مجله تاپ‌ناز‌

عصبانیت مردان + دلایل عصبانی شدن مردان و روش های مقابله با آن

عصبانیت مردان

عصبانیت مردان خصلتی ناخوشایند است که خیلی از مردان دچار آن می شوند. در این مطلب شما به عنوان یک زن و یک همراه باید بدانید که دلیلی عصبانی شدن مردان چیست و چگونه می توانید با عصبانیت مردان مقابله کرد  به بهترین شکل رفتار کرد.

عصبانیت آقایان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و این نشات گرفته از طرز برخورد اطرافیان می تواند باشد و یا می تواند عصبانیت جزیی از اخلاق او محسوب شود که در هر صورت باید روش مقابله با آن را بدانیم.

خشمگین شدن یک حالت از رنج و سختی زیاد افراد است. وقتی که یک مرد زنی را آزرده می کند در اصل بیشترین آزار را به خودش وارد می کند. در واقع وقتی که مرد عصبانی می شود ممکن است همان ابتدا حس قدرت کند ولی پس از اینکه آرام شد از درون می سوزد و نابود می شود.

دلایل مهم عصبانیت مردان

عصبانیت نوعی بدرفتاری با طرف مقابل است که حتی ممکن است دلیل وضاحی هم نداشته باشد زیرا عصبانیت مردان ممکن است دلایل روحی و روانی داشته باشد و یا می تواند متاثر از عوامل محیطی باشد.

میزان کم تستوسترون

تحقیقاتی که بر روی این موضوع صورت گرفته نشان داده است که از جمله دلایل عصبانیت مردان کم بودن مقدار تستوسترون است، پایین بودن این هورمون در بدن مردان منجر به ایجاد نوسانات روحی و در نتیجه پرخاشگری و عصبانیت می شود.

پایین بودن میزان سروتونین

سروتونین در مغز ما به عنوان یک انتقال دهنده عصبی مهم شناخته می شود این انتقال دهنده آنقدر مهم است که نیاز به آن مانند نیاز به غذا خوردن ضروری است که وظیفه آن حفظ سلامت عاطفی و ذهنی است، اگر میزان این انتقال دهنده در بدن کم باشد فرد دچار پرخاشگری های بی دلیل و کج خلقی می شود.

داشتن استرس بیش از حد

کورتیزول که یک هورمون استرس است که ترشح حجم زیاد آن می تواند در فرد علائم نظیر پرخاشگری، مشکلات شناختی و بدخلقی را ایجاد کند، زمانی که یک فرد دچار استرس فراوانی می شود در بدن او حجم زیادی از کورتیزول ترشح می شود.

مطلب مشابه: پیشگیری از عصبانیت هنگام رانندگی با استفاده از این راهکارها

نداشتن هدف و هویت مردانه

یک مرد برای داشتن زندگی مطلوب مردانه خود فشار زیادی را متحمل می شود که این فشار ممکن است به قیمت از بین رفتن او تمام شود، زمانی که یک مرد در زندگی اش تنها بر روی موفقیت شغلی و بدست آوردن پول تمرکز می کند قطعا در این احساس تنهایی زیادی می کند که باعث می شود خودش را با دیگر مردان مقایسه کند که این می تواند به صورت پرخاشگری و عصبانیت طغیان کند.

آسیب به مسائل عاطفی

مردان در مسائل عاطفی ممکن است به مسائلی بر بخورد که کنار آمدن با آن را نمی توانند در خود ببینند به همین دلیل این احساست عاطفی را در خود سرکوب می کنند، این سرکوب می توانند به صورت خشم و عصبانیت خود را نشان دهد.

بخوانید: روش های کنترل کردن اعصاب و جلوگیری از عصبانیت زیاد

راه های مقابله با خشم مردان

سعی کنید برای مقابله با عصبانیت مردان راه حلی را جستجو کنید که به فروکش شدن عصبانیت وی منجر شود چرا که عصبانیت ۲ طرفه می تواند اوضاع را بدتر کند.

در مرحله اول مقابله با عصبانیت مردان سعی کنید نترسید، این نکته را بدانید که خشم و عصبانیت در واقع از کمبود عمومی قدرت نشات می گیرد. و این عصبانیت زمانی که نتوانند اوضاع را در دست بگیرند بیشتر می شود.

بعد از آن ابتدا ببینید که چه چیزی دلیل عصبانیت وی شده است، ببینید که آیا شما و یا کارهایی که کردید باعث شده است او عصبانی شود و یا خیر؟ که اگر شما و یا کار هایتان دلیل عصبانیت بود باید موقعیت را در دستتان بگیرید و از او معذرت خواهی کنید. اگر شما این کار را نکنید و سعی در فهماندن به وی جهت سوء تفاهم بودن مسئله کنید باعث می شوید خشم مرد بیشتر شود.

در بسیاری از وقت ها عصبانیت مردان یک اصل و شرط محسوب می شود که ممکن است با هر اتفاقی رخ دهد که البته ممکن است شما هیچ نقشی در عصبانیت او نداشته باشید ، در زمان عصبانیت کلمات و کار های او در واقع همان مسئولیت های خود فرد هستند پس نگذارید با حرف هایش شما را شستشوی مغزی دهد، به هیچ عنوان نباید از حرف های او احساس گناه و شرمساری کنید.

زمانی که یک مرد عصبانی می شود این است که افسار را در دست نگیرید و برای تغییر دادن او تلاش نکنید بلکه بهتر است که او را به بهترین نحو کنترل نمایید، منظور از کنترل این است که شما به چه نحوی به او واکنش نشان می دهید.

سعی کنید در زمان عصبانیت چه مرد و چه زن مراقب تمام کلماتی که از دهانتان خارج می شود باشید زیرا زمانی که عصبانی هستید حرف ها مانند نقل و نبات بر سر زبان شما می آیند که ممکن است جز پشیمانی چیز دیگری برای شما نداشته باشد. پس بهتر است قبل از حرف زدن حتما کلمات خود را بسنجید.

بهتر است اگر از دست طرف مقابلات ناراحت و یا عصبانی هستید روشن تر فکر کنید و به جای پرخاشگری با ملایمت و مستقیم ناراحتی خود را بروز دهید.

زمانی که عصبانی هستید از تمرکز کردن بر روی آن خود داری کنید و به جای آن سعی کنید تا مشکلتان را حل کنید، به یاد داشته باشید برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد که در این راه عصبانی بودن نمی تواند مشکلی را برایتان حل کند.

سعی کنید در رفتارتان بازسازی شناختی داشته باشید، منظور از رفتار این است ک۵ف فرد به راحتی قادر است تا رفتارش را تغییر دهد، زمانی که یک فرد عصبانی است تن صدایش را بالا می برد و شروع به زدن حرف های زشت و ناسزا می کند که تمام این افکار از افکار درونی وی سرچشمه می گیرد، پس بهتر است با کنترل خود افکارتان به سمت افکار مثبت سوق دهید.

توصیه هایی به مردان جهت کاهش عصبانیت

  • یکی از بهترین را های کنترل خشم عصبانیت مردان تنفس عمیق است، کشیدن نفس های عمیق باعث می شود تا ضربان قلب و همچنین فشار خونتان پایین بیاید.
  • سعی کنید به عضلات خود آرامش دهید برای این کار دراز بکشید و عضلاتتان را از حالت انقباض خارج کنید.
  • با خود خلوت کنید و شروع به گوش دادن یک موزیک آرام کنید این کار تاثیر به سزایی در آرام کردن ذهن و روحتان دارد.
  • در زمان عصبانیت قبل از آنکه حرفی بزنید بهتر است تا ۱۰ بشمارید، این کار باعث می شود تا شما به چیز هایی که قرار است بگویید بیشتر فکر کنید.

مطلب مشابه: کنترل عصبانیت | روش های ساده برای کنترل کردن عصبانیت و خشم

عصبانیت مردان

برای آرام کردن همسر عصبی و عصبانی خود باید:

روی آتش بنزین نریزید

عصبانیت یک ویژگی مهم دارد و آن هم این است که موقتی است بنابراین به او اجازه دهید خودش خشمگین شود و بداند که عاقبت آرام خواهد شد.اگر آتش بیشتری روی آتش قرار دهید، ممکن است چند ساعت یا حتی بیشتر از حد معمول طول بکشد. به خاطر داشته باشید که عصبانیت او از بین خواهد رفت، اما چیزی که شما به هم می گویید در هنگام بحث در لحظه عصبانیت ممکن است جای زخمی را برای همیشه بگذارد.

صبر کنید تا او آرام شود:

زمانی که منطقی شد، خشم خود را بیان کنید. تعجب نکنید که شوهر شما هنوز عصبانی است، حتی وقتی همه چیز مطابق میل او باشد.درک کنید که بدن یک سیستم انرژی است و زمان می برد تا انرژی حل شود و پایان یابد. معمولاً حداقل 20 دقیقه طول می کشد تا اثر آدرنالین کاهش یابد.وقتی او خونسرد و آرام شد، رفتار نامعقولش را بررسی کنید.

مطلب پیشنهادی: کنترل خشم آنی، بد اخلاق شدن و عصبانیت با این روش ها

مرزهای خود را مشخص کنید:

آن ها را تنظیم کنید و طبق آن ها عمل کنید. بزرگ ترین اشتباهی که از دیگران می بینم این است که آن ها به روشنی آنچه را که مایل به تحملش نیستند را معین و تعریف نمی کنند.تعیین مرزها و شناختن آن ها یکی از موثرترین روش های مدیریت عصبانیت در خانه است.

نبرد خودتان را انتخاب کنید:

بزرگ ترین ژنرال ها می دانند که تنها در جنگ هایی می توانند پیروز شوند که در آنها مبارزه می کنند. آن ها منابع خود را در مورد آنچه که نمی توانند، تلف نمی کنند. هرچه کمتر در مبارزه ها شرکت کنید، قدرتمندتر خواهید شد.

بی احترامی را تحمل نکنید:

این به خصوص به سمت دیدگاه تحقیر آمیز می رود. این برای او سازنده نیست، چه برسد به شما. از دیدگاه مردان:یک مرد تنها زمانی که می تواند با یک زن بد رفتاری کند که کسی رفتار او را به چالش نکشد.اگر او بداند که می تواند این کار را انجام دهد و مشکلی نیست، به شما چیزهای بدتری خواهد گفت.

این کار کثیفی است و ممکن است کمی زننده به نظر برسد، اما همان طور که پیرمرد می گفت:” زمانی که فریبم دادی، شرم بر تو باد.

اگر دو بار فریبم دادی، شرم بر من باد” پس اگر شوهرتان بیش از یک بار با شما بدرفتاری کرد، این با شما خواهد بود که جلوی او را بگیرید.

اگر سو استفاده را بارها و بارها انجام داد و کاری نکردید، یعنی به او این اجازه را دادید که باور کند کار بسیار خوبی انجام می دهد. لطفاً این را تحمل نکنید:مرزهای خود را تنظیم کنید.

در زمان لازم معذرت خواهی کنید:

“معذرت می خواهم”، این یکی از این تاکتیک های حس مشترکی است که حتی در اینجا هم مضحک است. اگر به طور واضح نقشی در افزایش درگیری ایفا کرده اید، پس به سادگی مسئولیت آن را برعهده بگیرید و بگویید:” بسیار متاسفم” ، هیچ چیز یک قلب خشمگین را مانند یک معذرت خواهی صادقانه صاف نمی کند. با این حال، حتما صادق باشید.

حواستان به رژیم غذایی همسرتان باشد :شوهر شما چه می خورد؟

خوردن غذاهای هله هوله اش خیلی زیاد است؟ اهمیت رژیم غذایی خوب برای سلامت روانی خوب مهم است. “ما همان چیزی هستیم که می خوریم” این جمله واقعاً در اینجا صادق است. اگر او غذاهای کم ارزش مغذی مانند غذاهای سرخ شده، فرآوری شده، چرب، و شیرین شده، را می خورد پس تعجبی ندارد که مغز او آتش گرفته باشد.یک رژیم غذایی فاسد به خصوص سلامت شکم را ضعیف می کند که می تواند هر فرد را دیوانه کند.

برای یک راه حل سریع:

یک ماهی تن نیمه پخته، غذاهای سالم و تازه را به وعده های خود اضافه کنید، و گوشت قرمز را با ماهی و ماکیان، سبزیجات آب میوه و میوه های محلی جایگزین کنید، همچنین کمی مکمل های خوبی مانند ویتامین B، ویتامین C، امگا 3، را مصرف کنید. حالت روحی و عصبانیت به طور چشمگیری بهتر می شوند.

اگر هیچ چیزی جواب نداد، می توانید در برخی از کلاس های مدیریت خشم شرکت کنیداز طرف دیگر ممکن است دچار اختلال عصبانیت و یا برخی شرایط مربوط به مغز باشد که باید توسط فرد حرفه ای مورد توجه قرار گیرد.

باید او را متقاعد کنید که از یک متخصص بهداشت روانی به دنبال کمک باشد.

مطلب پیشنهادی: 11 چیزی که مردان از خانم ها انتظار دارند

مطالب مشابه را ببینید!