مجله تاپ‌ناز‌

7 دلیل سفید شدن مو در جوانی و راهکارهای پیشگیری

سفید شدن مو در جوانی اتفاق چندان خوشایندی برای افراد نیست؛ سفیدی موها زمانی رخ می دهد که فولیکول های مو ملانین یا همان رنگ دانه های مو را از دست می دهند. اینکه موهای شما در جوانی سفید شود، مسئله ای غیر معمول نیست.
به طور کلی هر چه سن افزایش پیدا کند موها سفید می شود، اما اگر در عنفوان جوانی هستید و موهایی سفید در میان موهایتان مشاهده می کنید، نباید نگران شوید. این مسئله دلیل بر پیری شما نخواهد بود و دلایل بسیاری دارد. در مقالات تاپناز در مورد چرایی سفید شدن مو در جوانی و اینکه برای برطرف کردن آن چه کاری می توان انجام داد توضیحات زیادی عنوان شده، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

7 دلیل سفید شدن مو در جوانی و راهکارهای پیشگیری

علت سفید شدن مو در جوانی

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، موها به شکل طبیعی با افزایش سن سفید می شوند. با افزایش سن احتمالا شما موهای خاکستری را در میان موهای دیگرتان خواهید دید و این در اثر از دست دادن رنگ دانه های مو اتفاق می افتد.

پوست سر به طور کلی حاوی میلیون ها فولیکول مو است، این فولیکول ها هم از ملانین تشکیل شده اند، ملانین رنگ دانه هایی هستند که وظیفه ایجاد رنگ در پوست شما را برعهده دارند. به طور طبیعی به عنوان بخشی از فرآیند پیری فولیکول های مو ملانین از دست داده و این باعث می شود موهای شما سفید گردد. اما در برخی افراد احتمال سفید شدن موها در دوره جوانی و قبل از شروع فرآیند پیری هم وجود دارد! این امری غیر طبیعی نیست؛ چرا که دلایل زیادی پشت آن وجود داشته که در ادامه تمامی آن ها را به خوبی با یک دیگر مورد بررسی قرار می دهیم.

ژن

یکی از دلایلی که به سفید شدن مو در جوانی منجر می شود، ژنتیک فرد است. حتی اگر تاکنون بشر نتوانسته باشد به وضوح دلایل آن را شناسایی نمایند، بازهم ژن های شما مسئول نقص های سلولی برای عدم تولید ملانین در سنین پایین هستند.

ژن ها از اصلی ترین دلایل برای سفیدی مو در سن های پایین تر به شمار می روند، اما با توجه به اینکه در رنگ موهای شما و تولید ملانین نقش مهمی دارند، نمی توان کار زیادی برای اصلاح آن ها انجام داد. به طور کلی بیماری و عوارضی که به صورت ارثی منتقل می شوند به شکل ثابت و تغیر ناپذیرند.

رژیم غذایی

یکی دیگر از مواردی که می تواند روی سفید شدن مو در جوانی تاثیر بگذارد، رژیم غذایی نامتعادل است. در واقع رژیم غذایی نامتعادل می تواند سفید شدن موهای شما را تسریع کند. کسانی که بیشتر از غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی های سرد، شکر و نمک زیاد استفاده می کنند، بدون شک بیشتر در معرض خطر تولید رادیکال های آزاد در بدن قرار گرفته و این باعث می شود موهای آنان زودتر سفید گردد.

اگر می خواهید در جوانی موهایی شاداب و براق و به رنگ طبیعی خود داشته باشید، باید از یک رژیم غذایی سالم استفاده نمایید. تنها بدین شکل می توانید از سفید شدن موها جلوگیری کنید. رژیم غذایی که غلات آن به حد نرمال برشد تاثیر زیادی در رشد و رنگ مو ها دارد.

مطلب مشابه: چگونه موهای سفید صورت را از بین ببریم؟ (معرفی روش های موثر حذف موهای غیر مشکی)

7 دلیل سفید شدن مو در جوانی و راهکارهای پیشگیری

فشار

استرس طولانی مدت و مزمن یکی دیگر از دلایل سفیدی موهای شما است. اگر برای مدت زمان طولانی از استرس مزمن رنج می برید، احتمال اینکه موهای شما زودتر سفید شود، وجود دارد. اینکه زندگی خانوادگی شما چقدر پرمشغله است یا خود شما چقدر به شکل خستگی ناپذیر کار می کنید، می تواند موهای شما را زودتر از موعد سفید کند.

بهتر است بدانید که استرس روی کاهش سلول های بنیادی برای تولید فولیکول های مو مرتبط بوده و اگر به طور مدام استرس داشته باشید، احتمال ایجاد موهای سفید در میان موهای شما بیشتر می شود.

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

ویتامین ها و مواد معدنی از مهم ترین دلایل برای سفید شدن مو در جوانی هستند. بسیاری از مواقع سفیدی فولیکول ها از کمبود فولات، ویتامین b12، ویتامین D و کمبود آهن نشات می گیرد. علاوه بر این کمبود اسید فولیک در بدن و سطوح پایینی از بیوتین هم می تواند در این مسئله تاثیر گذار باشد.

استفاده از محصولات مویی حاوی مواد شیمیایی

از دیگر موارد بسیار مهم در رابطه با سفیدی موها می توان به استفاده از محصولات نامناسب مراقبت از مو اشاره کرد. برخی از شامپوها، نرم کننده، ماسک مو یا سرم هایی که برای موهایتان استفاده می کنید، می توانند روی سفید شدن موهای شما تاثیر بگذارند؛ چرا که این محصولات حاوی مواد شیمیایی بوده و همین مسئله باعث می شود که ملانین کمتری تولید شود.

علاوه بر این ها مواد سفید کننده و ترکیبات پراکسید هیدروژن موجود در رنگ های موهم در صورت استفاده مکرر باعث سفید شدن مو در جوانی می شوند. امروزه انواع رنگ های گیاهی با تنوع بالایی در بازار موجود است که به شما این امکان را می دهد تا در عین تغیر رنگ در مو ها، لطافت و نرمی را برای آن هر به ارمغان آورید.

7 دلیل سفید شدن مو در جوانی و راهکارهای پیشگیری

استعمال دخانیات

سیگار این مخدر بسیار محبوب علاوه بر اینکه می تواند آسیب های زیادی به سلامتی شما وارد کند، روی سلامت موهای شما هم تاثیر می گذارد. با سیگار کشیدن رگ های خونی شما گشاد شده و این باعث کاهش جریان خون در فولیکول های مو می شود. ضمن اینکه هنگام استنشاق دود سیگار سمومی که در آن وجود دارد به فولیکول های مو آسیب رسانده و زودتر از انتظار به سفیدی موی شما منجر می گردد.

عارضه و بیماریها

برخی از شرایط پزشکی می توانند به سفید شدن موهای شما در جوانی منجر شود، برای مثال اختلالات تیروئیدی و بیماری های خود ایمنی از جمله آن ها هستند. افرادی که دارای اختلالات خود ایمنی هستند، التهاب را در بدن خود تجربه کرده و این مسئله به احتمال زیاد روی رنگ دانه موهای آنان تاثیر می گذارد.

بهتر است بدانید که رنگ مو تحت تاثیر غده تیروئید قرار دارد، زمانی که شما دچار اختلال تیروئیدی باشید ، عدم تعادل هورمنی و همچنین کاهش تولید ملانین را در بدن تجربه خواهید کرد. در نهایت این عوامل می توانند روی سفید شدن موهای شما تاثیرگذار باشد.

مطلب مشابه: انواع رنگ مو برای موی سفید و نکاتی برای رنگ کردن موهایی سفید

7 دلیل سفید شدن مو در جوانی و راهکارهای پیشگیری

چگونه می توان ازسفید شدن مو در جوانی جلوگیری کرد؟

به کمک نکاتی که ما در ادامه بیان می کنیم، احتمال اینکه از شر موهای سفید خود خلاص شوید، وجود دارد؛ پس ادامه مطلب را با دقت دنبال کنید.

استفاده روزانه از شامپوها را متوقف نمایید

اگر موهای شما سفید شده و شما همچنان هر روز از شامپو استفاده می کنید، باید بگوییم باید این کار را متوقف نمایید. بهتر است برای شستشوی موهای خود از یک شامپوی ملایم و ارگانیک استفاده کنید. شامپوها و نرم کننده هایی که مواد شیمیایی خشن دارند، روی تولید و ایجاد رنگ دانه ها تاثیر خواهند گذاشت و علاوه بر آن موجب ریزش مو هم می شوند.

از رنگ موهای طبیعی استفاده نمایید

رنگ های قهوه و چای جزو بهترین رنگ های طبیعی برای رنگ موهای شما هستند. برای این منظور تنها کافی است که آن ها را 15 دقیقه بجوشانید تا مانند یک رنگ عمل کنند، در نهایت زمانی که اسانس ها سرد شدند، آن ها را با یک دیگر مخلوط نمایید.

از نرم کننده های طبیعی استفاده کنید

خمیری از انگور و گردو درست کرده و خمیر را با روغن هایی که برای مرطوب نگهداشتن موهای شما ضروری هستند، ترکیب کرده و آن را روی موهای خود قرار دهید. این ترکیب به نرمی و لطافت موهای شما کمک کرده و از سفیدی زودهنگام آن ها جلوگیری می کند.

خوردن شکلات تلخ

مصرف شکلات تلخ می تواند راهی عالی برای جلوگیری از سفید شدن موهای شما باشد. در شکلات تلخ مقدار قابل توجهی مس وجود دارد که باعث تحریک ملانین در بدن می شود و این برای جلوگیری از سفید شدن موها عالی است.

مطلب مشابه: دلایل اصلی سفید شدن مو و روش های جلوگیری از سفیدی آنها

7 دلیل سفید شدن مو در جوانی و راهکارهای پیشگیری

مصرف غذاهای سرشار از ویتامین B12

یکی از بهترین ویتامین هایی که به جلوگیری از سفیدشدن موها و حفظ سلامت موهای شما کمک می کند، ویتامین B12 است. رژیم غذایی سرشار از ویتامین B12 شامل سبزیجات تازه و میوه ها می شود.

استفاده از حنا به عنوان رنگ طبیعی

حنا یکی از شفابخش ترین مواردی است که می توان برای کاهش موهای سفید خود از آن استفاده کنید. اگر هفته ای یکبار روی موهای خود حنا بگذارید ما به شما اطمینان می دهیم که موهای شما زودتر از موعد سفید نخواهد شد. حنا نه تنها از سفید شدن موهایتان جلوگیری می کند، بلکه به از بین بردن آن ها هم کمک خواهد کرد.

استفاده از روغن های مالشی ضروری برای مو

روغن زیتون و همچنین روغن بادام جزو بهترین تقویت کننده ها برای پوست سر شما به شمار می روند. اگر موهای شما آسیب دیده می توانید از روغن های طبیعی و گیاهی استفاده نمایید. روغن تراپی یکی از بهترین و موثرترین راه هایی است که شما می توانید برای از بین بردن موهای سفید خود از آن استفاده کنید.

روغن نارگیل هم می تواند برای موهای شما بسیار مفید باشد، به خصوص اگر یک روز درمیان قبل از خواب روی موها و همچنین پوست سر خود روغن نارگیل ماساژ دهید و روز بعد موهای خود را بشویید. البته مسئله ای که نباید آن را فراموش کنید، تشخیص طبع سر است. شما باید قبل از روغن تراپی کف سر، طبع سر خود را تشخیص داده و سپس از مناسب ترین روغن ها برای کف سر خود استفاده نمایید. در غیر این صورت روغن تراپی کف سر ممکن است به موهای شما آسیب برساند. برای تشخیص طبع کف سرهم حتما باید به یک پزشک طب سنتی مراجعه نمایید. اما روغن تراپی ساقه مو حتی بدون تشخیص طبع کف سرهم بلا مانع بوده و می توانید آن را با هر روغنی که می خواهید، انجام دهید.

مطلب مشابه: تقویت مو با روغن سیاه دانه + روش های مصرف روغن سیاه دانه برای موهای زیبا و درخشان

روش های خانگی برای برطرف کردن سفیدی موها

سفید شدن مو در جوانی اتفاقی است که اغلب افراد به دلایلی که در مطالب فوق بیان کردیم، با آن مواجه می شوند. با این حال جای هیچگونه نگرانی نیست؛ چرا که شما علاوه بر روش های فوق با یک سری درمان خانگی هم می توانید سفیدی موهای خود را از بین ببرید. برخی از این روش ها را در ادامه برای شما عزیزان توضیح داده ایم.

زنجبیل یکی از مواد خوراکی و به شدت مفید برای جلوگیری از سفید شدن بیشتر موهای شما در جوانی است. هر روز یک قاشق چای خوری زنجبیل تازه رنده شده را با مقداری عسل میل کنید. علاوه بر زنجبیل کنجد سیاه هم می تواند روند سفید شدن مو در جوانی را معکوس کند، برای این منظور تنها کافی است سه بار در هفته یک قاشق غذاخوری دانه کنجد سیاه بخورید.

7 دلیل سفید شدن مو در جوانی و راهکارهای پیشگیری

آب سبزه گندم هم می تواند برای این منظور به شما کمک کند، اگر هر روز دو اونس آب سبزه گندم تازه میل کرده یا روزانه یک قاشق غذاخوری پوره گندم بخورید بدون شک موهای شما رنگ طبیعی خود را به دست خواهند آورد.

پیاز هم برای بهبود موی سفید شما و به دست آوردن رنگ طبیعی مو مفید است. یک پیار را در مخطوط کن بریزید و آن را از صافی رد کرده و به خوبی آب آن را بگیرید. آب به دست آمده را دوبار در هفته به موهای خود اسپری کرده و اجازه دهید 30 دقیقه روی موهای شما بماند و پس از آن موهای خودتان را بشویید. آب پیاز معجزه گر است و علاوه بر اینکه به افزایش ملانین در موهایتان کمک می کند از ریزش موهایتان هم جلوگیری خواهد کرد.

شاید تا به حال فکر کرده اید که آب هویج تنها برای بینایی شما مفید است، اما کاملا در اشتباهید؛ چرا که هر روز نوشیدن 8 اونس آب هویج می تواند به افزاش تولید ملانین در موهای شما کمک کند.

سیر، کلم، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، بادام زمینی، بادام درختی و بادام هندی هم می توانند در سلامت موهای شما بسیار موثر باشند.

ضمن اینکه رزماری هم تاثیر فوق العاده ای روی موهای شما دارد. رزماری علاوه بر اینکه از ریزش مو جلوگیری می کند، می تواند روشی عالی برای جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی باشد. تنها کافی است که شما یک شیشه 8 اونسی را با رزماری خشک شده پر کرده و روی آن روغن زیتون خالص بریزید؛

پس از آن شیشه را به مدت 4 تا 6 هفته در معرض تابش نور خورشید قرار داده و هر چند روز یکبار شیشه را تکان دهید. در نهایت بعد از هفته ششم شما می توانید از ترکیب گفته شده به عنوان یک روغن موی طبیعی و فوق العاده عالی استفاده نمایید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با علل سفید شدن مو در جوانی آشنا سازیم و راه حل هایی برای برطرف کردم این مشکل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در پایان این نکته را فراموش نکنید که برای آنکه به کمک راه حل های فوق مشکل خود را برطرف نمایید، باید صبوری زیادی به خرج دهید؛ چرا که راه حل های گفته شده یک روزه معجزه نمی کنند.

مطلب مشابه: ماسک رفع سفیدی مو | ماسک هایی طبیعی برای مشکی کردن مو

مطالب مشابه را ببینید!