مجله تاپ‌ناز‌

شرایط دوازده گانه سند ازدواج شامل چه مواردی است؟

شرایط دوازده گانه سند ازدواج شامل چه مواردی است؟

قبل از ازدواج و قبول کردن شرایط عقد، باید شرایط دوازده گانه سند ازدواج را بدانید. دوازده شرط در سند ازدواج آورده شده است که بسیار با اهمیت هستند و تاثیرات مهمی در آینده زوجین دارند. شرایطی مانند اعتیاد مرد، ابتلا به بیماری لاعلاج و … موقع مراسم عقد زوجین به لحاظ شادی و هیجان زیاد، چشم بسته بندهای مختف را امضا می کنند بدون اینکه شرایط دوازده گانه ازدواج درج شده در سند ازدواج را خوانده باشند و از مفاد آن به صورت کامل خبر داشته باشند.

عاقد موظف است دوازده شرط ازدواج را برای زوجین بخواند و آنها را تفهیم کند ولی عموما زوجین بعد از به وجود آمدن مشکل به اهمیت این شرایط پی خواهند برند.

بند ها و شرایط دوازده گانه ازدواج که هر مرد و زنی باید بدانید

شرایط 12 گانه سند ازدواج در دو بند آورده شده اند که در ادامه این این دو بند را می خوانید.

بند الف

در بند یک شرایط دوازده گانه سند ازدواج ذکر شده است که اگر شوهر درخواست طلاق نماید و دادگاه نیز تشخیص دهد درخواست طلاق از کاستی وظایف زناشویی یا سوء اخلاق وی نبوده مرد موظف است نصف دارایی خود را که بعداز ازدواج و در ایام زندگی مشترک به دست آورده را طبق نظر دادگاه به زن به صورت بلاعوض منتقل نماید. این بند ذکر می کند که مرد بعداز طلاق باید نصف اموال و دارایی خود را که بعداز شروع زندگی مشترک به دست آورده به نام زن بزند البته به شرط اینکه درخواست طلاق از طرف مرد باشد و زن هیچگونه رفتار نامناسب در طول زندگی مشترک نداشته باشد.

بند ب

از دیگر شرایط ۱۲ گانه سند ازدواج این است که مرد به زن وکالت بلا عزل داده که در صورت به وجود آمدن موارد زیر به دادگاه مراجعه نموده و درخواست طلاق نماید و با دریافت حکم از دادگاه خود را مطلقه اعلام نماید. این موارد عبارت اند از:

خودداری مرد از دادن نفقه و سایر حقوق واجب زن برای مدت شش ماه، سوء رفتار مرد به حدی که ادامه زندگی برای زن غیر قابل تحمل شده باشد یعنی اینکه مرد با زن و فرزندان خود بدرفتاری کند، دیوانه بودن مرد، ابتلای مرد به بیماری های صعب العلاج و سخت که ادامه زندگی را برای زن خطرناک کند، اشتغال مرد به کاری که طبق نظر دادگاه حیثیت و ابروی خانوادگی و زن را به خطر بیاندازد، محکومیت شوهر به حکم قطعی ۵ سال حبس و یا بیشتر، اعتیاد مرد به هرگونه ماده مخدر که به تشخیص دادگاه منجر به بیکاری مرد و فروش اثاثیه خانه و همچنین سلامتی جسمی و روحی زن و فرزندان را تهدید کند، مرد بدون دلیل موجه زندگی خانوادگی خود را از نظر دادگاه بدون عذر موجه برای مدت شش ماه رها کند، محکومیت قطعی مرد برای ارتکاب جرم که آبرو و حیثیت خانوادگی را و شئون زن را زیر سوال ببرد، با گذشت پنج سال از ازدواج زن از همسر خود به دلیل عقیم بودن و یا عوارض جسمی صاحب فرزندی نشود، غیبت طولانی مرد یعنی اینکه مرد مفقود الاثر شده باشد و بعد از مدت شش ماه از مراجعه زن به دادگاه پیدا نشود و همچنین مرد همسر دیگری بدون رضایت زن اختیار کند و با تشخیص دادگاه عدالت را برای همسران خود اجرا نکند. مواردی که در این بند ذکر شد از شرایط دوازده گانه ازدواج بود که ما در این بخش به آن اشاره کردیم.

در موقع ثبت سند ازدواج به این موارد هم دقت کنید

زن علاوه بر مواردی که در بندها و شرایط دوازده گانه سند ازدواج ذکر شده در صورت موافقت مرد می تواند ماوردی مانند حق تحصیل، حق مسکن که اختیار محل سکونت را به زن واگذار کند، حق اشتغال و اجازه مسافرت هم جزو شرایط ازدواج قرار دهد. اگر مهریه زن جزو مستغلات باشد، باید ملک مزبور طبق مقررات در دفاتر اسناد رسمی ثبت گردد و پس از ثبت در دفاتر اسناد رسمی نام نماینده دفتر اسناد رسمی و شماره دفتر باید در سند ازدواج نوشته شود.

بخوانید: طلاق توافقی ؛ مراحل انجام توافق توافقی و همه چیز در مورد آن

مطالب مشابه را ببینید!