ضدعرق ها بهترند یا دئودرانت ها برای بهداشت زیر بغل بهتر است؟

ضدعرق ها بهترند یا دئودرانت ها برای بهداشت زیر بغل بهتر است؟

ضد عرق ها شاید باعث خوشبو شدن و خشک نگه داشته شدن زیر بغل شوند ولی طی تحقیقاتی که انجام شده، معلوم شده که ضد عرق ها باعث اختلال در جمعیت باکتری های زیر بغل می شوند.

ضدتعریق ها و دئودرانت ها – کدام بهتر است؟

پژوهشگران می‌گویند هنوز روشن نیست که این اختلال می‌تواند عوارض وخیمی در پی داشته باشد یا برعکس،‌حتی سودمند باشد، اما این یافته‌ها که دوم فوریه در مجله «پی‌یر» منتشرشده،‌ پرسش‌های بیشتری را پیرامون روش‌های زندگی مدرن و تغییراتی که در «میکروبیوم» انسانی ایجاد می‌‌کنند، مطرح می‌کند. جولی هوراث، سرپرست این تحقیق و مدیر آزمایشگاه تحقیقاتی ژنومیک و میکروب‌شناسی در موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی می‌گوید: «نکته اصلی این تحقیق، بد جلوه دادن ضدتعریق‌ها نیستهر ماده‌ای که روی پوست قرار می‌گیرد، از لوسیون‌ها و لوازم آرایش گرفته تا صابون و آب می‌تواند باعث تغییراتی در جمعیت میکروبی بدن شود. عوامل دیگری نیز مانند سن، جنسیت و قرار گرفتن در معرض آفتاب دراین‌‌باره تاثیرگذار هستند.

گروه تحقیقاتی هوارث، 17 داوطلب را برای یک آزمایش 8 روزه به کار گرفتند. 7 نفر از این مردان و زنان به‌طور مرتب از ضدتعریق‌ها و 5 نفر از ضدبوها یا دئودرانت‌ها استفاده می‌کردند و 5 نفر دیگر از هیچ محصولی استفاده نمی‌کردند. روز اول همه این افراد براساس روال معمول خود به بهداشت شخصی‌شان پرداختند، اما از روز دوم تا ششم همه آنها از محصولات اختصاص‌یافته برای زیر بغل خودداری و در 2 روز آخر همه این افراد از ضدعرق‌ها استفاده کردند. محققان دریافتند سوآب‌های گرفته‌شده از زیر بغل استفاده‌کنندگان از ضدتعریق‌ها، در مقایسه با سایر کاربرانی که از دئودورانت استفاده می‌کنند یا از هیچ چیزی استفاده نمی‌کنند، دارای باکتری کمتری است، در حالی ‌که در نمونه‌های استفاده‌کنندگان از دئودورانت بیش از سایرین باکتری وجود داشت.

کارشناسان می‌گویند تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود. همچنین باید به محدودیت‌های این تحقیق شامل شمار کم داوطلبان و انتخاب تصادفی دوره 8 ‌روزه توجه کرد.

مطالب مشابه را ببینید!