مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه شلغم و عسل برای درمان سرماخوردگی با 4 روش

معجون شلغم با عسل و یا عسل در شلغم یکی از درمان های خوب برای سرماخوردگی و درمان گلودرد است. در این بخش 4 روش برای تهیه شلغم با عسل را به شما آموزش می دهیم.

شلغم یکی از سبزیجات با طبع گرم است و خواص زیادی دارد و می تواند معجزه آسا باشد. از قدیم شلغم را به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی استفاده می کردند و از آن برای درمان سرماخوردگی به روش های مختلف استفاده می کردند. اگر زیاد به داروهای شیمایی علاقه ندارید می توانید این معجون عسل و شلغم را تهیه کنید و در خانه استفاده کنید و از خواص دارویی آن بهره مند شوید. از این معجون می توانید برای کودک هم استفاده کنید.

مواد مورد نیاز برای تهیه معجون شلغم و عسل برای سرماخوردگی

شلغم 4 عدد و عسل 4 قاشق مربا خوری

طرز تهیه معجون شلغم و عسل

برای تهیه شلغم و عسل و یا معجون عسل در شلغم، در ابتدا شلغم را بشویید و پوست بگیرید. داخل شلغم را با قاشق خالی کنید. درون هر کدام از شلغم ها را با یک قاشق مرباخوری عسل پر کنید و دقت کنید که لب به لب پر نشود.

حالا شلغم ها را درون یک ظرف مناسب مانند ظرف پیرکس که حمل حرارت داشته باشد یا قابلمه ای با دیواره بلند قرار بدهید. درب ظرف را بگذارید. حالا یک ظرف دیگر مانند قابلمه را تا نصف آب بریزید و ظرف حاوی شلغم را درون آن قرار دهید.

طرز تهیه شلغم و عسل برای درمان سرماخوردگی با 4 روش

می توانید که شلغم را مستقیم درون آب قرار دهید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید و شعله را خیلی کم کنید. حدود 2 ساعت بعد، شعله را خاموش کنید و اجازه دهید شلغم خنک شود.

وقتی شلغم ها خنک شد، مایع درون آن را درون لیوان بریزید. حالا از این معجون عالی در 3 روز میل کنید تا اثر شفابخش آن را به چشم ببینید.

طرز تهیه شلغم و عسل برای درمان سرماخوردگی با 4 روش

نکاتی در مورد معجون شلغم و عسل

پس از اینکه مایع درون شلغم را خالی کردید، خود شلغم شیرین شده را هم می توانید میل کنید. به محض اینکه نخستین علائم سرفه های ناشی از سرماخوردگی را متوجه شدید، مصرف این داروی طبیعی را هم شروع کنید تا زودتر به نتیجه برسید.

برای بعضی از سرفه های خلط دار، دوره شلغم درمانی طولانی تر خواهد بود. شلغم سرشار از آنتی بیوتیک است و اگر هر روز آن را استفاده کنید، دچار سرماخوردگی عفونی نمی شوید.

روش دوم تهیه معجون

در روش دوم تهیه معجون سرماخوردگی عسل در شلغم فقط کافی است سر یک شلغم بزرک را با چاقو جدا کنید. درون شلغم را با اسکوپ یا قاشق خالی کنید. درون آن حدود 2 قاشق غذاخوری عسل بریزید و آن را روی یک لیوان بگذارید.

یک شب تا صبح شلغم را بر روی شوفاژِ گرم بگذارید. صبح روز بعد، آب شلغم و عسل را با هم ترکیل کنید و درون یک لیوان خالی کنید و در روز 2 تا 3 بار آن را میل کنید.

روش سوم تهیه معجون ضد سرماخوردگی عسل و شلغم
در روش سوم شلغم را بشویید و بدون اینکه پوست آن را بگیرید، سر شلغم را جدا کنید. درون آنها را مانند دو روش قبلی خالی کنید ولی مواظب باشید که بدنه شلغم دچار پارگی نشود.
درون هر کدام از شلغم ها یک قاشق مرباخوری عسل بریزید و آن را خوب به دیواره های شلغم بمالید.
شلغم را درون ظرفی به صورت ایستاده قرار دهید و آنها را به مدت 1 شب تا صبح، درون یخچال قرار دهید.
روز بعد مایع جمع شده درون شلغم را مانند دارو، سه وعده در روز میل کنید. خود شلغم را هم می توانید میل کنید و یا اینکه از آنها برای تهیه سوپ شلغم استفاده کنید. همین کار را با استفاده از کمی شکر هم می توانید انجام بدهید.
استفاده از روش‌های درمان طبیعی و خانگی در بسیاری از موارد نسبت به درمان‌های دارویی، طولانی‌تر اما کم‌خطر و بی‌عارضه‌تر خواهد بود. امیدواریم از این روش‌های ساده و مفید نهایت استفاده را برده و در صورت ابتلا به سرماخوردگی، از این درمان خانگی مفید استفاده کنید.

شلغم چه فایده ای برای سرماخوردگی دارد؟

آنتی بیوتیکی که در شلغم وجود دارد می تواند مقاومت بدن را در مقابل بیماری های ویروسی و عفونی بیشتر کند. ترکیبات میکروب کش و ضد عفونی کننده ای دارد که باعث التیام علائم زکام و سرماخوردگی می شود و از ابتلا به آنها جلوگیری می کند. شلغم خلط آور، درمان کننده سرفه خشک، گلو درد، ملین سینه و التیام دهنده تنگی نفس است و به صورت کلی می تواند ریه را پاک کند و با لینت ملایم روده ها، سموم و میکروب ها را از بدن خارج کند.

بهتر است که شلغم را به صورت آب پز یا بخار پز استفاده کنید. این کار باعث التیام سردردهای ناشی از سرماخوردگی می شود و باعث می شود که ریه و مجاری تنفسی از خلط های مسدود کننده پاک شوند. شلغم باعث رفع گرفتگی بینی و باز شدن سینوس ها می شود. با قرقره کردن آب نمک می توانید گلودرد را بهبود دهید.

مطالب مشابه را ببینید!