مجله تاپ‌ناز‌

عفونت اوره پلاسما چیست؟ علل، علائم و راه های درمان آن

4509282 780x470 1

از طریق روابط جنسی متعدد در آقایان و بانوان بیماری های مقاربتی و حتی عفونتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. همچنین این نوع از بیماری ها می توانند اختلالات گسترده ای را در ارگان های مختلف بدن به وجود بیاورند. یکی از بیماری های شایع جنسی در سال های گذشته، عفونت اوره پلاسما می باشد. این بیماری از طریق روش های مختلف از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

همچنین این بیماری عفونتی در هر رنج سنی می تواند بروز پیدا کند. برخی از باکتری های و ویروس های خاص باعث ایجاد چنین بیماری می شوند. هرگونه فعالیت جنسی از طریق پوست می تواند باعث بروز عفونت اوره پلاسما شود‌. همچنین پس از ابتلاء به این بیماری شرایط جسمی متفاوتی برای فرد ایجاد خواهد شد. پس از ابتلاء این نوع از عفونت با دستگاه تناسلی هر فردی نفوذ پیدا می کند.

پس از از ابتلاء اعلام موضعی و عمومی مختلفی در فرد ایجاد می شود. هر یک از علائم این بیماری آمیزشی را باید جدی گرفت. بیشتر افراد فعال از نظر جنسی در معرض ابتلای به این بیماری قرار دارند. در صورت کاهش فعالیت جنسی می توان سلامت جسمی و جنسی خود را تضمین کرد.

بیماری عفونت اوره پلاسما چیست؟

articleCoverImage 4ffce3faf6a75b5cbafd9bccd70ee679

این بیماری یکی از سویه های اصلی عفونت های مقاربتی به شمار می آید. همچنین با نام اوره آپلاسما اوره آلیتیکوم و یا اوره آپلاسما پارووم شناخته می شود‌. این بیماری در دستگاه تناسلی فرد نفوذ پیدا می کند و میزان فلور باکتریایی را افزایش می دهد. این بیماری باعث بروز اختلالات گسترده ای در آقایان می شود. پس از مدت زمان کوتاهی تعداد اسپرم های موجود در بیضه کاهش پیدا می کند.

همچنین اسپرم ها از نظر مورفولوژی نیز با مشکلات متعددی مواجه می شوند. در آقایان عفونت اوره پلاسما منجر به ایجاد مشکلات نعوظ نیز خواهد شد. در نهایت فرد در روابط جنسی با مشکلات جدی مواجه می شود. برخی از بیماران تحت تاثیر این عفونت دچار ضعف در قوای جنسی خواهند شد. این بیماری در بانوان باعث پاره شدن غشای زایمان می شود و حتی باعث ایجاد زایمان زودرس در زنان خواهد شد.

این نوع از عفونت درصد قابل توجهی از رحم را درگیر می کند. در اثر این بیماری فرایند رشد جنین در بدن مادر مختل می شود. به نوعی نوزاد مادران مبتلاء به این بیماری بسیار کم وزن هستند. همچنین در بانوان برخی غدد لنفاوی اطراف کشاله ران ورم می کنند. در آقایان تغییرات بارزی در بیضه ها به وجود می آید؛ به طوری که شکل و فرم بیضه تغییر پیدا خواهد کرد.

در آقایان مویرگ های متصل به بیضه و ساقه آلت جنسی نیز دچار ضعف در خونرسانی می شوند. در اثر این نوع از ضعف اختلالات گسترده ای برای فرد به وجود می آید. میکرو ارگانیسم های موجود در این نوع از عفونت می تواند سلامت جسمی فرد را با مشکلات متعددی موجه کند.

علائم بیماری عفونت اوره پلاسما چیست؟

articleCoverImage 768a96233c7be99f266fca09c01badd6

پس از ابتلاء به این بیماری در مراحل مختلف بدن علائم گوناگونی را از خود نشان می دهد. هر یک از علائم این بیماری می تواند با شدت متفاوتی ظاهر شوند. بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته؛ نوجوانان، جوانان و حتی کودکان نیز در معرض ابتلای به این بیماری قرار دارند. مادر باردار آلوده می تواند نوزاد خود را درگیر با این عفونت کند.

سیستم ایمنی بدن افراد در برابر عوامل بیماری زا واکنش های مختلفی را از خود نشان می دهند. افرادی که بدن آن ها سیستم ایمنی قوی تری دارند؛ بدن آن ها علائم کمتری را از خود نشان می دهد. یکی از نشانه های اصلی این بیماری درد هنگام رابطه جنسی برای بانوان می باشد.

پس از درگیری با این عفونت ph واژن تغییر پیدا می کند و میزان باکتری های موجود در این محیط مربوط افزایش می یابد. در نهایت در حین رابطه جنسی فرد احساس درد خواهد کرد. از دیگر علائم این بیماری می توان به سوزش ادراری اشاره نمود. باکتری ها و انگل های این عفونت در دستگاه ادراری نیز نفوذ پیدا می کنند. در نهایت با افزایش تعداد باکتری ها میزان سوزش بیشتر می شود.

از دیگر علائم رایج این بیماری می توان به درد در کشاله ران اشاره کرد. همچنین در بانوان منجر به ترشح بد بو روزانه خواهد شد. در آقایان نیز برخی از بیماران دچار ادرار خونی می شوند. هر یک از علائم مربوط به این بیماری را باید کاملا جدی گرفت. هرگونه کوتاهی می تواند شرایط جسمی فرد را به خطر بیاندازد.

بررسی علل بروز بیماری عفونت اوره پلاسما

ureaplasma urealyticum 02 1

عوامل مختلفی می توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم منجر به بروز این بیماری شوند. هر یک از افراد برای جلوگیری از ابتلاء به این بیماری باید نکات بهداشتی مربوط را رعایت کند. در سایه رعایت چنین نکاتی خطر ابتلاء به بیماری عفونت اوره پلاسما را می توان کاهش داد. یکی از علل بروز این بیماری افزایش شرکای جنسی می باشد. با افزایش تعداد شرکای جنسی خطر ابتلاء به این نوع از عفونت نیز افزایش پیدا می کند.

به صراحت می توان ادعا کرد، که این بیماری از طریق لوازم شخصی آلوده نیز منتقل می شود. بیماری عفونت اوره پلاسما از طریق لوازم شخصی فرد بیمار به فرد دوم به راحتی منتقل می شود. تیغ آلوده، مسواک آلوده و لباس زیر آلوده می تواند خطر ابتلاء به این بیماری را افزایش دهد. از دیگر علل بروز این بیماری در کودکان و نوجوانان مادر آلوده می باشد.

در سنین کم تشخیص علائم این بیماری به مراتب سخت تر می باشد. به نوعی با عدم تشخیص به موقع بیماری وارد فازهای پیشرفته خواهد شد. تحت چنین شرایطی درمان به صورت قطعی سخت و طاقت فرسا خواهد بود. از دیگر علل اصلی بروز این بیماری عدم رعایت نکات بهداشتی در هر رابطه جنسی می باشد. به اجرای دستورالعمل های بهداشتی خطر ابتلاء به عفونت اوره پلاسما را می توان کاهش داد.

پیشگیری از ابتلاء به بیماری عفونت اوره پلاسما

UTI 2

روش های مختلفی برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری وجود دارد. با اجرای هر یک از این روش ها می توان خطر ابتلاء به بیماری عفونت اوره پلاسما را تا حد قابل توجهی کاهش داد. از راه های پیشگیری از عفونت اوره پلاسما واکسیناسیون می باشد. به نوعی از طریق تزریق واکسن در دوزهای مشخص می توان بدن را در برابر ابتلاء به این بیماری مقاوم کرد. از دیگر از راه های پیشگیری از ابتلاء به این بیماری انجام چکاب های ماهیانه می باشد.

با انجام آزمایش های متعدد در بازه های زمانی مشخص می توان از وضعیت بدن در برابر عوامل بیماری زایی مختلف مطلع شد. افرادی که در معرض ابتلاء به این بیماری قرار دارند؛ باید مصرف الکل را کاهش دهند. با کاهش مصرف الکل می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت نمود. همچنین افرادی که با شرکای جنسی مشکوک در ارتباط هستند؛ باید انجام هرگونه آزمایش را در اولویت نخست خود قرار دهند.

در هر رابطه جنسی باید اصل ایمنی را اجرا کرد؛ هرگونه کوتاهی می تواند خطرات جدی به وجود بیاورد. از لوازم بهداشتی جنسی تمیز و کاملا استاندارد برای هر رابطه جنسی استفاده کرد. استفاده مداوم و صحیح از کاندوم را باید تحت هر شرایطی در اولویت نخست قرار دارد. پیش از استفاده از کاندوم باید به تاریخ انقضاء آن توجه داشت. با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های std می توان ایمنی لازم را برای بدن به وجود آورد.

راه های درمان بیماری عفونت اوره پلاسما کدامند؟

در سایه پیشرفت علم و تکنولوژی روش های متعدد و کاملا جدیدی برای درمان عفونت اوره پلاسما ارائه شده است. به کمک هر یک از روش های درمانی دوباره می توان تمامی ابعاد سلامت جسمی را تجربه کرد. روش های درمانی جدید این بیماری هیچ گونه آسیبی به بدن وارد نمی کنند‌. همچنین در سایه هر یک از روش های درمان می توان تمامی ابعاد سلامت جسمی را تجربه کرد. از راه های درمان بیماری عفونت اوره پلاسما درمان دارویی می باشد.

پزشک در گام اول برای کنترل میزان عفونت و باکتری موجود در بدن درمان دارویی را آغاز می کند. برخی از داروهای خاص به سرعت روند رشد و تکثیر سلول های باکتری و عفونت را در بدن کنترل می کنند. از دیگر روش های درمان عفونت اوره پلاسما جراحی به صورت باز و بسته می شود. متاسفانه در حدود ۹۰ درصد بیماران این بیماری علائم خاصی را از خود نشان می دهد؛ به همین علت بیمار در مراحل پیشرفته از وضعیت خود مطلع می شود.

یکی از راه های درمان این بیماری جراحی به صورت باز و بسته می شود‌. از طریق جراحی می توان قسمت های آسیب دیده بدن را دوباره درمان کرد. همچنین روش اجرای جراحی در هر فردی متفاوت می باشد. در بانوان از پمادهای واژینال نیز برای کاهش میزان عفونت موجود در ناحیه تناسلی نیز استفاده می شود. یه تناسب میزان عفونت موجود در خون نوع و مقدار استفاده از پماد در طول روز تعیین خواهد شد.

آیا بیماری عفونت اوره پلاسما در باوری تاثیرگذار است؟

درمان خانگی عفونت اوره پلاسما

یکی از سوالات بنیادی که در ذهن افراد مبتلاء به این بیماری ایجاد می شود؛ میزان تاثیرگذاری این نوع از عفونت در بارروی می باشد. در برخی از افراد به دلیل شدت درگیری با عفونت اوره پلاسما فرایند باروری نیز مختل خواهد شد. در بانوان پس از ابتلاء به این بیماری میزان فولیکول های موجود در تخمدان کاهش پیدا می کند. با کاهش میزان ذخیره فولیکول در تخمدان ها فرایند بارداری برای بانوان سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

همچنین این بیماری شرایط خاص و کاملا جدیدی را در رحم بانوان به وجود می آورد. در سایه این شرایط جدید هر بانویی قدرت باروری خود را می تواند از دست دهد. همچنین در صورت باروری احتمال سقط بسیار افزایش پیدا می کند. همچنین در سه ماه اول احتمال سقط بالای ۷۰ درصد می باشد. در صورت ادامه بارداری نیز شرایط سخت و کاملا جدی در انتظار فرد خواهد بود.

تحت چنین شرایطی باید مادر باردار پیروی از اصول مراقبتی را در اولویت نخست خود قرار دهد. هرگونه کوتاهی می تواند منجر به بروز اختلالات گسترده ای در بدن شود. این بیماری فرایند بارداری در آقایان را نیز می تواند سخت تر کند. آقایان در اثر ابتلاء به عفونت اوره پلاسما درگیر مشکلات مربوط به اسپرم می شوند. به نوعی میزان تحرک اسپرم ها کاهش پیدا می کند.

همچنین اسپرم ها قدرت باروری خود را از دست خواهند داد. به نوعی اسپرم ها قدرت باروری تخمک ها را نخواهند داشت. تحت چنین شرایطی باید درمان را به صورت جدی تر دنبال کرد. هرگونه کوتاهی می تواند چنین مشکلاتی را به صورت دائمی برای فرد به ارمغان بیاورد.

عفونت اوره پلاسما چگونه تشخیص داده می شود؟

UTI 1 1

پزشک برای تشخیص و درمان این بیماری از روش های مختلف و متنوعی کمک می گیرد. در هر یک از شیوه های تشخیصی پزشک می تواند به اطلاعات مفیدی دست پیدا کند. پس از دسترسی به داده های مورد نیاز پزشک موفق به تشخیص بیماری خواهد شد. برای تشخیص قطعی عفونت اوره پلاسما پزشک نسبت به انجام آزمایش سواب دهانه رحم اقدام می کند. همچنین نمونه ادراری نیز به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

از طریق نمونه ادراری می توان به اطلاعات مفیدی دست پیدا کرد. از طریق سواب آندومتر نیز می توان به صورت دقیق این بیماری را تشخیص داد. در برخی از موارد نادر تنها از طریق یک معاینه کلی نیز می توان نسبت به ابتلاء به این بیماری مشکوک شد. در نهایت بیوپسی آندومتر جهت بررسی دقیق و حرفه ای مورد آزمایش قرار می گیرد. از طریق بررسی دقیق و آزمایشگاهی می توان روند رشد این بیماری را نیز کنترل کرد.

همچنین با بررسی دقیق پزشکی می توان بهترین روش را جهت شروع فرایند درمان انتخاب نمود. با تشخیص به موقع از خطرات اصلی این بیماری می توان نجات پیدا کرد. بدن در اثر ابتلاء به این نوع از عفونت در مراحل اولیه مقاومت خاصی را از خود نشان می دهد. پس از مدت زمان کوتاهی ارگان های مختلف بدن درگیر این نوع از عفونت می شوند.

علائم عفونت اوره پلاسما در نوزادان

بیماری عفونت اوره پلاسما در نوزادن می تواند با بررسی علائم کلی به راحتی قابل تشخیص باشد. عفونت اوره پلاسما از طریق مادر آلوده به نوزاد منتقل می شود و همچنین نوزاد در اثر درگیری با این بیماری با چالش های مختلفی مواجه خواهد شد. برخی از نوزادن مبتلاء به این بیماری پس از بدو تولد دچار ذات الریه می شوند. علائم و نشانه های ابتلاء به ذات الریه در چنین نوزادانی به راحتی قابل شناسایی می باشد.

از دیگر علائم این عفونت می توان به مشکلات تنفسی اشاره کرد. این بیماری می تواند زمینه بروز بیماری های تنفسی مختلف را فراهم کند. برخی از نوزادان با علائم و نشانه های مننژیت متولد می شوند، که این مسئله یکی از علائم اصلی ابتلاء به عفونت اوره پلاسما می باشد. در برخی از موارد نادر نوزاد در اثر این بیماری دچار سندروم دیسترس تنفسی حاد می شود.

پیش از هرگونه اقدامی جهت بارداری مادر باید سلامت جسمی و جنسی خود را مورد بررسی قرار دهد.‌ هرگونه کوتاهی می تواند منجر به بروز اختلالات گسترده در نوزاد شود. این بیماری در دوران بارداری نیز منجر به پارگی زودرس پرده های زایمان خواهد شد. تولد زودتر از موعد نیز می تواند باعث بروز اختلالات گسترده ای در نوزاد شود.

نشانه های عفونت اوره پلاسما در زنان

5764994

نشانه های این بیماری در بانوان بسیار متفاوت است. به نوعی به دلیل شرایط بدنی متفاوت بانوان بیشتر با این علائم و عوارض این بیماری درگیر می شوند. برخی از بانوان به دلیل سیستم ایمنی بسیار ضعیف پس از رابطه جنسی با فرد آلوده دچار این بیماری می شوند. این بیماری میزان ترشحات واژن را تغییر دهد. همچنین در برخی از موارد خاص ترشحات بوی بسیار بدی دارند. علت اصلی این مسئله عفونت موجود در واژن می باشد. همچنین ترشحات در برخی از بانوان به صورت لکه بینی است.

پزشک متخصص این ترشحات را مورد و بررسی و آزمایش قرار می دهد. از دیگر نشانه های این بیماری خارش شدید در ناحیه واژن می باشد‌. افزایش میزان عفونت در واژن باعث ایجاد شرایط مطلوب جهت رشد قارچ ها می شود. قارچ های واژن باعث ایجاد حس خارش و سوزش در فرد خواهند شد.

از راهکارهای بنیادی برای مبارزه با علائم این بیماری مراجعه به پزشک پیش از وارد شدن به مراحل نهایی می باشد. برخی از بانوان در اثر ابتلاء به عفونت اوره پلاسما در حین نزدیکی درد بسیار زیادی را تحمل می کنند. میزان و شدت درد در هر فردی متغییر می باشد و همچنین برای کاهش میزان درد می توان از پمادهای مخصوص استفاده کرد. در نمونه سیروکس بسیاری از بانوان نابارور می توان علائم و نشانه های این بیماری را مشاهده کرد.

علائم بارز عفونت اوره پلاسما در مردان

articleCoverImage b839ce26e45778be807b422e3aaa4c80

این بیماری در آقایان نیز علائم خاصی را از خود نشان می دهد. بر اساس جدیدترین تحقیقات صورت گرفته در کشور فرانسه توسط گروه حرفه ای و پزشکی دانشکده ADA این بیماری در مردان علائم متفاوتی را از خود نشان می دهد. همچنین علائم این نوع از عفونت در آقایان بسیار دردناک است. از علائم این بیماری در آقایان می توان به تغییر ترشحات مجرای ادرار اشاره کرد.

همچنین فرایند ادرار برای فرد پس از ابتلاء به این بیماری بسیار سخت و طاقت فرسا می شود. به نوعی یک ادرار ساده برای فرد بسیار دردناک می باشد و همچنین این بیماری باعث ایجاد تغییراتی خاص در مثانه نیز می شود. آقایان پس از ابتلاء به این بیماری در روابط جنسی با مشکلات متعددی مواجه خواهند شد. همچنین به دلیل ایجاد احساس درد فرد از رابطه جنسی خودداری خواهد کرد.

این بیماری میزان التهاب مثانه و کیسه بیضه ها را افزایش می دهد. عفونت اوره پلاسما مجرای خارج کردن ادرار از مثانه را مختل می کند‌. در مراحل پیشرفته بیماری یک ادرار ساده برای فرد بسیار سخت خواهد بود. آقایان در صورت ابتلاء به این بیماری باید درمان تخصصی را در اولویت اول خود قرار دهند. در غیر این صورت بیماری سایر ارگان های بدن را نیز درگیر به خود خواهد کرد.

بهترین روش برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری عفونت اوره پلاسما در بزرگسالان

اغلب بزرگسالان به دلیل روابط ایمنی محافظت نشده دچار بیماری عفونت اوره پلاسما می شوند. روش های مختلفی جهت پیشگیری از این بیماری وجود دارد. آسان ترین روش برای پیشگیری از این بیماری در بزرگسالان استفاده از کاندوم می باشد. این محصول از بدن در برابر عفونت اوره پلاسما تا حد ۹۸ درصد محافظت می کند. همچنین تحت چنین شرایطی می توان میزان ایمنی را در هر رابطه جنسی افزایش داد.

از دیگر روش های پیشگیری از ابتلاء به این بیماری در بزرگسالان انجام آزمایش های متعدد پیش از ازدواج می باشد. هر فردی شریک جنسی خود را باید از تمامی ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهد. تحت چنین شرایطی می توان از سلامت جنسی فرد مطمئن شود. انجام آزمایش های اولیه جهت بررسی و سلامت جنسی شریک جنسی را نباید فراموش کرد.

همچنین از دیگر روش های پیشگیری از این بیماری محدود سازی روابط جنسی خصوصا در آقایان جوان می باشد. هرگونه رابطه جنسی غیر ایمنی می تواند از نظر جسمی خطرات بسیار بزرگی را برای فرد به وجود بیاورد. پیش از بارداری هر دو فرد بهتر است؛ جهت بررسی های تکمیلی آزمایشات لازم را انجام دهند. ابتلاء به این بیماری می تواند علاوه بر ایجاد خطرات احتمالی برای مادر باردار سلامت جنین را نیز به خطر بیاندازد. در زمان مناسب حتما باید آزمایشات اولیه را انجام داد. در غیر این صورت بارداری و حتی دوران بعد از زایمان برای بانوان سخت تر خواهد شد.

جمع بندی

از سری بیماری های مقاربتی شایع در بین بانوان، آقایان و حتی نوزاد می توان به عفونت اوره پلاسما اشاره کرد. این بیماری در اثر عوامل مختلفی می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. همچنین فرد آلوده در کمتر از چند ثانیه می تواند به طور همزمان ۱۰ نفر را درگیر به این عفونت کند. عفونت اوره پلاسما در نوزادن خطر مرگ را نیز می تواند افزایش دهد.

بسیاری از آقایان در اثر این بیماری قدرت باروری خود را برای مدت زمان کوتاهی از دست می دهند. همچنین از طریق روش های مختلف پزشکی می توان این بیماری را مورد بررسی دقیق و حرفه ای قرار دارد‌. این بیماری در صورت عدم تشخیص به موقع می تواند سلامت جسمی فرد را به خطر بیاندازد. در زمان مناسب باید جهت درمان اولیه اقدام کرد.

مطالب مشابه را ببینید!