مجله تاپ‌ناز‌

مراحل طلاق بدون وکیل و حق وکالت در طلاق زن

وکیل طلاق یا به عبارتی وکیل خانواده اینگونه بیان می کند:  که طلاق در حقوق ایران به معنای انحلال نکاح دائم با شرایط و تشریفات خاصی از جانب زن و مرد و در اصل یعنی پایان به زندگی مشترک توسط زوجین و یا نماینده آنها می باشد. 

مراحل طلاق بدون وکیل و حق وکالت در طلاق زن


طبق ماده ۱۱۳۹ قانون مدنی طلاق مخصوص عقد دائم است و عقد موقت یا به عبارتی مدت زمان صیغه موقت با بذل آن از طرف شوهر با انقضاء مدت آن تمام شده و زن و مرد از زوجیت خارج می شوند.

نکاتی که در بحث عقد موقت یا همان صیغه باید بدانید اینکه

۱- در نکاح منقطعه بر هم زدن عقد موقت به درخواست زن ممکن نیست.

۲- شوهر نمی تواند قبل از اینکه مدت صیغه به پایان برسد الباقی مدت را به زن ببخشد.

۳- فعل و عمل بذل مدت که از اختیارات مرد است می تواند از طریق اعطای وکالت به زن داده شود و به مانند وکالت در طلاقی که زن در عقد دائم از مرد می‌گیرد در نکاح موقت یا همان صیغه هم زن از مرد میتواند وکالت در بذل مابقی مدت صیغه را دریافت کند که طبق آن عمل نموده و به نکاح منقطعه پایان دهد.

۴- چهارمین نکته اینکه بذل مدت یک ایقاع محسوب می شود و تنها به اراده شوهر است و به هیچ تشریفاتی دیگری هم احتیاج نیست. ضمن اینکه رجوع در مدت عده هم ممکن نیست و بر خلاف حق رجوع که مرد در مدت عده در طلاق رجعی دارد در اینجا ندارد‌.

بنا بر گفته وکیل طلاق روند رسیدگی به مراحل طلاق بدون وکیل به طور کلی به شرح زیر است:

اینکه زوجین اول باید در سامانه طلاق ثبت نام کنند . مرحله بعدی جلسات مشاوره برای زوجین است که بایستی در آن حتما شرکت کنند و همان مشاوره قبل از طلاق است. گرفتن گواهی عدم انصراف از طلاق ، ثبت دادخواست در دفاتر خدمات قضایی و ارجاع آن توسط دفاتر خدمات قضایی به دادگاه خانواده مرحله بعدی آن است. مرحله دیگر بعد از ثبت دادخواست طلاق، این است که دادخواست به داوری ارجاع داده می شود. داوران سعی در سازش زوجین می‌کنند، در صورت عدم موفقیت گزارش به دادگاه ارجاع داده می شود.   طی کردن روند رسیدگی به پرونده در ان دادگاه ، شرکت در جلسات دادگاه و پیگیری های آن و در نهایت در صورت عدم مشکل و با توجه به ادله، شرايط و گزارش داوران،  قاضی رای نهایی را صادر می‌کند.

توجه کنید اگر رای صادره به ضرر یکی از زوجین باشد تا ۲۰ روز فرصت اعتراض دارند . در چنین شرایطی پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارسال می گردد و رای نهایی قاضی اعلام می گردد، بعد از آن اگر باز هم اعتراضی صورت بگیرد پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع داده می شود که در صورت تایید در نهایت رای نهایی صادر خواهد شد .

و مراحل اجرای صیغه طلاق آخرین مرحله است که در دفتر ازدواج و طلاق انجام می شود . البته اگر کار با وکیل انجام شود مرحله مشاوره های اجباری طلاق منتفی و صفر تا صد کار و اخذ حکم طلاق به واسطه پیگیری های منظم وکیل و انجام کار توسط ایشان به خاطر داشتن اطلاعات حقوقی و تجربه در مدت زمان خیلی کمتر یعنی در بازه زمانی ۱۰ الی ۲۰ روزه در طلاق توافقی و باز زمانی تقریبا ۳ تا شش ماهه در طلاق های یکطرفه اگر نواقص و مشکلات نباشد و دلایل زن قابلیت اجرا و مطرح شدن داشته باشد قابل انجام است.

پس بنابراین هم مرد و هم زن میتوانند تقاضای طلاق خود را مطرح کنند و طلاق چه به صورت توافقی و چه به صورت یکطرفه از جانب مرد و زن میتواند مطرح و بدون حضور وکیل انجام شود اما اینکه چه نتیجه ای در طی مراحل آن  بگیرید مشخص نیست‌، در مواردی نتیجه حاصل میشه اما در مواقعی و در بعضی از پرونده ها با توجه به شرایط پرونده خیر . لذا همیشه دو نکته را در نظر بگیرید اول اینکه در طلاق توافقی حتما طرفین باید هر کدام وکیل به صورت جداگانه داشته باشند یعنی دو وکیل در پرونده حضور داشته باشند.

و نکته دوم اینکه اگر طلاق از سوی زن یا مرد یعنی به صورت یکطرفه مطرح شود به دلیل طولانی بودن و پیچیده بودن پرونده های طلاق یکطرفه به خصوص طلاق از طرف زن پیشنهاد می شود مشاوره با وکیل داشته باشید و بعد اقدام نمایید‌ . پس اگر قصد دارید از همسر خود جدا شوید در ابتدا برای خود وکیل بگیرید و به هیچ عنوان ترجیحا بدون وکیل این کار را انجام ندهید. چرا که راه پیش رویتان بسیار سخت است و باید از هفت خان رستم عبور کنید و در مواردی با عدم رای قاضی روبرو خواهید شد مگر با داشتن وکیل مجرب و با تجربه.

وظایف دفتر وکالت دادفر

وظایف و عملکرد گروه وکلای دادفر ( https://vakildadfar.com/ ) با وکالت محمد دمرچلی به شرح زیر است:

• مشاوره دقیق و‌مناسب با موضوع به مراجعان با ذکر موارد قانونی

• حضور در دادگاه به عنوان نماینده موکل خود و دفاع از آنها

• تهیه پیش نویس، قراردادها، لوایح برای درج در پرونده برای پیشبرد امور حقوقی و قضایی موکل خود

• جمع آوری و نگهداری از مستندات و مدارک مربوط به پرونده برای ارائه به دادگاه جهت دفاع از موکل خود

• شرکت در جلسات و مذاکره ها به منظور کشف اطلاعات بیشتر، بررسی بیشترپرونده و یا ارائه توضیحات با دلایل و مدارک به ذینفع ها

• ارائه همه شواهد و مدارک و دفاع درست و محکم از موکل در محضر دادگاه

دفتر وکالت دادفر ضمن ارائه خدمات و مشاوره تخصصی، تنظیم انواع لایحه، شکوائیه، دادخواست و اظهارنامه آماده قبول وکالت شما در زمینه ‌های متعدد حقوقی، کیفری، چک ، قتل، جرایم پزشکی ملکی، ثبتی، موادمخدر و… می باشد.

مطالب مشابه را ببینید!