مجله تاپ‌ناز‌

عصبانی خوابیدن چه خطراتی در پی دارد؟

روانشناسان توصیه می کنند که افراد نباید با عصبانیت به رختخواب بروند. عصبانی خوابیدن شما می تواند باعث شود که خواب راحت نداشته باشید و همچنین خطرات دیگری هم در پی دارد که در این مطلب برای شما بیان می کنیم.

خواب پس از یک روز کاری طولانی باعث می شود که انرژی شما بازیابی شود و حالت آرامش بخش به شما می دهد. خواب درست روی سلامت شما تاثیر می گذارذ و باعث عملکرد بهتر شما می شود. برای اینکه به خواب شبانگاهی بروید باید قبل از هر چیزی ذهن خود را دز تمام دغدغه های و آشفتگی ها خالی کنید و ذهن شما آرام شود. طبق تحقیقات علمی، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که عصبانی خوابیدن خیلی خطرناک است. پس باید قبل از خوابیدن ذهن خود را کنترل کنید و از افکار منفی خارج کنید.

 

مشکلات عصبانی خوابیدن

خواب تاثیر زیادی بر چگونگی پردازش، ذخیره اطلاعات مهم و تثبیت حافظه دارد. طبق تحقیقات به عمل آمده این روش برای افکار منفی نیز صحت داشته است. بعضی از عوارض عصبی خوابیدن را در ادامه برای شما بیان می کنیم.

عصبانی خوابیدن

  • خواب را بی کیفت می کند

چنانچه فردی با خشم و عصبانیت بخوابد، خواب این شخص دچار اختلال می شود و همین امر باعث می شود که موقع بیدار شدن اصلا حس شادابی و سرزنده بودن نداشته باشد. در این حالت فرد بیشتر حس خستگی و رخوت می کند. در نتیجه این مشکل بدخوابی، فرد را بیشتر دچار خشم می کند. پس می توان گفت که خشم باعث بد خوابی می شود و همین بد خوابیدن عصبانیت را بیشتر هم می کند. کنترل کردن عصبانیت باعث ایجاد سردرد و خواب آلودگی در طول روز می شود.

 

  • سلامت بدن را به خطر می اندازد

خوابیدن با حالت عصبانی می تواند کیفیت خواب را بد کند و در نهایت باعث به هم خوردن تنظیمات هورمون های بدن شود و عملکرد بدن هم دچار ایراد می شود. خواب می تواند باعث تثبیت احساسات شود، عصبانیت و استرس این عملکرد را دچار خطر خواهد کرد. با ترشح هورمون استرس تحریک پذیری فرد بیشتر می شود و این امر اتفاقات نگران کننده ای را در پی خواهد داشت.

چنانچه فردی به حالت عصبی بخوابد ممکن است دچار کابوس شبانه و بی خوابی شود. حتی ممکن است این اتفاق افسردگی را هم به دنبال داشته باشد. خواب بد، بد خوابی های و دیدن کابوس ها در مدت زمان طولانی باعث آسیب هایی به جسم و روح او می شود. فشار خون، آلزایمر، چاقی، افسردگی و حتی سرطان می تواند از عوارض خوابیدن در حالت عصبانیت باشد.

 

  • سبب تثبیت عصبانیت می شود

چنانچه افراد به حالت عصبی به خواب بروند باعث می شود که این حس تا مدت ها با آنها درگیر باشد. خواب افکار و احساسات را بزرگ می کند و بعد از خوابیدن سرکوب کردن احساسات منفی سخت تر می شود. باید بدانید که وقتی مغز فرد به خواب می رود، احساسات را پردازش می کن دو آن را در حافظه بلند مدت و کوتاه مدت نگه می دارد. نکته قابل ذکر این است که عصبانیت در حافظه بلند مدت ذخیره می شود و تاثیرات طولانی مدت خواهد داشت. در نتیجه تثبیت شدن احساسات منفی، فراموش کردن آنها دشوار خواهد شد. بهتر است که فرد پس از کنترل کردن عصبانیت و خشم خود اقدام به خوابیدن کند.

 

  • باعث خراب شدن روز بعد می شود

فردی که خشم و عصبانیت خود را تا شب ادامه می دهد و با آن می خوابد، باعث می شود که روز بعد از آن، موقع بیدار شدن توانایی انجام کارها را نداشته باشند و مدام به این قضیه فکر کنند. کل روز آنها به دلیل کنترل نکردن خشم خود و خوابیدن با عصبانیت، خراب می شود.

 

راهکارهای کنترل عصبانیت قبل از خوابیدن

برای داشتن خوابی خوب و آرام، محیط و فضای اتاق خواب نقش مهمی دارد. می توان برای ایجاد آرامش از نورهای ملایم در اتاق استفاده کرد.

رایحه سیب می تواند به فردی که دچار عصبانیت شده است آرامش دهد.

فردی که دچار عصبانیت شده، اگر ممکن است با شخصی که این حس را در او ایجاد کرده است حرف بزنید تا احساس بهتری داشته باشد.

ورزش هایی مانند یوگا و مدیتیشن و همچنین تماشای فیلم مورد علاقه، گوش کردن به موسیقی آرام بخش و کشیدن نفس عمیق قبل از خوابیدن هم می تواند حس عصبانیت را کم کند.

نوشتن احساسات بر روی کاغذ، صحبت کردن با دوست، نوشیدن مایعات و کم کردن نور هم باعث کنترل کردن این حس عصبانیت می شود.

 

مطالب مشابه را ببینید!