مجله تاپ‌ناز‌

سلامت قلب را با این کارها به خطر نیندازید!

قلب

با ترک عادت های نادرست می توان سلامت قلب را حفظ کرد‎

 

عادتهای نادرستی که سلامت قلب را به خطر می اندازد
بیماری های قلبی و سکته مغزی دومین و سومین دلیل مرگ و میر رایج در کشوری مانند کاناداست. البته این آمارها مخصوص کشور کانادا نیست و سالانه در سرتاسر جهان، میلیون ها نفر در اثر این بیماری ها جان خود را از دست می دهند. البته می شود با در پیش گرفتن عادت‌های سالم و ترک عادت های نادرست سلامت قلب را حفظ کرد.

در این مطلب 7 عادت نادرستی را که سلامت این گنجینه ارزشمند را با خطر مواجه می‌کند بیان می کنیم :

 

قلب, بیماریهای قلبی,سکته قلبی

سیگار کشیدن خطر تشکیل لخته های خونی را بالا می برد ‎

 

• سیگار کشیدن
سیگار کشیدن یکی از عادتهای نادرستی است که سلامت قلب را تهدید می کند. سیگار باعث مسدود شدن رگ های خونی می شود، خطر تشکیل لخته های خونی را بالا می برد و میزان اکسیژن حمل شده در خون را کاهش و در عوض فشار خون را افزایش می دهد. باید بدانید که اگر برای مدت یک سال سیگار مصرف نشود، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی به نصف کاهش پیدا می کند.

—————————————————–

 

بیماریهای قلبی,سلامت قلب,غذایی مفید برای سلامت قلب

استرس باعث افزایش خطر فشار خون و سفت شدن رگ های خونی می شود‎

 

داشتن استرس
یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش بیماریهای قلبی می شود داشتن استرس است. استرس باعث افزایش خطر فشار خون، افزایش کلسترول خون و سفت شدن رگ های خونی می شود. در نتیجه کنترل استرس از اهمیت بالایی برخوردار است. قبل از هر چیزی منشا استرس را شناسایی کنید. سپس تلاش تان را برای کنترل و حفظ آرامش تان انجام دهید.ورزش، مطالعه، یوگا و غیره جزو روش های حفظ آرامش و کنترل استرس هستند. روزانه چند دقیقه به خودتان اختصاص دهید و فقط به آرامش تان فکر کنید.

—————————————————–

 

قلب, پیشگیری از انفارکتوس,سکته قلبی

سبزیجات سرشار از ویتامین ها هستند که سلامت قلب را ارتقا می دهند‎

 

اهمیت ندادن به تغذیه
برای پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی به عقیده  متخصصان روزانه باید پنج واحد میوه و سبزیجات مصرف کنید. این مواد غذایی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که سلامت قلب و رگ های خونی را ارتقا می دهند. علاوه بر این میوه ها و سبزیجات منابع خوب فیبرهای غذایی و آنتی اکسیدان ها هستند که از انسداد رگ های خونی پیشگیری می کنند. غذاهای سالم و متنوع تهیه کنید و نصف بشقاب تان را به سبزیجات اختصاص دهید.

—————————————————–

 

قلب, پیشگیری از انفارکتوس,سکته قلبی

بی تحرکی یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماریهای قلبی است‎

 

ورزش نکردن
یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری های قلبی‌ـ عروقی بی تحرکی و خانه نشینی است. برای ارتقای سلامت قلب تان توصیه می شود که روزانه به مدت 30 تا 60 دقیقه ورزش کنید.به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید، یک ایستگاه مانده به منزل یا محل کارتان از اتومبیل پیاده شده و بقیه راه را پیاده بروید. بعد از غذا 15 دقیقه پیاده روی کنید. به عقیده متخصصان لازم است که روزانه ده هزار قدم راه بروید تا سالم بمانید.

—————————————————–

 

قلب, بیماریهای قلبی, پیشگیری از بیماریهای قلب و عروق

نخوردن صبحانه خطر بروز سکته قلبی را به میزان 55 درصد افزایش می دهد.‎

 

نخوردن صبحانه
نخوردن صبحانه علاوه بر اینکه شما را از انرژی لازم برای شروع یک روز خوب محروم می کند، بلکه باعث می شود که در وعده های غذایی دیگر کالری بیشتری دریافت کنید. نتایج پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است نشان می دهد که این مساله خطر بروز انفارکتوس (سکته قلبی) را به میزان 55 درصد افزایش می دهد.

—————————————————–

 

بیماریهای قلبی,غذایی مفید برای سلامت قلب,سلامت قلب

ساعات کاری غیرعادی و غیر منظم باعث ایجاد اختلال در ضربان قلب می شود‎

نداشتن ساعت کاری مشخص
نتایج پژوهشی محققان Western University نشان می دهد افرادی که ساعت کاری مشخص و منظمی ندارند، به میزان 23 درصد بیشتر در معرض آنفارکتوس (سکته قلبی) قرار می گیرند. ساعات کاری غیرعادی و غیر منظم باعث ایجاد اختلال در ضربان قلب می شود و در نهایت به سلامت قلب آسیب می زند.

—————————————————–

 

بیماریهای قلبی,پیشگیری از سکته قلبی,سلامت قلب

موادغذایی تصفیه شده مانند هله هوله ها، مافین ها و… حاوی چربی ترانس هستند ‎

 

مصرف چربی های ترانس

مصرف این چربی ها باعث افزایش میزان کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب خون می شود. در نتیجه خطر بروز بیماری های قلبی ـ عروقی بالا می رود. این چربی ها در موادغذایی تصفیه شده مانند هله هوله ها، مافین ها، بیسکوییت ها و غیره وجود دارد. توصیه می کنیم تا حد امکان از مصرف مواد غذایی تصفیه شده و آماده خودداری کنید و به جای این هله هوله ها آجیل میل کنید.

مطالب مشابه را ببینید!