مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه چیپس خانگی مرحله به مرحله (چیپس سرکه نمکی و فلفی)

طرز تهیه چیپس خانگی مرحله به مرحله (چیپس سرکه نمکی و فلفی)

چیپس یکی از خوشمزه ترین خوراکی ها برای همه افراد در تمام سنین می باشد. اغلب اوقات که افراد هوس میان وعده می کنند هیچ انتخابی بهتر و خوش طعم تر از چیپس ترد و نمکی نیست. اما این میان وعده هر اندازه خوش طعم و دوست داشتنی باشد باز هم دارای مضراتی می باشد. بهتر است در این مواقع به جای چیپس های آماده و ناسالم از چیپس خانگی استفاده شود.

چیپس خانگی بسیار مطمئن تر و سالم تر می باشد. زیرا در تهیه آن از مرغوب ترین مواد اولیه و روغن استفاده می شود. تهیه سالم این خوراکی خوش طعم و دوست داشتنی از مواردی است که همه ی افراد لازم است آن را یاد بگیرند. زیرا از پر طرفدارترین خوردنی های دنیا است و مصرف روزانه بیشماری دارد. با یادگیری طرز تهیه خانگی آن می توان از عوارض بعد از مصرف آن کاست.

images 3

مواد مورد نیاز برای تهیه چیپس خانگی

 • سیب زمینی: دو عدد بزرگ
 • جعفری: یک قاشق غذا خوری خورد شده
 • نمک: به اندازه دلخواه
 • فلفل سیاه: به اندازه دلخواه
 • روغن سرخ کردنی: به مقدار کافی (بستگی به ظرفی دارد که چیپس در آن سرخ می شود.)

تهیه چیپس خانگی مرحله به مرحله

20160612ez zsir nassolj buntudat nelkul5

مرحله اول

برای تهیه چیپس خانگی ابتدا باید دو عدد سیب زمینی بزرگ تهیه شود. سپس سیب زمینی ها پوست گرفته شده و شسته شوند. درون یک ظرف بزرگ آب سرد ریخته و چند عدد یخ اضافه شود. در این مرحله سیب زمینی ها درون آب سرد قرار داده شود. بعد از چند دقیقه سیب زمینی ها از داخل آب خارج شود.

سپس با یک چاقوی تیز به صورت یک دست و نازک خورد شود. برای این کار می توان از چیپس کن، رنده نیز می توان استفاده نمود. برخی از افراد نیز از خرد کن برای این کار می توان استفاده نمود. انواع شابلون چیپس در بازار وجود دارد که می توان برای خورد کردن سیب زمینی از آن استفاده نمود.

مرحله دوم

سیب زمینی هایی که در مرحله اول به صورت ورقه ای خورد شدند را در این مرحله باید شست. سیب زمینی ها بعد از ورقه شدن باید درون آب بسیار سرد همراه با چند قطعه یخ قرار گیرد. چهل تا چهل و پنج دقیقه زمان لازم است که سیب زمینی های ورقه ای سفت شوند. قبل از آب کشی سیب زمینی ها حتما چک شوند که بافت آن ها کاملا سفت شده باشد.

مرحله سوم

بعد از سفت شدن بافت سیب زمینی ها با آب سرد آبکش شود. سپس سیب زمینی ها بر روی دستمال ریخته شده تا آب اضافی آن گرفته شود. افراد باید دقت کنند که در هنگام آبکش کردن سیب زمینی ها بر روی آن ها آب باز نشود. باید سیب زمینی ها درون آبکش ریخته شود تا آب آن ها گرفته شود سپس با دستمال نیز کاملا خشک شوند.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم سیب زمینی های ورقه ای با نمک و فلفل مخلوط شود. البته برخی از افراد فلفل و نمک را در هنگام سرخ کردن اضافه می کنند. در این مرحله درون قابلمه کوچک یا تابه به اندازه افی روغن ریخته شود. روغن باید به مقداری باشد که سیب زمینی ها درون آن شناور باشند. بهتر است برای سرخ کردن چیپس از یک قابلمه یا روغن داغ کن کوچک استفاده شود. زیرا در این قابلمه ها با حجم کمی روغن می توان مقدار بیشتری سیب زمینی را درون روغن، شناور و سرخ کرد.

مرحله پنجم

در این مرحله افراد باید اجازه دهند روغن به مقدار کافی داغ شود. سپس مقدار کافی از سیب زمینی به داخل روغن ریخته شود. اندازه سیب زمینی باید با توجه به روغن و ظرف انتخاب شود. بعد از اضافه کردن سیب زمینی به روغن اجازه داده شود که سیب زمینی ها به طور کامل سرخ شده و طلایی شوند.

زمانی که چیپس ها طلایی شدند باید با کمک یک توری یا الک فلزی از داخل روغن خارج شوند. برای گرفتن روغن اضافی آن می توان از دستمال حوله ای یا دستمال کاغذی ضخیم استفاده نمود. به این صورت که همه چیپس ها بر روی پارچه قرار گیرند تا روغن خود را به پارچه پس دهند.

مرحله ششم

بعد از این که روغن اضافه چیپس ها گرفته شد، از روی پارچه جمع شوند و داخل ظرف مورد نظر قرار داده شود. برای خوش طعم و خوش مزه تر شدن چیپس ها به آن جعفری خورد شده اضافه شود. برخی از افراد برای طعم دار کردن چیپس ها از پودر آویشن نیز استفاده می کنند. می توان چیپس را با انواع سس یا ماست موسیر سرو نمود.

مطلب مشابه: طرز تهیه 19 غذای حاضری و سالم | انواع غذاهای سریع و ساده

نکات مهم در تهییه چیپس خانگی

potato chips.jpg

برای سرخ کردن چیپس های خانگی حتما از روغن مرغوب و تمیز استفاده شود. در صورت امکان بهتر است از برند های معروف روغن استفاده شود. بهتر است در سرخ کردن سیب زمینی ها از روغن سرخ کردنی استفاده شود. زیرا روغن های خوراکی و جامد سیب زمینی را نرم می کنند. علاوه بر این روغن های سرخ کردنی کمتر به چیپس ها جذب می شوند. این روغن ها چیپس را خشک و ترد می کنند.

بهتر است هر بار حجم کمی از سیب زمینی داخل روغن ریخته شود تا به هم نچسپند و بهتر سرخ شوند. بهتر است روغن قبل از اضافه کردن سیب زمینی کاملا داغ شود تا چیپس ها به سرعت سرخ شوند. هرچه سیب زمینی بیشتر درون روغن باقی بمانند، روغن بیشتری نیز جذب می کند. برخی از افراد دوست دارند سیب زمینی را با پوست سرخ کنند. در این حالت بهتر است سیب زمینی ها به خوبی با فرچه تمیز شوند.

چیپس نمکی خانگی در فر یا هواپز چگونه تهیه می شود؟

برای تهیه چیپس خانگی در هواپز یا فر لازم است تمام دستورالعمل های بالا به ترتیب انجام شود. چند دقیقه قبل از قرار دادن سیب زمینی ها درون فر لازم است که فر با دمای دویست درجه گرم شود. درون سینی فر با کاغذ شیرینی پزی پوشانده شود. سپس به کمک اسپری روی کاغذ روغن پاشیده شود.

ورقه های سیب زمینی که کاملا خشک شده و آب آن گرفته شده است درون یک کاسه ریخته شود. سپس به آن چند قاشق روغن زیتون و نمک اضافه شود و کاملا مخلوط گردد. در این مرحله سیب زمینی های ورقه ای به صورت مرتب بر روی کاغذ شیرینی و داخل سینی فر چیده شود. سپس به مدت ده دقیقه درون فر قرار داده شده تا کاملا برشته و طلایی شود.

دلیل نرم شدن سیب زمینی ها چیست؟

چرا سیب زمینی ها ترد و خشک نمی شوند؟ به طور کلی در دو حالت سیب زمینی ها نرم می مانند و طلایی نمی شوند. دلیل اول مربوط به این است که سیب زمینی ها قبل از سرخ شدن خشک نشده اند. افراد باید توجه کنند که حتما سیب زمینی ها را بعد از خارج کردن از آب و یخ کاملا خشک کنند.

حالت دوم مربوط به زمانی است که چیپس ها از روغن خارج می شوند. در این حالت باید چیپس ها درون توری یا بر روی پارچه ریخته شوند تا روغن اضافه آن گرفته شود. اگر روغن آن گرفته نشود چیپس ها بعد از چند دقیقه کاملا نرم می شود. پس تا هنگام خشک و سرد شدن چیپس ها نباید آن ها را بر روی هم قرار داد.

مطلب مشابه: آموزش طرز تهیه قارچ و پیاز یک غذای خوشمزه و مقوی و سالم

طرز تهیه چیپس خانگی با طعم سرکه نمکی

chips

مواد لازم

 • سیب زمینی چهار عدد
 • سرکه چهار قاشق غذا خوری
 • بکینگ پودر یک قاشق غذا خوری
 • نمک به مقدار لازم
 • روغن سرخ کردنی به مقدار لازم
 • یخ چند عدد

مراحل تهیه چیپس خانگی با طعم سرکه نمکی

مرحله اول

سیب زمینی هایی که برای چیپس سرکه نمکی خورد می شوند باید بسیار نازک تر از چیپس های عادی خورد شوند. زیرا هرچه سیب زمینی های چیپس سرکه نمکی نازک تر باشند چیپس ها تردتر و خوش مزه تر خواهند بود. بهتر است برای تهیه این چیپس از رنده چیپس کن استفاده شود. افراد توجه کنند که رنده کاملا تیز باشد تا برش ها نازک تر و یک دست تر باشند.

مرحله دوم

سیب زمینی هایی که قرار است به چیپس سرکه ای تبدیل شوند باید مدت بیشتری درون آب و یخ استراحت کنند. در طول خواباندن در آب و یخ نیز باید چند بار یخ آن شارژ شود تا آب کاملا سرد باقی بماند. همراه با آب و یخ باید سرکه نیز به سیب زمینی ها اضافه شود. ده دقیقه قبل از آبکش کردن سیب زمینی ها به آن بکینگ پودر اضافه شود.

برای استفاده از سرکه هیچ محدودیتی وجود ندارد. افراد می توانند از سرکه سفید، قرمز و سیب استفاده کنند. هرچه چیپس ها بیشتر درون آب و یخ بمانند نشاسته ی بیشتری از دست می دهند و راحت تر سرخ می شوند.

مرحله سوم

در این مرحله ورقه های سیب زمینی باید بر روی پارچه گذاشته شوند تا آب آن ها گرفته شود. علاوه بر زیر سیب زمینی ها بر روی آن ها نیز پارچه کشیده شود تا زود تر خشک شوند. زیرا این سیب زمینی ها نازک تر هستند و زودتر در معرض هوا سیاه می شوند. بهتر است پارچه استفاده شده نخی و حتما تمیز باشد. کوچک ترین آلودگی پارچه موجب بو گرفتن سیب زمینی ها می شود.

مرحله چهارم

سرخ کردن سیب زمینی های سرکه ای بسیار مهم می باشد. ابتدا افراد باید ظرفی که می خواهند چیپس را درون آن سرخ کنند کاملا داغ نمایند. بعد از داغ شدن کامل ظرف به داخل آن روغن ریخته شود. روغن باید به حدی باشد که چیپس ها درون آن شناور باقی بماند. زمانی که روغن به دمای سیصد و پنجاه درجه رسید سیب زمینی به آن اضافه شود. مقدار چیپس ریخته شده به داخل ظرف باید به حدی باشد که ورقه های آن به هم نچسبند و درون روغن از هم جدا شوند.

مرحله پنجم

بعد از خارج کردن سیب زمینی از روغن باید به آن فرصت داده تا کاملا خنک شود. افراد باید دقت کنند که سیب زمینی های چرب و داغ را بر روی هم نریزند. زیرا موجب نرم شدن چیپس ها می شود. برای خشک کردن چیپس ها می توان از دستمال کاغذی ضخیم یا دستمال حوله ای استفاده کرد.

مرحله ششم

این مرحله، مرحله نهایی تهیه چیپس سرکه ای می باشد. بعد از سرخ کردن چیپس با آن نمک اضافه شود. حتما باید قبل از سرد شدن چیپس ها به آن نمک اضافه شود. اما دقت شود که در مصرف نمک زیاده روی نشود. افراد می توانند چاشنی های مختلفی را به چیپس اضافه کنند. به عنوان نمونه پودر پاپریکا و فلفل سیاه می تواند بسیار خوشمزه باشد. این موارد را میتوان همراه با نمک اضافه نمود.

مطلب مشابه: کوبه لبنانی | آموزش طرز تهیه کوبه لبنانی غذای خوشمزه برای هر ذائقه ای

نگهداری طولانی مدت از چیپس خانگی

1605257204 343391

چیپس های خانگی اغلب بعد از آماده شدن باید خورده شوند زیرا اگر بمانند بعد از مدتی نرم و غیر قابل خوردن می شوند. برای نگه داشتن حالت ترد چیپس ها لازم است آن را درون ظرف دربسته نگهداری کرد. قرار دادن چیپس ها در محیط خشک و خنک می تواند آن را تا مدت بیشتری ترد نگه دارد. اما نکته مهم این است که چیپس خانگی به دلیل نداشتن نگهدارنده زودتر خراب می شود و باید زودتر از چیپس خانگی خورده شوند.

آیا بکینگ پودر برای تهیه چیپس سرکه ای ضروری می باشد؟

اغلب افراد و آشپز ها می گویند برای تهیه ی انواع چیپس لازم است از بکینگ پودر استفاده شود. برخی دیگر می گویند برای چیپس سرکه ای استفاده شود زیرا برش های آن نازک تر است. بکینگ پودر موجب می شود چیپس ها ترد تر باشند و حالتی بازاری به خود بگیرند.

استفاده از آن امری کاملا اختیاری می باشد. افراد می توانند آن را به راحتی حذف کنند. در صورتی که افراد دوست داشته باشند می توانند بکینگ پودر را حذف کرده و خمیر مایه را جایگزین آن نمایند.

طرز تهیه چیپس خانگی فلفلی

16895dt8i

چیپس فلفلی بسیار ساده تر از انواع چیپس تهیه می شود. برای تهیه این چیپس تنها کافی است مراحل تهیه چیپس نمکی ساده طی شود. تنها در زمانی که سیب زمینی ها از روغن خارج می شوند و مقداری داغ هستند به آن ها مقداری فلفل خشک پاشیده شود. مقدار فلفل مورد استفاده به ذائقه افراد بستگی دارد.

مطلب مشابه: طرز تهیه چیز بال غذای فست فودی بسیار خوشمزه و عالی در منزل

مطالب مشابه را ببینید!