مجله تاپ‌ناز‌

تصاویر عروسک پارچه ای + آموزش ساخت عروسک پارچه ای با الگو

در این مطلب تاپ ناز روش ساخت عروسک پارچه ای و الگوی ساخت عروسک پارچه ای را می بینید که امیدواریم این آموزش مورد پسند شما واقع شود. یکی از هنرهای مورد پسند خانم ها در خانه، ساخت عروسک است که با استفاده از وسایل متنوع و اضافی می توان عروسک های زیبا در مدل های مختلف ساخت و به همین دلیل در این مططلب هم الگوی ساخت عروسک پارچه ای و آموزش مرحله به مرحله آن را آماده کرده ایم و امیدواریم که مورد پسند شما قرار بگیرد.

عروسک پارچه ای هم مانند عروسک های نمدی و عروسک های کاموایی خیلی راحت در منزل درست می شوند و از طریق ساخت این عروسک ها می توانید درآمد داشته باشید و یا به دختران فامیل بدهید.

آموزش ساخت عروسک پارچه ای و الگوی ساخت عروسک با موی فر

برای تهیه کردن این عروسک می توانید از انواع پارچه با طرح و رنگ های مختلف استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که برای دوخت سر، دست و پای عروسک باید پارچه بدون طرح استفاده کنید.

وسایل لازم برای ساخت عروسک پارچه ای عبارتند از:

  • الگوی عروسک
  • تکه ای پارچه قابل شستشو با ابعاد ۱۰ تا ۱۸ اینچ
  • پارچه پنبه جرسی مربعی شکل در ابعاد ۱۰ اینچ
  • سوزن
  • نخ رنگی
  • مقداری پنبه با پلی استر پنبه ای
  • نخ کاموا ضخیم (برای موهای عروسک)
  • چاپستیک (چوبک غذاخوری)

 

مرحله اول:

در ابتدا باید پارچه قرمز رنگ قابل شستشو با ابعاد ۱۰ تا ۱۸ اینچ را تا بزنید و الگوی عروسک را به گونه ای روی پارچه قرار دهید و برش بزنید که قسمت رویی بدن عروسک و پشت عروسک از قسمت شانه به هم متصل باشد. سپس برای برش الگوی سر عروسک باید از پارچه جرسی کرم رنگ در ابعاد ۳ تا ۷ اینچ استفاده نمایید. همچنین از پارچه کرم رنگ نیز، چهار مربع در ابعاد ۲ اینچ برش بزنید تا آن ها را برای ساخت دست و پاهای عروسک مورد استفاده قرار دهید.

عروسک پارچه ای

مرحله دوم:

در این مرحله باید قسمت پشت و رویی بدن عروسک را بدوزید، البته بهتر است دوخت و دوز را بهتر است ابتدا از لبه ی بیرونی یک پای عروسک شروع کنید و تا قسمت زیر بازوی عروسک ادامه دهید. سپس سمت دیگر بدن عروسک(به همان طریق که گفته شد) و بعد لبه های داخلی پای عروسک را بدوزید. البته در قسمت دوخت های منحنی مانند، یعنی در زیر بازوها و لبه داخلی پای عروسک باید چرت بزنید تا به هنگام برگرداندن کار پارچه جمع نشود.

برای دوخت پارچه سر عروسک نیز باید، پارچه مستطیلی شکل را از وسط تا بزنید و یک دوخت منحنی شکل را روی آن انجام دهید مقدار درز نگهداری شده در هر دو طرف پارچه باید ۱/۸ اینچ باشد.

عروسک پارچه ای

مرحله سوم:

در ادامه ساخت عروسک پارچه ای باید از پشم یا پنبه پلی استر، سه نوار با ابعاد ۲ تا ۷ اینچی برش بزنید و بعد در مرکز این سه نوار که به حالت ستاره روی هم قرار گرفته اند، یک توپک پشمی با قطر ۲ اینچ بگذارید و سپس با این نوارها روی توپک را بپوشانید(به حالت رول). آنگاه آن را به وسیله چوبک غذاخوری چینی ها یا همان چاپستیک درون سر عروسک قرار دهید و در نهایت به وسیله انگشتانتان ناهمواری های سر عروسک را مرتب کنید.

عروسک پارچه ای

مرحله چهارم:

در این مرحله باید، تکه ای نخ ضخیم هم رنگ با پارچه سر عروسک را دور سر عروسک بپیچانید تا قسمت گردن عروسک نیز مشخص شود و انتهای گردن را نیز با نخ و سوزن بدوزید.

همچنین برای دست ها و پاهای عروسک نیز باید همانند تصویر زیر از پشم و نخ هم رنگ با پارچه دست و پاها استفاده کنید.

عروسک پارچه ای

مرحله پنجم:

ابتدا باید بدن عروسک را از پشم پر کنید و با استفاده از نخ و سوزن قسمت سر و دست ها و پاهای عروسک را به بدن آن بدوزید.

عروسک پارچه ای

مرحله ششم:

با استفاده از سوزن و نخ ضخیم کوک های شل به حالت حلقه مانند روی سر عروسک بزنید تا عروسک پارچه ای شما موهای فری داشته باشد، البته در انتهای هر حلقه باید یک کوک محکم بین ابتدا و انتهای حلقه بزنید تا حلقه های مو ثابت بمانند. چشم ها و دهان عروسک را نیز می توانید با استفاده از نخ ظریف بدوزید.

عروسک پارچه ای

مرحله هفتم:

اکنون باید بعد از محکم کردن آخرین کوک، به وسیله قیچی انتهای نخ را بچینید و در این اینجا مراحل ساخت عروسک پارچه ای به اتمام می رسد و شما صاحب یک عروسک زیبا با موهای فرفری هستید.

عروسک پارچه ای

مدل عروسک های پارچه ای

با استفاده از پارچه های طرح دار زیبا می توانید لباس ها و کفش های بسیار زیبا برای مدل عروسک های پارچه ای بدوزید، به همین منظور در این قسمت می توانید از این مدل ها دیدن کنید.

عروسک پارچه ای

عر.س پارچه ای پسر کوچک

عروسک پارچه ای

ساخت عروسک پارچه ای دختر

عروسک پارچه ای

عکس عروسک پارچه ای دختر و پسر

عروسک پارچه ای

عروسک پارچه ای شیک

عروسک پارچه ای

مدل عروسک پارچه ای ساده و زیبا

عروسک پارچه ای

خلاقیت در ساخت عروسک با پارچه

عروسک پارچه ای

ساخت عروسک نمدی و پارچه ای بامزه و دوست داشتنی

عروسک پارچه ای

عروسک پارچه ای

عروسک پارچه ای   ساخت عروسک در خانه با موهای کاموایی

عروسک پارچه ای

مدل عروسک ساده ساخته شده با پارچه

عروسک پارچه ای

 

عروسک خوک  ◘ عروسک بافتنی

 

امیدواریم که نتیجه کار جالب شده باشد و توانسته باشید یک عروسک خوشگل درست کرده باشید.

مطالب مشابه را ببینید!