سریال هایی که در ماه رمضان پخش می شود!

از اين ميان، پخش «خنده بازار» از شبكه سه و «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» از شبكه تهران قطعي شده است.

شبكه سه سيما نيز به احتمال قوي سريال «خداحافظ بچه» را ماه رمضان پخش مي‌كند و شبكه دو از ميان دو سريال «چمدان» و «روياي گنجشك‌ها»‌ يك گزينه را روي آنتن خواهد برد؛ البته اين شبكه، برنامه‌اي نمايشي و اپيزوديك با عنوان «مثل من، مثل تو» را نيز در دست توليد و پخش دارد كه ويژه‌ي مخاطبان كودك و نوجوان است.

شبكه اول سيما نيز قرار است از ميان دو سريال «راز پنهان» و «راستش را بگو»، يكي را براي پخش انتخاب كند.

اما نكته‌ي قابل توجه در رمضان امسال، فرصت كافي توليدكنندگان براي ساخت سريال‌ها بوده است؛ ويژگي‌اي كه در سال‌هاي گذشته كمتر شاهد آن بوديم و شتابزدگي در ساخت، بعضا انتقاد عوامل و در مواردي حتي مخاطبان را هم در پي داشته است.

بر اين اساس از ميان سريال‌هايي كه نامشان در ميان گزينه‌هاي پخش ديده مي‌شود، تصويربرداري «راستش را بگو» و «چمدان» به پايان رسيده و بقيه‌ي مجموعه‌هايي كه در حال توليد هستند، با فاصله‌اي قابل‌قبول از پخش،‌ مراحل توليد را دنبال مي‌كنند تا در ماه رمضان، كم‌ترين نگراني براي رساندن سريال‌ها به آنتن وجود داشته باشد.

*** شبكه يك: «راستش را بگو»، «راز پنهان»

شبكه اول سيما، كمي بعد از كليد خوردن «راستش را بگو» به كارگرداني محمدرضا آهنج، اين سريال را گزينه‌ي اصلي ماه رمضان اعلام كرد؛ البته شبكه اول سيما روز گذشته اعلام كرد، بخش‌هايي از سريال «راز پنهان» به كارگرداني فلورا سام نيز آماده شده است كه قسمت‌هاي آماده هر دو سريال براي انتخاب بهترين گزينه، بازبيني خواهد شد.

 

سریال ماه رمضان

راستش را بگو

 

تصويربرداري سريال «راستش را بگو»، حدود 20 روز پيش به پايان رسيده و مراحل فني و تدوين آن ادامه دارد. تا به حال 10 قسمت از «راستش را بگو» آماده پخش شده و قرار است ظرف چند روز مانده به آغاز ماه رمضان، همه قسمت‌ها به پخش شبكه تحويل داده شوند.

«راستش را بگو» داستاني اخلاق‌گرا دارد و به مفاهيم اخلاقي مثل دروغ مي‌پردازد. داستان اين سريال به كارگرداني محمدرضا آهنج و تهيه‌كنندگي فاطمه ثمرقندي‌ درباره‌ي جواني به نام عليرضا با بازي دانيال عبادي است كه طي يك تحقيق دانشگاهي درباره‌ي مفاهيم اخلاقي به خصوص دروغ‌، به مفاهيمي مثل جوانمردي و فتوت مي‌رسد.

حسن پورشیرازی، آتیلا پسیانی، رویا تیموریان، نیوشا ضیغمی، دانیال عبادی، لعیا زنگنه، مهدی سلوکی، سام درخشانی، رحیم نوروزی، امیرحسین مدرس، علیرضا جلالی تبار، ثریا قاسمي و امیر آقایی از بازيگران اين سريال هستند كه با مشاركت شبكه اول سيما و مترو ساخته مي‌شود.

فرجي ـ مدير شبكه اول ـ در اظهار نظري كه جديدا بيان كرد درباره راز پنهان فلورا سام هم گفته است: مضمون انسانی و ساخت خوب این سریال به گونه‌ای است که یکی از گزینه‌های شبکه یک برای پخش در ماه رمضان است.

 

*** شبكه دو: «مثل من مثل تو»، «چمدان»، «روياي گنجشك‌ها»

«چمدان»، عنوان مجموعه‌اي است كه قرار بود ماه رمضان سال گذشته از شبكه دو پخش شود اما به خاطر كمبود بودجه متوقف شد. اين سريال اپيزوديك به كارگرداني و تهيه‌كنندگي خسرو ملكان كه بعد از سال‌ها با اين سريال به تلويزيون بازگشته، مضموني طنز دارد و با حال و هواي ماه رمضان ساخته شده است و داستان يك چمدان را دنبال مي‌كند؛ چمداني كه دست به دست مي‌چرخد و ماجراهاي جالبي را پشت سر مي‌گذارد.

تصويربرداري «چمدان» به پايان رسيده و اين سريال،‌ مراحل آماده‌سازي پس از توليد را سپري مي‌كند.

مهران غفوريان، شهره لرستاني،‌ فتحعلي اويسي، اكرم محمدي، ارژنگ اميرفضلي، فلور نظري، يوسف صيادي، محسن قاضي مرادي، رضا بنفشه خواه، اشكان اشتياق، فلامك جنيدي، عنايت بخشي، تورج و … از جمله بازيگران مجموعه طنز «چمدان» هستند.

«روياي گنجشك» به كارگرداني راما قويدل، مجموعه ديگري است كه احتمال دارد در ماه رمضان از شبكه دو سيما روي آنتن برود. رضا جودی تهیه‌کننده این مجموعه است. به گفته رضا جودي تولید مجموعه «روياي گنجشك‌ها» به نيمه راه رسيده و فعلاً 50 درصد از كار، تصويربرداري شده است.

داستان اين مجموعه با محوريت موضوع خانواده و اكرام ايتام است كه توسط راما قويدل كارگرداني مي‌شود. علي نصيريان، آزيتا حاجيان، كوروش تهامي، سام درخشاني، گلاره عباسي و ناصر ممدوح از بازيگران اين مجموعه هستند. فيلمنامه «روياي گنجشك‌ها» توسط فرهاد پور سعيدي نوشته شده است.

شبكه دو سيما، ‌يك سريال براي مخاطب كودك و نوجوان را نيز در نظر گرفته كه قرار است هر روز قبل از افطار پخش شود؛ البته اين مجموعه 60 قسمت است و 30 قسمت بعدي، بعد از ماه رمضان روي آنتن مي‌رود. تهيه‌كننده اين مجموعه همچنين در نظر دارد يكي از اپيزودهاي آن را در قالب يك فيلم نود دقيقه‌اي به جشنواره فيلم كودك ببرد.

شاهین باباپور کارگردان این مجموعه است و داستان آن درباره خانواده‌ای سنتي است که پسر 11 ساله اين خانواده قهرمان آن است. او با توجه به اين كه هنوز به سن بلوغ نرسيده سعي مي‌كند روزه بگيرد و هر روز داستان‌هايي در مدرسه، خانه و مسجد محل براييش رخ مي‌دهد. در این مجموعه بازيگرانی نظیر لاله صبوري، جليل فرجاد، رضا توكلي، برانوش سيف الهي، اكبر مددي مهر و علي سليماني ایفای نقش می‌کنند.

 

*** شبكه سه: «خداحافظ بچه»، «دزد و پليس»، «خنده‌ بازار»

سريال «خداحافظ بچه»، قطعي‌ترين گزينه رمضاني شبكه سه سيماست. شبكه سوم سيما، همچنين سريال «دزد و پليس» به كارگرداني سعيد آقاخاني و نويسندگي مهراب قاسم‌خاني را در دست توليد دارد كه گزينه دوم اين شبكه براي ماه رمضان محسوب مي‌شود. سري ششم مجموعه طنز «خنده بازار» نيز براي پخش روزانه از شبكه سوم سيما در حال توليد است.

 

خداحافظ بچه

 

«خداحافظ بچه»، نخستين تجربه سريال‌سازي منوچهر هادي است و تا به حال بيش از 70 درصد مراحل تصويربرداري آن به پايان رسيده است.

«خداحافظ بچه» را داوود هاشمي (تهيه‌كننده)، سجاد ابوالحسني (نويسنده) و عليرضا افخمي (مشاور) در دست توليد دارند كه سال گذشته نيز سريال «پنج كيلومتر تا بهشت» را روانه آنتن كردند. البته توليد «پنج كيلومتر تا بهشت» در سال گذشته با شتابزدگي بسياري همراه بود كه تصويربرداري را تا روزهاي پاياني ماه رمضان ادامه داد اما اين تيم، امسال سريع‌تر اقدام كردند تا با مشكلات سال قبل مواجه نشوند. به همين دليل قرار است تصويربرداري «خداحافظ بچه» تا قبل از ماه رمضان يا نهايتا روزهاي ابتدايي اين ماه به پايان برسد.

اين سريال مضموني كمدي دارد و قصه زوجي خوشبخت به نام مرتضي و ليلا را روايت مي‌كند كه در آرزوي تولد فرزند به سر مي‌برند. وقوع اتفاقي غيرمنتظره، زندگي آرام اين زوج را به هم مي‌ريزد. آن دو با انجام آزمايشي، در مي‌يابند كه مشكل ناباروري دارند و به همين دليل، تصميم مي‌گيرند سرپرستي كودكي را به عهده بگيرند.

آتيلا پسياني و بهاره رهنما و شهرام حقيقت‌دوست و مهرآوه شريفي‌نيا به ترتيب نقش يك زوج را در اين سريال بازي مي‌كنند. بهنوش بختياري، مهدي صبايي، ايمان صفا، مائده طهماسبي، ناصر گيتي‌جاه، شهين تسليمي، نادره محتشمي، داريوش هاشمي، مونيا جمالپور، عبدالله عبدالكريمي، محسن حاجي‌قاسم، كاوه نويد، مرتضي كوهي، ندا ميرمهدي، نوشين زارع و… ديگر بازيگران اصلي سريال هستند.

 

*** شبكه تهران: «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد»

شبكه تهران، سال گذشته طنز «سه دونگ سه دونگ» را در ماه رمضان روي آنتن داشت. اما امسال تصميم گرفته اپيزودهاي جديد از مجموعه «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» را پخش كند. اپيزودهاي مختلف اين مجموعه به تهيه‌كنندگي اكبر تحويليان در دست توليد است و برخي اپيزودها نيز آماده پخش شده است.

 

شايد براي شما هم اتفاق بيفتد

«تسويه حساب»، «زندگي با وجدان آسوده»، «شب سوم»، «شليك به خود»، «گوشي همراه»، «محدوده خطر»، «مردن به اختيار»، «نذر»، «نيسان» و «وسوسه پاركبان» از جمله اپيزودهايي هستند كه تا به حال براي پخش آماده شده‌اند.

مطالب مشابه را ببینید!