مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه شیرینی گردویی عید؛ 3 نوع شیرینی گردویی و نکات مهم پخت

11587650 322

شیرینی گردویی عید جزء شیرینی های خشک به حساب می آید که هواداران مختص به خود را دارد. در کشورمان ایران همانطور که از نامش مشخص است این شیرینی خوشمزه را جهت پذیرایی در مناسبت های ویژه چون عید نوروز استفاده می کنند.

در این صورت شما می توانید این نوع شیرینی لذیذ را در منزل با توجه به نکات ساده ای تهیه کنید. بعد از درست کردن، آن را در کنار اهل منزل به صورت عصرانه با چایی نوش جان کنید.

روش پخت شیرینی گردویی عید (با زرده تخم مرغ)

885825 819

پیش از اینکه بخواهید شیرینی گردویی عید را در خانه درست کنید بایستی مواد اولیه آن را تهیه کنید.

مواد لازم برای چهار نفر

 • پودر گردو ۱۲۰ گرم
 • آرد برنج ۱۰۰ گرم
 • زرده تخم مرغ ۱ عدد
 • کره ۸۰ گرم
 • پودر قند ۱۲۰ گرم
 • دارچین ۱/۲ قاشق مرباخوری
 • مغز گردو به میزان لازم جهت تزئین

برای تهیه شیرینی گردویی عید با زرده تخم مرغ بایستی مراحل زیر را به ترتیب انجام داد:

مرحله اول

کره را از یخچال خارج نموده و بگذارید در دمای محیط اندکی نرم شود. پس از آن فر را روی دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. تا همه نواحی فر با هم هم دما شوند.

مرحله دوم

کره ای که از یخچال خارج کردید را داخل ظرفی بریزید. به آن پودر قند اضافه کنید. سپس با همزن برقی آن را به حدی هم بزنید که یکدست شود و اندکی رنگ آنها تغییر کند. بعد از آن زرده تخم مرغ را به این مواد اضافه کنید و مجدد هم بزنید تا مواد با هم به خوبی مخلوط شوند. تقریبا ۱۲ الی ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد تا مایه شیرینی شما کشدار و سفید شود.

مرحله سوم

دارچین را به ترکیب به دست آمده بیفزایید و دوباره هم بزنید. بعد از آن پودر گردو را به مایه به دست آمده اضافه کنید و با همزن به خوبی هم بزنید تا همه مواد با هم ترکیب شوند.

مرحله چهارم

در این مرحله آرد برنج را ۳ بار الک کنید تا به صورت کامل صاف شود و هیچ گلوله ای در آن وجود نداشته باشد. پس از آن، آرد برنج را به مایه شیرینی گردویی عید اضافه کنید. خوب با هم مخلوط کنید تا مایه شیرینی آماده شود. این مایه به شکل یک خمیر نرم است. می توان به آسانی با دست این مایه را در یک سمت ظرف جمع کرد.

مرحله پنجم

بعد از اینکه مایه شیرینی را تهیه کردید داخل سینی مخصوص فر کاغذ روغنی بگذارید. از مایه به دست آمده اندازه یک گردو جدا کنید و به شکل دایره ای در بیاورید. برای این کار مایه را با کف دست حالت دهید تا همانند یک دایره شود. فراموش نکنید که شیرینی های را درون سینی با فاصله قرار دهید. برای تزیین شیرینی ها بر روی هر شیرینی یک مغز گردو بگذارید. بهتر است مغز گردو را داخل شیرینی فشار دهید که پس از پخت از آن جدا نشود.

سینی شیرینی را حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در فر از قبل گرم شده بگذارید تا شیرینی ها به خوبی پخته شوند. چنانچه دوست دارید شیرینی گردویی عید اندکی خشک باشد، بایستی مدت زمان بیشتری در فر باقی بمانند.

مرحله ششم

بعد از پایان پخت، شیرینی های پخته شده را از فر بیرون آورده و بگذارید کمی خنک شوند. این شیرینی لذیذ را در ظرف سرو نمایید و با چای میل نمایید نوش جان.

مطلب مشابه: طرز تهیه شیرینی پیروک نوعی شیرینی خوشمزه و پرطرفدار در منزل

روش پخت شیرینی گردویی ساده با سفیده تخم مرغ

shirini gerdoei

برای پخت شیرینی گردویی ساده با سفیده تخم مرغ ابتدا باید مواد اولیه را تهیه کرد. این مواد عبارتند از:

مواد لازم برای تهیه شیرینی گردویی ساده

 • پودر گردو ۱۵۰ گرم
 • شکر آسیاب شده ۳۰۰ گرم
 • سفیده تخم مرغ ۱۵۰ گرم
 • سرکه سفید ۱ قاشق چای خوری
 • وانیل ۱/۴ قاشق چای خوری
 • جوش شیرین ۱/۸ قاشق چای خوری
 • آرد برنج ۱ قاشق غذا خوری
 • پودر کاکائو ۱/۲ قاشق چای خوری

طرز تهیه این شیرینی خوشمزه با سفیده تخم مرغ به شرح زیر می باشد:

مرحله اول

نخست شکر و پودر گردو را با هم در یک کاسه به خوبی ترکیب کنید.

مرحله دوم

نصفی از سفیده تخم مرغ را به ترکیب گردو و شکر بی افزایید و به خوبی با هم مخلوط نمایید تا مایه شیرینی به دست آید. پس از آن مایه شیرینی را دو بار با چرخ گوشت، چرخ کنید یا اینکه آن را داخل غذا ساز حدود ۲ الی ۳ دقیقه بریزید و مواد را با هم میکس نمایید.

مرحله سوم

در این مرحله بقیه سفیده تخم مرغ را به مواد بی افزایید و به خوبی با هم ترکیب کنید تا یک مایه چسبناک و نرم ایجاد شود. بعد از آن مایه به دست آمده را داخل یک کاسه نچسب بریزید و به مدت ۴۵ دقیقه بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید.

در این مرحله بایستی مایه شیرینی گردویی عید را به صورت مرتب هم‌ بزنید و مواظب باشید ترکیب موردنظر جوش نخورد. در پایان مدت زمان گفته شده پودر کاکائو را به مواد اضافه نموده و هم بزنید. بعد از آن گاز را خاموش نمایید و بگذارید مواد خنک شوند.

مرحله چهارم

فر را روی دمای ۱۸۰ درجه به مدت ۱۵ دقیقه روشن کنید تا گرم شود و همه نواحی آن با هم هم دما شوند. بعد از خنک شدن مایه شیرینی، جوش شیرین، وانیل، سرکه و آرد برنج را به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا یک مایه یک دست به دست بیاورید.

مرحله پنجم

در این مرحله در کف سینی مخصوص فر کاغذ روغنی بگذارید. مایه شیرینی را داخل قیف ریخته و از مواد کمی روی کاغذ روغنی بریزید. با دو تا قاشق هم می توانید این کار را بکنید. بهتر است شیرینی ها را با فاصله داخل سینی قرار دهید. سینی را حدود ۲۰ الی ۲۵ دقیقه در طبقه وسط بگذارید تا این شیرینی به خوبی پخته شود و پف نماید.

مرحله پایانی

بعد از اتمام زمان پخت، فر را خاموش نمایید، درب فر را باز کنید و سینی را بعد از ۵ دقیقه خارج کنید. با این کار به بافت و ظاهر شیرینی صدمه وارد نمی کنید.

مطلب مشابه: طرز تهیه شیرینی قرابیه، خوشمزه ترین شیرینی مجلسی تبریزی

روش پخت شیرینی گردویی عید بدون فر

پخت شیرینی گردویی عید بدون فر هم امکان پذیر است. برای این کار، زمانی که همه مواد اولیه تهیه شیرینی را آماده کردید و مایه شیرینی آماده شد، به یک قابلمه بزرگ، یک ۳ پایه فلزی، دم کنی و شعله پخش کن نیاز دارید. برای تهیه این شیرینی نخست قابلمه را روی شعله پخش کن با حرارت ملایم قرار دهید تا به صورت کامل گرم شود.

در مرحله بعدی مایه شیرینی را داخل یک سینی کوچک یا قالب کیک که داخل آن کاغذ روغنی گذاشته اند، قرار می دهید. مایه شیرینی را با قیف درون قالب کیک یا سینی شکل دهید و با فاصله کنار هم بگذارید.

در روش پخت شیرینی گردویی عید بدون فر تقریبا ۲۰ دقیقه زمان نیاز است تا شیرینی ها آماده شوند. پس از اینکه زمان پخت این شیرینی ها کامل شد شیرینی ها را با کاغذ روغنی بر روی ۳ پایه برگردانید. در این صورت بگذارید حدود ۱۰ دقیقه داخل قابلمه باقی بمانند. این نوع شیرینی برای مهمانی ها و دورهمی ها خیلی مناسب می باشد.

نکات کلیدی مربوط به طرز تهیه شیرینی گردویی عید با پف بیشتر

برای اینکه یک شیرینی گردویی عید با پف زیاد داشته باشید بایستی به نکات مهم زیر توجه نمایید:

 • بعضی از افراد جهت پف بیشتر این نوع شیرینی ها معمولا ۱/۴ قاشق چای خوری بکینگ پودر بکار می برند.
 • جهت داشتن یک شیرینی خوشمزه با پف بیشتر لازم است از زرده تخم مرغ استفاده کنید.
 • بلافاصله پس از پف کردن شیرینی گردویی، فر را خاموش کنید. ملاحظه نمایید زمانی که شیرینی آغاز به پف کردن می کند، روی شیرینی ترک ایجاد می شود و چنانچه به مدت زمان بیشتری داخل فر بماند ترک آن نیز بیشتر می شود.
 • چنانچه در فر را زودتر از زمان مورد نظر باز نمایید پف این نوع شیرینی می خوابد.
 • هر چقدر موادی که جهت تهیه شیرینی استفاده می کنید تازه تر باشند، شیرینی مورد نظر شما پف بیشتری خواهد داشت.

نکات مهم در خصوص مایه شیرینی گردویی عید

جهت داشتن شیرینی گردویی عید خوشمزه حتما باید به موارد زیر توجه نمایید:

 • پخت این شیرینی با زرده تخم مرغ معمولا رایج تر است.
 • در تهیه این شیرینی با زرده تخم مرغ، بایستی زرده تخم مرغ را ۱۲ دقیقه با هم زن، هم بزنید. با این کار بوی خام تخم مرغ از بین می رود و افزون بر این ترکیب زرده و پودر قند منسجم می شود و زمان ریختن در سینی فر از هم باز نمی شود.
 • در پخت این شیرینی با سفیده تخم مرغ دقت نمایید که به هیچ وجه نباید مایه شیرینی روی حرارت به جوش بیاید. هنگامی که مایه شیرینی بخار کند بایستی آن را از روی شعله گاز بردارید. در این مرحله بایستی مواد را به شکل رفت و برگشت توسط قاشق چوبی هم بزنید.
 • در روش پخت شیرینی گردویی با سفیده تخم مرغ حتما بایستی شکر را آسیاب کنید یا اینکه پودر قند بکار ببرید.
 • از نکات مهم در خصوص مایه شیرینی گردویی عیدی این است که پودر قند را بایستی چند بار الک نمایید تا شیرینی با کیفیتی داشته باشید.
 • دقت نمایید که تخم مرغ حتما بایستی با محیط هم دما باشد. در این صورت حدود ۳۰ دقیقه پیش از پخت شیرینی تخم مرغ و کره را از یخچال خارج نمایید.
 • در روش پخت شیرینی بدون زرده تخم مرغ می توان به جای آرد برنج از کیک اسفنجی ساده ریز شده هم استفاده نمایید.
 • میزان بکارگیری گردو و پودر قند معمولا سلیقه ای است و شما می توانید مطابق ذائقه خود این مواد را افزایش یا کاهش دهید.
 • بعضی ها به جای پودر گردو از گردوی خرد شده استفاده می کنند تا زمان میل نمودن شیرینی، مزه و بافت گردو را زیر دندان خود احساس کنند.
 • در روش پخت شیرینی گردویی عید با زرده تخم مرغ می توانید از وانیل پودری یا حتی عصاره وانیل هم استفاده کنید.
 • شما می توانید ۱/۲ قاشق چای خوری رنده پوست لیمو را به جای دارچین استفاده کنید.
 • جهت شکل دادن مایه شیرینی می توانید قیف خامه پاش یا ماسوره بکار ببرید.
 • از دیگر نکات مهم در خصوص مایه شیرینی گردویی عید که باید به آن توجه نمایید میزان استفاده از تخم مرغ می باشد. تخم مرغ سبب ترک خوردن شیرینی می شود. در این صورت جهت تهیه این شیرینی بایستی به میزان لازم تخم مرغ اضافه نمایید.
 • سرکه سفید در تهیه شیرینی گردویی حتما بکار ببرید. بکارگیری سرکه سفید در پخت این شیرینی باعث می شود که در زمان پخت به خوبی پف کند و مزه آن هم بهتر شود.

مطلب مشابه: طرز تهیه شیرینی برنجی با مایکروویو شیرینی سنتی خوشمزه

مطالب مشابه را ببینید!