مجله تاپ‌ناز‌

طبیعت زیبای جزیره کیش در تور های آن

جزیره کیش در بخش جنوبی کشور ایران قرار دارد و دارای هوای گرم و خشک است اما در این جزیره تنوع گیاهی و جانوری بسیار زیادی وجود دارد که هم برای طبیعت گردان و هم پژوهشگران جالب توجه می باشد.

در کشور هایی که دارای مناطق این چنینی که از نظر طبیعی شایان توجه هستند برخوردار می باشند پارک های حیات وحش ایجاد می شود تا هم گردشگران و پژوهشگران از دیدن مناظر طبیعی لذت ببرند و هم این که به جانوران و بافت گیاهی آسیبی نرسد. در ایران با توجه به تنوع جانوری و گیاهی در نقاط مختلف پارک های حیات وحش زیادی ایجاد شده است از آن جمله پارک حیات وحش کیش و پارک طبیعت کیش است. در این جا به معرفی آنها می پردازیم.

 

طبیعت زیبای جزیره کیش در تور های آن

پارک طبیعت کیش

این پارک در تور کیش با امکانات گوناگون به عنوان یکی از پارک های کرانه های شرقی سواحل کیش در فضایی به وسعت 35 هزار متر مربع احداث شده است. در پارک طبیعت کیش نزدیک به شش هزار متر مربع فضای سبز با انواع گونه های گیاهی بومی منطقه به وجود آمده است.

علاوه بر این فضای سبز نور پردازی بسیار زیبا آن هم بدون نصب تیر چراغ برق که با ایجاد ترکیبی از نور و سایه توانسته جلوه های بصری زیبایی به شهروندان و گردشگران ارائه کند بسیار جالب است. در مجموعه گذر طبیعت با طراحی صندلی ها و جایگاه استراحت متناسب با فضای پارک سایه بسیار گسترده ای ایجاد شده از چتر پهن شاخه های درختان انجیر معابد، فضایی همراه با آرامشی لذت بخش برای استراحت مسافران به همراه خانواده هایشان فراهم سازد تا آنها هر چه بیشتر بتوانند از زیبایی های طبیعت لذت ببرند و احتیاجی به این نداشته باشند که برای ایجاد استراحتگاه به درختان و فضای سبز آن منطقه صدمه بزنند.

طبیعت زیبای جزیره کیش در تور های آن

به این صورت هم مردم بیشتر با طبیعت آشنا می شوند و هم کمتر به آن خسارت می زنند. نکته جالب این که در پارک طبیعت کیش مقداری وسایل بازی برای بچه های پنج تا دوازده سال در نظر گرفته شده است. همچنین بخشی از پارک به محلی برای بازی های ماسه ای تبدیل شده که امکانات گوناگونی را برای کودکان دلبند شما به وجود آورده اند.

ضمنا در این پارک فضایی به عرض شش و نیم متر با استفاده از مصالحی که ضرری برای محیط زیست پارک نداشته باشد و با آن سازگار باشد بخش خاصی برای نصب دستگاه های ورزشی ایجاد کرده اند. پارک طبیعت کیش دارای بخش های گوناگونی می باشد که در نوع خود بسیار جالب و جذاب است.

یکی از این بخش ها باغ پرندگان، آهوان و لاک پشت ها است که15 مجسمه از جنس فایبرگلاس از انواع پرندگان بومی و غیر بومی، لاک پشت ها و آهوان ساخته شده و در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است. علاوه بر این مطالبی که گفته شد، قسمتی هم به عنوان باغ ایرانی، آبنمای مرجانی با الگوگیری از مرجان های زیبایی که در خلیج فارس وجود دارد ساخته شده است. این آبنما برای نمایش انواع گونه های مرجان ها در دو حوضچه ساخته شده است.

طبیعت زیبای جزیره کیش در تور های آن

پارک حیات وحش کیش

به گزارش سفر باتو ، عملیات اجرایی این پارک از نیمه دوم سال نود و پنج به کار افتاده است. همان طور که گفته شد هدف از ایجاد این گونه پارک ها ایجاد محدوده امن برای جانوران می باشد. پارک حیات وحش کیش هم ضمن درست کردن محدوده های امنی برای آهوهای این جزیره، جاذبه های گردشگری طبیعی یا همان طبیعت گردی را ایجاد کرده است.

این پارک در زمینی به بزرگی 200 هکتار در محدوده جنوبی فرودگاه جزیره کیش ساخته شده است. با توجه به این که پارک حیات وحش کیش از نظر اندازه و گستردگی بی سابقه در کشور مراحل انتخاب مشاور به دقت زیادی انجام شد.

با توجه به شرایط اقلیمی جزیره کیش و راهکارهای افزایش جذابیت پارک برای گردشگران حفظ شرایط طبیعی منطقه و هویت واقعی آن فراهم کردن امکانات حضور گردشگران در پارک، مد نظر کارشناسان است. طراحی اکولوژیک برای زیست آهوها، جذب پرندگان برای زندگی در این پارک و افزایش تنوع زیستی اهدافی است که طراحان پارک به دنبال آن بوده اند.

طبیعت زیبای جزیره کیش در تور های آن

در نهایت پارک حیات وحش کیش با تلفیق دو پیشنهاد “سافاری پارک” و “اکو پارک” طراحی شده است. در این پارک زیبا و بزرگ که از انواع جانوران بومی در آن موجود می باشد، گردشگران می توانند در میان جنگل های بکر و دست نخورده جزیره زیبای کیش که از صد ها اصله درخت کهنسال کهور ایرانی تشکیل شده است به تماشای حیات وحش این جزیره زیبای مرجانی بپردازند. در این مجموعه فضایی نیز برای آموزش و پالایش روانی کودکان از طریق انس با طبیعت در نظر گرفته شده است.

جهت تامین آب برای آبیاری و ایجاد برکه از روش های سنتی استفاده می شود. این کار برای بالاتر بردن تطابق پارک با شرایط محیط زیست بسیار موثر است. در سال شصت و سه سی راس آهو به جزیره کیش منتقل شد. با توجه به نبود شکارچی و آب و هوای مناسب و تغذیه دستی تعداد آهوها در حال حاضر به بیش از 750 راس رسیده است. مشاهده این آهوهای آزاد در جزیره زیبای کیش می تواند یکی از بهترین جاذبه های گردشگری باشد.  / پایان رپورتاژ آگهی /

مطالب مشابه را ببینید!