مجله تاپ‌ناز‌

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

شال تخت خواب می‌ تواند به تنهایی دکوراسیون اتاق را کامل کند. زیرا دارای جلوه ای بسیار جذاب و خاص می‌ باشد. اتاق خواب نیز مانند سایر نقاط خانه نیاز به دیزاین و دکوراسیون خاص خود دارد‌. علاوه بر این چیدمان اتاق خواب کاری سخت و زمان بر است.

معمولاً افراد فکر می‌ کنند که برای داشتن یک اتاق خواب جذاب و خاص مجبور هستند هزینه‌ های زیادی را صرف کنند. معمولا این افراد به دنبال خرید تخت‌ های شیک و گران قیمت یا سرویس‌ های بسیار سنگین و قیمتی هستند. اما آن ها می‌ توانند با انتخاب درست یا تغییرات درست به یک اتاق خواب خاص و جذاب دست یابند. بدون اینکه مجبور باشند برای آن هزینه‌ های زیادی را متحمل شوند.

کاملا منطقی است که اتاق خواب‌ هایی با هزینه بالا و تخت و سرویس گران قیمت بسیار جذاب و خاص هستند. اما می‌ توان با کمک یک سری ابزار و وسایل خاص نیز بدون صرف هزینه‌ های بسیار زیادی یک اتاق جذاب ساخت. این افراد می‌ توانند از شال تخت استفاده کنند. این شال موجب جذاب شدن و خاص‌ تر شدن تخت‌ ها می‌ شود. تخت خواب مرکز توجه در اتاق می باشد. امروزه بسیاری از افراد برای زیباتر کردن اتاق خواب خود از آن استفاده می‌ کنند.

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

شال تخت خواب چیست؟

شال تخت خواب معمولاً در اتاق‌ های هتل یا دکور فیلم‌ های خاص بارها و بارها دیده شده است. اما اغلب افراد آن را نادیده گرفته و ممکن است بسیاری از آن ها اسم آن را ندانند. شال تخت نوار پارچه‌ ای به شکل مستطیل است که در قسمت پایینی تخت قرار گرفته می‌ شود. معمولاً شال را در اندازه‌ های باریک تهیه می‌ کنند. در اکثر هتل‌ های لوکس از این شال برای زیبایی و جذابیت تخت و اتاق‌ های خود استفاده می‌ کنند.

علاوه بر این آن ها با کمک شال از کثیف شدن تخت یا آسیب دیدن آن هنگام قرار دادن چمدان بر روی تخت جلوگیری می‌ کنند. افراد می‌ توانند از زیبایی آن در اتاق‌ های خود بهره ببرند. یک شال هماهنگ با رنگ دکور اتاق و سرویس خواب می‌ تواند زیبایی بسیار زیادی به اتاق خواب ببخشد.

ساده‌ ترین راه برای تغییر دکوراسیون که تاثیر بسیار زیادی دارد استفاده این شال‌ ها می‌ باشد. زیرا می‌ تواند نقش و نگار زیادی را به اتاق استفاده کند و باعث تغییرات عمیقی در هنگام چیدمان اتاق شود.

رنگ و طرح شال تخت خواب

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

برای انتخاب طرح و رنگ مناسب برای شال تخت خواب افراد همیشه چند گزینه پیش رو دارند.

  • گزینه اول این است که بسیار زیبا ایده جذابی است که شال تخت با کوسن های تخت ست باشد. برای این کار افراد می‌ توانند شال را از نظر طرح و نقش پارچه و همچنین رنگ با کوسن‌ ها ست کنند. انجام دادن این کار باعث به وجود آمدن یک هارمونی بسیار زیبا بر روی تخت می‌ شود که می‌تواند ای اتاق را دل نشین‌ تر و شکیل‌ تر نشان دهد. علاوه بر این می‌توان برای انتخاب شال به سایر پارچه‌ ها و وسایل به کار برده شده در اتاق نیز دقت کرد. همچنین پرده‌ ها و تابلو های موجود در اتاق نیز می‌ توانند یک الگو برای انتخاب شال باشند.
  • گزینه دوم این است که افراد خود را از محدوده طرح و رنگ اتاق خارج کرده و دوست داشته باشد ترکیب رنگ‌ های بیشتری را در اتاق خود داشته باشد. این افراد می‌ توانند از رنگ‌ های متضاد یا مکمل برای شال تخت استفاده کنند. آن ها برای این کار می‌ توانند رنگی متضاد یا نزدیک به سرویس خواب و کوسن های خود را انتخاب کنند. این کار باعث بیشتر دیده شدن شال شده و جلوه بسیار خاصی به اتاق خواب می‌ بخشد و آن را جذاب‌ تر می‌ نماید.
  • در روش سوم سرویس خواب‌ هایی که به رنگ سفید یا رنگ‌ های خنثی هستند. برای انتخاب طرح و نقش دست افراد را کاملاً باز می‌ گذارند. افرادی که دارای سرویس خواب‌ های روشن و خنثی هستند. می‌ توانند از انواع طرح و رنگ و نقش برای شال خود استفاده کنند. علاوه بر این آن ها می‌ توانند هر چند وقت یک بار با تغییر شال تنوع‌ های جذابی در اتاق خود به وجود بیاورند.

مطلب مشابه: راهنمای خرید تخت خواب؛ نکات مهم و انواع تخت خواب

استفاده از پتو به عنوان شال تخت و خواب

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

بسیاری از افراد به جای شال و تخت خواب از پتو استفاده می‌ کنند. این افراد به جای استفاده از یک پارچه جدا گانه ملحفه یا پتوی موجود بر روی تخت خود را تا کرده و از آن به عنوان شال استفاده می‌ کنند. اما این مورد بستگی به ابعاد و اندازه پتوی دارد. پتوهای کوچک و سبک به راحتی تا می‌ شوند و می‌ توان از آن ها به عنوان شال استفاده کرد. البته برخی از افراد از پتو های بزرگ نیز استفاده می‌ کنند و فقط لبه‌ای از آن را تا می‌ زنند.

پارچه مورد استفاده برای شال تخت خواب

از ویژگی‌ های جالبی که در مورد شال تخت خواب وجود دارد این است که با همه سرویس‌ها و تخت خواب‌ ها ست می‌ شوند. به این معنی که می‌ توان از آن برای همه سرویس خواب‌ ها استفاده نمود بدون اینکه محدودیتی وجود داشته باشد. همچنین شال یک تغییر ساده و ارزان است که می‌ تواند جلوه بسیار زیبایی به اتاق خواب ببخشد.

افراد می‌ توانند متناسب با سرویس خوابی که دارند و همچنین پارچه‌ هایی که برای سرویس خواب خود به کار برده‌ اند از انواع شال استفاده نمایند. معمولا شال‌ هایی که دارای پارچه پشمی و مخمل هستند بسیار مورد توجه قرار می‌ گیرند. این شال‌ ها می‌ توانند سبک اتاق را بسیار لوکس نشان دهند.

افرادی که طرفدار اسپرت هستند می‌ توانند از شال‌ های بافتنی و پتوهای بافت استفاده کنند. یکی دیگر از گزینه‌ هایی که افراد می‌توانند انتخاب نمایند استفاده از پارچه حریر به عنوان شال می‌ باشد. این شال را معمولا به این صورت که پایین شال را کمی چین‌ دار تر می‌ کنند و آن را بر روی تخت قرار می‌ دهند.

چرا از شال تخت خواب استفاده می‌ شود؟

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

شال تخت خواب دارای زیبایی بسیار چشمگیری در دکوراسیون اتاق خواب می‌ باشد. شال یکی از مواردی است که تاثیر بسیار زیادی بر دکوراسیون اتاق دارد. علاوه بر این یک پارچه سبک و کاربردی است که شستن آن بسیار راحت می‌ باشد. افراد می‌ توانند از آن به عنوان محافظی برای کثیف نشدن تخت استفاده کنند.

همچنین در هنگام نشستن یا قرار دادن چیزی بر روی تخت خواب شال‌ ها به عنوان محافظ عمل می‌ کنند و اجازه نمی‌ دهند که به تخت آسیبی وارد شود. از این رو شال‌ ها در اکثر هتل‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. امروزه نیز به یکی از جذاب‌ ترین موارد در اتاق خواب اکثر خانه‌ ها تبدیل شده‌ اند.

مطلب مشابه: مدل تخت خواب تاشو دیواری + 50 مدل شیک با طراحی خاص و زیبا

نحوه قرار دادن شال تخت خواب بر روی تخت

چگونگی قرار دادن شال تخت خواب بستگی به سلیقه افراد دارد. اما معمولاً بیشتر افراد در قسمت پایینی تخت و در عرض تخت آن را قرار می‌ دهند. علاوه بر این می‌ توان شال را به صورت مورب نیز بر روی تخت قرار داد. این کار باعث جذاب‌ تر دیده شدن شال می‌ شود. افراد برای قرار دادن شال باید به اندازه تخت و اندازه شال خود توجه نمایند. شال‌ های بزرگ را می‌ توان به صورت مورب بر روی تخت قرار داد. اما شال‌ هایی که کوتاه هستند بهتر است در عرض تخت قرار بگیرند.

انواع مدل های شال تخت خواب

امروزه پارچه‌ های رنگی تکه دوزی شده نیز بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته و معمولاً ایده‌ آل هستند. معمولاً همه مردم ایران به پارچه‌ های سنتی ایرانی علاقه دارند. افراد می‌ توانند برای این کار از شال‌ های ترمه دوزی، قلم کاری و با توجه به سلیقه خود استفاده نمایند.

علاوه بر این اتاق‌ هایی که دارای دکوراسیون سنتی هستند با شال‌ های ترمه و چهل تکه دوزی بسیار زیبا و جذاب می‌ شوند. یکی از بهترین نکات در اتاق‌ هایی که دارای دکوراسیون سلطنتی هستند استفاده از شال ساتن و حریر می‌ باشد. علاوه بر این افراد می‌ توانند شال خود را با جنس پرده‌ ها ست کنند و یک ترکیب بسیار جذاب بسازند.

شال تخت خواب بافتنی

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

شال تخت خواب بافتنی برای فصول سرد سال می‌ تواند بسیار جذاب باشد. این شال‌ ها تقریباً در همه جا موجود می‌ باشند. همچنین دارای طرح‌ ها و رنگ‌ های بسیار متنوعی هستند. بهتر است شال بافتنی رنگی متضاد با رنگ تخت را داشته باشد تا به زیبایی دیده شود. افراد می‌ توانند خودشان این شال‌ ها را بافته و بر روی تخت قرار دهند.

همچنین می‌ توانند آن ها را از بیرون تهیه کرده و استفاده نمایند. از آن جایی که بافتنی‌ ها دارای انواع بسیار متعددی هستند می‌ توان نوع‌ های مختلفی از آن را تهیه کرد. اتاق‌ هایی که دکوراسیون اسپرت دارند با یک شال بافتنی بسیار تکمیل خاص و جذاب می‌ شوند.

مطلب مشابه: مدل تخت خواب یک نفره نوجوان + شیک ترین مدل های تخت خواب با طرح های متنوع

شال تخت خواب چانکی

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

شال تخت خواب چانکی با استفاده از ‌ نخ های بزرگ و غول‌آسا بافته می‌ شود. این بافت بدون استفاده از میل و قلاب انجام می‌ گیرد و فقط با دست بافته می‌ شود. رانر چانکی امروزه بسیار ترند است و افراد زیادی از آن برای زیبایی مبل و تخت استفاده می‌ کنند. زیرا بسیار نرم و شیک می‌ باشند. همچنین می‌ توان از این بافت به عنوان پتو در کنار شومینه و شوفاژ نیز استفاده نمود.

بافت شال چانکی بسیار ساده و آسان می‌ باشد و اغلب افراد می‌ توانند آن را ببافند زیرا بافت آن احتیاجی به مهارت در بافتنی با میل و قلاب وجود ندارد. همچنین مدل‌ های بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد که افراد می‌ توانند از آن ها برای تخت خود استفاده کنند. بافت آن بسیار سریع انجام می‌ گیرد افراد می‌ توانند رنگ‌ های مختلفی از نخ‌ های کچه را خریداری کرده و شال‌ های متنوعی برای تخت خواب خود ببافند.

مدل مخملی

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

شال تخت خواب مخملی معمولاً برای اتاق خواب‌ های لوکس به کار می‌ رود. زیرا این شال‌ ها بسیار شیک و جذاب هستند. معمولاً شال‌ های مخملی در حالت دو رو تهیه می‌ شوند. این شال‌ ها بسیار نرم و لطیف هستند و قابلیت شست و شو در ماشین لباسشویی را دارند. بهتر است افراد در هنگام شال خرید شال مخمل توجه کنند که جنس آن بدون رنگ دهی و پرز ریزی باشد.

افرادی که دارای حساسیت پوستی هستند بهتر است از شال مخمل استفاده نکنند. از این شال می‌ توان به عنوان شال مبل، پتو و رو مبلی نیز استفاده نمود. معمولاً مخمل‌ ها دارای طول عمر بالایی هستند تهیه آن می‌ تواند برای افراد بسیار به صرفه باشد. علاوه بر این به دلیل در دسترس بودن پارچه مخمل افراد می‌ توانند در هر طرح و رنگ و سایز دلخواه آن ها را سفارش داده یا بدوزند.

مطلب مشابه: مدل تخت خواب سلطنتی + ایده برای دکوراسیون اتاق خواب با تخت خواب های زیبای لاکچری

شال تخت خواب مکرومه بافی

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

یکی دیگر از جدیدترین مدل‌ های شال تخت خواب مکرومه بافی می‌ باشد. مکرومه بافی یک روش بافت است که با چند نوع گره انجام می‌ شود. این گره‌ ها فقط با دست ایجاد شده و نیاز به هیچ گونه میل یا قلاب بافتنی ندارند. برای ساخت این شال‌ ها باید از نخ‌ ها یا ریسمان‌ ها و کنف‌ های مخصوص مکرومه استفاده شود.

علاوه بر این می‌ توان در آن از مهره‌ های چوبی زیبا برای تزیین استفاده کرد. معمولاً مکرومه بافی برای دیوار آویز، فرشینه، آویز گلدان، جا کلیدی، دستبند، رانر و رومیزی نیز استفاده می‌ شود. گره‌ های آن بسیار ساده بوده و اغلب افراد می‌ توانند آن را یاد بگیرند و برای خود شال‌ ها و رانر های جذابی ببافند.

شال تخت خواب چهل تکه

جدید ترین مدل های شال تخت خواب و نکات مهم انتخاب آن

شال تخت خواب چهل تکه از زیبایی بسیار خاصی برخوردار می‌ باشد. تهیه آن نیز بسیار آسان و راحت است و افراد می‌ توانند با کمک دوخت و پارچه این شال را درست کرده و از آن استفاده نمایند. معمولا به دلیل به کار بردن رنگ‌ های متعدد این شال‌ ها برای انواع تخت‌ ها مناسب می‌ باشند.

بسیاری از افراد از آن به عنوان روتختی نیز استفاده می‌ کنند. اما برای این کار لازم است که بسیار بزرگ تر و در ابعاد بیشتری ساخته شود. افراد برای داشتن یک شال چهل تکه باید تعداد زیادی مربع‌ های کوچک در رنگ‌ ها و طرح‌ های متعدد داشته باشند. می‌ توان مربع‌ ها را به حالت لوزی کج و یا به حالت خود مربع کاملاً مرتب در کنار یک دیگر چید.

ابتدا افراد باید مربع‌ های پارچه‌ای را به نحوه دلخواه بر روی زمین در کنار یکدیگر بچینند. انتخاب تکه‌ ها و طرح آن ها کاملا سلیقه‌ ای و به دلخواه افراد می‌ باشد. برای چینش آن هیچ گونه قاعده و استانداردی وجود ندارد. بعد از قرار دادن پارچه‌ ها در کنار یکدیگر و به دست آمدن طرح کلی افراد می‌ توانند با کمک چرخ خیاطی تکه‌ ها را به یک دیگر بدوزند.

برای داشتن یک شال چهل تکه زمستانی می‌ توان از پشم شیشه نیز استفاده نمود. به این صورت که بعد از دوخت چهل تکه به یک دیگر در یک روی آن از پشم شیشه استفاده و سپس با یک پارچه دیگر دوخته شود. می‌ توان پارچه زیری آن را یک پارچه نرم استفاده نمود.

نکات مهم در خرید شال تخت خواب

همانطور که پیش تر گفته شد شال تخت خواب در انواع مختلف و در طرح‌ های بسیار متنوعی ساخته می‌ شود. علاوه بر این انتخاب یک شال مناسب بیشتر از هر چیزی بستگی به سلیقه افراد دارد. اما افراد می‌ توانند با رعایت کردن نکاتی خاص یک شال بسیار جذاب تهیه نمایند. این نکات شامل موارد زیر می‌ باشد.

جنس مناسب برای خرید شال تخت

معمولاً شال تخت از وسایل تزیینی است که در جنس های بسیار متنوعی تولید می شود. افراد برای انتخاب جنس مناسب بهتر است به تخت خواب خود دقت کنند. جنس شال باید دارای کیفیت بسیار خوبی باشد تا بتوان از آن به صورت روزمره استفاده نمود.

علاوه بر این افراد بتوانند به راحتی آن را بشویند و استفاده کنند. شال هایی که دارای جنس پشمی هستند معمولا محبوبیت بسیار زیادی دارند. این شال ها دارای پوشش ظاهری بسیار زیبا و شکیل می باشند. علاوه بر این دارای جنسی گرم و نرم هستند که برای روز های سرد زمستان می توان از آن ها استفاده نمود.

رنگ مناسب شال تخت

انتخاب رنگ شال تخت بستگی به سلیقه شخصی افراد دارد. این شال ها در رنگ های بسیار متنوعی تولید می شوند. تنوع رنگی بالا در انتخاب شال به افراد کمک می کند تا در انتخاب دست باز تری داشته باشند. رنگ شال تاثیر بسیار زیادی بر فضای کوراسیون داخل اتاق می گذارد. بهتر است افراد رنگ شال را متناسب با سایر لوازم موجود در اتاق خود انتخاب کنند.

بهتر است رنگ شال با یکی از موارد موجود در اتاق مانند کوسن ها، تخت خواب، دیوار ها و پرده ها تناسب داشته باشد. تا شال بتواند فضایی جذاب را درون اتاق ایجاد کند.

اندازه شال تخت

بهتر است این پوشش تزیینی در اندازه ای کاملاً متناسب با سایز تخت خواب انتخاب شود. بهتر است برای تخت های جمع و جور از شال های بسیار بزرگ استفاده نشود. زیرا این کار جذابیت خاصی نداشته و باعث از بین بردن جذابیت تخت نیز می شود. برای تخت های بزرگ می توان از شال های نوع پهن و بزرگ استفاده کرد.

وزن و قابلیت شست و شوی شال تخت

دو نکته بسیار مهم و حیاتی در انتخاب شال تختخواب قابلیت شست و شو و وزن آن می باشند. افراد باید شالی را انتخاب کند که به آسانی شسته شود. تا بعد از مدتی استفاده بتوانند آن را تمیز کنند. معمولاً این روکش ها هم به روش دستی و هم به روش ماشینی شسته می شوند.

بهتر است افراد هنگام خرید شال به نحوه شست و شوی آن توجه نمایند. معمولاً شال هایی که با لباسشویی شسته می شوند بسیار کاربردی تر هستند. وزن شال نیز بستگی به نوع جنس آن دارد. معمولا شال هایی که پشمی هستند دارای وزن سنگینی هستند. اما شال های سبک تر وزن کمتری دارند و به راحتی جا به جا می شوند.

مطالب مشابه را ببینید!