سومین آلبوم گروه رستاک در بهار ۹۱

آلبوم جدید گروه رستاک

گروه «رستاک» بعداز اجرای موفق خود در جشنواره موسیقی فجر، روزهای پرکاری را پشت سر می‌گذارد. سیامک سپهری که رهبری این گروه را به عهده دارد، در گفت‌و‌گو با سایت موسیقی ما ازتازه‌ترین اخبار گروه خود خبر داد و در این رابطه اظهار داشت: آلبوم سوم گروه رستاک در دست سساخت است و این روزهای خود را مشغول تهیه و تولید قطعات آن هستیم. قطعاتی که کاملا جدید بوده و از موسیقی بوشهری، کرمانج، مازندران، قشقایی و فارس استفاده شده است.

وی ادامه داد: همچنین از یک سری قطعات خاص نیز استفاده شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به یک قطعه اشاره کرد که خیلی خاص بوده و ترکیبی از یک سری از موسیقی مناطق مختلف است با موضوعیتی خاص که در کنار هم قرار گرفته‌اند. این موضوع و محوریت خاص، یک قطعه را به وجود آورده که در نوع خود تازه و بی‌نظیر است.

سپهری در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به اینکه برای این آلبوم هنوز عنوانی انتخاب نشده است، گفت: اعضای گروه نیز‌‌ همان اعضای همیشگی و ثابت گروه هستند به استثنای یکی دو نوازنده که به گروه اضافه و یا تعویض می‌شوند. مثلا در این آلبوم به جای استفاده از برخی از سازهای، از سازهای خاصی بر اساس مضمون قطعه استفاده کرده‌ایم و یک سری سازهای سنتی را به کار برده‌ایم که صدایی شنیدنی را منجر شده‌اند.

رهبر این گروه که آلبوم جدید را دستخوش تغییراتی قرار داده در ادامه صحبت‌هایش افزود: هیچ سازی در این آلبوم بی‌منطق نبوده و جای خاص خود را دارد. بر اساس محتوایی که هر قطعه دارد، سازهایی انتخاب شده‌اند که معرف آن قطعه باشند. وقتی دیدم در تنظیم قطعات جدید به قانون نیازی نیست، به جای آن از ساز سنتوراستفاده خواهم کرد. در این آلبوم بر مبنای هر منطقه‌ای از ساز مخصوص‌‌ همان منطقه استفاده می‌شود و ساز‌ها مدام تغییر می‌کنند. ساز‌ها یا بادی کوبه‌ای هستند و یا مضرابی و… مثلا در قطعه مازندرانی از دسر کتن و سازهای بادی لله وا (ساز بادی اصلی منطقه مازندارن) یا قطعه قشقایی و در قطعات کرمانجی از سازی مثل قشمه استفاده شده است که به عنوان یکی از سازهای بادی و معروف استان و مناطق خراسان از آن یاد و استفاده می‌شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد : در کنار ساز اصلی هر منطقه، سازهای اصیل سنتی نیز حضور داشته و به اجرایی از تنظیمات جدید قطعات می‌پردازند.

سپهری در پایان متذکر شد: رستاک تصمیم دارد علاوه بر قطعات فولکوری که در آلبوم‌هایش استفاده می‌کند، خود نیز به ساخت قطعات جدید اقدام کند. البته دز این آلبوم اثری از آن‌ها نخواهد بود ولی در آلبوم‌های بعدی این قطعات به سمع مخاطبان خواهد رسید.

گفتنی است این آلبوم اوائل سال آینده وارد بازار موسیقی می‌شود.

مطالب مشابه را ببینید!