شبه جزیره کریمه کجاست؟

شبه جزیره کریمه کجاست؟

شبه جزیره کریمه کجاست؟

این روزها حضور نیروهای ارتش روسیه در کریمه در صدر اخبار رسانه های مختلف جهان قرار دارد، اما منطقه خود مختار کریمه کجاست؟

به گزارش ایرنا، شبه جزیره کریمه با نام رسمی ˈجمهوری خودمختار کریمهˈ در دریای سیاه واقع است و تنها از طریق یک نوار باریک در شمال به خشکی راه دارد و از ناحیه شرق تا نزدیکی اراضی روسیه امتداد می یابد.

شبه جزیره کریمه در سال 1954 با تصمیم ˈنیکیتا خروشچف رئیس اوکراینی تبار شوروی سابق بخشی از اوکراین شد.

این تصمیم در دوره شوروی سابق تاثیری عملی نداشت اما بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی و تکه تکه شدن این کشور در سال 1991 میلادی، این شبه جزیره بخشی از اوکراین مستقل شد.

اما با این وجود، همچنان بیش از 60 درصد ساکنان کریمه خود را روس می دانند.

روسیه اساسا در اواخر قرن هشتم شبه جزیره کریمه را تصرف کرد. ارتش کاترین دوم امپراطور روسیه در قرن هشتم تاتارهای این شبه جزیره را که با عثمانی ها هم پیمان بودند، بعد از چندین دهه جنگ شکست داد.

ژوزف استالین رئیس شوروی سابق هم در سال 1944 میلادی تاتارها را به خاطر همپیمانی با نازی ها در زمان جنگ جهانی دوم از این منطقه بیرون راند اما آنها بعد از فروپاشی شوروی برگشتند، و اکنون حدود 12 درصد ساکنان آن را تشکیل می دهند.

تاتارها همچنان می خواهند شبه جزیره کریمه بخشی از اوکراین باشد و آنها با معترضان مخالف یانوکویچ رئیس جمهور در کی یف هم پیمان هستند.

*ناوگان دریای سیاه

بندر اسپاستوبول در ساحل غربی شبه حزیره کریمه مقر ناوگان دریای سیاه روسیه است که هزاران نیروی دریایی این کشور را در خود جای داده است.

ویکتور یوچنکو، رئیس جمهوری طرفدار غرب اوکراین در سال 2009 میلادی اعلام کرده بود که روسیه باید پایگاه دریایی خود در این بندر را در سال 2017 میلادی تخلیه کند که این امر نگرانی روسیه را به همراه داشت اما ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور مخلوع اوکراین (طرفدار روسیه) بعد از انتخابات سال 2010 میلادی مدت حضور ناوگان دریایی روسیه در این بندر را تا سال 2024 میلادی تمدید کرد.

* زبان و فرهنگ

با اینکه زبان اوکراینی زبان رسمی این منطقه است ولی 77٪ درصد مردم به روسی صحبت می کنند. پس از روسی، زبان تاتاری کریمه با 10٫1٪ درصد در رتبه دوم قرار دارد. با اینکه اوکراینی، زبان رسمی دولت شناخته می شود باز هم بیشتر مکاتبات اداری به زبان روسی انجام و دولت و به ویژه سیستم آموزشی اوکراین در رواج زبان اوکراینی ناموفق بوده است. نفوذ و گسترش فرهنگ و زبان روسی در میان گروهای قومی بجز تاتارهای کریمه در میان بلاروس ها، ارمنی ها، مجاری ها، لهستانی ها و رومانیایی ها در حال افزایش می باشد.

* حکومت و نظام

نظام کریمه جمهوری پارلمانی مستقل از اواکراین است. قوه مقننه یا پارلمان کریمه دارای 100 نفر نماینده است و مصوبات و قوانین تصویب شده توسط پارلمان بایستی توسط رئیس جمهوری اجرا شود.

ریاست دولت و هئیت وزیران بر عهده نخست وزیر است که توسط رئیس جمهوری معرفی و توسط پارلمان منصوب می شود. پارلمان کریمه می تواند با موافقت و تایید رئیس جمهور، نخست وزیر را عزل نماید. طبق قانون اساسی رئیس تشریفاتی و اسمی دولت کریمه، رئیس جمهور اوکراین است و این جمهوری حق داشتن پرچم ملی، نماد ملی و قانون اساسی خاص خود را دارا است، ولی قانون اساسی بایستی با قانون اساسی اوکراین منطبق نباشد.

مطالب مشابه را ببینید!