مجله تاپ‌ناز‌

انواع درمان شپش سر | علائم، پیشگیری و درمان شپش سر

انواع درمان شپش سر | علائم، پیشگیری و درمان شپش سر

شپش سر معمولا در کودکان 1 تا 3 سال اتفاق می افتد و اگر آن را جدی نگیرید مشکلات بیشتری ایجاد می کند. شپش سر موجوداتی ریز هستند که درمان آن ها نیاز به یک پروسه طولانی دارد و می‌توانند علائم زیادی را ایجاد کنند که یکی از آزاردهنده‌ترین آن‌ها تحریک و خارش پوست سر است.

در واقع شپش سر نشان دهنده رعایت نکردن بهداشت یا آلودگی نیست و به راحتی می تواند از فرد مبتلا به سایر افراد منتقل شود. در حال حاضر روش های زیادی برای پیشگیری و درمان شپش سر وجود دارد. در این مطلب می خواهیم روش های درمان شپش سر را با هم مرور کنیم. پس با ما همراه باشید.

شپش سر چیست؟

شپش نوعی حشره کوچک است که روی پوست سر و موهای انسان زندگی می کند و هر 12 تا 24 ساعت یک بار از خون پوست سر او تغذیه می کند، به همین دلیل نمی تواند بیشتر از یک روز خارج از سر انسان زنده بماند. شپش سر معمولا در کودکان دیده می شود و ناشی از انتقال مستقیم شپش از موی فرد آلوده به موی فرد دیگر است.

در واقع شپش ها به 3 شکل مختلف روی پوست زندگی می کنند. تخم شپش که در ظاهر حالتی شبیه به شوره سر دارد به ریشه موها می چسبد و با ذره بین قابل مشاهده است. تخم بالغ شپش که به رنگ سفید مایل به خاکستری است و شپش بالغ با رنگ قهوه ای مایل به زرد که در لا به لای موها حرکت می کند.

علائم شپش سر

بررسی نشانه های شپش می تواند به درمان به موقع این معضل کمک کند. علائم شپش سر عبارتند از:

خارش سر

اولین نشانه ای که باید به آن توجه داشته باشید، خارش سر است. خارش سر یک واکنش آلرژیک به مواد شیمیایی موجود در بزاق شپش است که در پوست سر، گردن و گوش ایجاد می شود. وقتی که فرد برای اولین بار به شپش سر آلوده می شود ممکن است تا 2 تا 6 هفته بعد از آلودگی خارش نداشته باشد.

انواع درمان شپش سر | علائم، پیشگیری و درمان شپش سر

وجود شپش بر روی پوست

شپش ها ممکن است قابل دیدن باشند اما پیدا کردن آن ها سخت است چون کوچک هستند، از نور فراری هستند و به سرعت حرکت می کنند.

وجود تخم شپش در موها

یکی دیگر از علائم شپش سر، مشاهده تخم شپش در پوست کف سر و لا به لای موها است. شپش ها به بدنه مو می چسبند. تخم های باز نشده شپش بسیار ریز هستند و ممکن است به سختی قابل دیدن باشند. پیدا کردن آن ها در اطراف گوش و خط موی گردن راحت تر می باشد. پیدا کردن تخم های خالی ممکن است راحت تر باشد چون آن ها کمرنگ تر و سبک تر از پوست سر هستند. با این حال وجود تخم شپش لزوما نشان دهنده آلودگی فعال نیست.

مطلب مشابه: دلایل خارش پوست سر و درمان های طبیعی در منزل برای پیشگیری از خارش

درمان های خانگی شپش سر

انواع درمان شپش سر | علائم، پیشگیری و درمان شپش سر

بیشتر افراد با مشاهده اولین علائم شپش سر تمایل دارند به سراغ درمان های خانگی بروند. در ادامه انواع درمان های خانگی شپش سر را شرح می دهیم.

1. جوش شیرین

با استفاده از جوش شیرین می توانید شپش ها را از بین ببرید. جوش شیرین را با نسبت 1 به 3 به نرم کننده مو اضافه کنید، با این کار مسیرهای تنفسی شپش ها می شود. این ترکیب را روی موها بمالید و سپس موهای خود را به چند قسمت تقسیم کنید و با یک شانه تمیز شپش ها و رشک ها را بیرون بیاورید. بعد از تمام شدن کار، موهای خود را با یک شامپوی ضد شپش بشویید. برای از بین بردن کامل شپش ها این کار را به مدت چند روز تکرار کنید.

2. سیر

سیر در طب سنتی به عنوان یک گیاه دارویی برای از بین بردن عوامل بیماری زا توصیه می شود و برای درمان شپش سر موثر می باشد. برای تهیه یک ماسک طبیعی کافی است چند حبه سیر را له کنید و با آب لیمو ترکیب کنید تا یک خمیر یکدست حاصل شود. سپس آن را روی پوست سر بمالید و بعد از گذشت 30 دقیقه سر خود را با آب گرم بشویید. سیر می تواند باعث سوزش پوست شود، بنابراین بهتر است از این روش برای کودکان استفاده نکنید.

3. روغن زیتون

روغن زیتون یکی از بهترین روش های درمان شپش سر است. این روغن باعث خفگی شپش ها می شود و از بازگشت آن ها جلوگیری می کند. برای استفاده از روغن زیتون می توانید مقداری از آن را روی پوست سر کودک بمالید.

بعد از گذشت 15 تا 20 دقیقه با استفاده از شانه، شپش های مرده را خارج کنید و بعد موهای او را شامپو بزنید تا روغن اضافه آن گرفته شود و در آخر موهای او را آبکشی کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا تمام شپش ها از روی مو پوست سر کودکتان از بین بروند. بعد از هر بار استفاده از این روش حتما موهای کودک را به خوبی بشویید.

4. نمک اپسوم (نمک حمام)

نمک اپسوم یا منیزیم سولفات یکی از ترکیبات موثر برای درمان خانگی شپش سر محسوب می شود. برای استفاده از این روش، می توانید نمک اپسوم را با آب ترکیب کنید و به قسمت های مختلف مو اسپری کنید. مراقب باشید نمک با چشم کودک تماس پیدا نکند.

توجه داشته باشید که نمک طعام تاثیر چندانی در درمان شپش موی سر ندارد و همچنین نمک دریا و نمک کوشر (نمک بدون ید که دانه های درشت تری نسبت به نمک معمولی دارد) ممکن است به اندازه کافی در آب حل نشوند.

مطلب مشابه: پماد برای قارچ پوستی + معرفی 3 پماد برای درمان سریع قارچ پوستی

انواع درمان شپش سر | علائم، پیشگیری و درمان شپش سر

5. سرکه سیب

سرکه تقطیری را به آرامی روی موهای کودک خود بمالید. پس از مدتی موهای او را با آب بشویید. در این روش می توانید از سرکه سیب نیز استفاده کنید. بهتر است بعد از شست و شو، هنگام شانه زدن موها از روغن نارگیل استفاده کنید. این کار به خارج شدن شپش های مرده کمک می کند.

6. شانه زدن موهای مرطوب

یکی از روش های خانگی برای از بین بردن شپش سر، شانه زدن موهای مرطوب است. ابتدا موهای خود را مرطوب کنید و بعد به کمک یک شانه دندانه باریک آن ها را شانه کنید. هنگام شانه زدن، استفاده از نرم کننده هم می تواند موثر باشد.

موها را به چند بخش تقسیم کنید و شانه زدن هر بخش را تا جایی که دیگر شپشی دیده نشود، ادامه دهید. سه روز یک بار در طی چند هفته این کار را تکرار کنید. این روش در کنار روش های درمانی دیگر کمک می کند تا سریع تر شپش های سر از بین بروند.

7. سیب له شده

استفاده از سیب له شده هم یکی از روش های بسیار مناسب برای رفع شپش ها است، اما ممکن است کثیف کاری زیادی داشته باشد. سیب له شده را روی پوست سر و موهای خود بمالید، چند ساعت صبر کنید و سپس سر خود را بشویید.

8. رنگ مو

رنگ مو می تواند برای از بین بردن شپش های سر موثر باشد اما هیچ تاثیری در از بین رفتن رشک ها ندارد. همچنین استفاده از رنگ مو برای کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

9. فرو بردن موها در آب

با فرو بردن موهای خود در آب می توانید شپش ها را خفه کنید. البته شپش ها می توانند تا چندین ساعت بعد از فرو رفتن در آب زنده بمانند و حتی آب کلر زده ی استخر هم نمی تواند باعث از بین رفتن شپش ها شود.

10. وازلین

وازلین مانع حرکت شپش می شود و می تواند باعث خفگی شپش شود. برای استفاده از این روش، شب قبل از خواب یک لایه ضخیم از وازلین را روی پوست سر خود بمالید و بعد آن را با کلاه پلاستیکی یا حوله حمام بپوشانید. صبح با کمک روغن بچه و شانه ضد شپش شروع به خارج کردن شپش های مرده و تخم های آن ها کنید.

11. روغن شمعدانی

یکی دیگر از روش های موثر برای درمان شپش های سر، استفاده از روغن شمعدانی است. این روغن می تواند شپش ها را خفه کند. شب قبل از خواب ریشه ی موهای خود را به روغن شمعدانی آغشته کنید و تا صبح صبر کنید. شانه کردن موها و شستشوی موها باعث از بین رفتن شپش ها می شود. اضافه کردن روغن شمعدانی به شامپو نیز یک روش مناسب برای از بین بردن شپش ها است.

12. مایونز

یکی دیگر از روش های موثر درمان خانگی شپش سر، استفاده از سس مایونز است. سس مایونز می تواند باعث خفگی و از بین رفتن شپش ها شود. قبل از خواب، سس مایونز را به کل پوست سر بمالید و با استفاده از کلاه حمام روی آن را بپوشانید. هنگام صبح موهای خود را شامپو بزنید و آبکشی کنید. بعد از آبکشی با کمک شانه، شپش ها و رشک ها را خارج کنید.

13. روغن بادیان رومی

طبق تحقیقات انجام شده، روغن بادیان رومی می تواند یکی از بهترین روش های طبیعی برای از بین بردن شپش سر کودکان باشد. روغن بادیان رومی می تواند روی شپش ها را بپوشاند و باعث خفه شدن آن ها شود. در واقع روغن بادیان یکی از روش های درمان قطعی شپش است چون احتمال بازگشت شپش ها بعد از به کار بردن این روش بسیار کمتر از روش های دیگر است.

در استفاده از روغن های گیاهی باید به حساسیت برخی از کودکان به روغن ها توجه داشته باشید. اگر شما یا کودکتان نشانه های غیر طبیعی مانند خارش غیر معمول یا زخم شدن زخم سر دارید مصرف روغن را متوقف کنید و حتما با متخصص پوست برای درمان شپش سر مشورت کنید.

14. سشوار

یکی از روش های آسان برای از بین بردن شپش سر، استفاده از سشوار است. برای جلوگیری از انتقال آلودگی و شپش به افراد دیگر و لوازم خانه، بهتر است این کار را بیرون از خانه انجام دهید. البته توجه داشته باشید که این روش برای کودکان نوپا مناسب نمی باشد، چون باد گرم سشوار برای پوست سر آن ها ضرر دارد.

اگرچه باد سشوار باعث کشته شدن شپش نمی شود، اما استفاده از آن روی دور تند و داغ باعث از بین رفتن تعداد زیادی از تخم های شپش می شود. در کنار روش های درمانی دیگر، سشوار داغ می تواند تخم ها را قبل از تبدیل شدن به شپش از بین ببرد.

مطلب مشابه: درمان سریع قارچ پوستی + روش های خانگی موثر برای درمان

15. روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان خانگی فوق العاده برای شپش سر می باشد. برای استفاده از این روش باید روغن درخت چای را با آب ترکیب کنید و به موها اسپری کنید و سپس با کلاه حمام موهای خود را بپوشانید.

پس از چند ساعت موهای خود را شانه کنید و شپش های مرده را با شانه و شستشو از موها جدا کنید. از روغن درخت چای برای درمان شپش می توانید دو بار در هفته استفاده کنید. همچنین می توانید چند قطره از روغن را داخل شامپو بریزید و استفاده کنید.

16. ترکیب نمک و سرکه

ترکیب سرکه و نمک می تواند برای درمان شپش های سر بسیار موثر باشد. نمک خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و سرکه از چسبیدن رشک ها به تارهای مو جلوگیری می کند. ترکیب سرکه و نمک را روی پوست سر اسپری کنید و از شر شپش ها خلاص شوید. در پایان موهای خود را بشویید.

17. تمیز کردن خانه

علاوه بر درمان شپش سر و رشک ها از مو و پوست سر، باید خانه خود را هم به طور کامل تمیز کنید. چون ممکن است شپش ها از سر بیرون بپرند و به وسایل منزل و اسباب بازی های کودک منتقل شوند. بنابراین باید بالش، ملحفه، کلاه و حوله را بشویید و آن ها را در بالاترین دمای ممکن و با دقت خشک کنید. اسباب بازی هایی که قابل شست و شو نیستند را به مدت حداقل دو هفته در کیسه پلاستیکی در بسته قرار دهید تا مطمئن شوید تمام شپش و رشک ها از بین رفته اند.

18. روغن نارگیل

برای درمان شپش سر با استفاده از روغن نارگیل باید موهای خود را به این روغن آغشته کنید و با استفاده از یک کلاه پلاستیکی یا حوله حمام موها را بپوشانید. می توانید شب قبل از خواب این کار را انجام دهید و صبح بعد از بیدار شدن با شانه کردن مو با استفاده از شانه ضد شپش موهای خود را تمیز کنید و شپش های مرده را از موهای خود جدا کنید. برای رسیدن به نتیجه ی بهتر، دوبار در هفته این کار را تکرار کنید.

19. کندن تخم های ریز شپش

برای خارج کردن شپش سر و رشک ها می توانید از وسایل مختلفی مانند شانه های ضد شپش یا حتی بردن انگشتان خود داخل موها استفاده کنید. اگر چه ممکن است این روش وقت گیر باشد اما بهتر از استفاده از مواد شیمیایی است.

به طور کلی این روش دشوار تر و زمان بر تر از روش های دیگر است و ممکن است به اندازه ی آن ها تاثیر گذار نباشد چون تا وقتی که حتی یک تخم شپش در موها وجود داشته باشد، نمی توانید کاملا آن ها را از بین ببرید.

20. روغن چریش

چند قطره روغن چریش را به شامپوی کودک خود اضافه کنید و موهای او را با استفاده از آن بشویید. برای خارج کردن شپش های مرده از یک شانه ضد شپش استفاده کنید. باید به صورت منظم از ترکیب شامپو و روغن چریش استفاده کنید تا شپش ها به به طور کامل از بین بروند.

21. روغن اوکالیپتوس

برای درمان شپش سر با روغن اوکالیپتوس باید مانند روغن های دیگر آن را به موها بمالید و صبر کنید تا چند ساعت روی موها باقی بماند. سپس با استفاده از شانه شپش های مرده را از موها جدا کنید و موها را به خوبی آبکشی کنید.

22. آب پیاز

آب پیاز، یکی دیگر از روش های درمان خانگی شپش سر است. برای به کار بردن این روش، مقداری آب پیاز تهیه کنید و اجازه دهید تا حدود 3 تا 4 ساعت روی پوست سر شما بماند. شپش ها و رشک های مرده را با شانه ضد شپش خارج کنید و موهای خود را با شامپو به طور کامل بشویید. برای نتیجه بهتر، هفته ای دو بار این کار را تکرار کنید.

24. بنزین الکل

اگر سن کودک شما بیش از شش ماه است، می توانید از محلول بنزیل الکل برای درمان خانگی شپش سر استفاده کنید. این محلول را روی پوست سر بمالید و سپس آن را با آب بشویید. این کار را پس از یک هفته دوباره تکرار کنید تا شپش های باقی مانده که از رشک های باقی مانده روی سر بیرون آمده اند، از بین بروند. بعد از شست و شو، از شانه ضد شپش برای خارج کردن شپش های مرده استفاده کنید.

منبع: www.nhs.uk

مطالب مشابه را ببینید!