باد است. در این سرزمین‌ها برخی از مردم می‌توانند عنصر ملی خود را کنترل کنند و به «اَفزارِش» درآورند که به آنها «عنصر افزار» گفته می‌شود.

روش نبرد هر ملت برگرفته از یک سبک رزمی شرقی است. در این میان یک نفر که آواتار نامیده می‌شود، می‌تواند هر چهار عنصر را بیافزارد و مسئول برقراری صلح و سازش میان ملت‌ها و همچنین میان جهان فیزیکی و جهان ارواح است.

در هر زمان، تنها یک آواتار می‌تواند وجود داشته باشد و چنانچه بمیرد، در کالبد کسی دیگر از ملت بعدی (به ترتیب در چرخه باد، آب، خاک، آتش) دوباره زاده می‌شود. نخستین فرد که نام آواتار به خود گرفت «آواتار وان» بود که با کمک راوا (نوعی روح) توانست هر چهار عنصر را بیافزارد و بزرگ‌ترین دشمنش واتو (نوعی روح خبیث) را شکست دهد و در ژرفای جنگلی زندانی کند که در فصل دوم دنباله این مجموعه، یعنی افسانه کورا به این داستان اشاره شده‌است.

پس از اینکه آواتار مشخص می‌شود، به وی عنصر خود و سه عنصر دیگر به ترتیب چرخه آواتاری به همراه تربیت روحانی آموزش داده می‌شود. چون روح آواتار نمی‌میرد، هر آواتار می‌تواند با آواتارهای گذشته خود پیوند بگیرد و از اندرزها و تجربه‌های آن‌ها بهره گیرد. همچنین آواتار مجهز به «حالت آواتار» است که یک سازوکار دفاعی بوده و با کمک روح آواتار و دانش گذشتگان خود می‌تواند کارهای توان‌فرسای افزارشی یا حتی فیزیکی را به‌آسانی انجام دهد، ولی اگر در این حالت کشته شود، چرخه آواتاری می‌شکند و روح آواتار نابود می‌شود و دیگر زاده نمی‌شود.

روی هم رفته، این داستان (و همچنین دنباله‌اش) بسیار از فرهنگ شرق برگرفته شده و همچنین اشاره‌های فراوانی به جُستارهای معنوی دارد (اگرچه به دین خاصی اشاره ندارد).

گرچه در این سریال، تنها کار آواتار شکست یک فرمانروای ستمگر است، اما با تماشای دنباله این سریال، درخواهید یافت که می‌شود گفت که یک آواتار، به معنای کامل، برقرار کننده تعادل و ترازمندی در جهان است. میان ارواح و انسان‌ها، عناصر، خوبی و بدی و… همچنین از دید جنسیت و شخصیت، آواتارها پیوسته گوناگون و ناهماهنگ با یکدیگر پدیدار می‌شوند تا ترازمندی و تعادل برهم نخورد؛ همان‌گونه که به آسانی می‌توان ناهمسانی آنگ و کورا را درنگریست.

بازیگران و شخصیت این سریال چه کسانی هستند؟

بازیگران و شخصیت این سریال چه کسانی هستند؟

 گوردون کورمیر در نقش «آواتار» آنگ: یک بادافزار دوازده ساله با روحیه آزاد که به مدت صد سال زنده در کوه یخ حبس شده‌بود. هنگامی که او از خواب بیدار می‌شود، تمام بادافزاران دیگر توسط «ملت آتش» از بین رفته‌اند و او در تلاش برای پایان‌دادن به جنگ و تبدیل‌شدن به شخصیت تعادل و هماهنگی برای جهان به عنوان «آواتار» است.

گیاوندیو تاربل در نقش کاتارا: یک نوجوان چهارده ساله که پس از کشته‌شدن مادرش توسط «ملت آتش»، به آخرین شخص از قبیله خود تبدیل می‌شود که می‌تواند عنصر آب را به تسلط خود درآورد. علیرغم تراژدی شخصی‌اش، او در سفر به آنگ می‌پیوندد و در عین حال به پتانسیل واقعی خود می‌رسد.

ایان اوسلی در نقش ساکا: برادر شانزده ساله کاتارا که پس از رفتن پدرشان به جنگ، رهبریِ قبیله را بر عهده گرفته‌است. او به همراه کاتارا در مأموریت خود به آنگ می‌پیوندد و توانایی تسلط بر عناصر را ندارد، اما فردی باهوش و با تدبیر است و از بومرنگ قابل اعتماد خود استفاده می‌کند.

دالاس لیو در نقش شاهزاده زوکو: ولیعهد شانزده ساله و تبعیدشده که به دنبال دستگیری «آواتار» برای بازپس‌گیری افتخار خود است.

پل سان-هیونگ لی در نقش ژنرال آیرو: یک ژنرال بازنشسته «ملت آتش» و عموی دانا و پرورش‌دهنده و مربی زوکو.

الیزابت یو در نقش پرنسس آزولا: شاهدختی حیله‌گر و با استعداد از «ملت آتش» و خواهر کوچکتر شاهزاده زوکو.

دنیل دای کیم در نقش پادشاه آتش اوزای: فرمانروای ظالم «ملت آتش» و پدر شاهزاده زوکو و پرنسس آزولا. کیم قبلاً صداپیشگی ژنرال فانگ را در سریال پویانمایی بر عهده داشت.

مطلب مشابه: معرفی انیمه جوجوتسو کایس؛ داستان و شخصیت های این سریال

منبع اقتباس این سریال

منبع اقتباس این سریال

آواتار آخرین باد افزار یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین انیمه‌های سریالی تاریخ است که قطعا سینما دوستان با آن خاطره دارند. این سریال نیز اقتباسی از همان انیمه بوده و تا جایی که مشخص است کاملا به منبع خود وفادار مانده است. فضای این سریال بسیار شبیه به همان انیمه آواتار بوده و تماشاگران تا اینجای کار از سریال راضی بوده‌اند.

میانگین بازخوردها و نقدها

در وبگاه راتن تومیتوز، 60٪ از 55 بررسی منتقدین مثبت است. اجماع این وبگاه چنین می‌نویسد: «آواتار: آخرین بادافزار نقطه ورود لایو-اکشن قابل اطمینانی به‌سوی این فرنچایز محبوب است، اگرچه فقط هرازگاهی جادوی منبع اصلی را در خاطره زنده می‌کند.» این مجموعه در متاکریتیک، که از میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر اساس نظر 26 منتقد امتیاز 56 از 100 را کسب کرده که نشان‌گر «نقدهای مختلط یا متوسط» است.

نظر منتقدان جدی سینما درباره لایو اکشن آواتار آخرین باد افزار

استیو سی منتقد Talking Comics:

من فرصت تماشای هفت قسمت سریال «آواتار: آخرین بادافزار» را به دست آوردم و باید بگویم که فوق‌العاده است. این اثر مملو از نقش‌آفرینی‌های درخشان است و علاوه بر صحنه‌هایی از اثر اصلی،‌ موارد مهیج جدیدی نیز درون خودش دارد.

Rama’s Screen:

 قسمت ابتدایی سریال «آواتار: آخرین بادافزار» سرویس آنلاین نتفلیکس تماشایی است. این نسخه لایو اکشن توانسته عدالت را برای نسخه انیمیشنی رعایت کند. بازیگران فوق‌العاده هستند، جلوه‌های ویژه عالی به نظر می‌رسند و گوردون کورمیر نیز در نقش آنگ خوب ظاهر شده است.

رافائل معتمیور منتقد IGN:

می‌توانم بگویم که اولین قسمت از سریال «آواتار: آخرین بادافزار» یک ناامیدی بزرگ است. با اینکه کنترل عناصر عالی است و جلوه‌های ویژه به طور کلی خوب هستند اما اقتباس کلی ترکیبی از خوب و بد است. نویسندگی ضعیف، شرح زیاد و سرعت داستانی نامناسب از جمله معایب این سریال هستند. اگرچه دالاس لیو نقش‌آفرینی درخشانی ارائه کرده است.

لومینوس دگر منتقد Covered Geekly:

من قسمت اول سریال «آواتار: آخرین بادافزار» را دیدم و باید بگویم که شروع بدی داشت. زندگی و رنگ اثر اصلی در این سریال لایو اکشن احساس نمی‌شوند. شخصیت‌پردازی‌ها نادرست است و جلوه‎‌های ویژه به جز موارد استفاده از عناصر ناتمام احساس می‌شدند.

مطلب مشابه: معرفی سریال Shōgun + داستان و بازیگران این سریال حماسی و خاص

تسا اسمیت منتقد Screen Rant:

سریال «آواتار: آخرین بادافزار» از همان ابتدا من را به خودش جلب کرد. چه دنیای زیبا و مهیجی. بازیگران در کنار هم عالی هستند. به عنوان کسی که هنوز انیمیشن سریالی اصلی را ندیده‌ام، بی‌صبرانه منتظر ادامه این سریال هستم.

مگان پیترز منتقد ComicBook:

پس از دو بار تماشای سریال «آواتار: آخرین بادافزار» می‌توانم بگویم که این سریال ارزش تماشا دارد و روی پای خودش ایستاده است. با این حال، طرفداران سرسخت اثر اصلی باید منتظر تغییرات بسیار زیادی باشند. بازیگران و به خصوص دالاس لیو عالی است.

مایک توماس منتقد Collider:

اولین قسمت از سریال «آواتار: بادافزار» فوق‌العاده است. از همان صحنه آغازین متوجه می‌شوید که این سریال بهتر از فیلم سال 2010 است. مبارزات عالی به نظر می‌رسند و بازیگران واقعا برجسته هستند. این سریال برداشت سرگرم‌کننده و جدیدی از اثری کلاسیک و ماندگار است.

رایدن اسکارناتو منتقد Comic Book Resources:

به عنوان طرفدار سرسخت اثر اصلی، از تماشای دو قسمت ابتدایی سریال «آواتار: آخرین بادافزار» راضی بودم. با تغییرات مشکلی ندارم و صحنه‌های استفاده از عناصر نیز به خوبی به نمایش در آمدند. برخی از نقش‌آفرینی‌ها خشک بودند و دوست داشتم که این اثر بیشتر حالت سینمایی می‌داشت.

مطلب مشابه: معرفی سریال The Walking Dead: The Ones Who Live

تاریخ اکران و قسمت‌ها

شمارهعنوان کارگرداننویسنده تاریخ انتشار اصلی
۱«آنگ»مایکل گوینمایشنامۀ تلویزیونی : آلبرت کیم و مایکل دانته دی‌مارتینو و برایان کونیتزکو22 فوریه 2024
۲«جنگجویان»مایکل گویجاشوا هیل فیالکو22 فوریه 2024
۳«اوماشو»اعلان‌نشدهکریستین بویلان22 فوریه 2024
۴«در تاریکی»اعلان‌نشدهکیلی مک دونالد22 فوریه 2024
۵«شهر اشباح»اعلان‌نشدهگابریل لاناس22 فوریه 2024
۶«نقاب‌ها»اعلان‌نشدهداستان : اوبا محمد و برایان کونیتزکو و مایکل دانته دی مارتینو 
نمایشنامۀ تلویزیونی : امیلی کیم و هانتر ریس و برایان کونیتزکو22 فوریه 2024   
۷«شمال»اعلان‌نشدهآدری ونگ کندی22 فوریه 2024
۸«افسانه‌ها»جت ویلکینسونآلبرت کیم22 فوریه 2024

سخن پایانی

ممنون که تا آخر همراه تاپ ناز بودید. ما امروز و در این مقاله سعی کردیم تا درباره سریال آواتار آخرین بادافزار نوشته و آن را به صورت کامل به شما عزیزان معرفی کنیم. اگر قصد تماشای این اثر را دارید؛ امیدواریم اطلاعات نوشته شده در این مقاله به درد شما بخورد.

مطالب مشابه را ببینید!