مجله تاپ‌ناز‌

شربت تریاک چیست | اطلاعات دارویی شربت اپیوم و عوارض آن

شربت تریاک

یکی از داروهای ترک اعتیاد شربت اپیوم یا شربت تریاک می باشد که در ساخت آن از مواد مخدر تریاک استفاده شده است ولی بهتر است قبل از استفاده از این دارو باید اطلاعات کافی در مورد این شربت را داشته باشید.

اعتیاد یکی از بیماری هایی می باشد که به درمان جدی نیاز دارد خیلی از افراد معتاد فکر می کنند که هر موقع تصمیم بگیرند می توانند مواد را ترک کنند ولی باید بدانید که هر چه مدت طولانی از مصرف مواد مخدر بگذرد ترک کردن آن هم سخت تر می شود به همین خاطر داروهایی در بازار به منظور ترک اعتیاد وجود دارند، که یکی از این داروهای ترک مواد مخدر تریاک، داروی اپیوم می باشد.

اطلاعات در مورد شربت اپیوم یا شربت تریاک و کاربرد آن

شربت تریاک در اصل همان تریاک است که به صورت محلول است و برای تصفیه و خالص کردن آن از فیلترهای قوی و صنعتی استفاده می کنند و ناخالصی های آن را که مضر و خطرناک است را جدا می کنند و در آخر به غلظت استاندارد و ثابت می رسانند که مصرف این شربت باعث کاهش حرکات دستگاه گوارش و افزایش توان عضلانی می شود. این دارو بیشتر برای ترک اعتیاد تریاک استفاده می شود ولی برای درمان اسهال هم کاربرد دارد بیمارانی که از روش های درمانی زیادی برای ترک استفاده کرده اند ولی به نتیجه دلخواه نرسیده اند می توانند از این دارو استفاده کنند.

روش مصرف شربت تریاک

مقدار مصرف شربت را پزشک تعیین می کند و بسته به شرایط بیمار مقدار مصرفی آن متغیر است پس دارو را حتما باید طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

بخوانید: مصرف تریاک برای افزایش لذت جنسی!

عوارص مصرف شربت ایپوم

داروهای ترک اعتیاد بسیار متنوع هستند و احتمال اعتیاد به این داروهای ترک اعتیاد نیز وجود دارد پس هیچ گاه بدون تجویز پزشک از داروهای ترک اعتیاد استفاده نکنید زیرا هر کدام از این داروها عوارضی خاص را دارند پس نباید به صورت خودسرانه مصرف شوند، شربت ایپوم هم عوارضی مانند قرمزی و خارش پوست و بثورات پوستی را دارد که در صورت طولانی شدن علائم و باعث بروز عوارضی مانند تهوع، استفراغ و یبوست را به همراه دارد و باید به پزشک مراجعه کنید.

 

نکاتی در مورد مصرف داروی اپیوم

  1. از این دارو نباید بیش از میزان تجویز پزشک مصرف کنید.
  2. در صورتی که در دوران بارداری یا شیردهی هستید درباره مصرف یا عدم مصرف این شربت با پزشک مشورت نمایید.
  3. در صورت داشتن اسهال ناشی از مسمومیت، اسهال شدید ناشی از مصرف آنتی بیوتیک، مشکلات روده و بیماری تنفسی از مصرف این دارو خودداری نمایید.
  4. داشتن هر نوع سابقه حساسیت دارویی را به پزشک تان اطلاع دهید.
  5. قبل از مصرف این دارو فهرستی از تمام داروهای خود را در اختیار پزشک قرار دهید.
  6. پیش از مصرف این دارو تاریخ تولید، تاریخ مصرف و پروانه بهره برداری آن را نیز بررسی کنید.
  7. اگر دارای مشکلاتی مانند، تنفسی، مشکلات مغزی یا سابقه ضربه سر، مشکلات کبد، تیروئید و غده آئرنال ، قلبی و فشار خون، مشکلات گوارشی، بیماری روانی و مشکلات خلق و خو هستید قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.
  8. در صورتی که با مصرف این دارو دچار عوارضی مانند : آبی شدن رنگ لب و ناخن، تاری دید، گیجی و توهم و اضطراب، لرزو عرق سرد، مشکلات تنفس، لرزش و تنفس، درد قفسه سینه، اختلال خواب، تنک شدن مردمک، افزایش ضربان قلب، پوست سرد و رنگ پریده، تورم پاها، خستگی و ضعف غیر معمول، تغییر خلق و خو، سرفه و سرگیجه در زمان تغییر وضعیت مصرف دارو را قطع کرده و سریعا با پزشک مشورت نمایید.
  9. بیمارانی که اختلالات شدید روانی دارند نباید از این دارو استفاده کنند.

ترک اعتیاد به هر ماده ای علاوه بر اینکه به حوصله، اراده، صبر و زمان نیاز دارد به درمان خاص خود هم نیاز دارد و برای ترک ماده تریاک استفاده از شربت ایپوم در صورتی امکان پذیر است که زیر نظر پزشک استفاده شود و این کار به فردی که اعتیاد دارد کمک می کند تا بتواند به صورت اصولی اعتیاد را کنار بگذارد.

مطلب پیشنهادی: آثار قرص اعتیادآور متادون

مطالب مشابه را ببینید!