مجله تاپ‌ناز‌

صفر تا صد تحصیل در آلمان

صفر تا صد تحصیل در آلمان

راه های مختلفی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد. “تحصیل در آلمان” یکی از مهمترین و البته محبوبترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد. در صورتی که شرایط لازم و نیز تمکن مالی کافی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را داشته باشید، تعلل نکنید. البته در این بین داشتن مدرک زبان مورد نیاز را فراموش نکنید. اگر شما هم قصد “تحصیل در آلمان” را دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در این مطلب هر آنچه لازم است درباره مهاجرت به آلمان از طریق آلمان بدانید، اشاره خواهیم کرد.

درباره سیستم آموزشی در آلمان

صفر تا صد تحصیل در آلمان

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی و عضو حوزه شینگن است که از نظر رفاهی و کیفیت سیستم آموزشی و زندگی در بهترین جایگاه ها قرار دارد. سیستم آموزشی آلمان در سطح جهان دارای رتبه های برتر است از همین رو بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت اولین گزینه خود را آلمان انتخاب می کنند. مهاجرت از طریق تحصیل بهترین روشی است که هر فردی می تواند انتخاب کند. از آنجا که تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان یا بسیار کم هزینه است از همین رو کافی است با ترجمه مدارک برای مهاجرت تحصیلی به آلمان و نیز دریافت مدرک معتبر زبان قدم اول را در مسیر دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی این کشور بردارید. نکته مهمی که لازم است بدانید اینکه ترجمه مدارک خود را باید به دارالترجمه آلمانی معتبر بسپارید.

تحصیل در سیستم آموزشی آلمان مزایای زیادی برای مهاجران دارد که مهمترین آن ها عبارت است از:

 • برخورداری از فاند تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور
 • امکان اقامت 18 ماهه در این کشور پس از فارغ التحصیلی و پیدا کردن کار
 • امکان دریافت اقامت دائم آلمان پس از تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری
 • امکان انجام کار دانشجویی در طول دوره تحصیلی و تامین هزینه های زندگی در این کشور
 • اعتبار بالای ویزای آلمان برای دانشجویان و تسهیل سفر به کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا

مراکز آموزش عالی آلمان به چند دسته تقسیم می شود که دانشجویان خارجی این امکان را دارند که برای ادامه تحصیل خود هر کدام از این موارد را انتخاب کنند. از مهمترین مراکز علمی این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مراکز دانشگاهی برای تحصیل در دوره کارشناسی تا دکتری
 • دانشگاه های علمی کاربردی
 • دانشگاه های هنر و موسیقی

برای اینکه بتوانید در آلمان ادامه تحصیل دهید، لازم است اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید تا در این مسیر بتوانید به موفقیت برسید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از آلمان

یکی از مهمترین مواردی که لازم است درباره تحصیل در آلمان بدانید، مراحلی است که باید برای دریافت پذیرش طی کنید. این مراحل اگر به درستی و با دقت طی شود، فرد می تواند امیدوار باشد که بدون دردسر پذیرش تحصیل را اخذ کند. اولین مرحله در این مسیر برنامه ریزی است. به هیچ عنوان بدون برنامه ریزی و آماده سازی مدارک لازم نمی توانید برای دریافت پذیرش اقدام کنید. پس از آن لازم است دانشگاه های هدف خود را در کشور مقصد مشخص کنید. با آماده سازی مدارک و ترجمه آن توسط دارالترجمه آلمانی، اخذ مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی متناسب با شرایط دانشگاه مورد نظر می توانید فرایند درخواست پذیرش را شروع کنید. در صورتی که مانعی پیش رو نداشته باشید، پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت آلمان وقت بگیرید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان

صفر تا صد تحصیل در آلمان

تحصیل در دانشگاه های آلمان این مزیت را برای افراد به همراه دارد که بتوانند پس از دوران فارغ التحصیلی برای دریافت کار و تغییر ویزای کاری در این کشور اقدام کنند. در این صورت فرد پس از 5 سال کار در آلمان می تواند موفق به دریافت اقامت دائم این کشور شود. از همین رو فرد باید شرایط خاصی را دارا باشد تا بتواند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کند. از مهمترین شرایط دریافت ویزای

تحصیلی آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بررسی معدل و مدارک تحصیلی فرد و معادل سازی و تایید آن توسط نهادهای مربوطه در آلمان
 2. داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B1 یا زبان انگلیسی آیلتس 6.5
 3. داشتن گواهی تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی آلمان

پس از آنکه با شرایط تحصیلی در این کشور آشنا شدید و حائز آن بودید، نوبت به آماده سازی و گردآوری مدارک می رسد. تمامی مدارکی که باید برای ارائه به سفارت آماده کنید، باید حقیقی و ترجمه رسمی شود. مهمترین مدارکی که باید در این مورد آماده کنید، عبارت است از:

 • ارائه ترجمه رسمی مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات
 • ارائه مدارک هویتی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی به تناسب شرایط دانشگاه مورد نظر
 • ارائه اسناد و مدارک اثبات تمکن مالی
 • ارائه بیمه دانشجویی
 • نامه تاییدیه استاد سوپروایزر برای مقطع دکتری
 • داشتن دو توصیه نامه

هزینه تحصیل در آلمان

صفر تا صد تحصیل در آلمان

یکی از مهمترین مزایای تحصیل در آلمان هزینه کم یا رایگان بودن آن است. از همین رو سالانه دانشجویان زیادی از اقصی نقاط دنیا برای تحصیل در دانشگاه های معتبر آلمان درخواست ویزا می دهند. البته اگر فرد برای تحصیل در مقطع تحصیلی دبیرستان یا پایین تر قصد تحصیل در مدارس این کشور را داشته باشند، باید سالانه 16 هزار یورو پرداخت کنند. شهریه دانشگاه های این کشور رایگان یا رقم ناچیزی حدود 200 یورو در هر ترم است. مابقی هزینه های تحصیل دانشجویان را دولت، خدمات و مدیریت دانشجویی پرداخت می کنند.

نتیجه گیری

آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته عضو اتحادیه اروپا دارای سیستم آموزشی استاندارد و بسیار با کیفیتی است. علاوه بر اینکه امکان تحصیل رایگان و اقامت دائم برای مهاجران نیز از این طریق فراهم است. از همین رو اگر شما هم قصد دارید از این طریق به آلمان مهاجرت کنید، کافی است شرایط تحصیل را در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور داشته باشید. پس از آن با دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان و ارائه مدارک ترجمه شده معتبر برای دریافت ویزا اقدام کنید. دارالترجمه رسمی رنسانس یکی از موسسه های معتبر ترجمه رسمی در کشور است که شما می توانید تمامی مدارک مهاجرتی خود را برای ترجمه معتبر و استاندارد به مترجمان آن بسپارید.

مطالب مشابه را ببینید!