مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی شهاب حسینی | اطلاعات زندگی شخصی و عکس های شهاب حسینی و همسرش

بیوگرافی شهاب حسینی

شهاب حسینی یکی از پر افتخار ترین بازیگران سینمای ایران است که از جشنواره های بین المللی جوایز بسیاری را دریافت کرده است. این سوپراستار محبوب ایرانی، طرفداران زیادی در سر تا سر دنیا دارد. وی زمانی در صدا و سیما  مجری گری میکرده ولی بعد از مدتی اخراج شد. بعد از آن به سینما آمد و توانست اسم خود را بین بهترین بازیگران ایران ماندگار کند. شهرت شهاب حسینی با سریال پلیس جوان شروع شد.

پیشنهادات همکاری زیادی بعد از این سریال از طرف کارگردان های بسیاری به او داده شد. وی برای فیلم سوپر استار اولین سیمرغ بلورین را دریافت کرد. شهرت وی در این سالها با بازی در نقش قباد در سریال شهرزاد چند برابر شد. بیشتر افراد او را با بازی در نقش شهید بابایی، قهرمان آسمان های ایران در دوران دفاع مقدس به یاد می آورند. او از روانشناسی دانشگاه تهران انصراف داده و دیپلم رشته انسانی دارد و شروع فعالیتش با گویندگی در رادیو بود و این روزها هم به کارگردانی مشغول است. در ادامه همراه ما باشید تا با بیوگرافی این مجری ، فیلم ساز، بازیگر و گوینده با استعداد بیشتر آشنا شویم.

شهاب حسینی

دوران کودکی و خانواده

نام کامل شهاب حسینی، سید شهاب الدین حسینی تنکابنی است. وی در ۱۴ام بهمن سال ۱۳۵۲ در ساعت سه و نیم نیمه شب در تهران به دنیا آمد. به گفته خود او هنگام تولد سه کیلو و هفتصد گرم وزن داشت و ازدواج والدینیش در جوانی بود. وقتی که شهاب به دنیا آمد، آنها مشغول جمع و جور کردن زندگی خود بودند.

شهاب حسینی

خانواده

همانطور که از نام خانوادگی این بازیگر میتوان فهمید، وی اهل تنکابن مازندران بوده و دو خواهر و یک برادر دارد.برادر او در حوزه موسیقی فعالیت کرده و مهدی نام دارد. پدر او سیدفخرالدین حسینی است که در کار تالیق و ترجمه کتاب در کنار دبیری آموزش و پروش بود و چند کتاب و رمان به ترجمه وی منتشر شده است. ایشان در بهمن سال ۱۳۹۳ فوت شدند. جالب است بدانید که پدر او بعد از دیپلم به دانشکده خلبانی رفت، ولی به خاطر سیاسی بودن در زمان قبل از انقلاب اخراج شد. سی سال در آموزش و پرورش فعالیت کرد و در همین حین به هنر هم علاقه خاصی داشت، پدر شهاب حسینی شعر میگفت، داستان مینوشت، حتی فیلمنامه هم در کنار ترجمه انجام داده است.

شهاب حسینی

دوران کودکی

شهاب در دوران کودکی خیلی شیطنت میکرد. به طوری که در آینده وقتی سرش را برای سربازی اصلاح کرد، دید که از ۹ ناحیه شکستگی دارد که بیشتر از نصف آن را به یاد نمی آورد که مال چه زمانی بوده است! او نوه اول خانواده پدری اش بود ولی با خانواده مادری ارتباط بیشتری داشت. شهاب از تاثیر دوستانش در آن دوران گفته که دوستان قسمت مهمی از شکل گیری نگاه او بوده است و دانش عمومی اش تا حدودی از کوچه و خیابان ها به دست آمده. او در آن دوران با افراد بزرگ تر از خودش دوست میشد و این رویه را در بزرگسالی هم ادامه داده است!

Shahab 11 e1663153227631

نقل مکان در دوران ابتدایی و دوران نوجوانی

شهاب حسینی سال اول ابتدایی را در مدرسه بامداد نو گذارند و پس از آن در هشت سالگی به خاطر کار مادرش به خرم آباد رفتند. مادر شهاب امدادگر بود و آنها تا سال ۱۳۶۲ در خرم آباد ماندند. وی درباره خاطرات تلخ جنگ تحمیلی هم گفته که حس میکرد کشتن مردم بیگناه برای عراقی ها مثل تفریح کردن بود. این خاطرات ناراحت کنند باعث شد تا پس از بازگشت به تهران احساس غریبی کند و در کلاس پنجم آرام تر و گوشه گیر تر بود. وی در دوران نوجوانی یکی از دوستان نزدیکش را به علت اعتیاد از دست داد. او در امتحانات ترم سال سوم دبیرستان یرقان گرفت و طوری مریض شد که نمیتوانست از خانه خارج شود. در نتیجه در امتحانات شرکت نکرد و سال سوم را دوباره خواند.

Shahab 9 e1663153240726

دوران دانشگاه و خدمت شهاب حسینی

بعد از این که دیپلم رشته انسانی را گرفت، برای رشته بازیگری دانشگاه آزاد قبول شد اما در آن زمان بازیگری برای اولویت نداشت. پس منتظر ماند تا نتایج کنکور سراسری برسد و در رشته روانشناسی دانشگاه تهران قبول شد. ولی آن را هم به خاطر مهاجرت به کانادا، نصفه رها کرد. عموی شهاب مقیم کانادا بود و او میخواست در سریع ترین زمان ممکن خودش را به عمویش برساند تا در کانادا تحصیل خود را ادامه دهد. امروزه شهاب میگوید که درس شیرینی را رها کرده است.

شهاب حسینی

آشنایی با همسر سابق در دانشگاه

اما همان دو سال دانشگاه اتفاقات مهمی برای او افتاد، مثلا آشنایی با همسرش و شرکت در تئاتر دانشگاه. او یک سال برای رفتن به کانادا تلاش کرده و در نهایت به سربازی میرود که اصلا خاطره خوشی ندارد. او برای این که بتواند به کانادا برود به پایان خدمت نیاز داشت و همین شد که به سربازی رفت. در این ۱۸ خدمت سربازی به خونریزی معده دچار شده و به بیمارستان هم منتقل شد! وی در تیپ ۶۵ نیروهای ویژه به عنوان راننده خدمت کرد. به گفته خودش رانندگی در خدمت، مسئولیت سنگینی داشته و خیلی سخت است.

شهاب حسینی

ازدواج شهاب حسینی

همانطور که گفتیم وی در دوران دانشجویی با همسر خود آشنا شد و به این ترتیب شهاب حسینی از سلبریتی هایی به شمار میرود که در سن پایین ازدواج کرده است. وی در سن ۲۲ سالگی در سال ۱۳۷۴ با پریچهر قنبری که همکار او در تئاتر بود ازدواج کرد. محمد فرزند اولشان بود که در روز تولد خود شهاب به دنیا آمد، دومین پسرش در ۲۰ مرداد سال ۱۳۹۰ به دنیا آمد و او را امیرعلی نامیدند. شهاب حسینی درباره آشنایی با همسرش میگوید که در مرخصی سربازی اش به دیدار دوستان زمان دانشجویی رفته بود که با دختر ساده و محجوبی که کتاب مطالعه میکرد برخود داشت.

در آن روز موفق به برقراری ارتباط با او نشد ولی چیزی در نگاهش دید که باعث شد به این راه ادامه دهد و در نهایت آنها با هم ازدواج کردند. او گفته که به ازدواج دیرهنگام اعتقادی ندارد و همیشه دوست داشته تکلیفش زود مشخص شود و اینجوری بود که در دوران جوانی ازدواج کرد. البته به گفته خودش تا قبل از دیدن پریچهر قصد ازدواج نداشت. به پریچهر پیشنهاد دوستی داد که با مخالفت او با این گونه روابط مواجه شد و راه درست آن را صادقانه گام برداشتن مطرح کرد.

پس شهاب با خانواده خودش صحبت کرد و بعد از چهار ماه نامزدی عقد کردند. آن زمان نتوانستند جشن عروسی را برگزار کنند و شهاب دوست داشت در این زمینه مستقل باشد، برای همین بود که در نهایت سه سال بعد جشن عروسی را گرفتند.

شهاب حسینی گفت که ازدواجش بدون هیچ سنگ اندازی از طرف خانواده ها انجام شده، آنها از نظر اجتماعی در یک سطح بودند و میزان مهریه هم همان چیزی شد که با همسرش توافق کرده بود. او گفت که همسرش مشکلات او را درک کرده و تقریبا در همه زمینه ها با هم توافق دارند. همسر شهاب حسینی در ۴ دی ۱۳۵۹ در تهران به دنیا آمده و آخرین فرزند خانواده است، وی از دانشگاه تهران رشته چهره پردازی فارغ التحصیل شده و یک برادر و یک خواهر دارد. وی سابقه بازیگری در فیلمی به کارگردانی همسرش هم دارد. این فیل ساکن طبقه وسط در سال ۱۳۹۳ است.

در تابستان سال 1401 معلوم شد که شهاب حسینی از همسرش جدا شده است.

شهاب حسینی

ازدواج دوم

او پسز از جدا شدن از پریچهر قنبری با خانمی که عکاس است و یکی از کارمندان خودش است ازدواج کرده است و برای اولین بار در اکران فیلم شین در کنار هم دیده شدند. ساناز ارجمند سال 1369 به دنیا آمده است که فاصله سنی این زوج را به 17 سال می رسد.

شهاب حسینی

فعالیت هنری شهاب حسینی

در سال های ۷۱ و ۷۱ در کلاس بازیگری استاد سمندریان شرکت کرد و در دانشگاه هم روی صحنه بازی کرده بود، از همان دوران جوانی هم بازی بازیگران مطرحی مثل پارسا پیروزفر و یوسف تیموری شد. سه سال بعد ازدواج اش با پریچهر، در سال ۷۷ فعالیت هنری اش با گویندگی در رادیو آغاز شد. در همان سال بود که نادر سليمانی و كامران ملک مطيعی او را به تلویزیون معرفی کردند. او با برنامه اکسیژن برا اولین بار به روی آنتن رفت و به چهره ای شناخته شده تر تبدیل شد.

Shahab 2 e1663153465502

اجرا و مجری گری

در ادامه فعالیتش را به عنوان مجری در برنامه های رنگ صبح، برپا برپا و سایه روشن ادامه داد. او همچنین گویندگی برنامه های گلبانگ شادی، صدای ما و دو نیمه سیب پرداخت و سال ۱۳۹۴ راوی برنامه سحرگاهی بود. وی همچنین در رسانه خانگی، هم رفیق را در سال ۱۳۹۹ اجرا کرد که از نماوا پخش شد.

شهاب حسینی

بازی در تلویزیون

اکثر افراد او را به عنوان بازیگر و مجری خوش چهره و با انرژی تلویزیون به یاد دارند. او در سن ۲۷ سالگی با سریال پس از باران در سال ۱۳۷۹ به بازیگری وارد میشود. با این که نقش او در آن سریال کوتاه بود ولی دو پیشنهاد دیگر برای بازی دریافت کرد که یکی پلیس جوان در سال ۱۳۸۰ و دیگری رخساره در سینما بود. او نقش اصلی سریال پلیس جوان را داشت و خوش درخشید. بعد از آن کارهای بیشتری به او پیشنهاد میشود و هر سال دو یا سه پروژه را انجام میداد.

همکاری با کارگردانان معروف

در همان اوایل هم با کارگردانان خوبی مثل سیروس الوند، پوران درخشنده و تهمینه میلانی کار کرد. در سال ۱۳۸۲ و با سریال تب سرد شهرت شهاب حسینی چند برابر شد. در سال ۱۳۸۵ با نقش حبیب پارسا سریال مدار صفر درجه شهرت او به اوج رسید، این سریال ساخته مشترک کشورهای فرانسه، ایران، مجارستان و لبنان به کارگردانی حسن فتحی بود. از دیگر آثار ماندگار او سریال شوق پرواز در سال ۸۸ به کارگردانی یدالله صمدی است. نقش شهید عباس بابایی را در این سریال بازی کرد و یکی از بهترین آثار کارنامه هنری او به شمار رفته و واکنش های خیلی خوبی هم به همراه داشت. از دیگر نقش های پر سر صدا شهاب حسینی، نقش قباد دیوانسالار سریال شهرزاد به کارگردان حسن فتحی بود. شهاب حسینی با این که در سینما فعالیت داشت ولی همکاری خود را با تلویزیون قطع نکرده و نقش راوی سریال انیمیشنی محبوب شکرستان را بعد از فوت مرتضی احمدی به عهده گرفت.

شهاب حسینی

آثار و جوایز شهاب حسینی

وی از سال ۸۱ تا ۸۳ در فیلم های واکنش پنجم، این زن حرف نمیزند، زهر عسل، رستگاری در هشت و بیست دقیقه بازی کرد و به بازیگری مطرح تبدیل شد. وی به خاطر بازی در شمعی در باد و رستگاری در هشت و بیست دقیقه، دو سال پشت سر هم در جشنواره فیلم فجر نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل شد. او فیلم قتل آنلاین را در سال ۸۳ و فیلم پیشنهاد پنجاه میلیونی را در سال ۸۴ بازی کرد. بعد از آن در فیلم ایستگاه بهشت، نقش یک نوازنده نابینا را بازی کرد. در سال ۸۶ با بازی در شمعی در باد، بچه های ابدی، دل شکسته و مهیا، توجهات را به خود جلب کرد. به خاطر فیلم محیا، دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم فجر را گرفت و در سال های بعد هم خوش درخشید.

شهاب حسینی

یکی از آثار متفاوت شهاب حسینی فیلم دل شکسته است که در آن نقش یک جوان مذهبی را بازی کرد. او برای این بازی از جشنواره مردمی فیلم و عکس چهل چراغ، جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را گرفت. نقش متفاوت بعدی او در فیلم اصغر فرهادی به نام درباره الی بود. این فیلم در سال ۱۳۸۹ در جشن خانه سینما تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد را گرفت. بعد از آن در فیلم های سوپر استار، حوالی اتوبان، پرسه در مه بازی کرد و بازی او در نقش کوروش زند فیلم سوپر استار، شهرت او را خیلی بیشتر کرد. برای همین نقش بود که از جشنواره فجر، سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد را گرفت.

شهاب حسینی

همچنین برای فیلم های درباره الی و پرسه در مه، از جشن خانه سینما جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد. بعد از آن اولین همکاری خود را با کارگردان غیر ایرانی در سال ۲۰۰۸ به نام نیلوفر انجام داد. همکاری بعدی او با اصغر فرهادی  در سال ۱۳۸۹، فیلم جدایی نادر از سیمین بود. این فیلم به یک دستاورد بین المللی برای شهاب حسینی تبدیل شد و از جشنواره بین‌ المللی فیلم برلین ۲۰۱۱، خرس نقره ای بهترین بازیگر مرد را گرفت و از جشن خانه سینما تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و از جشنواره فجر، دیپلم افتخار را دریافت کرد.

شهاب حسینی

سینه فیلی انجمن بین المللی دیگری است که بازی شهاب حسینی را مورد توجه قرار داد و او را نامزد دریافت جایزه ICS برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد کرد. کارشناسان بازی شهاب حسینی در فیلم جدایی نادر از سیمین را ماندگار ترین نقش بازی شده توسط او میدانند. در ادامه و در سال۱۳۹۲، وی به عنوان بهترین بازیگر دهه هشتاد انتخاب شد. در سال ۱۳۹۰، یکی میخواد باهات حرف بزنه و در سال ۱۳۹۱، حوض نقاشی، هیس! دخترها فریاد نمی‌ زنند و تعبیر خواب را بازی کرد. او برای بازی در فیلم حوض نقاشی از جشنواره فیلم لیسبون، جایزه بهترین بازیگر نقش مرد را گرفت.

شهاب حسینی

وی فیلم دوران عاشقی را در سال ۱۳۹۳ را بارزی کرد و برای بار دوم از جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. شهاب حسینی در همان سال با فیلم ساکن طبقه وسط، اولین فعالیت کارگردانی خود را انجام داد. بعد از آن همکاری بعدی شهاب حسینی با اصغر فرهادی در فیلم فروشنده محصول سال ۱۳۹۴ بود. او به خاطر بازی در این فیلم در سال ۲۰۱۶ از جشنواره فیلم کن، تندیس بهترین بازیگر مرد را گرفت. این اولین باری بود که در تاریخ سینما ایران این اتفاق می افتاد و با استقبال ایرانی ها رو به رو شد. او جایزه بهترین بازیگر مرد را برای فیلم هیس! دخترها فریاد نمی‌ زنند، از جشنواره فیلم اکشن گرفت.

خوانندگی شهاب حسینی

او به همراه برادرش سید مهدی حسینی و دیگر دوستان گروه موسیقی هفت را ایجاد کرد. تا امروز این گره چهار آلبوم منتشر کرده که در دو آلبوم اول شهاب حسینی دکلمه کرد و در دو آلبوم آخر به خوانندگی پرداخت. وی در یک مصاحبه گفت که آهنگ شه زاده رویا به او تعلق ندارد.

شهاب حسینی

کافه شهاب حسینی

کافه هنر شغل دیگر شهاب حسنی به شمار میرود و وی گفته که به اندازه سینما آن را جدی گرفته است. این کافه را به همراه همسرش میگردانند و زمانی که مشغول کارهای دیگر نیست، به این کافه می آید. دکوراسیون این کافه مثل یک کلبه چوبی در میان جنگل است که مورد استقبال مشتریان آن قرار گرفته است. شهاب حسینی گفت که برای تعامل بیشتر با مردم به سمت این کار آمده و آنجا اکنون به پاتوق هنرمندان سرشناس هم تبدیل شده است.

کارگردانی و تهیه کنندگی شهاب حسینی

همانطور که اشاره شد، شهاب حسینی در سال ۹۲، فیلم ساکن طبقه وسط را ساخت و به عنوان بازیگر هم در آن بازی گرد. او در سال ۹۴ فیلم کوتاه بیا با من را کارگردانی کرد و در همان سال به عنوان تهیه کننده فیلم خورشید نیمه شب بود که این فیلم در سال ۹۶ اکران شد.

حواشی شهاب حسینی

نمیتوان با این حجم از فعالیت و شهرت از آتش حواشی دور ماند. در این بخش به اتفاقات و ماجراهایی که از آن به عنوان حواشی این بازیگر یاد میشود میپردازیم.

ماجرای طلاق شهاب حسینی

خبر طلاق بی سر و صدای شهاب حسینی از همسرش مدتی در فضای مجازی خبر ساز شده بود. او در برابر این شایعات هیچ واکنشی نشان نداده است. در نهایت آنها دلیل این که کنار هم دیده نمیشوند را کرونا اعلام کردند. آنها همچنان زیر یک سقف زندگی کرده و صحت این شایعات هم هنوز تایید نشده.

پی نوشت: تایید شد و از هم جدا شدند!

 

رفع ممنوعیت بهروز وثوقی

شهاب حسینی گفت که طی فعالیتش در سینما هیچ گونه انتظارات خاصی از مسئولین نداشته و هیچ مطالبه ای نکرده، اما اولین مطالبه او درخواست رفع ممنوعیت بهروز وثوقی بود. شهاب حسینی گفت که در کنار بهروز وثوقی، با مرام و تفکرات ایشان آشنا شده و او چیزی بیشتر از آنچه در پرده سینما دیدیم میباشد.

مهاجرت به آمریکا

خبر مهاجرت شهاب حسینی به خانواده با تسهیلات هنرمندان و دریافت اقامت آمریکا از دیگر حواشی این هنرمند است. او اخیرا به برگزار کردن فیلم سازی و اکران ها در پل مدیا آمریکا میپردازد.

انتخابات سال ۱۳۸۸

حمایت شهاب حسینی از موسوی در آن سال با یک فایل صوتی هم خبرساز شده بود. وی همچنین بیانیه حامیان نامزدی موسوی در انتخابات ریاست جمهوری را به همراه هشتصد نفر دیگر امضا کرده بود.

تقدیم جایزه به امام زمان

پیشتر خواندیم که شهاب حسینی جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن را گرفته بود. او اول این جایزه را به مردم ایران تقدیم کرد ولی با بازگشت به ایران و در نشستی خبری گفت که این جایزه را در نیمه شعبان گرفته و بخشی از آن را به منجی بشریت تقدیم میکند. این حرکت کلی سر و صدا کرد و عده به این نکته اشاره داشتند که شهاب حسینی اول جایزه اش را به مردم ایران تقدیم کرده بود.

نشریه لثارات

در سال ۱۳۹۵ بعد از جشن حافظ، نشریه لثارات الحیسن، مطلبی به عنوان دیوث کیست و همه سرمایه های یک جشن منتشر کرد که بر علیه هنرمندان مطالب خیلی تندی را گفته بود. شهاب حسینی در اینستاگرام به این حرکت واکنش نشان داد و گفت دستان منتشر کننده این مطلب شایسته حرمت قلم نیست و آن را باید زمین گذاشته و به همکیشان داعشی خود بپیوندند! و این که آنها صلاحیت اظهار نظر درباره هنرمندان ایران را ندارند.

حاشیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

بعد از این که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرد، اولین نفر مسعود کیمیایی با انتشار ویدیویی، اعتراض خود را نشان داده و از حضور در جشنواره فجر انصراف داد. بعد از او بسیار از هنرمندان ایرانی برای همدلی با خانواده های این حادثه از این جشنواره انصراف دادند. از طرف دیگر عده ای بودند که با تحریم کردن جشنواره فیلم فجر مخالفت کردند. شهاب حسینی یکی از آنها بود، او گفت که این حرکت باعث تفرقه اندازی بیشتر بین جامعه میشود و در این زمان مردم به دل داری و همبستگی نیاز دارند و انصراف دادن کار اشتباهی است. در نهایت در ۱۹ بهمن سال ۹۸ ، شهاب حسینی در جشنواره فیلم فجر شرکت کرد و کسانی که آن جشنواره را تحریم کرده بودند را مورد انتقاد قرار داد. او در نشست خبری فیلم شین گفت که این کار مسعود کیمیایی خودخواهی است. این حرکت شهاب حسینی توسط کانون کارگردانان و هنرمندان زیادی محکوم شد.

تزریق واکسن کرونا در آمریکا و خداحافظی با اینستاگرام

در بهمن سال ۱۳۹۹ خبر تزریق واکسن کرونا شهاب حسینی در آمریکا منتشر شده و با تایید خود او مواجه شد. او زمانی واکسن زد که هنوز افراد پر خطر و کارکنان درمان آمریکایی واکسن نزده بودند. کاربران این حرکت او را با حمایت وی از علی خامنه ای و نظام جمهوری اسلامی برای جلوگیری از ورود واکسن آمریکایی مقایسه کردند، کار به جایی کشید که وی با انتشار پستی از اینستاگرام خداحافظی کرد. او در این باره گفت که به اصرار یکی از دوستان در صف مازاد ایستاد تا شانس خود را برای دریافت واکسن امتحان کند. در آن زمان واکسن مازادی که بعد از خروج از یخ زدگی قابلیت بازگشت را نداشت بین مردم عادی تزریق میشد. به هر حال این حواشی واکسن زدن وی را مجبور به خداحافظی از اینستاگرام کرد.

مطالب مشابه را ببینید!