مجله تاپ‌ناز‌

طلاق گرفتن از طرف زن + مراحل طلاق گرفتن از سمت زن در ایران و شرایط آن

طلاق از طرف زن

طلاق گرفتن از سمت زن هم ممکن است و مراحل وشرایطی دارد. به صورت کلی طلاق به سه دسته تقسیم می شود؛ طلاق از سمت مرد و به درخواست او، طلاق یا درخواست زن و طلاق توافقی، حال هر کدام از این نوع طلاق ها از نظر حقوقی دارای ویژگی هایی هستند. در این بخش به شما در مورد مراحل طلاق از طرف زن می گوییم پس با ما همراه باشید.

بر طبق قوانان و مقررات فقهی ایران، حق ظلاق در اختیار مرد است و شوهر می تواند با توجه به شرایط طباق زوجه با پرداخت حقوق مالی همسرش و گذراندن مراحل قانونی طلاق که در قانون به آن اشاره شده است، دادخواست طاق از طرف مرد را داده و علیرغم مخافت زوجه، او را طلاق دهد، ولی زن برای گرفتن طلاق بدون رضایت همسرش راه سختی را پیش رو دارد، به همین منظور در این بخش اطلاعاتی مورد مراحل طلاق از سوی زن را آماده کرده ایم.

 

مراحل طلاق گرفتن از طرف زن و شرایط آن

درخواست طلاق ا سمت زن و مراحل طلاق از سوی او یکی از سخت ترین و مهمترین پرونده های خانوادگی در دستگاه قضا است. همانطور که می دانید، مطابق قانون مدنی و مقررات فقهی، حق طلاق با مرد است و زن فقط با داشتن دلایل موجه و اثبات انها می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند، مگر اینکه زن حق طلاق داشته باشد و یا اینکه طلاق توافقی صورت بگیرد که از این بحث خارج است.

در صورتی که درخواست طلاق از سوی خانم باشد، توصیه می شود که این کار بدون وکیل انجام نشود و یا حداقل با یک وکیل مجرب در این مورد مشورت کنید، زیرا مراحل درخواست طلاق از طرف زن و ارائه دلایل طلاق دارای شرایطی خاص است. پس قبل از دادخواست طلاق به دادگه خانواده لازم است، دادخواست دیگری که مرتبط با ان می باشد به عنوان مقدمه ثبت شده و ثبت دادخواست طلاق تا بدست امدن حصول نتیجه آن به تعویق افتد.

پرونده طلاق از طرف زوجه نیاز به داشتن اطلاعات کافی از رویه و قوانین دادگاه خانواده، تجدید نظر و دیوان عالی کشور دارد. پس ارائه دلایل محکمه پسند خیلی مهم است. بهتر است که وکالت پرونده را به وکیل خانواده متخصص بسپرید تا از اتلاف وقت، انرژی زیاد و سرخوردگی جلووگیری شود.

برای شروع و ثبت مراحل طلاق از طرف زن در ابتدا باید دادخواست طلاق در دفاتر الکترونیک قضایی ثبت شود و سپس به دادگاه خانواده ارسال و ارجاع گردد.

در صورتی که طلاق توافقی نباشد و یا وکالت در طلاق (داشتن حق طلاق) از همسر نداشته باشید، باید دادخواست طلاق از طرف زوجه را در اختیار دادگاه قرار دهید که زن می تواند، این دادخواست را در شهری که ساکن می باشد و یا دادگاه خانواده محل اقامت شوهر دهد.

 

با ذکر این توضیحات، زن و مرد می توانند در صورتی که حکم دادگاه بدوی به ضرر آنها نباشد، در فرصت ۲۰ روزه ای که به آنها داده می شود، درخواست تجدید نظر دهند. سپس پرونده بعد از تبادل لوایح به دادگاه تجدید نظر استان ارسال شده و پس از صدور رای توسط شعبه دادگاه تجدید نظر که معمولا در غیاب زوجین، تشکیل جلسه می شود، در این مهلت ۲۰ روزه هر کدام از طرفین که نتیجه رای به ضرر آن می باشد، می توانند فرجام خواهی کرده و در این صورت پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده می شود.

اما این پایان کار نیست، زیرا ممکن است دیوان عالی، رای دادگاه تجدید نظر را نقض کرده و یا از آن نقص بگیرد که در این صورت پرونده مجددا به دادگاه تجدید نظر بازگردانده می شود و پس از صدور حکم دوباره از طرف شعبه دادگاه تجدید نظر مجددا امکان فرجام خواهی دوباره و مجدد وجود دارد.

پرونده طلاق در صورت مقاومت زوجین بسیار طولانی است و صبر زیادی می طلبد، اما اگر طلاق غیابی باشد و یا زوج در دادگاه حضور پیدا نکرده و اعتراضی نکند، در مدت زمان کمتری انجام خواهد گرفت.

طلاق از طرف زن

شرایط و دلایل طلاق به درخواست زن (زوجه)

زن می تواند با اثبات عسر و حرج خود که یکی از دلایل طلاق می باشد به استناد ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، دادخواست طلاق نماید. عسر و حرج به حالتی گفته می شود که ادامه زندگی برای زوجه با مشقت همراه شده و تحمل آن برای زن مشکل باشد. در زیر به برخی از موضوعاتی که زوجه با استناد به آنها می تواند طلاقش را بگیرد، اشاره کرده ایم:

 • ندادن نفقه به مدت حداقل ۶ ماه
 • اعتیاد مضر زوج (شوهر)
 • بیماری سخت و  لاعلاج شوهر
 • بیماری مقاربتی شوهر
 • عقیم بودن و بچه دار نشدن زوج
 • ترک زندگی توسط شوهر
 • ازدواج مجدد زوج بدون رضایت همسر اول
 • زندانی شدن شوهر و محکومیت وی بیش از ۵ سال
 • ارتکاب شدن زوج به جرایمی که خلاف شأن زوجه است.
 • سوء رفتار و سوء معاشرت شوهر (توهین، ضرب و جرح و …)
 • اثبات خیانت همسر در داگاه خانواده
 • عدم تهیه مسکن برای مدت زمان غیر متعارف
 • رها کردن بلا تکلیف زوجه
 • نداشتن و خودداری از رابطه زناشویی برای مدت غیر متعارف
 • داشتن رابطه جنسی غیر متعارف و …

مطابق آیین دادرسی مدنی و قوانین طلاق، مراحل طلاق از طرف زن و مرد با اعتراض آنها شروع شده و سه دادگاه  بدوی، دادگاه تجدید نظر استان مربوطه و دیوران عالی کشور را طی خواهد کرد. با فرض اینکه پرونده در هر سه دادگاه با اعتراض پشت سر گذاشته شود، طلاق حدودا یک سال به طول خواهد انجامید، مگر اینکه یکی از طرفین دعوا اعتراضی نکند.

 

بخوانید: حق طلاق زن با بخشش کامل مهریه امکان پذیر است؟

 

شرایط طلاق از طرف زوجه باکره

در طلاق زوجه باکره برخلاف شرایط عقد نیازی به اجازه پدر یا جد پدری نیست و مهریه وی در زمان طلاق نصف می شود. در صورتی که باکره بودن زوجه به دلیل عدم شروع زندگی مشترک، عدم تمایل زوج و یا هر دلیلی که منتسب به شوهر باشد با شرایطی امکان گرفتن رای طلاق از دادگاه وجود دارد.

طلاق یک طرفه با درخواست زوجه باکره، با توجه به این موضوع که هنوز زندگی مشترک شروع نشده، به خصوص اگر زوجه به حق حبس استناد کرده باشد، کمی دشوار بوده و در این خصوص حتما باید با یک وکیل خانواده حاذق مشورت کرد. در پرونده هایی مثل طلاق لازم است در ابتدا حقوقی مانند پرداخت نفقه معوقه، الزام تهیه مسکن متناسب با شأن زوجه و مهریه مطالبه گردد.

 

شرایط مهریه در صورتی که زن دادخواست طلاق دهد.

اگر زوجه بتواند یکی از شروطی که در سند ازدواج مندرج شده است را اثبات کند، وکیل همسرش در طلاق و قبول بذل شده و در نتیجه اختیار به دست او می باشد که چه مقدار از مهریه را به وکالت از شوهر قبول بذل و تعیین کند و در صورتی که دادگاه را از طریق قوانین عسر و حرج مجاب نماید که زوج را وادار به طلاق کند، میزان مهریه تعیین شده بستگی به نظر قاضی و خود زوجه دارد.

 

مراحل طلاق از طرف زن و مساله حضانت فرزندان

مطابق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده در پرونده طلاق، در صورتی که تکلیف حضانت فرزندان مشخص نشده باشد، علاوه بر حکم طلاق بایستی نسبت به این موضوع اظهار نظر قضایی صورت گیرد. برحسب قانون نگهداری و حضانت فرزندان تا پایان سن ۷ سالگی بر عهده مادر بوده و بعد از آن حضانت با پدر است، قانون بعد از سنین ۹ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران انتخاب را برعهده خود فرزندان گذاشته است. بهتر است در اعطای حضانت از سوی قاضی، مصلحت فرزندان در نظر گرفته شود و تشخیص اینکه کودک در نزد کدام یک از والدین قرار گیرد، برای وی بهتر است،  برعهده قاضی پرونده می باشد.

 

مطلب پیشنهادی: طلاق توافقی ؛ مراحل انجام توافق توافقی و همه چیز در مورد آن

مطالب مشابه را ببینید!