مجله تاپ‌ناز‌

عروسک خیمه شب بازی + آموزش ساخت عروسک مرحله به مرحله

عروسک خیمه شب بازی

عروسک خیمه شب بازی را می توانید با وسایل خیلی ساده در منزل تهیه کنید و از این عروسک برای سرگرم کردن کودک خود استفاده کنید و خلاقیت او را افزایش دهید

هنر خیمه شب بازی یکی از هنرهای قدیمی ایران است و ریشه در فرهنگ ایرانیان دارد. یکی از روش هایی که باعث می شود هنرهای قدیمی را زنده نگه داریم، اشنا کردن فرزندان با این هنر و بازی کردن با عروسک آن می باشد. ساخت این عروسک به همراه فرزند باعث می شود که اوقات خوشی را با او داشته باشید. در این بخش تاپ ناز مرحله به مرحله روش ساخت عروسک خیمه شب بازی را به شما آموزش می دهیم که می توانید با وسایل ارزان قیمت و با داشتن کمی خلاقیت آن را درست کنید.

 

وسایل مورد نیاز

  • 2 تکه چوب
  • نخ به مقدار کافی
  • روزنامه و یا کاغذ نازک به مقدار لازم
  • چسب کاغذی
  • سیم نازک و منعطف به مقدار لازم
  • رنگ گواش یا رنگ های مشابه

 

مراحل ساخت

روش های زیادی برای ساختن عروسک خیمه شب بازی وحود دارد که ما در این مطلب یکی از آسان ترین روش ها را با وسایل ارزان به شما آموزش می دهیم و به شما پیشنهاد می کنیم با فرزند خود آن را درست کنید.

 

۱.  تقسیم بدن عروسک

برای ساخت بدن عروسک، آن را به ۱۲ قسمت تقسیم می‌کنیم :

  • دو کتف
  • دو بازو
  • یک سر
  • دو ران و…

عروسک خیمه شب بازی
۲. ساختن قلاب برای وصل کردن قسمت‌های مختلف بدن

برای ساخت هر تکه، از روزنامه و چسب و سیم کمک می‌گیریم. ابتدا متناسب با سایز قسمتی که می‌خواهیم درست کنیم، سیم را با وسایلی مانند سیم چین و … تکه می‌کنیم و ابتدا و انتهای آن را به وسیله انبردست یا ابزار مشابه به سمت داخل تاب می‌دهیم تا شکل یک قلاب شود. توجه داشته باشید که هر چه این قلاب‌ها کوچکتر و محکم‌تر باشد، بهتر است. این کار به ما کمک می‌کند که قسمت های مختلف بدن را در انتهای کار به هم وصل کنیم.

عروسک خیمه شب بازی

۳. استفاده از روزنامه

تکه ای روزنامه را با توجه به سایز سیمی که در مرحله قبل درست کردیم تا می‌زنیم. سیم را  داخل روزنامه گذاشته و روزنامه را دور آن می‌پیچیم.

عروسک خیمه شب بازی

۴. استفاده از چسب برای چسباندن روزنامه

برای محکم کردن روزنامه، چسب کاغذیمان را دور روزنامه محکم می‌پیچیم (بهتر است از چسب کاغذی استفاده شود تا در انتها به راحتی بتوانیم آن را رنگ آمیزی کنیم). برای مثال اگر بخواهیم قسمت بازوی دست عروسکمان را درست کنیم در انتها باید شکلی مشابه استوانه پیدا کند. شما می‌توانید هنگام پیچیدن چسب کاغذی با فشار دادن، ابتدا و انتهای استوانه آن را شکل دهید تا بیشتر شبیه به دست انسان شود. هنگام انجام این مرحله مراقب باشید که دو سر قلاب شکل سیم از روزنامه بیرون بزند. برای ساختن سر عروسک نیز تکه روزنامه‌ای را به مقداری که لازم دارید مچاله کنید و دور آن را با چسب کاغذی بپوشانید. همانطور که می‌دانید کودکان قیافه‌های فانتزی و کاریکاتوری را بسیار دوست دارند؛ بنابراین می‌توانید سرعروسک را از سایر قسمت های بدن بزرگتر بسازید تا عروسک جذاب تری داشته باشید!

۵. طراحی سر عروسک

البته که دوست ندارید عروسکتان بدون سر باشد! بنابراین فراموش نکنید که داخل قسمت سر عروسک نیز یک سیم مانند آنچه در توضیحات بالا گفته شد قرار دهید تا بتوانیم سر را به بدن و دسته های چوبی کنترل عروسک متصل کنیم. هنگامی که سایر قسمت های بدن عروسک را مطابق توضیحات بالا درست کردید بدن عروسکتان تقریبا کامل شده است.

نکته: اگر دوست دارید عروسکتان شانه های صاف و ثابت داشته باشد باید قطعه ای سیم را به صورت افقی از داخل قسمت بالا تنه یا سینه ی عروسک (نزدیک به گردن) رد کرده و ابتدا و انتهای سیم را داخل کتف راست و چپ عروسک فرو کنید.


۶. وصل کردن قسمت‌های مختلف بدن عروسک

حالا وقت آن است که قسمت های مختلف بدن عروسک خیمه شب بازیمان را به هم وصل کنیم. برای اینکار تنها به مقداری نخ یا سیم نازک نیاز داریم که بتوانیم قلاب هایی که ساخته بودیم را به هم وصل کنیم

عروسک خیمه شب بازی

بهتر است سیم یا نخ را کمی شل ببندیم تا حرکت آزادانه و راحتی داشته باشند.در شکل ۵ نقاط اتصال را  برایتان مشخص کرده‌ایم.

عروسک خیمه شب بازی
۷. عروسکتان را تزئین کنید

به مرحله‌ای رسیدیم که تنها چیزی که لازم دارد، رنگ، خلاقیت و ذوق کودک شما است. اینجا مرحله‌ای است که می‌توانید هر شخصیت و رنگ و لعابی را برای عروسکتان خلق کنید. همچنین می توانید از وسایل دیگر مثل پارچه، ربان، چشم های عروسکی و … برای تزیین عروسکتان استفاده کنید. من در اینجا برای عروسکم از مقوا یک شمشیر ساختم چون شوالیه ام به شمشیر نیاز داشت 🙂

عروسک خیمه شب بازی

۸. ساخت دسته‌های چوبی

بعد از ساختن بدن و رنگ آمیزی آن، نیاز به دسته‌های چوبی برای کنترل عروسکمان داریم. پس دو قطعه چوبمان را مانند شکل صلیب به هم چسبانده و نخ هایی که قرار است به عروسکمان وصل شود را به قسمت بلند چوب و دو قسمت کناری آن می‌چسبانیم. همانطور که در شکل ۷ مشاهده می‌کنید خطوط قرمز نخ‌های مربوط به دست‌ها و خط آبی نشان‌دهنده‌ی محل اتصال نخ مربوط به سر است.
عروسک خیمه شب بازی

البته این چوب سه نخی ساده ترین نوع دسته ی کنترل عروسک خیمه شب بازی است که به سر و دو دست عروسک وصل می‌شود. (نوع حرفه ای تر آن را در شکل ۸ مشاهده می‌کنید) همچنین می‌توانید از مواد حرفه‌ای تر مثل گل رس و خمیر مجسمه سازی استفاده کنید.

عروسک خیمه شب بازی

طول این نخها بستگی به خودتان و البته صحنه‌ای که قرار است روی آن نمایش خیمه شب بازی جذابتان را اجرا کنید دارد ! حالا عروسک شما برای یک نمایش زیبا و یک بازی پر هیجان آماده است.

 

عروسک بافتنیعروسک خوک

 

امیدواریم که از ساخت این عروسک خیمه شب بازی لذت برده باشید.

مطالب مشابه را ببینید!