مجله تاپ‌ناز‌

زندگینامه شهرام صولتی خواننده؛ درباره زندگی شخصی، شروع فعالیت و ازدواج هایش

شهرام صولتی یکی از خوانندگان محبوب و معروف ایرانی است که چه در پیش از انقلاب و چه در بعد از آن، یکی از محبوب‌ترین و پُر مخاطب‌ترین خوانندگان ایرانی بوده است که این محبوبیت همچنان ادامه دارد. شهرام صولتی هم‌اکنون در کشور آمریکا زندگی می‌کند و ما نیز در سایت بزرگ تاپ ناز قصد داریم زندگی این هنرمند محبوب را برای شما عزیزان بنویسیم. با ما باشید.

زندگینامه شهرام صولتی خواننده؛ درباره زندگی شخصی، شروع فعالیت و ازدواج هایش

تولد و اوایل زندگی

ابراهیم صولتی با نام هنری شهرام صولتی در سال 1336 در شهر تهران به دنیا آمد. او یک خواهر به نام شهره و دو برادر دارد که یکی در ایران و دیگری در نیویورک زندگی می‌کند.

شهرام به همراه خواهرش و با تشویق پدرش، از هفت سالگی شروع به آوازخوانی کرد. او نخست به کلاس‌های فلوت و سپس به کلاس‌های کلارینت رفت. بعدها در رادیو و تلویزیون ملی تست داد و بعد از قبولی در این تست‌ها شروع به خوانندگی کرد. او به دلیل نزدیکی به موسیقی غرب و ریتم بلوز؛ در ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده و شروع به منتشر آهنگ‌های بسیاری کرد.

وقوع انقلاب و مهاجرت

وقوع انقلاب و مهاجرت

با وقوع انقلاب 57، شهرام به همراه جمعی از خوانندگان ایرانی، از کشور مهاجرت کردند و او در آمریکا شروع به منتشر کردن نخستین آلبوم‌های خود کرد. آلبوم‌های اولیه او شامل توبه، دعا و صبر بودند که این آلبوم‌ها شهرام را به شهرتی بی سابقه رساندند. نکته جالب توجه نیز در این است که با وجود محدودیت‌ها در اوایل انقلاب، موسیقی‌های شهرام در داخل نیز فروش بسیار خوبی کردند و درنهایت شهرام به یک خواننده تمام عیار تبدیل شد.

شهرام روزهای خارج شدن از ایران را چنین توصیف کرده: من پنج سال اول انقلاب را در ایران بودم و با خدا بیامرز مازیار و آقای گلپایگانی و آقای توکل و یک سری دیگر از هنرمندان در بعضی از مهمانیها شرکت می کردیم البته از ما تعهد گرفته بودند که ما هیچ جایی نخوانیم آخرین مهمانی که من رفتم هم مازیار بود و هم آقای گلپایگانی و هم چند نفر از خوانندگان بودند که معروف نبودند من را آنجا گرفتند و پنجاه ضربه شلاق هم خوردم و به زندان افتادم که مادرم سند گذاشت و مرا آزاد کرد، بعد من به ترکیه رفتم، بعد لندن و بعد هم لوس آنجلس.

لقب شاهگل موسیقی ایران

لقب شاهگل موسیقی ایران

شهرام صولتی پس از ارائه آلبوم شاهگل، از طرف علیرضا امیر قاسمی تهیه‌کننده و کارگردان وقت موزیک پاپ فارسی، لقب شاهگل موسیقی ایران را به خود اختصاص داد. صاحب‌نظران معتقدند که سالهاست که هیچ مقلد صدا و شومنی نتوانسته صدای او را تقلید کند. صدای رسا و توانایی در اجرای انواع تحریر ها از ویژگی‌های بارز این خواننده است.

ازدواج‌ها

ازدواج‌ها

درباره ازدواج‌ها نخستین شهرام صولتی هیچ اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما چیزی که مشخص است، این است که او با دختری که صاحب نام نیست ازدواج کرده و حاصل این ازدواج دو پسر بوده است. بعدها این ازدواج به جدایی انجامید و همچنان اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست.

ازدواج دوم

ازدواج دوم

ازدواج دوم شهرام صولتی با جمیله ارباب اتفاق افتاد. جمیله از رقاص‌های معروف پیش از انقلاب بود و وی از شهرت بسیار بالایی در کشور برخوردار بود. پدر جمیله نیز صاحب چندین کاباره معروف در تهران بود که بعد از انقلاب این مکان‌ها تخریب شدند. البته ازدواج با جمیله نیز به نتیجه نرسید و درنهایت این دو از یکدیگر جدا شدند. شهرام صولتی درباره ازدواجش با جمیله گفته است: با ايشون به مدت يک سال زندگی کردم و به دلايلی مختلف که مخصوص زندگی خواننده هاست مثل مسافرت و ضبط استوديو و کنسرتها و غيره نتونستيم به زندگيمون ادامه بديم!

ازدواج سوم

ازدواج سوم

شهرام صولتی در سال 1388 با یکی از مجریان شبکه معروف pen ازدواج کرد. این ازدواج وقتی حاشیه‌ساز شد که مردم فهمیدند شهرام از همسرش 25 سال بزرگتر است! تا به کنون شهرام صولتی هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده و اصلا مشخص نیست که این دو هم‌اکنون با یکدیگر هستند یا نه. حتی برخی از رسانه‌ها چنین ادعا کرده‌اند که شهرام از سومین همسرش صاحب یک فرزند نیز هست. شهرام بازهم به این موضوع واکنشی نشان نداده.

اختلافات با شهرام شب پره

اختلافات با شهرام شب پره

شهرام شب پره و شهرام صولتی دو نفر از دوستان نزدیک یکدیگر بودند و چندین موسیقی را با یکدیگر اجرا کرده‌اند. اما از بیست سال پیش این دو به دشمنان نزدیک یکدیگر تبدیل شدند و این جنگ همچنان پابرجاست. بسیاری دلیل اصلی این دعوا را اختلافاتی می‌دانند که به هنگام اجرای کنسرت پیش آمده اما این خبر تایید نشده است.

از طرفی نیز برخلاف شهرام، خواهرش یعنی شهره با آقای شب پره رابطه بسیار خوبی دارد و چندین اجرا نیز برگزار کرده‌اند.

کاری به مارکت داخل ندارم

کاری به مارکت داخل ندارم

همانطور که می‌دانید تمام کمپانی‌های تولید موسیقی مان رفته رفته بدلیل اینکه مردم با اینترنت آهنگها را دانلود می‌کردند نتوانستند کارشان را ادامه دهند ولی ما مجبور هستیم که صدایمان را هر طور که شده به گوش مردم برسانیم.

اگر بخواهیم فکر کنیم که چه کاری کنیم که کارها بهتر شود به نظر من باید خودمان تلاش کنیم آهنگهایی را بخوانیم که هم مردم دوست داشته باشند هم در شان مارکت ایرانی باشد من به مارکت داخل ایران کاری ندارم البته آنها هم خوانندگان خوبی دارند ولی ما چندین سال است که اینجا کار کردیم وحتی در ایران هم هنوز آهنگهای ما را گوش می کنند.

به نظر من با کارهای خوب خواندن باید کاری کنیم که مردم را بیشتر جذب کنیم. موسیقی که اینجا اجرا شد از حدود سی و هفت یا هشت سال پیش سبب شد موسیقی، خوانندگی، ترانه همه اینها زنده بماند.

مردم داخل ایران دوباره با موسیقی آشتی کردند و بالاخره دولت و مسئولان دولتی کوتاه آمدند و چون دیدند نمی‌توانند سی دی های داریوش، شهرام، شهره و اندی، معین و غیره را از داخل خانه‌ها جمع کنند و من می‌توانم بگویم که خوانندگان امروز در داخل ایران فعالیت می‌کنند همه زندگی و آینده و موقعیت و محبوبیت خودشان را مدیون آن دوره‌ای هستند که شماها شروع کردید و شماها باعث شدید که موسیقی زنده بماند و شماها باعث شدید که موسیقی غلبه کند.

مطلب مشابه: بیوگرافی معین خواننده و تصاویر معین + معرفی آهنگ ها و آلبوم های معین

زمان ما خوانندگی سخت بود

زمان ما خوانندگی سخت بود

ما در ایران که بودیم هر خواننده ای که میخواست شروع کند به خواندن، اول باید می رفت در رادیو و تلویزیون زیرنظر شورای آهنگ و شعر، حتی صدایش باید در آنجا تصویب می شد و بعد پخش می شد ولی متاسفانه الان چنین چیزی در ایران وجود ندارد و نمی دانم چه دلیلی دارد و در آنجا هیچکس نیست که نظری راجع به این خوانندگان بدهد.

ولی ما وقتی میخواستیم که یک آهنگی را ارائه بدهیم باید از چند صافی مختلف رد می شد تا آن آهنگ به گوش مردم می رسید.

الان هم همه خوانندگان صدایشان از رادیو و تلویزیونها پخش نمی شود در آنجا هم هنوز آن محدودیتها وجود دارد ولی خوانندگان سیل وار در ایران می خوانند و من یک مقدار زیادی تقصیر را می اندازم گردن همکاران عزیزمان در رادیو و تلویزیون درخارج.

یعنی پخش بی رویه بدون آنکه هیچ دستمزدی نصیب آنها بشود خیلی راحت این خوانندگان را درخارج از ایران تبلیغ کردند و بزرگ کردند و برای آنها همه کاری به طور مجانی انجام دادند من نمی گویم همه آنها ولی بعضی از آنها صداهای خوبی دارند و حق آنها هم هست.

 البته همه تلویزیونها دستمزد نمی گیرند ممکنه یکی یا دو تا از آنها. من یادم می آید که وقتی شماها می خواستید در تلویزیون آهنگهایتان را پخش کنید. باید پولهای کلان می دادید و حتی در رادیو ولی بعد که این تلویزیونهای 24 ساعته آمد و تعدادشان به 52 شبکه رسید که هیچ قابل کنترل نبود خود به خود اینها برای اینکه بتوانند برنامه هایشان را پر کنند شروع کردند از همین آهنگها و موزیک ویدیوها استفاده کردند.

همان اوایلی که این مسئله اتفاق افتاد در جوانان بارها و بارها نوشتیم که چند نفر ازخوانندگان خوب داخل ایران را حمایت کردن و آهنگهای این خوانندگان را پخش کردن اشکالی ندارد ولی نه همه خوانندگانی که در ایران می خوانند! ترانه هایی که می خوانند به طور کلی هیچگونه استانداردی در آن رعایت نمی شود حداقل آنها را پخش نکنند ولی دیدیم که پخش کردند.

مطلب مشابه: بیوگرافی شهره صولتی؛ درباره زندگی شخصی شروع فعالیت او و برادرش و ازدواج

خوانندگان در خارج را اذیت می‌کنند

خوانندگان در خارج را اذیت می‌کنند

خیلی بد مارکتی شده است و خود شما در مجله جوانان اشاره کرده بودید که هنرمند پیشکسوت مان شهرام شب پره را چقدر اذیت کرده بودند و این رسم مهمان نوازی نیست من باید حتما کنسرت گذار را بشناسم و بدانم که کجا می روم و به این علت من کمتر سفر می کنم چون خیلی دقت دارم به این مسائل، البته نمی گویم که شهرام هم دقت نکرده ولی بعضی اوقات کم لطفی می کنند ما که ایران نمی توانیم برویم و برنامه اجرا کنیم و همان نزدیکی های ایران هم که میخواهیم برویم باید خیلی دقت کنیم من تا به حال مالزی نرفتم به دلیل اینکه شنیدم خوانندگان را اذیت می کنند.

آلبوم هزینه‌ زیادی دارد و نمی‌صرفد!

آلبوم هزینه‌ زیادی دارد و نمی‌صرفد!

درحدود شش سال پیش بود آلبوم هدیه را ارائه دادم و خیلی هم خوب بود البته به تازگی شروع کردم به درست کردن آلبوم ولی آلبوم هزینه بالایی دارد و ما خیلی هزینه می کنیم و مردم می روند و دانلود می کنند و هیچ استفاده ای برای ما ندارد ولی خوب آهنگهای سینگل به بازار می دهیم و هم برای مردم خوب است چون گوش می کنند و هم برای ما هزینه کمتری دارد برای اینکه یک آلبوم تهیه کردن در اینجا در حدود 80 تا 100 هزار دلار هزینه دارد و در نتیجه ما مجبور هستیم که تک تک آهنگهایمان را پخش کنیم که بتوانیم در کارمان زنده بمانیم و درحال حاضر چند تا از خوانندگان آلبوم هایشان درآمده و به زودی آلبوم من هم می آید ولی تا آلبوم آماده شود چند تا آهنگ به طور تک پخش می کنم تا زمان بیرون آمدن آلبوم کامل.

 نمی شود انتظاری داشت ما فقط می توانیم در کنسرت هایمان این آهنگها را اجرا کنیم وهیچ استفاده دیگری ندارد اگر استفاده ای داشت الان کمپانی ها بسته نمی شدند.

مردم فرهنگ خرید موسیقی ندارند

مردم فرهنگ خرید موسیقی ندارند

وقتی یک خواننده امریکایی مثل Adele ادل یا هر خواننده دیگری وقتی که یک آلبوم ارائه میدهد و یا حتی تک آهنگ به بازار می دهد، میلیون ها میلیون دلار می گیرند چرا چون می گذارند روی سوشیال میدیا و از طریق اینها مردم میخرند و دانلود می کنند مردم غیر ایرانی عادت کردند به دانلود کردن و پرداختن پول ولی مردم ما خیلی کم عادت دارند به اینکه پول بپردازند و یک چیزی را دانلود کنند درحالیکه به عقیده من حتی برای هر آهنگی 99 سنت بپردازند.

واقعا 99 سنت پولی نیست ولی اگر همین 99 سنت را پرداخت کنند باز ما میتوانیم این کار را ادامه دهیم ولی مردم این کار را هم نمی کنند ما با خرج خودمان این کارها را انجام می دهیم برای اینکه اگر این کار ادامه پیدا نکند چیزی از خواننده باقی نمی ماند.

نظر شهرام صولتی درباره خوانندگان ایرانی

نظر شهرام صولتی درباره خوانندگان ایرانی

بچه هایی که از ایران می آیند البته من معمولا کنسرت نمی روم ولی شنیدم که اغلب این خوانندگان که از ایران می آیند و کنسرت می گذارند مردم می گویند که صدایشان خیلی فرق می کند با سی دی های آنها چون صدا را می گذارند در یک دستگاهی که خارج خواندن ها را میگیرد و حتی می توانند نوع صدا را عوض کنند البته من اسم نمی برم ولی چندین خواننده می شناسم که صداهایشان را تغییر می دهند.

درگیری با خوانندگان زن

شهرام صولتی پستی اهانت آمیز منتشر کرد که در آن درباره خواننده های زن این دوره اظهار نظر کرده بود. این حرف ها باعث واکنش شدید خواننده‌ های زن مانند سوگند، سحر و ستین شده بود. ستین با پاسخی اهانت آمیز و تند باعث ناراحتی این هنرمند و درگیری با او شد. شهرام در پاسخ به صحبت‌ های اهانت آمیز و توهین آمیز گفته است تو عددی نیستی که درباره من که چهل سال است آهنگ می خوانم نظری بدهی من صدای هایده، حمیرا، لیلا و سحر را دوست دارم و حرف من چیز دیگری بود.

کلام پایانی

بسیار خرسندیم که تا پایان همراه سایت بزرگ تاپ ناز بودید. ما امروز و در این مقاله سعی کردیم تا درباره زندگی شخصی و حرفه‌ای شهرام صولتی برای شما عزیزان بنویسیم. این خواننده خوب و محبوب کشورمان سال‌هاست که در کشور آمریکا زندگی می‌کند و همچنان علاقه دارد که در ایران اجرا برگزار کند. امیدواریم که این مقاله از نظر شما کامل بوده باشد.

مطالب مشابه را ببینید!