مجله تاپ‌ناز‌

شربت اشتها آور کودکان | موارد مصرف شربت راسیپ و عوارض این داروی بی اشتهایی

شربت اشتها آور کودکان

شربت راسیپ شربت اشتها آور کودکان

اگر کودک شما غذا نمی خورد و بی اشتها است با تجویز پزشک شربت اشتها آور کودکان را به او بدهید.

شربت راسیپ داروی بی اشتهایی کودکان است که برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است و اگر بدون تجویز پزشک مصرف شود، می تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

بی اشتهایی کودکان با کم غذا خوردن آنها، همیشه جزو دغدغه مادران است. خیلی از بچه ها به طور کل بد غذا هستند و خیلی از غذاها را نمی خورند و ویتامین های مورد نیاز بدنشان را به دست نمی آورند.

این مسئله دلیلی می شود که همیشه مادران به دنبالراه حلی باشند تا بتوانند اشتهای کودک خود را بیشتر کنند که یکی از این راه حل ها استفاده از شربت راسیپ به عنوان اشتها آور است.

یکی از داروهایی که به منظور افزایش اشتها و برای رفع مشکلات لاغری تجویز می شود.

شربت سیپروهیتادین همان راسیپ است که در اصل نوعی آنتی هسیتامین است. مصرف این شربت برای افایش وزن در حال زیاد شدت است که متاسفانه خیلی ها این شربت را خودسرانه مصرف می کنند. این شربت تاثیر موقتی دارد و با قطع کردن مصرف آن، وزن افزایش یافته بر می گردد.

داروهای اشتها آور معمولا آنتی هیستامین هستند که یکی از عوارض اها تاثیر بر اشتها است.

یکی از معروف ترین داروهای اشتها آور شربت راسیپ است که به عنوان داروی آنتی هیستامین و ضد آلرژی برای درمان آلژی های غذایی، آلرژی های مداوم فصلی، آلرژی های مرتبطبا خون و پلاسما، آلرژی های خفیف پوستی و بعضی از درمان های پوست تجویز می شود.

از عوارض این دارو در برخی موارد افزایش اشتهاست.

این دارو می تواند به خوبی از طریق دستگاه گوارش جذب می‌گردد. اثر آن ۶۰–۱۵ دقیقه پس از مصرف خوراکی ظاهر می‌گردد. دفع آن کلیوی و اغلب بصورت متابولیت طی ۲۴ ساعت صورت می‌گیرد.

شربت اشتها آور کودکان

عملکرد این اشتها آور

داروهای گیاهی اشتهاآور که عمدتا در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند، شربت راسیپ را معمولا به عصاره های میوه ها مختلف و گیاهان  به بازار عرضه می کنند برای مثال  عصاره انار که تاثیر خاصی روی کودک ندارد و عملکردش این گونه است که زمانی که شما به یک کودک چیز ترسی  عملکردش مثل این است که شما یک ماده ترش به کودکتان بدهید که قطعا بعد از آن بچه احساس گرسنگی و ضعف می کند.

معمولا مادران جوان به شیوه های غلط به کودکان بی اشتهای خود غذا می دهند که با متوسل شدن به با زور دادن غذا به کودک و یا دادن پاداش در صورت غذا خوردن و متوسل شدن به شیوه های نادرست دیگر باعث می شوند که کودک از غذا خوردن متنفر شود و یا این که خاطره ای بدی از غذا خوردن در ذهنش حک شود که منجر به بی اشتهایی کودک می شود.

کودکان معمولا بنا بر غریزه طبیعی که دارند غذا می خورند مگر این که دچار بی اشتهایی شوند ، کودکان به طور طبیعی به دو دلیل از غذا خوردن امتناع می کنند یکی بی اشتهایی و دیگری عدم نیاز به غذا خوردن که معمولا تشخیص این دو از هم دیگر سخت است که خود دلیلی می شود تا مادران به دنبال راه حلی برای درمان بی اشتهایی باشند.

کودکان بنا بر غریزه طبیعی حفظ حیات، نیاز دارند غذا بخورند و این یک نیاز طبیعی است مگر آنکه کودک به دلایلی دچار بی اشتهایی شده باشد. نتایج مطالعه های متعدد نشان داده، مادران جوان بین بی اشتهایی و عدم نیاز به غذا در کودک تفاوت قائل نمی شوند و همین مساله باعث می شود مدام دنبال راه حلی برای افزایش اشتهای کودک خود باشند.

شربت اشتها آور کودکان

عوارض مصرف راسیپ

مصرف زیاد سیپروهپتادین در کودکان می تواند منجر به توهم، مشکل های قلبی و ریوی شود.  به همین دلیل مصرف این دارو را در کودکان زیر ۲ سال مطلقا ممنوع اعلام شده است و در کودکان بین ۲ تا ۴ سال هم به دلیل احتمال ایجاد مسمومیت مصرف دارو پیشنهاد نشده و در کودکان بالای ۴ سال مصرف این دارو تحت نظر پزشک و برای مدت کوتاه مانعی ندارد.

شربت راسیپ به دلیل داشتن سیپروهپتادین باعث خواب‌آلودگی می شود، غلیظ شدن ترشحات دستگاه تنفس، تاری دید، سرگیجه و یبوست و …،می تواند باشد.

در این مطلب در مورد شربت اشتها آور راسیپ خواندید اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد بی اشتهایی کودک خود بدانید این مطلب را هم نگاهی بیندازید :

نکاتی در مورد بی اشتهایی و غذا نخوردن کودک

مطالب مشابه را ببینید!