مجله تاپ‌ناز‌

دلایل عقب افتادن پریود چیست؟ ؛ 10 دلیل بهم خوردن پریود و خطرات آن

آیا می دانید منظور از عقب افتادن عادت ماهانه یا همان پریود در خانم ها چیست؟ آیا می دانید عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است؟

به طور کلی پریود یا عادت ماهانه در خانم ها به یک سیکل یا فرآیندی گفته می شود لایه ضخیم تشکیل شده از خون و بافت بر روی دیواره رحم ریزش کرده و موجب خونریزی می شود. معمولا این خونریزی از طریق واژن از بدن خارج می گردد. دختر خانم ها برای اولین بار از سن 12 تا 14 سالگی (با توجه به ژنتیک بدن دختران این سن متغیر می باشد) پریود یا قاعدگی را تجربه می کنند که این پروسه تا سن 55 سالگی در خانم ها ادامه پیدا می کند.

به طور کلی می توان گفت عقب افتادن پریود یا قاعدگی در دخترانه می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که این مسئله عمدتا به دو روش خانگی و پزشکی درمان پیدا می کند. برای بسیاری از خانم ها به تاخیر افتادن سیکل قاعدگی شان نگران کننده است. در واقع ممکن است این مسئله ذهن آن ها را درگیر کرده که مبادا به بیماری خاصی مبتلا شده باشند یا اینکه حاملگی ناخواسته برایشان اتفاق افتاده باشد. ما در این مبحث می خواهیم درباره عقب افتادن پریود صحبت کنیم. همچنین دلایل و علت های مختلف بروز این مشکل را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

دلایل عقب افتادن پریود چیست؟ ؛ 10 دلیل بهم خوردن پریود و خطرات آن

آیا از عقب افتادن پریود نگران باشیم؟

همانطور که در مطلب فوق هم به آن اشاره شد بسیاری از خانم ها نسبت به عقب افتادن پریود خود نگران هستند و خیلی از آن ها فکر می کنند که دلیل اصلی به تاخیر افتادن عادت ماهانه آن ها ناشی از بارداری می باشد. در حالی که دلایل مختلف بسیاری وجود دارند که هر یک از آن ها می تواند باعث عقب افتادن پریود در خانم ها شوند. اما سوال اینجا است که آیا عقب افتادن زمان پریود خطرناک است؟ چه زمانی باید نسبت به این مسئله نگران شد؟

بر اساس تحقیقات به عمل آمده تاخیر در پریود و سیکل قاعدگی نامنظم با در نظر گرفتن پارامتر هایی همچون سن، شرایط جسمی، محل زندگی، شغل و… 5 تا 35 درصد طبیعی است. طی دو زمان مشخص ممکن است عادت ماهانه یک خانم به عقب بیفتند. زمانی که برای اولین بار این سیکل را تجربه می کند و بار دوم برای زمانی است که یک خانم وارد دوران یائسگی می شود. به گفته پزشکان، در این دوران بدن خود را برای وارد شدن به مرحله گذار آماده می کند. به همین خاطر است که چرخه عادت ماهانه نامنظم می گردد.

عقب افتادن پریود چقدر طبیعی است؟

دلایل عقب افتادن پریود چیست؟ ؛ 10 دلیل بهم خوردن پریود و خطرات آن

به طور کلی خانم هایی که دوران تجربه پریود را برای اولین بار پشت سر گذاشته اند و هنوز هم به دوران یائسگی نرسیده اند معمولا چرخه عادت ماهانه آن بین 25 تا 30 روز است. اگرچه در برخی از خانم ها این چرخه ممکن است از 21 روز تا 40 روز هم متغیر باشد. چنانچه که سیکل قاعدگی کسی در این محدوده قرار نگیرد می توان گفت تاخیر در پریود شدن دارد که این مشکل تنها به یک دلیل نیست.

تا زمانی فرد مطمئن شود که باردار نیست و یا بیماری خاصی ندارد یک الی دو بار عقب افتادن پریود طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. اما چنانچه برای 3 الی 6 ماه عادت ماهانه اتفاق نیفتد و به همراه آن علائم و نشانه هایی در بدن فرد بروز کرد حتما بایستی به پزشک زنان مراجعه شود.

با مراجعه به پزشک زنان و پیدا کردن دلیل اصلی تاخیر در قاعدگی می توان با دقت بیشتری، بهترین روش درمانی را برای برطرف کردن آن پیدا کرد. در واقع پزشک متخصص با تجویز دارو متناسب با علت اصلی بیماری، می تواند فرایند چرخه عادت ماهانه شخص را به حالت عادی بازگرداند.

10 دلیل تاخیر در پریود

معمولا در بین خانم ها این طرز فکر بسیار رایج است زمانی که پریود آن ها به تاخیر می افتد اولین چیزی که ذهنشان را درگیر می کند بارداری است. اما همیشه تاخیر در قاعدگی به معنای بارداری نیست. ما در ادامه مطلب فاکتورها و عواملی را بررسی می کنیم که هر یک به نوبه خود می توانند علتی بر نامنظمی سیکل پریود باشند.

استرس عامل مهم تاخیر در پریود

بنا به تشخیص بسیاری از پزشکان، استرس و عقب افتادن عادت ماهانه رابطه مستقیمی با هم دارند. باید گفت هورمون گنادوتروپین یک هورمون آزاد کننده در بدن است که وظیفه تنظیم چرخه قاعدگی و همچنین تخمک گذاری را بر عهده دارد. زمانی که فرد دچار استرس شدید می شود تولید این هورمون در بدن با اختلال مواجه می شود.

به عبارت ساده تر استرس شدید باعث می شود که هورمون آزاد کننده گنادوتروپین به اندازه کافی تولید نشود و به این صورت سیکل قاعدگی بهم بخورد. بنابراین برای تنظیم این چرخه و پریود منظم بایستی استرس خود را کم کرد. مهم ترین اقدام در این راستا قرار نگرفتن در شرایط استرس زا می باشد.

همچنین پزشک زنان می تواند به بیمار خود در این رابطه مشاوره موثر داده و بهترین نوع درمان را تجویز کند. ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا استرس دائمی به طور کامل از بدن خارج شود. لذا بایستی به بدن اجازه داد تا پس از گذشت مدتی به حالت اولیه خود بازگردد. در این زمان مجددا سیکل قاعدگی منظم می شود.

مطلب مشابه: دلیل دو بار پریود شدن در ماه چیست و چگونه درمان می شود؟

نوسان وزن

نوسانات وزنی یکی دیگر از موارد مهمی است که می تواند در عقب افتادن پریود نقش موثری داشته باشد. لازم به ذکر است که تنها افزایش وزن نیست که باعث تاخیر در پریود می گردد. بلکه در بسیاری مواقع کاهش بیش از حد وزن می تواند در در نامنظم شدن چرخه قاعدگی بیشتر از افزایش وزن اثرگذار باشد. زیرا بنا به تشخیص بسیاری از پزشکان بی اشتهایی زیاد و به دنبال آن کاهش شدید وزن باعث می شود که تولید هورمون هیپوتالاموس که وظیفه تحریک کردن فولیکول (fsh) و هورمون تنظیم کننده تخمدان را بر عهده دارد مختل شود.

ورزش و فعالیت بدنی زیاد

به طور کلی می توان گفت ورزش و فعالیت بدنی زیاد باعث ایجاد اختلالاتی در هورمون های هیپوفیز و تیروئید می شود. از آنجایی که این هورمون ها به طور مستقیم بر تخمک گذاری و پریود شدن تاثیر می گذارند لذا با ایجاد تغییرات در این هورمون ها ممکن است سیکل قاعدگی با تاخیر بیفتد.

بنابراین اگر اهل ورزش و فعالیت های بدنی زیاد هستید و یا اینکه یک ورزشکار حرفه ای می باشید حتما در این رابطه با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. چرا که دکتر در این راستا به شما کمک می کند تا هم تمامی نیازهای بدنتان تامین گردد و هم رژیم غذاییتان بهینه سازی شود. به این صورت در چرخه قاعدگی تان اختلالی ایجاد نمی شود.

مصرف قرص های ضد بارداری

خانم هایی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند بی شک سابقه عقب افتادن سیکل ماهانه را دارند و معمولا این جای نگرانی نیست. علاوه بر قرص های ضد بارداری استفاده از سایر روش های پیشگیری از حاملگی مانند تزریق آمپول ضد بارداری، استفاده از دستگاه ius، مصرف قرص های پروژسترون و… هم می توانند باعث ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی شوند. این را هم بدانید زمانی که استفاده از هر کدام از روش های ضد بارداری را متوقف می کنید قاعدا باید سیکل عادت ماهانه شما تنظیم شده و به روال قبل بازگردد.

مطلب مشابه: سیکل قاعدگی و تغییرات بدن خانم ها هنگام پریود شدن

مشکلات تیروئید

همانطور که می دانید غده تیروئید وظایف متعددی را در بدن بر عهده دارد که یکی از آن ها تنظیم سیکل قاعدگی است. زمانی که هورمون تیروئید در بدنتان کم و یا زیاد ترشح شود به این معنا است که شما به مشکلات تیروئید دچار شده اید. در چنین شرایطی ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشید. این مسئله به حدی اهمیت دارد که حتی برخی از خانم هایی که از مشکلات تیروئید رنج می برند ممکن است تا چند ماه هم پریود نشوند.

از دیگر نشانه های شایع مشکلات تیروئید در خانم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات خلقی
 • ایجاد تغییرات شدید در اشتها
 • نوسانات وزنی
 • ایجاد لرزش خفیف در دست ها
 • اختلال در خواب
 • خستگی مفرط

ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

به طور کلی با آغاز سیکل عادت ماهانه چیزی حدود 5 فولیکول از هر تخمدان ایجاد شده و برای تبدیل شدن به تخمک بالغ آزاد می شوند. به طور معمول زنانی که به بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستید پروسه مربوط به آزاد سازی تخمک فعال در جهت تخمک گذاری در آنان طولانی تر است. زیرا فولیکول های بیشتری در تخمدان ها آزاد می شود و این مسئله سبب می گردد تا آن ها سیکل قاعدگی را تجربه نکنند.

از دیگر علائم و نشانه های ابتلا به این سندروم عبارتند از:

 • افزایش سطح هورمون تستوسترون
 • ایجاد جوش بر روی نواحی مختلف صورت و بدن
 • نازک شدن مو
 • بروز لکه های تیره بر روی پوست
 • افزایش ناگهانی وزن
 • رشد موهای ضخیم در نواحی مختلف بدن مثل صورت، سینه ها

بارداری و عقب افتادن پریود

اگر از نظر جنسی فعال باشید و سیکل ماهانه شما همواره منظم باشد با به تاخیر افتادن دوره پریود، ممکن است شما باردار باشید. به طور کلی بارداری یکی از علت های شایع عقب افتادن سیکل ماهانه است. هرچند که به سادگی نمی توان علت عقب افتادن پریود را بارداری تشخیص داد. اما از آنجایی که استفاده از هیچ یک از روش های ضد بارداری صدرصدی نیست لذا ممکن است با یکبار به عقب افتادن سیکل ماهانه، بارداری اتفاق بیفتد.

مطلب مشابه: دلیل کم شدن خون پریود چیست و آیا خطرناک است؟

شروع دوران یائسگی

به طور معمول یائسگی در اواسط 40 سالگی تا اوایل 50 سالگی آغاز می شود که البته این زمان برای همه خانم ها یکسان نیست و با توجه به عوامل مختلف متغیر می باشد. همچنین یائسگی ممکن است چند سال طول بکشد تا به طول کامل در خانم ها ایجاد شده و پریود آن ها به طور کامل متوقف شود. از نشانه های بارز یائسگی در زنان این است که پریود آن ها به مدت یک الی دو قطع شده و سپس برای یک ماه دوباره آغاز می گردد. یا ممکن است به مدت چند ماه متوالی پریودی در آن ها قطع شده سپس به شکل غیر منتظره ای دوباره عادت ماهانه در آن ها از سر گرفته شود.

یائسگی زودرس

به گفته بسیاری از پزشکان و متخصصان زنان، یائسگی زودرس همان نارسایی زودرس تخمدان است. این مشکل زمانی در زنان بروز می کند که فعالیت و عملکرد تخمدان ها قبل از دوران آغاز یائسگی متوقف گردد.

بی شک زمانی که فعالیت تخمدان ها پیش از دوران یائسگی مختل شود هورمون استروژن به اندازه کافی ترشح نمی گردد و یا ممکن است سطح استروژن در تخمدان ها به شدت کاهش یابد. در چنین شرایطی یائسگی زودرس در زنان اتفاق می افتد. از دیگر نشانه های این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گر گرفتگی مدام
 • مشکل در خواب شبانه
 • تعریق بیش از حد
 • اختلال در تمرکز
 • کاهش میل جنسی
 • مشکل بارداری

کیست تخمدان ها

همانطور که می دانید در رحم زنان دو تخمدان وجود دارند که هر یک از آن ها وظیفه تولید تخمک را بر عهده دارند. علاوه بر تولید تخمک، تولید هورمون های زنانه از جمله استروژن و پروژسترون که سیکل عادت ماهانه را تنظیم می کنند هم بر عهده تخمدان ها است. اگر کیسه هایی پر از مایع بر روی تخمدان ها تشکیل شوند اصطلاحا به آن ها کیست تخمدان ها گفته می شود. در واقع کیست تخمدان ها باعث نامنظم شدن عادت ماهانه و یا حتی متوقف شدن آن می گردد. از دیگر نشانه های این بیماری می توان به مواردی از قبیل:

 • نفخ شدید شکم
 • حالت تهوع و استفراغ شدید
 • درد در حین رابطه جنسی
 • کاهش میل جنسی
 • درد شدید در ناحیه زیر شکم

نشانه های تشخیص عقب افتادن پریود

یک سری علائم و نشانه هایی وجود دارند که به محض مشاهده هر یک از آن ها نیاز است تا در اسرع وقت به نزد پزشک زنان مراجعه گردد.

 • دخترانه که تا سن 16 سالگی عادت ماهانه را تجربه نکرده اند
 • خانم هایی که پریود نمی شوند اما تست بارداری آن ها منفی است
 • خانم هایی که سیکل قاعدگی آن ها بین 21 تا 35 روز نیست
 • خانم هایی که پریود نمی شوند و وزن آن ها به شدن افزایش پیدا می کند

عقب افتادن پریود در زنان چه زمانی خطرناک است؟

چنانچه عقب افتادن پریود شما با علائم و نشانه های زیر همراه بود بایستی در اسرع وقت به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • عقب افتادن پریود بیش از 3 ماه متوالی
 • تب و لرز شدید
 • خونریزی های شدید و متوالی بعد از گذشت یک هفته
 • خونریزی های شدید در دوران یائسگی

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود می شوند؟

این سوال که آیا مصرف برخی داروها می توانند باعث عقب افتادن پریود شوند ممکن است ذهن خیلی از شما را به خود درگیر کند. باید گفت که بله داروهایی وجود دارند که ممکن است با مصرف آن ها تغییراتی در چرخه قاعدگی ایجاد می شود. داروهایی از قبیل:

 • داروهای رقیق کننده خون و آسپرین
 • داروهای مخصوص هورمون درمانی
 • داروهای ضدافسردگی
 • داروهای ضد تشنج
 • داروهای مخصوص درمان مشکلات تیروئیدی
 • و…

درمان خانگی عقب افتادن پریود

ممکن است بخواهید به صورت طبیعی و بدون استفاده از روش های دارو درمانی عقب افتادن پریود خود را درمان کنید. باید گفت یک سری روش های خانگی موثر وجود دارند که می توانند به تسهیل و تسریع این مشکل کمک شایانی کنند. در ادامه مطلب به چند مورد از آن ها خواهیم پرداخت:

 • وزن متناسب با خود را تنظیم کنید
 • از ورزش یوگا غافل نشوید
 • از مواد غذایی با طبع گرم مانند دارچین در غذاهای خود استفاده کنید
 • مصرف روزانه ویتامین ها را در روتین روزانه تان قرار دهید
 • روزانه به مقدار کافی سرکه سفید مصرف کنید
 • آناناس بخورید

مطلب مشابه: افسردگی قاعدگی و تاثیر هورمون ها بر احساسات و روش های درمان آن

مطالب مشابه را ببینید!