مجله تاپ‌ناز‌

13+1 عادت خوب روزانه که باعث تمیز و منظم ماندن خانه خواهد شد

13+1 عادت خوب روزانه که باعث تمیز و منظم ماندن خانه خواهد شد

احتمالا شما هم این تجربه را داشته‌اید که اگر روزانه مدت زمان مشخصی را به کارهای تمیز کردن خانه اختصاص دهیم، دیگر نیازی به صرف ساعات طولانی خانه تکانی نخواهیم داشت و همیشه در یک خانه تمیز زندگی خواهیم کرد. در ادامه تلاش کرده‌ایم ساده‌ترین و اصولی‌ترین راه‌های تمیز نگاه داشتن خانه را گردآوری کنیم. با ما همراه باشید.

با مرتب کردن تخت‌ها شروع کنید

شاید فکر کنید، اینکار چندان ضروری نیست، اما وقتی کار مرتب کردن تخت را انجام می‌دهید، متوجه می‌شوید چه تغییر بزرگی در اتاق‌ها اتفاق می‌افتد و همین کار شما را ترغیب می‌کند تا تمیزی سایر بخش‌های خانه را با جدیت بیشتری دنبال کنید.

لباس‌های کثیف را در ماشین لباسشویی بشویید

تلاش کنید لباس‌ها، ملحفه‌ها و دستمال‌های کثیف را به ماشین لباسشویی منتقل کنید و روزانه شستشوی آنها را انجام دهید. برای آنکه آب کمتری مصرف شود، می‌توانید شستن لباس‌ها را روی مدت زمان کم تنظیم کنید.

کمالگرایی را فراموش کنید

اگر ویژگی کمالگرایی دارید، حتما خوب متوجه هستید که این ویژگی هم باعث اهمال‌کاری در تمیز کردن خانه می‌شود و هم باعث می‌شود شما ساعات بسیار طولانی را صرف تمیز کردن خانه کنید. هر دو این شرایط، انرژی و زمان زیادی از شما می‌گیرد. پس سعی کنید با این موضوع کنار بیایید که تمیز کردن تا یک حد مناسب هم کافی است و می‌تواند رضایت بخش باشد.

اولویت بندی کنید

13+1 عادت خوب روزانه که باعث تمیز و منظم ماندن خانه خواهد شد

اولویت بندی مواردی که باید تمیز شود، نقش مهمی در صرف زمان و انرژی دارد. سعی کنید اولویت‌های اول را به مواردی دهید که تمیز کردن آنها نقش اساسی در مرتب کردن خانه دارند. این کار باعث می‌شود دقایق اولیه را با انرژی بیشتر به تمیزی مواردی اختصاص دهید که نیروی بیشتری لازم دارند.

کارها را به اجزا ریزتر تقسیم کنید

این روش حتی برای افراد کمال‌گرا توصیه می‌شود. شما می‌توانید یک برنامه 30 روزه برای تمیز کردن جزء به جزء خانه بچینید و روزانه زمان مشخصی را بر حسب اولویت‌هایی که تعیین کرده‌اید، به آن اختصاص دهید. برای مثال، یک روز می‌توانید فقط با توجه به زمان محدودی که دارید، به سراغ صیقل دادن سینک ظرفشویی و یا جرم‌گیریی از روشویی بروید. اینکار به شما این امید را می‌دهد که در طول 30 روز می‌توانید طبق معیارهای خود، خانه را تمیز و مرتب کنید.

از کمک اعضای خانواده استفاده کنید

اگر به صورت روزانه و یا هفتگی به سراغ تمیز کردن خانه می‌روید، سعی کنید از سایر اعضای خانواده هم کمک بگیرید. ممکن است روزهای اول از کار آنها راضی نباشید، اما مطمئن باشید اگر اوصول را به آنها آموزش دهید، علاوه بر تمرین مسئولیت‌پذیری، به یک بازوی خوب کمک رسان برای تمیزی خانه تبدیل می‌شوند.

مواظب حشرات موذی باشید

اگر به یکباره متوجه شوید که در خانه حشرات موذی مانند سوسک رفت و آمد می‌کنند، مجبور خواهید شد، یک تمیزکاری اساسی راه بیاندازید تا از رشد بیش از حد این حشرات جلوگیری کنید. برای جلوگیری از اینکار سعی کنید سالانه حداقل یکبار از خدمات سمپاشی خانه با قیمت مناسب استفاده کنید و اینکار را با کمک افراد متخصص انجام دهید. همچنین با نصب توری پنجره‌ها و حتی درب بالکن، می‌توانید مانع از ورود حشرات بیرون از خانه شوید.

فقط 15 دقیقه برای تمیز کردن زمان بگذارید

سعی کنید تمیز کردن خانه را به یک روتین شبانه تبدیل کنید و فقط در حد 15 دقیقه برای تمیزکاری‌های اصلی وقت بگذارید. حتی برای اینکار می‌توانید ساعت تنظیم کنید، چرا که به سرعت بخشیدن انجام کار شما کمک زیادی می‌کند. می‌توانید از اعضای خانواده هم بخواهید که شبانه فقط 15 دقیقه برای این نکار وقت بگذارند و این چنین در یک زمان واحد بخش های زیادی از خانه تمیز می‌ماند. همچنین تمیز کاری را با بخش‌هایی شروع کنید که می‌دانید بیشترین کثیفی را به وجود آورده‌اند.

وسایل اولیه تمیز کردن را در دسترس داشته باشید

13+1 عادت خوب روزانه که باعث تمیز و منظم ماندن خانه خواهد شد

برای مثال برس کفشور حمام، پودرهای شوینده، بطری اسپری آب و سرکه، جرم‌گیرها و برس شستشو توالت را در جای مناسبی از هر کدام از این بخش‌ها قرار دهید و زمانی که متوجه شدید به تمیز کردن نیاز دارند، اینکار را انجام دهید. این کار سبب می‌شود، با صرف زمان فقط چند دقیقه به نتیجه مطلوب رسیده و دیگر نیاز به تمیزکاری‌های جدی نداشته باشید.

هیچ وقت اتاق را با دست خالی ترک نکنید

زمانی که می‌خواهید اتاق را ترک کنید، یک نگاه سریع به تمام اتاق داشته باشید و اگر باید چیزی را از آن اتاق جابجا کنید، بردارید. اگر ظرف کثیفی وجود دارد، آن را بردارید و در ماشین ظرفشویی بگذارید. این کار تاثیر زیادی در مرتب نگاه داشتن منزل دارد.

مناطق همیشه کثیف را شناسایی کنید

برای مثال آشپزخانه محلی است که روزانه کثیف می‌شود، بنابراین می‌توانید تمهیدات لازم را برای تمیز کردن این بخش در نظر بگیرید تا مانع از پخش شدن کثیفی و شلوغی به دیگر جاهای خانه شود. جاروی آشپزخانه به صورت روزانه یکی از این موارد است که کمتر از 5 دقیقه وقت شما را خواهد گرفت. همچنین به دلیل وجود مواد غذایی در این محیط با نصب توری در و پنجره از بین مدل های لولایی، چسبی یا آهنربایی تا حد ممکن از ورود پشه و حشرات به آن جلوگیری کنید. یا اگر حیوان خانگی دارید، گذاشتن یک حوله در جلوی درب می‌تواند کمک کند تا قبل از ورود حیوان به خانه، پنجه‌های او را تمیز کنید.

وسایل مناسب را خریداری کنید

سعی کنید وسایل ضروری و مناسب تمیزکاری خانه را تهیه کنید. از کفشوی گرفته تا برس شستشوی توالت، شوینده‌ها، جرم‌گیر، پارچه‌ها و دستمال‌های میکروفایبر.

یخچال را فراموش نکنید و هفتگی آن را تمیز کنید

برخلاف آنچه تصور می‌کنید، یخچال، یکی از مهم‌ترین جاهایی است که باید تمیز شود. برای کم کردن مدت زمان تمیزی یخچال، برای مثال می‌توانید از پارچه‌ها یا روکش‌های مناسب برای قفسه‌های آن استفاده کنید تا به طور مرتب بتوانید با شستن آنها، یخچال را تمیز نگاه دارید.

در حین پخت غذا، تمیزکاری را فراموش نکنید

اگر در زمان پخت غذا، مواد مختلفی که از یخچال‌ها و کابینت‌ها بیرون کشیده‌اید را در سرجایش بگذارید، ظرف‌های کثیف شده را بشویید و یا حتی اجاق را تمیز کنید، دیگر نیازی به تمیزکاری‌های اساسی آشپزخانه نخواهید داشت.

اگر همه یا تعداد زیادی از این موارد را انجام دهید که جزو بهترین عادات روزانه به شمار می‌روند، مطمئن خواهید شد که برای روزهای زیادی خانه تمیز است و شما زمان چندان زیادی هم برای تمیزی خانه صرف نکرده‌اید. رپورتاژ آگهی /

مطالب مشابه را ببینید!