مجله تاپ‌ناز‌

عجیب ترین سواحل دنیا را بشناسید؛ 20 ساحل شگفت انگیز جهان با تصاویر

عجیب ترین سواحل دنیا را بشناسید؛ 20 ساحل شگفت انگیز جهان با تصاویر

عجیب ترین سواحل دنیا در اقصی نقاط جهان از جمله ایران به وفور یافت می شوند و مشاهده آنها مخاطبان و توریست ها را شگفت زده می کنند. همچنین شکوه خالق هستی را به نمایش می گذارند. البته تعداد این سوال سیار زیاد بوده و هر کدام بر دیگری ارجحیت ندارد. پس توریست بسته به سلیقه خود می توانید یکی از سواحل را برای دیدن در اولویت قرار دهد.

زیباترین و عجیب ترین سواحل دنیا کدامند؟

عجیب ترین سواحل دنیا را بشناسید؛ 20 ساحل شگفت انگیز جهان با تصاویر

اکثر توریست ها در سراسر جهان به محض فرا رسیدن فصل تابستان دوست دارند که به زیباترین و عجیب ترین سواحل دنیا سفر کنند. زیرا سواحل سفید و نرم، آب زلال و شفاف و دریای گرم آن چیزی است که تمام توریست های آرزوی آن را دارند. همچنین زمانی که در مورد دریا صحبت می شود چیزی که به ذهن مخاطب خطور می کند تصویری زیبا و آرام از مناظر فراموش نشدنی و تفریحات تابستانی در ذهن آدم شکل می گیرد. اما برخی سواحل در حین زیبایی، بسیار زیبا عجیب بوده و مهم ترین آنها به شرح زیر هستند.

ساحل مخفی

ساحل مخفی

یکی از عجیب ترین سواحل دنیا به منطقه ای تحت عنوان آلگار د بناگیل در کشور محبوب پرتغال تعلق دارد. زیرا اگر توریست در بالای صخره ها این منطقه قدم بزند، بدون اینکه منبع صدا را ببیند به آسانی صدای امواج دریا را می شنود. سپس اگر صدای امواج را دنبال کنید با یک حصار مواجه می شوید که اطراف یک حفره ترسناک و بزرگ را گرفته است. بنابراین صدا از سمت پایین به سمت بالا سوق داده می شود.

همچنین اگر از حفره دایره ای شکل به سمت پایین نگاه کنید قطعا با صحنه زیبای دریا روبرو می شوید. البته این دریا به نفوذ به زیر صخره ها منجر به ایجاد یک محوطه بزرگ ساحلی در زیر آنها شده است.

دلیل ایجاد ساحل مخفی همان جزر و مد است که طی هزاران سال پیش شکل گرفته و بالای آن به حفره بزرگ ختم می شود. این حفره نور را به دریا می تاباند و صحنه خارق العاده ای ایجاد به آن محیط می بخشد. البته جهت دستیابی به ساحل باید توریست از شجاعت کافی برخوردار باشد تا به داخل آب نفوذ کند. زیرا ستون ها و دیواره های این غار طبیعی از ورود توریست به خشکی جلوگیری می نمایند.

ساحلی با ماسه های سیاه و تکه های یخ

ساحلی با ماسه های سیاه و تکه های یخ

یکی دیگر از زیباترین و عجیب ترین سواحل دنیا به یک جزیره آتشفشانی در ایسلند اختصاص دارد که تمام آن منطقه از خاک تولید شده آتشفشان ها به وجود آمده است. به همین دلیل سواحل ایسلند از رنگ های طبیعی زیبا و جذابی تشکیل شده اند و توریست های زیادی به خود جذب نموده اند. البته در این میان تالاب به وجود آمده از یخچال های طبیعی Jokulsarlon با بقیه کاملا تفاوت دارد. زیرا تکه های یخ با ماسه های سیاه ترکیب شده اند و منظره ای فوق العاده زیبایی همچون ترکیب الماس و خاک تشکیل داده اند.

این تالاب از طریق کوتاه ترین رودخانه ایسلند راه خود را به دریا باز کرده است. در نهایت توده های یخ حاصل از یخچال های طبیعی به طرف دریا حرکت کرده که با ذوب شدن آنها بر حجم آب تالاب در طول سال می افزایند.

ساحل آب گرم

ساحل آب گرم

از جمله محبوب ترین و عجیب ترین سواحل دنیا که مردم علاقه زیادی به ساخت قلعه های شنی در آن دارند، ساحل آب گرم در شبه جزیره Coromandel است. پس مردم جهت لذت بردن از این ساحل در کشور نیوزلند، وسایلی همچون سطل و بیلچه را با خود به همراه دارند. البته ساخت قلعه شنی در این شبه جزیره یک بهانه برای ایجاد گودال های کوچک به عنوان استخر است تا توریست ها از آن استفاده کنند.

همچنین آب گرمی که از لابه لای ماسه خارج می شود آب دریا نیست. این آب از یک رودخانه زیرزمینی منشاء می گیرد که با وجود فعالیت های زمین گرمایی دمای آن بالا می رود و به سطح زمین می رسد. بنابراین افرادی که این ساحل را برمی گزینند با حفر گودال های کوچک و قرارگیری در آن پروسه آب درمانی انجام می دهند.

ساحل زیست تاب

ساحل زیست تاب

سواحل زیست تاب زیر مجموعه عجیب ترین سواحل دنیا هستند که اکثر نقاط جهان یافت می شوند. دلیل نامگذاری این ساحل به عنوان زیست تاب، حضور جلبک ها و پلانکتون هایی است که با تولید نور، رنگ های زرد روشن یا آبی به آب دریا می بخشند. البته وجود این موجودات همیشه محیط را نورافشانی کرده و به شرایط خاصی نیاز دارد.

برخی از سواحل زیست تابی از زمان تابشی قابل پیش بینی برخوردار بوده و توریست ها برای مشاهده آن می توانند زمان سفر خود را برنامه ریزی کنند. یکی از این ساحل در پورتوریکو قرار گرفته موجودات آبزی در آن دارای تاژک نور آبی هستند. ناگفته نماند که مالدیو نیز در فصل پاییز، ماه پایین می آید. همین پدیده در سواحل جزیره ها به وضوح دیده می شود.

ساحل Gulpiyuri/ کوچک ترین ساحل دنیا

ساحل Gulpiyuri/ کوچک ترین ساحل دنیا

قطعا در هر جایی که ساحل باشد از وجود دریا در نزدیکی آن نیز خبر می دهد. اما یکی از دور افتاده ترین و عجیب ترین سواحل دنیا همان ساحل Gulpiyuri اسپانیا می باشد که با صخره ها به وسعت 100 متر از دریا جدا شده است. همچنین جز و مد دریا منجر به بالا و پایین آمدن سطح آب می شود.

سپس تعدادی کانال و غار طبیعی زیر این صخره ها وجود دارند که دریا را به ساحل متصل می نمایند. البته به احتمال زیاد این ساحل داخل زمین در دوران یخبندان به وجود آمده است. ناگفته نماند ساحل Gulpiyuri به معنای دایره آبی بوده و دلیل نامگذاری آن، دایره ای شکل بودن ساحل است.

دریای ناپدید شونده

دریای ناپدید شونده

هر روز دریا در ساحل چاندیپور هند به تعداد دوبار بر اثر جزر و مد به گونه ای عقب نشینی می کند انگار به طور کامل ناپدید می شود. در نتیجه در فرهنگ جغرافیایی از آن به عنوان یکی از عجیب ترین سواحل دنیا نام می برند. همچنین زمانی جزر اتفاق می افتد توریست می تواند روی ماسه و شن های کف دریا بدون هیچ نگرانی قدم بزند و در آنجا ساعت ها به بازی مشغول باشد. البته دلیل به وقوع پیوستن چنین اتفاقی این است که شیب کف دریا کم بوده و با هر بار جزر، آب آن به فاصله 5 km عقب نشینی می کند.

جزر و مدها مداوم در ساحل چاندی پور هند باعث شده تا توریست و مردمان محلی از این فرصت ناب برای راندن اتومبیل های خود یا دوچرخه سواری از آن استفاده کنند. همچنین با هر بار جزر، خرچنگ های قرمز این ساحل از دریا دور مانده و مردم عادی یا توریست ها به آسانی می توانند آنها را با خود به منزل ببرند. پس اگر به عنوان توریست این منطقه را برای سفر انتخاب کردید بایستی زمان جزر و مد را به خاطر داشته باشید. زیرا ممکن است زمانی که مد آغاز می شود توریست در یک کیلومتری ساحل قرار گرفته باشد.

ساحل صدفی

ساحل صدفی

یکی از سرگرمی های ساحل دریا این است که کودکان به جمع آوری صدف ها در آن می پردازند. بنابراین از عجیب ترین سواحل دنیا می توان به ساحل صدفی استرالیا اشاره کرد. این ساحل با عمق 10 m و طول 70 km با صدف پوشانده شده که به همین دلیل به ساحل صدفی مشهور می باشد. البته مقدار صدف های موجود در این ساحل در طول سالیان به قدری زیاد بوده که اکثر آنها در اثر جزر و مد همچون شن آسیاب شده اند.

درنتیجه مردم منطقه بومی به عنوان مصالح ساختمانی از این صدف های خرد و پودر شده استفاده می کنند. ساحل صدفی در میراث جهانی به ثبت رسیده و به همین دلیل صدف ها دیگر برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار نمی گیرند و بیشتر جنبه جاذبه توریستی و گردشگری دارند. ناگفته نماند که غلظت نمک در این دریا بالا بوده و می توان به راحتی در آن شناور بود.

ساحل شیشه ای

ساحل شیشه ای

هیچ توریستی دوست ندارد زمانی که به ساحل می رود با بطری های شیشه ای رها شده در آنجا مواجه گردد. ولی این زباله ها در برخی نقاط دنیا توانسته اند رنگ و لعاب خاصی به ساحل ببخشند. بنابراین از عجیب ترین سواحل دنیا می توان به ساحل شیشه ای کالیفرنیا در منطقه Fort Bragg اشاره کرد.

البته بطری های شیشه ای در این ساحل به قدری صیقلی شده اند و زیبا و شفاف به نظر می رسند که دیگر زباله محسوب نمی شوند. همچنین مردم برای دهه ها هر زباله ای داشتند داخل دریا انداختند تا جایی در آنجا نیز خودروها قابل مشاهده می باشند.

آشغال از جنس فلز در این دریا پوسیدند یا زنگ زدند و سپس مردم آنها را جمع کردند. همچنین چیزهایی که تجزیه پذیر بودن بعد از مدتی از بین رفتند ولی شیشه ها همچنان باقی ماندند و به مرور شکسته و فرسایش پیدا کردند که شکل زیبایی به خود گرفتند. البته امروزه ساحل شیشه ای کالیفرنیا تحت حفاظت بوده و هیچ کس یا توریستی حق ندارد این زباله های شیشه ای را جمع آوری نماید.

ساحل ساخته شده از مدفوع ماهی ها

ساحل ساخته شده از مدفوع ماهی ها قابل تصور نبوده و به همین دلیل به یکی از شگفت انگیزترین و در عین حال عجیب ترین سواحل دنیا تبدیل شده است. البته دلیل نام گذاری این ساحل، وجود طوطی ماهی ها هستند که از کف دریا تغذیه می کنند. این ماهی تنها قادر به هضم جلبک های زنده بوده و نمی تواند کلسیم کربنات را جذب نماید. البته مرجان از کلسیم کربنات ساخته می شود و هنگامی که طوطی ماهی آن را می خورد با فشار زیادی ناشی دندان موجود در گلوی خود، آن را خرد می کند.

سپس از مسیر هضم غذا به طور کامل عبور کرده و چیزی مشابه ماسه را دفع می نماید. البته این ماهی در طول عمر خود می تواند 360 kg از این ماسه ناشی از خوردن مرجان ها را دفع کند که به مدفوع ماهی مشهور می باشد.

ساحل تخم اژدها

ساحل تخم اژدها

نیوزلند به سرزمین شگفت انگیزترین و محبوب ترین منظره های طبیعی معروف بوده و یکی از عجیب ترین سواحل دنیا را دارد. این ساحل همان ساحل تخم اژدها بوده که در لوکیشن های مختلف فیلم تاج و تخت به وفور دیده می شود. همچنین تعداد بیشماری از تخته سنگ های کروی شکل در ساحل Koekohe وجود داشته که کاملا شبیه تخم اژدها می باشند.

البته این سنگ ها، میلیون ها سال پیش در اثر رسوب گل و لای، کلسیت، خاک رس و لجن شکل گرفته اند. همچنین در زیر خاک شکل گرفته و در اثر تماس با ماسه های اطراف از خاک بیرون زده اند. در نهایت اکثر سنگ ها ترک خورده اند و ظاهری شبیه تخم مرغ پیدا کرده اند.

شاخ طلایی (Zlatni Rat)، جزیره برک (Brac)

شاخ طلایی (Zlatni Rat)، جزیره برک (Brac)

یکی از محبوب ترین و همزمان عجیب ترین سواحل دنیا، ساحل شاخ طلایی است که در جنوب جزیره برک کرواسی قرار دارد. این ساحل کوچک فقط 530 متر از آن به طرف آب های کریستالی و شفاف دریای آدریاتیک دسترسی پیدا می کند.

همچنین توریست های زیادی را به سوی خود جذب کرده و که دوست دارند در آب های خنک ساحل به آب تنی بپردازند. ناگفته نماند که این ساحل به عنوان یکی از مناطق مناسب برای ورزش های آب از جمله موج سواری با بادبان و تخته به شمار می رود.

ساحل کاهویتا

ساحل کاهویتا

شهر کوچکی تحت عنوان کاهویتا در کنار دریای کارائیب و در کاستاریکا قرار گرفته که از ساحلی به همان نام برخوردار می باشد. ساحل کاهویتا به علت فعل و انفعالات ناشی از آتشفشان دارای ماسه هایی به رنگ سیاه است. بنابراین به یکی از عجیب ترین سواحل دنیا تبدیل شده و توریست های زیاد این ساحل را در برنامه سفر خود قرار می دهند.

همچنین قایقرانی در این ساحل از ماه های دسامبر تا مارچ طرفداران بیشماری داشته و اکثر توریست ها برای مشاهده پرندگان دریایی در این منطقه به قایقرانی می پردازند. ساحل کاهویتا یک منطقه گرمسیری بوده و به همین دلیل با جنگل های زیبا و سرسبز پوشیده شده است. ناگفته نماند که توریست می تواند صخره های مرجانی کاستاریکا را نیز مشاهده نماید.

ساحل سانتورینی

ساحل سانتورینی

جزیره محبوب سانتورینی به دلیل شرایط جغرافیایی خاص از سواحل رنگارنگی برخوردار می باشد. این جزیره تقریبا 1600 سال قبل از میلاد در نقش یک آتشفشان فعال ظاهر شده و بعد از فوران کردن تاثیر زیادی بر کل شهر و اطراف آن داشته است. بنابراین شباهت زیادی به اتفاق پمپی ایتالیا دارد. درنتیجه ساحل از طریق این شن های سیاه، شکل عجیبی به خود گرفته است.

همچنین آب دریا بسیار تمیز و گرم بوده و گزینه مناسبی برای شنا کردن به شمار می رود. درنهایت شن های ساحل به قدری سوزاننده و داغ هستند که پیاده رفتن روی آنها کار دشواری است.

مجمع الجزایر بازاروتو

مجمع الجزایر بازاروتو

این ساحل به یکی از دورافتاده ترین و عجیب ترین سواحل دنیا معروف می باشد و معنی نام آن همان جزیره ای از غبار است. البته این ساحل عجیب و طبیعت بکر آن از سرزمین اصلی بسیار دور بوده و تنها ماجراجویان اندکی به آنجا راه پیدا می کنند.

همچنین استراحت گاه هایی در این نقطه وجود دارند که برای مسافران اقامتی به یادماندنی رقم می زنند. در نهایت از جذابیت های ساحل بازاروتو و طبیعت بکر آن می توان به فعالیت های متنوعی از جمله اسکی روی آب، ماهیگیری، تماشای وال ها، فلامینگوها، دلفین ها، پاراگلایدینگ و سفرهای تفریحی با قایق اشاره کرد.

ساحل سیشل

ساحل سیشل

ساحلی سمبلیک و بی نظیر که زیبایی آن کاملا مشابه تصاویر روی کارت پستال ها بوده و برای مدت ها در ذهن و خاطره مخاطب باقی می ماند. البته این همه زیبایی ساحل به نوعی مشخصه اصلی و امضای جزایر سیشل محسوب می شود. بنابراین این ساحل را می توان به عنوان سمبلیک ترین و همزمان عجیب ترین سواحل دنیا به توریست ها معرفی کرد.

همچنین ساحل با ماسه های نرم، تخته سنگ های گرانیتی بزرگ و آب های شفاف و گرم اقیانوس هند احاطه شده است. در نهایت حفره ها و غارهای متعددی به وجود آمده اند و همه آنها زیرمجموعه مکان های دیدنی این جزیره به شمار می روند.

ساحل خلیج کتدرال

ساحل خلیج کتدرال

یکی از زیباترین، دیدنی ترین، معروف ترین و عجیب ترین سواحل دنیا به ساحل خلیج کتدرال در شبه جزیره کروماندل نیوزلند اختصاص دارد. اکثر عکاسان جهت عکاسی به این نقطه سفر می کنند. زیرا این ساحل با تخته سنگ های جوش خورده در اشکال و ظاهری کاملا متفاوت پوشیده شده است.

همچنین مکانی مناسب برای فعالیت های ورزشی از جمله قایق سواری و غواصی می باشد. در حالت کلی از ساحل خلیج کتدرال به عنوان چشم انداز مبهوت کننده و تماشایی نام می برند.

جمع بندی

سواحل بسیار زیبا و دیدنی در اقصی نقاط جهان از جمله ایران یافت می شوند که شگفتی و شکوه خالق هستی را نشان می دهند. همچنین به محض فرا رسیدن تابستان، توریست ها در این فکر هستند که برای گذراندن اوقات خوش در کنار آب و ماسه یکی از سواحل دنیا را انتخاب کنند.

البته برخی از مکان ها علاوه بر زیبایی، طبیعت بکر و تفریحات ورزشی به عنوان عجیب ترین سواحل دنیا به گردشگران معرفی می شوند که هر کدام در قسمتی از کره خاکی واقع گردیده اند. از عجیب ترین سواحل جهان می توان به ساحل مخفی، ساحل آب گرم، ساحل صدفی، ساحل شیشه ای، ساحل شاخ طلایی و … اشاره کرد.

مطالب مشابه را ببینید!