مجله تاپ‌ناز‌

شستشوی معده چطور انجام می شود + روش انجام و موارد ممنوعیت

شستشوی معده

یکی از روش های درمان کردن مسمومیت ها، استفاده از روش شستشوی معده است. در این بخش مزایا و کاربردهای شستشوی معده را می خوانید و موارد ممنوعیت استفاده از این روش درمانی را هم در این بخش می خوانید.

اگر فرد دچار مسمومیت غذایی شود از روش شستشوی معده استفاده می شود. بعضی از این مسمومیت ها می تواند مسمومیت غذایی و یا دارویی باشد. به صورت کلی می توان از روش شستشوی معده برای رفع هر گونه مسمومیتی استفاده کرد.

 

انواع مسمومیت

در ابتدا باید دانست که مسمومیت رخ داده به چه دلیل است. مسمومیت باعث ورود مواد مضر و سمی به بدن می شود که باعث اختلال عمبکرد بدن می شود. راه های ایجاد مسمومیت شامل داروها، غذاها، مواد پرتوزا، فلزات و سموم می باشد. بیشتر مسمومیت ها به دلیل خوردن دارو و یا غذاها ایجاد می شود. شدت مسمومیت دارویی به مقدرا و نوع داروی مصرفی بستگی دارد. خورن داروهای ضد فشار خون باعث کاهش و درمان فشار خون و در نتیجه، بیهوشی و اغما خواهد بود. این نوع داروها تعداد ضربان قلب را تغییر می دهخد. تهوع و دل درد هم از دیگر عوارض مسمومیت هستند.

شستشوی معده

روش درمان مسمومیت با شستشوی معده

فرد به صدو صورت مسموم می شود. اگر مشخص نشود فرد به چه دلیلی مسموم شده است، به وسیله نمونه گیری از شیره معده، خون و ادرار و بررسی آن توسط مرکز سم شناسی می توان آن را درمان کرد. پس از شناسایی نوع مسمومیت راه های تنفسی را باز کرده و از سرم برای درمان استفاده می شود.

اگ پس از شناسایی نوع مسمومیت مشخص شود که مسمومیت غذایی است می توان از شستشوی معده استفاده کرد. از این روش وقتی می توانید استفاده کنید که، زمان زیادی از مسمومیت نگذشته باشد و همچنین مواد سمی و کشنده هضم نشده باشند. بهتر است برای شستشوی معده در همان ساعات اولیه مسمومیت به اورژانس مراجعه کرد.

از شستشوی معده برای مسمومیت غذایی استفاده می کنند. اگر فرد توسط مواد سوزنده و اسیدی مسموم شده است، نباید از شستشوی معده برای این فرد استفاده کرد. این کار بسیار مضر است و ممکن است باعث سوراخ شدن و زخم معده فرد شود، در نتیجه نباید سرخود عمل کرد. اگر می دانید فرد توسط مواد سمی و سوزنده مسموم شده است حتما به پزشک معالج اطلاع دهید. برای درمان اینگونه از مسمومیت باید ابتدا راه تنفسی را باز کرد، برای اینکار باید لوله ای را داخل دهان به سمت گلو قرار داد تا فرد بتواند به راحتی نفس بکشد. افرادی که با مواد سمی مسموم شده اند باید مواظب عوارض بعد از درمان نیز باشند، زیرا این مواد می تواند بعد از درمان بر روی مغز فرد تاثیر بگذارد. مسمومیت هایی که مستقیما بر روی سیستم عصبی فرد تاثیر می گذارد، بعد از درمان باعث ایجاد اختلالات عصبی کوتاه مدت می شود. در نتیجه بهتر است به فکر سلامتی خو باشید تا دچار مسمومیت نشوید.

بیشتر بخوانید: مشکل ماندن غذا سر معده یا سنگین شدن معده

موارد ممنوعیت استفاده از شستشوی معده

۱- در صورتی که فرد توسط نفت و مکمل ها آن مسموم شده باشد.
۲- مسمومیت فرد همراه با تشنج و یا کاهش هوشیاری و در نتیجه کما همراه باشد.
۳- مسمومیت توسط مواد اسیدی و سوزانده قلیایی رخ داده باشد.
۴- اگر فرد قبلا جراحی بزرگ شکم انجام داده و یا دارای اختلالات آناتومیک باشد.
۵- فرد دارای اختلالات انعقادی خون باشد.

امیدواریم که از مطلب شستشوی معده بهره برده باشید.

مطالب مشابه را ببینید!