مجله تاپ‌ناز‌

سولفات آلومینیوم در صنعت کاغذسازی

سولفات آلومینیوم در صنعت کاغذسازی

مواد و ترکیبات شیمیایی مختلفی در طیف وسیعی از صنایع بر اساس خواص و ویژگی‌هایی که دارند، به عنوان ماده اولیه و اصلی در فرآیند تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند.  سولفات آلومینیوم یکی از این ترکیبات است که می‌توان آن را به عنوان یکی از پر مصرف‌ترین و پرکاربردترین ترکیبات در جهان معرفی کرد. این ماده که خواص شیمیایی و فیزیکی منحصر به فردی دارد در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سولفات آلومینیوم چیست؟

سولفات آلومینیوم (Aluminum-Sulfate) به عنوان دومین ترکیب شیمیایی پرمصرف در جهان شناخته شده است که در انواع صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. زاج سفید نام دیگر سولفات آلومینیوم است که قابلیت انحلال در آب را داشته اما در اتانول حل نمی‌شود. یکی از ویژگی‌های مهم آلوم این است که زمانی که در آب ترکیب می شود یا آب را خود جذب می‌کند، pH آن کمتر از عدد 2 کاهش پیدا می‌کند.

زاج سفید یا سولفات آلومینیوم از لحاظ شکل ظاهری به صورت کریستال‌های جامد و سفید رنگ وجود دارند و با توجه به اینکه خاصیت اسیدی دارند، عطر و طعم تند و تیزی از آن‌ها به مشام می‌رسد. به طور کلی، آلوم در دو نوع اصلی وجود دارد:

 • نوع اول به شکل کریستال‌های سفید رنگ است و غلظت آهن کمتر از 0.5 دارد.
 • نوع دوم که کریستال‌های آن قهوه‌ای رنگ بوده و غلظت آهن آن کمتر از 1.5 است.

سولفات آلومینیوم یک نمک معدنی محسوب می‌شود که در خانواده سولفات‌ها قرار می‌گیرد.Al2(SO4)3  فرمول شیمیایی این ترکیب است که به عنوان ماده‌ای محلول در آب شناخته شده و به همین دلیل به عنوان یک ماده منعقد کننده در واحدهای تصفیه آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین موارد کاربرد این ترکیب شیمیایی در صنایع تولید انواع کاغذ است. همچنین از سولفات آلومینیوم بدون آب به شکل کانی معدنی در محیط‌های آتشفشانی و محیط‌هایی که برای سوزاندن زباله‌های معادن زغال سنگ بکار می‌رود، استفاده می‌شود. 

ویژگی‌های سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم در صنعت کاغذسازی

سولفات آلومینیوم به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع ترکیبات شیمیایی در جهان یک ماده منعقد کننده محسوب می‌شود که در هوا پایدار بوده و قابلیت انحلال کامل در آب را دارد. این ماده در الکل و محلول‌های الکلی کمترین و محدودترین میزان انحلال را دارد.

جرم مولکولی 342.15 گرم بر مول، دانسیته اتمی 2.67 گرم بر سانتیمتر مکعب، نقطه ذوب 770 درجه سانتیگراد، نقطه جوش 330 درجه سانتیگراد و فشار بخار صفر از دیگر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی این ترکیب به حساب می‌آید. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خاصیت اسیدی قوی
 • ماده منعقد کننده
 • قابلیت انحلال کامل در آب
 • قابل سوختن اما غیر قابل اشتعال
 • قابلیت خنثی کردن شار الکتریکی
 • توانایی بالا در جذب آب از محیط اطراف
 • رنگ سفید کریستالی و در برخی موارد رنگ نباتی و گردویی
 • حلالیت محدود و نزدیک به صفر در الکل و ترکیبات الکلی
 • توانایی و کارایی بالا در حذف ترکیبات به صورت کامل
 • قابلیت حذف کربن محلول آلی (DOC)
 • توانایی حذف ذرات رنگی
 • بدون بو و دارای طعم شیرین و تند و تیز

یکی از مهم‌ترین ویژگی سولفات آلومینیوم خاصیت اسیدی قوی آن است. این ترکیب زمانی که در آب حل می‌شود، قدرت اسیدی آن چند برابر شده و باعث می‌شود که pH آن به کمتر از 2 برسد. همین امر باعث می‌شود که سولفات آلومینیوم در صورت حل شدن در آب بتواند باعث سوختگی شیمیایی و خوردگی در فلزات مختلف شود.

سولفات آلومینیوم به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی جهان در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان به صنایع تصفیه آب و فاضلاب، صنایع رنگرزی، صنایع کشاورزی، صنایع آرایشی و بهداشتی، تولید کاغذ، داروسازی، تولید چرم، تولید رزین‌های شیمیایی و …. اشاره کرد.

کاربرد سولفات آلومینیوم در کاغذسازی

سولفات آلومینیوم در صنعت کاغذسازی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای سولفات آلومینیوم مربوط به صنایع کاغذسازی می‌شود. معمولا از این ماده به منظور افزایش براقیت و کیفیت کاغذ در طول فرایند تولید استفاده می‌شوند اما کاربردهای این ماده در کاغذسازی تنها به این مورد محدود نمی‌شود. از مهم‌ترین کاربردهای آلوم در صنایع کاغذسازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصفیه و حذف مواد زائد و ناخالصی‌ها از آب مورد استفاده در صنایع کاغذسازی
 • افزایش استحکام مواد مورد استفاده در فرایند تولید انواع کاغذ
 • خنثی کردن شار مغناطیسی موجود در کاغذسازی
 • بالا بردن سرعت واکنش‌های شیمیایی کلر سفید با هدف تولید خمیر کاغذ
 • جلوگیری از وارد شدن آسیب به الیاف سلولزی کاغذ
 • حفاظت از الیاف خاک رس، فیبرها و رنگدانه‌ها
 • افرایش استحکام و دوام کاغذ

همه این موارد باعث شده که سولفات آلومینیوم در صنعت کاغذسازی به یکی از مهم‌ترین مواد اولیه تبدیل شده و اهمیت زیادی در فرایند تولید کاغذ داشته باشد. درصد زیادی از مصرف جهانی این ترکیب مربوط به صنایع تولید انواع کاغذ می‌شود.

قیمت سولفات آلومینیوم

همانطور که اشاره کردیم، صنایع مختلفی از جمله صنایع کاغذسازی از سولفات آلومینیوم به عنوان ماده اولیه در فرایند تولید خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل، قیمت یکی از فاکتورهای مهم برای خرید این ماده به حساب می‌آید. عوامل مختلفی همچون درصد خلوص، نوع سولفات آلومینیوم، کیفیت ماده تولیدی، بسته‌بندی، برند تولید کننده و … می تواند بر قیمت این محصول تاثیر گذار باشد. به همین دلیل شما باید در زمان خرید سولفات آلومینیوم این عوامل را مدنظر قرار داده و به دقت بررسی نمایید تا بتوانند بهترین نوع ماده مورد نیاز را خریداری کرده و در فرایند تولید استفاده کنید.

خرید سولفات آلومینیوم

کیفیت سولفات آلومینیوم یکی از فاکتورهایی است که تأثیر مستقیم در کیفیت کاغذ تولیدی در صنایع کاغذسازی دارد. هر چه آلوم از درصد خلوص و کیفیت بالاتری برخوردار باشد، باعث می‌شود که کیفیت محصول نهایی نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. به همین دلیل، آلوم مورد نیاز را باید از شرکت‌ها و توزیع‌کننده‌های معتبر و مورد اطمینان خریداری کرد.

مجموعه تدارک صنعت کاغذ کرمان یکی از برترین و معتبرترین مجموعه‌های فعال در حوزه فروش سولفات آلومینیوم برای استفاده در صنایع مختلف است. این شرکت آلوم را با درصد خلوص بالا و کیفیت عالی به بازار عرضه می‌کند تا صنایع مختلف بتوانند بهترین ماده مورد نیاز فرایند تولید خود را خریداری کنند. همچنین این امکان وجود دارد که بتوان سولفات آلومینیوم مورد نیاز را از مجموعه تدارک صنعت کاغذ کرمان به صورت عمده و در حجم و اندازه‌های مختلف بسته به نیاز خریداری کرد.

مطالب مشابه را ببینید!