مجله تاپ‌ناز‌

شیوه های موثر لاغری و تناسب اندام

تناسب

راه های موثر برای لاغری و زیبایی اندام

۱. تکان بخورید

اینطور فکر نکنید که تمرین شما، به تنهایی می‌تواند کمک کند وزنتان را کم کنید و خوش اندام شوید! درست است که باید روزی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت را در باشگاه سپری کنید، اما این دلیل نخواهد شد که ۶ تا ۱۰ ساعت باقیمانده را بنشینید و هیچ تکانی به خودتان ندهید!

باید با انجام کارهایی مثل استفاده از پله ها یا پارک کردن اتومبیلتان دورتر از محل کار و غیره، بیشتر راه بروید و فعال باشید. هرچه بیشتر تکان بخورید، بیشتر هم خواهید سوزاند!

 

۲. با وزنه تمرین کنید

خانم‌ها هم باید همچون مردان با وزنه‌های سنگین تمرین کنند. تمرین با وزنه باعث پارگی فیبر عضلات شده و بدنتان مجبور می‌شود تا برای ریکاوری و ترمیم بافت ماهیچه‌ها انرژی مصرف کند.

یک جلسه‌ی تمرین با وزنه، تا ساعت‌ها پس از ورزش، میزان سوخت و ساز شما را افزایش خواهد داد. همچنین بدنتان را تهییج خواهد کرد تا هورمون‌های آنابولیک یا رشد را آزاد کند، در نتیجه چربی‌سوزی تان سرعت خواهد گرفت.

 

۳. بیش از اندازه تمرین کاردیو انجام ندهید

درست است که تمرینات کاردیو برای کاهش وزن خوبند، اما کاردیوی بیش از اندازه هم متابولیزم بدنتان را کند خواهد کرد. بر روی تمرینات کاردیوی شدید تمرکز کنید و اکثر زمان اختصاص داده شده به باشگاهتان را بجای دویدن یا دوچرخه زدن، با وزنه تمرین کنید.

 

۴. بیش از اندازه کاهش ندهید

آیا می‌دانستید که رژیم‌های کم کالری یا کم کربو، سوخت و ساز بدنتان را کند می‌کنند؟ شاید مقداری چربی بسوزانید، اما بخاطر کندی متابولیزمتان، دوباره تمام وزنی که کم کرده‌اید بر خواهد گشت!

این اتفاق بدین دلیل است که بدن شما دارای یک غریزه‌ی طبیعی برای بقاست. بدین صورت که وقتی شما به اندازه‌ی کافی غذا نخورید یا برنامه‌ی غذایی متعادلی نداشته باشید وارد عمل خواهد شد و سوخت و سار بدنتان را پایین خواهد آورد.

اگر می‌خواهید کربوهیدرات یا کالری برنامه‌ی غذایی‌تان را کاهش دهید، این کار را به آرامی انجام دهید و برای تقلب در رژیمتان هم هفته‌ای یکبار وقت بگذارید تا متابولیزم بدنتان به کارش ادامه دهد!

 

۵. تقلب

در روابط زناشویی تان نه، اما در رژیمتان تقلب کنید! تحقیقات اثبات کرده‌اند که هر از چند گاهی یک وعده‌ی غذایی متقلبانه داشتن (یعنی وعده‌هایی که پر کالری، پر کربوهیدرات یا پر چربی هستند) می‌توانند بدون اینکه به رژیم شما صدمه وارد کنند، سوخت و ساز بدن شما را مشتعل نگاه دارند!

پس هفته‌ای یکبار از وعده‌های غذایی متقلبانه لذت ببرید. همین کار کندی متابولیزمی که بواسطه‌ی رژیم صورت می‌گیرد را خنثی خواهد کرد.

 

۶. بیشتر بخورید

در این مورد، ما درباره‌ی حجم بیشتر غذا خوردن حرف نمی‌زنیم، بلکه منظورمان تنوع غذایی است. متوسط آمریکایی ها تنها حدود ۲۰ نوع غذا می‌خورند، اما اشخاصی که بیشتر عمر می‌کنند چیزی بیش از ۲۰۰ نوع غذا در برنامه‌ی غذایی‌شان دارند. اکیناوا ها، اشخاصی هستند که بیشترین عمر را در دنیا دارند، آنها حدود ۴۰۰ غذای مختلف مصرف می‌کنند!

درست است که خوردن سالاد سبزیجات شروع خوبی است، اما وقتش رسیده که مرزها را بشکنید و غذاهای جدیدی را برای افزودن به منوی خورد و خوراکتان پیدا کنید. به کمتر از ۱۵۰ نوع غذای مختلف هم قانع نشوید!

 

۷. آب رسانی

نوشیدن آب، کلید مشتعل نگاه داشتن متابولیزم است. اگر به بدنتان آب نرسانید، نرخ سوخت و ساز بدنتان کند خواهد شد. پس لااقل کمتر از ۴ لیتر در روز آب ننوشید. البته که آنچه که بصورت آبمیوه، قهوه یا چای می‌نوشید را نباید حساب کنید!

 

۸. رژیم گرفتن را متوقف کنید

بین رژیم گرفتن و سالم خوردن تفاوتی وجود دارد. اگر در حال حاضر یک برنامه‌ی غذایی را رعایت می‌کنید اما وزنتان کم نمی‌شود، مدتی به خودتان استراحت دهید، سپس سالم غذا خوردن را آغاز کنید.

کالری برنامه‌ی غذایی‌تان را مقدار کمی کاهش دهید و مصرف غذاهایتان را متعادل کنید (مثلا ۵۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین و ۲۰ درصد چربی) و بیشتر هم ورزش کنید. در اینصورت زمان زیادی نخواهد گذشت که سوخت و سازتان دوباره روبراه خواهد شد.

مطالب مشابه را ببینید!