مجله تاپ‌ناز‌

سوالات خواستگاری مهم که حتما باید پرسیده شوند

سوالات خواستگاری که باید بپرسید

زندگی هر انسانی پر از رخدادهای مختلف است، یکی از سرنوشت ساز ترین آنها ازدواج میباشد. گاهی به علت حساسیت بالای این موضوع، تصمیم گیری درمورد آن برا پسران و دختران به یک تصمیم سخت سرنوشت ساز تبدیل میشود. دیگر دوران حرفایی مثل ازدواج یک هندوانه سر بسته است، گذشته. امروزه اگر در جلسات خواستگاری سوال درست را بپرسید، تا حد زیادی با همسر آینده خود آشنا میشوید و روحیات او را بهتر میشناسید.

در ادامه این مقاله درباره مهم ترین سوالات خواستگاری صحبت میکنیم. این سوالات را میتوانید از طرف مقابلتان قبل از ازدواج بپرسید، اما در نظر داشته باشید که همه سوالات مطرح شده در این مطلب نیازی نیست پرسیده شوند، شما باید شرایط و اولویت های خودتان را در نظر بگیرید.

با در نظر گرفتن وضعیتی که با آن مواجه هستید میتوانید روی بعضی از بخش های این مقاله تاکید بیشتری داشته باشید و به طبع برخی دیگر از سوالات مطرح شده را نادیده بگیرید. به صورت کلی محتوای این مطلب حالت پیشنهادی و جمع کردن همه سوال هایی که شما خودتان باید لیستی از آنها داشته باشید میشود. ما این کار را انجام داده ایم تا علاوه بر لیست کردن سوالات خودتان، چیزهایی را به شما پیشنهاد بدهیم که شاید در نظر نگرفته باشید و با دیدن آنها ایده بگیرید و به فکر بیفتید، پس در ادامه مطلب همراه ما باشید و به این سوالات خوب فکر کنید.

سوالات خواستگاری در بخش های مختلف

ما در اینجا سوالاتی که میتوانید بپرسید را در چند بخش مختلف شخصیت شناسی، مالی، مذهبی، خانوادگی دوستان و سوال های جنسی دسته بندی کردیم تا سوالات قاطی نباشند و باعث سردرگمی شما نشود. همانطور که اشاره شد پرسیدن این سوالات یکی از بهترین راه های شناخت خواستگار است.

هنگام پرسیدن این سوالات علاوه بر جواب فرد به برخورد او هم توجه کنید تا علاوه بر دیدگاه او بر مسائل مختلف، با رفتار او هم بیشتر آشنا شوید. البته حواستان باشد که مجلس خواستگاری را به جلسه کنکور تبدیل نکرده و سوالات زیادی نپرسید. معمولا خواستگاری اگر جدی باشد در چند جلسه برگزار میشود، پس شما میتوانید سوالات خود را به مرور زمان بپرسید. برای این که جواب صادقانه ای بگیرید پیشنهاد میکنیم که بعضی از سوالات را به صورت غیر مستقیم بپرسید. مسائلی که از آنها در این مطلب سوال شده ممکن است نقش انکار ناپذیری در آینده شما داشته باشد، پس به خوبی از آنها استفاده کنید.

سوالات خواستگاری مهم که حتما باید پرسیده شوند

سوالات خواستگاری در حوزه شخصیت شناسی

این سوالات به منظور بهتر شناختن شخصیت طرف مقابل است و نحوه جواب دادن او خیلی اهمیت دارد و نشان دنده این است که فرد مقابل چقدر به بلوغ رسیده، اعتماد به نفس او در چه وضعی است و در چه مرحله از خودشناسی قرار دارد.

از او درباره هدفش از تشکیل زندگی مشترک و ازدواج بپرسید، این که در زندگی چه اهدافی دارد و نقشه اش برای رسیدن به آنها چیست یا اصلا نقشه ای دارد، از او بخواهید تا خودش را با چند ویژگی معرفی کند تا ببینید به چه چیزهایی اشاره خواهد کرد، بپرسید تنهایی و سکوت را بیشتر دوست دارد یا میخواهد در جمع های شلوغ باشد. از او بپرسید که نظرات دیگران و خانواده چقدر برای او مهم است و اهمیت دارد، همچنین ارزش چه خصوصیات اخلاقی برای او بیشتر است. بپرسید انتظار دارد همسر او چگونه رفتار کند و آیا غیرتی و متعصب است؟ و این که دوست دارد درباره چه موضوعاتی صحبت کند و ببینید که چقدر انتقاد پذیر است.

مطلب مشابه: خواستگاری موفق | روش های داشتن خواستگاری موفق و نکات مهم در مورد آن

سوالات خواستگاری در حوزه مالی

مشکلات مالی که ممکن است به وجود بیاید یکی از مهم ترین مسائلی است که میتواند باعث بروز اختلافات بعد از ازدواج شود. به همین دلیل برای این که تصمیم درستی بگیرید بهتر است اطلاعاتی درباره برنامه های آینده مالی فرد و تجربیات مالی گذشته او و همچنین روش زندگی اقتصادی وی داشته باشید.

از او بپرسید که خودش را فردی خسیس میداند یا ولخرج، اینکه تامین مالی همسر به عهده چه کسی است و چه فکری درباره پول قرض کردن میکند. نظرش درباره پس انداز کردن چیست، آیا این کار را انجام داده؟ این که هزینه های خانه و زندگی را چه کسی به عده میگیرد و از او درباره ارزش خانه داری بپرسید، افرادی پیدا میشوند که خانه داری را مهم نمیدانند و به نظرشان کار خاصی حساب نمیشود. از ورشکستگی ها و بدهی هایی که دارد سوال کنید. بپرسید که چه جور خانه ای را مناسب زندگی میداند. آیا به پس انداز کردن معتقد است یا میخواهد در لحظه زندگی کند و چه نظری درباره بیرون رفتن و تفریحاتی مثل تئاتر، رستوران و سینما چیست. حتما نظر او را درباره درآمد داشتن همسر و کار کردنش بپرسید.

سوالات خواستگاری در حوزه خانوادگی

باید ببینید رابطه او با افراد خانواده چگونه است، چقدر به آنها وابستگی دارد و چقدر برای نهاد خانواده احترام قائل است. با این فاکتورهای مهم شخصیت او را بهتر میشناسید. انسان ها مهارت های اجتماعی زیادی مثل تعارض و مهارت حل مسئله را به وسیله خانواده یاد میگیرد. و اگر خانواده فرد مورد نظر، این مهارت ها را به او یاد نداده باشند، ممکن است شاهد مشکلاتی در زندگی مشترک باشیم.

به این ترتیب شما باید از چگونگی رابطه اش با اعضای خانواده بپرسید. ببینید که اختلافات موجود در خانواده آنها چگونه حل شده و اصلا موضوع آن چه بوده، چه نظر درباره رفت و آمد با خانواده شما دارد و فکر میکند که همسر چه نقش و وظیفه ای در خانه باید ایفا کند.

بپرسید در خانواده اش چه کسی تصمیم نهایی را میگیرد و اگر با او به مشکل برخوردید، با چه کسی مشورت میکند. بپرسید خانواده اش درباره شما چه نظری دارند. و اگر با او به اختلاف خوردید، چگونه این مشکل را حل میکند. ببینید در صورتی که مشکلی بین همسرتان و خانواده شما به وجود بیاید، طرف چه کسی را میگیرد. چقدر با اقوام و خانواده رفت و آمد میکند و به نظرش شما چه وظایفی در قبال خانواده او دارید. آیا دوست دارد که با خانواده همسر رفت و آمد داشته باشد و اگر شما با موضوع رفت و آمد با خانواده او مشکل داشته باشید، برخورد او چگونه خواهد بود.

سوالات خواستگاری در حوزه مذهبی

اگر خود شما فرد مذهبی نیستید، باز هم نباید این قسمت را نادیده بگیرید. ممکن است به خاطر عدم علاقه خود به مذهب فکر کنید که این بخش اهمیت ندارد ولی شما طرف مقابل هم باید در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که تغییر دادن باورها و عقاید یک فرد که تا لحظه دیدار با شما، آنها را در زندگی خود داشته است، ساده نیست. هرچه سن انسان بیشتر میشود این عقاید بخش بیشتری از شخصیت او را تشکیل میدهند. پس با عقاید طرف مقابل خود آشنا باشید تا از تعارض هایی که ممکن است به وجود بیاید جلوگیری کنید.

برای رسیدن به این هدف باید از میزان اعتقادات او بپرسید تا بفهمید دین در زندگی او چه نقشی دارد. درباره آرایش، حجاب و حضور زن در بیرون از خانه چه فکری میکند. آیا با جشن های مختلط مشکلی ندارد و به سفرهای مذهبی علاقه مند است. به نظر او پوشش همسرش جلوی فامیل باید چگونه باشد یا فکر میکند که همسرش با نامحرم چه برخوردی باید داشته باشد.

سوالات خواستگاری در حوزه فرزندان

میزان علاقه و طرز فکر افراد درباره بچه دار شدن با هم فرق میکند و ویژگی هایی که آنها برای صلاحیت بچه دار شدن در نظر دارند یکسان نیست. به همین دلیل باید قبل از شروع زندگی مشترک بدانید که همسرتان چه انتظاراتی از شما داشته و چه مسئولیت هایی را قرار است بر عهده بگیرد.

برای این منظور در وهله اول باید بپرسید که اصلا قصد داشتن بچه دارد و چه زمانی را برای این کار مناسب میداند. راجب جنسیت بچه بپرسید و بفهمید چرا میخواهد بچه دختر یا پسر باشد. حتما بپرسید که در صورت مشکل عدم بارداری چه راه حلی را مناسب میداند. ببینید آیا تجربه نگهداری یک بچه را داشته و چه نظری درباره به سرپرستی گرفتن بچه دارد.

سوالات خواستگاری در حوزه جنسی

نیازها و مسائل جنسی از اهمیت بالایی در زندگی مشترک برخوردارند. اما پرسیدن چنین سوالاتی با توجه به شرایط حاکم بر جامعه باید با نهایت دقت انجام شود تا حرمت ها حفظ شده و طرف مقابلتان دچار سو تفاهم نشود. حتما این سوالات را برای زمانی که درباره بقیه مسائل به توافق رسیدید که در واقع جلسات آخر خواستگاری محسوب میشود، بگذارید.

از او بپرسید که گرم مزاج است یا سرد مزاج، انتظارات جنسی او از همسرش چگونه است و به صورت کلی رابطه جنسی چقدر برای او اهمیت دارد. ببینید وظیفه مرد و زن را در رابطه جنسی چه میداند و آیا از نظر جنسی در سلامت کامل است و چه جایگاهی برای روابط جنسی در زندگی زناشویی در نظر گرفته است.

سوالات خواستگاری در حوزه دوستان

بخش عمده ای از شخصیت اجتماعی افراد از دوستانی که با آنها نشست و برخواست میکند نشات میگیرد. بنابراین با شناخت دوستان طرف مقابل در واقع او را بهتر شناخته اید. شما میتوانید با این سوالات دیدی بهتری نسبت به طرز تفکر فرد مورد نظر نسبت به دوستان و حد و مرزهای آن داشته باشید.

برای رسیدن به این هدف از او بپرسید که چند دوست صمیمی دارد، اگر دوستان صمیمی زیادی داشت، او شخصیت برونگرایی دارد. از ویژگی های دوستان او بپرسید تا به صورت غیر مستقیم با خودش آشنا شوید. بپرسید که برای دوستانش چقدر ارزش قائل میشود تا بفهمید رفیق باز است یا نه. از میزان رفت و آمدش با آنها بپرسید و بفهمید که آیا دوستانش اجازه دخالت در زندگی او را دارند یا خیر و بعد از ازدواج رفت و آمد او با دوستانش چگونه خواهد بود.

مطلب مشابه: بهترین زمان خواستگاری رفتن و بهترین موقعیت برای خواستگاری

مطالب مشابه را ببینید!