مجله تاپ‌ناز‌

آشنایی با سیاره اورانوس + اطلاعات کامل به صورت تحقیق و مقاله

سیاره اورانوس

در این بخش اطلاعات خواندنی در مورد سیاره شگفت انگیز اورانوس را می خوانید که می توانید به صورت مقاله و یا تحقیق در کلاس درس ارائه کنید.

سیاره اورانوس یکی از سیارات منظومه خورشیدی از یک منظومه خورشیدی از یک مدار حلقوی و تعداد قمر برخوردار است که مدار حلقوی آن به دلیل انحراف محور گردش سیاره منحصر به فرد است. در این بخش اطلاعات بیشتری در مورد این سیاره را می خوانید.

سیاره اورانوس یکی از اسطوره های یونانی است که به معنی خدای آسمان است. این سیاره، نخستین سیاره ای است که توسط تلسکوپ کشف شد و آن از یک هسته بزرگ صخره ای به همراه سنگ و یخ تشکیل شده است. اورانوس بسیار سرد است طوری که به آن غول یخی می گویند.

آشنایی با سیاره اورانوس

سیاره اورانوس هفتمین سیاره منظومه شمسی است که از لحاظ جرم به عنوان چهارمین سیاره بزرگ این منظومه شناخته می شود. به دلیل تفاوت ترکیبات دو سیاره اورانوس و سیاره نپتون با دو غول گازی دیگر (سیاره زحل و سیاره مشتری) آنها را در دسته غول های یخی قرار می دهد. جو این سیاره، از لحاظ ترکیبات اصلی (هلیوم و هیدروژن) به جو زحل و مشتری شبیه است. ولی یخهای مختلفی مانند یخ آب، آمونیاک و متان به همراه آثاری از هیدروکربن هم در جون آن پیدا می شود.

کشف سیاره اورانوس

ویلیام هرشل در سال ۱۷۸۱ این سیاره را کشف نمود. او در ابتدا آن را یک ستاره دنباله دار تصور می کرد اما چند سال بعد سیاره بودن آن را تایید کرد. هرشل سعی داشت اسم سیاره  را بر اساس نام  شاه جورج سوم جورجین سیدوس بگذارد اما در نهایت نام اورانوس توسط جو آن باد فضانورد پیشنهاد شد که بر گرفته از نام خدای یونان باستان است.

سیاره اورانوس

دمای این سیاره

پایین ترین دمای اورانوس، حدود منفی ۲۲۴ درجه سانتی گراد است و بالاترین دمای آن ۲۷۶۰ درجه سانتی گراد گزارش شده است.

دلیل انحراف محور اورانوس

علت انحراف محور این سیاره، به میلیون ها سال قبل بر می گردد که با یک شبه سیاره برخورد عظیمی داشته است. حاصل این برخورد هدایت سنگ و یخها به داخل مدار سیاره بوده که این سنگریزه ها بعدا قمرهای اورانوس را ایجاد نمودند. همچنین بر اثر این برخورد میدان مغناطیسی نیز منحرف شد اما نکته جالب این است که جو این سیاره تغییر خاصی پیدا نکرد.

سیاره اورانوس

حلقه ها در اورانوس

اورانوس هم دارای حلقه هایی است که از ذرات غبار سیاه(اندازه چند میکرومتر تا یک متر) و تخته سنگهای بزرگ تشکیل شده اند. هر چند این حلقه ها همانند حلقه های کیوان کاملا آشکار نیستند. بر روی این سیاره، ۱۳ حلقه مجزا شناخته شده است که اپسیلون درخشان ترین آن ها می باشد. همه حلقه ها به جز دو حلقه بسیار باریک بوده و عرض حدود چند کیلومتر دارند. حلقه های اورانوس، بسیار جوان بوده و همزمان با تشکیل این سیاره، ایجاد نشده اند.

بخوانید: اطلاعاتی در مورد سیاره نپتون + مقاله و تحقیق در مورد سیاه نپتون

مدار اورانوس

این سیاره شبیه دیگر سیارات منظومه خورشیدی از یک مدار حلقوی و تعداد قمر برخوردار است که مدار حلقوی آن به خاطر انحراف محور گردش سیاره  منحصر به فرد می باشد و اورانوس، هر ۱۷ ساعت و ۱۴ دقیقه بر روی این محور می چرخد. حرکت اورانوس، حول محور خورشید ۸۴.۱ سال طول خواهد کشید.

اقمار

اورانوس دارای ۲۷ قمر می باشد که ۵ قمر بزرگ (تاینانیا بزرگترین و ابرون، آمبریل، آریل و میراندا کوچک) و ۲۲ قمر دیگر کوچکتر هستند که می توان به بلیندا، بیانکا، کوردلیا، ژولیت و … اشاره نمود.

جو در اورانوس

جو اورانوس، به رنگ سبز آبی (به خاطر وجود گاز متان) بوده که حاکی از ترکیب متفاوت این سیاره با دیگر سیارت دارد. بیشترین بخش این سیاره را یخ تشکیل می دهد در حالی که بیشترین ترکیبات غول های گازی را هلیوم و هیدروژن به خود اختصاص می دهند. سیاره اورانوس، با توجه به میزان گرمای دریافتی زیاد از خورشید گرمای کمتری را از هسته آزاد می سازد. به عبارت دیگر اورانوس، تقریبا هیچ گرمایی را به فضا ارائه نمی دهد که یک علت این امر می تواند اثرات برخوردی باشد که بلافاصله بعد از شکل گیری سیاره اتفاق افتاده است.

سیاره اورانوس

سطح اورانوس

اورانوس شبیه سیارات گازی دیگر سطح یکپارچه و مشخصی ندارد به طوری که جو یخی، گازی و سیال آن تا داخل سیاره، نیز نفوذ پیدا کرده است. سطح اورانوس بر اساس تغییرات فشار جو تعیین می گردد. این سیاره، به دلیل اینکه بخش عمده ان را یخ تشکیل می دهد دومین سیاره، چگال در تمام منظومه شمسی محسوب می شود.

لایه های ابری

با توجه به این که این سیاره از دور به صورت هاله ای آب رنگ و یکپارچه دیده می شود ولی شبیه مشتری و زحل از نوارهای ابری برخوردار است. البته متفاوت تر به طوری که نورها خیلی بارک و کمرنگ بوده و فقط در تصاویر بهبود یافته قابل شناسایی است. هنگامی که وویچر در سال ۱۹۸۶ وارد این سیاره شد توانست تنها ۱۰ درصد الگوی ابری روی اورانوس را رصد کند. سرعت باد در بعضی قسمتهای جو این سیاره حدود ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت می باشد که می تواند ابرهای بخش ترپوسفر را جابجا کند.

بخوانید: اطلاعات علمی و جالب در مورد مریخ سیاره سرخ

هسته و وزن

با توجه به این که هسته اغلب سیاره ها مذاب سنگی است ولی هسته مرکزی اورانوس، از مواد یخی شکل گرفته است. هسته مایع ۸۰ درصد جرم سیاره را تشکیل داده که بیشتر از یخ آب متان و آمونیاک می باشد. دمای هسته اورانوس، حدود ۴۹۸۲ درجه سانتی گراد بوده که به نظر می رسد داغ باشد اما نسبت به هسته سیارات دیگر کاملا سرد است. جهت گیری خاص اورانوس، به طرف خورشید حاکی از این است که هسته این سیاره، بیشتر از خورشید بر الگوهای آب و هوایی تاثیرگذار است.  از نظر وزن، نیروی جاذبه در سیاره اورانوس، از زمین کمتر بوده بنابراین وزن آن در مقایسه با زمین کاهش می یابد.

مطالب مشابه را ببینید!