مجله تاپ‌ناز‌

شیاف پروژسترون + اطلاعات دارویی و روش استفاده از این دارو

شیاف پروژسترون

اطلاعات دارویی درباره شیاف پروژسترون

هورمون پروژسترون یکی از هورمون های زنانه مهم است که زمان بارداری بسیار اهمیت دارد. کمبود هورمون پروژسترون مشکلاتی در مورد بارداری و حفظ جنین ایجاد می کند که با استفاده از شیاف پروژسترون می توانید این مشکلات را درمان کنید.

هورمون پروژسترون یکی از هورمون های ضروری برای تولید مثل است و کمبود این هورمون می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. شیاف پروژسترون باعث درمان افسردگی بعد از زایمان، درمان سندرم پیش از قاعدگی، افزایش شانس بارداری و جلوگیری از سقطط جنین می شود و در درمان های ناباروری مانند آی دی اف هم مورد استفاده قرار می گیرد، در ادامه مطلب بیشتر با اطلاعات دارویی شیاف پروژسترون آشنا می شوید.

 

شیاف پروژسترون

شیاف پروژسترون یا سیکلوژست، هورمون های فعال زنانه پروژسترون دارد که توسط پزشک تجویز می شود و باعث جبران کمبود این هورمون در بدن زنان می شود. باید دقت داشته باشید که شیاف پروژسترون نباید در طول باردرای مورد استفاده قرار بگیرد.

روش استفاده از شیاف واژینال

برای استفاده از شیاف پروژسترون باید مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

شستن واژن 

در نحوه استفاده از شیاف واژینال ابتدا دستان خود را بشویید سپس با استفاده از یک صابون غیر معطر واژن خود را بشویید و قسمت های بیرونی مهبل و ناحیه اطراف آن به آرامی بشویید و با یک حوله کتان لطیف به آرامی ناحیه واژن را خشک کنید فقط دقت داشته باشید که اقدام به شستشوی کانال واژن خود نکنید.

آماده کردن شیاف 

حالا اپلیکاتور شیاف( ابزاری که شیاف را به وسیله آن در بدن خورد قرار می دهید) را از داخل جعبه بیرون آورید و انتهای آن را با کمک یک دست خود مابین انگشت شست و اشاره قرار دهید سپس از دست دیگر به منظور قرار دادن قرص یا کرم در ورودی آن کمک بگیرید.

 قرار گرفتن در وضعیت مناسب 

حالا پاهای خود را به عرض شانه باز کرده و یک پای خود را بر روی سکویی مانند یک صندلی کوتاه و یا توالت فرنگی قرار دهید و یا می توانید بر روی کمر دراز بکشید و زانوهای خود را جمع کنید سپس با دست غیر عامل خود لبه های واژن را باز کرده و اپلیکاتور را در دهانه آن قرار دهید.

فشار دادن شیاف به درون واژن

 در این مرحله از نحوه استفاده از شیاف پروژسترون حالا به کمک اهرم پیستون مانند اپلیکاتور شیاف را به درون واژن فشار دهید و یا می توانید از انگشت اشاره تان برای این کار استفاده کنید و تا جایی که احساس درد ندارید شیاف را به داخل فشار دهید، اگر از پیستون اپلیکاتور استفاده کردید تا وارد شدن کامل شیاف به داخل واژن پیستون را فشار دهید.

نگهداری از اپلیکاتور 

در مرحله آخر اپلیکاتور را از داخل واژن خارج کرده و در صورت استفاده مجدد آن را با آب و صابون بشویید در غیر اینصورت آن را داخل سطل زباله قرار دهید سپس دست هایتان را با آب و صابون شسته و خشک کنید حدود یک ساعت طول می کشد تا شیاف جذب بدن شود و اگر در همین زمان از جای خود بلند شوید امکان دارد احساس نشت مایع از واژن خود را داشته باشید.

مقدار و نحوه مصرف

میزان دقیق استفاده از این شیاف برای افراد یکسان نیست و باید پزشک مقدار دقیق را تجویز کند. شیاف را می توانید درون مقعد یا واژن قرار دهید، فقط قبل از استفاده باید دست خود را با آب و صابون بشویید.

نکات مهم

  • در صورت داشتن عفونت ادراری و یا به تازگی زایمان کرده اید شیاف را از راه مقعد استفاده کنید.
  • به منظور درمان ناباروری از طریق واژن شیاف را استفاده کنید.
  •  زنانی که به تازگی سقط جنین و یا سابقه سکته داشته اند از این دارو نباید استفاده کنند.
  •  در صورت داشتن هر نوع حساسیت دارویی قبل از استفاده از دارو با پزشک تان مشورت کنید.
  •  در صوت شیر دادن به کودک تان قبل از استفاده از این دارو با پزشک مشورت نمایید.
  •  در صورت داشتن خونریزی غیر عادی رحم و یا مشکلات کبدی از این دارو نباید استفاده کنید.
  • ترجیحا شب ها و قبل از خوابیدن از این شیاف استفاده کنید.
  • در صورت استفاده از کاندوم لاتکس یا دیافراگم بهتر است شیاف را از راه مقعد استفاده کنید زیرا سبب آسیب رساندن به کاندوم و در نتیجه احتمال بارداری را افزایش می دهد.

مطالب مشابه را ببینید!